Autor Tema: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)  (Pročitano 26800 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #45 poslato: April 24, 2018, 13:05:38 »
Juce presadjena jajasca kao sa slike valjda su dvodnevna :)  za par dana javljam rezultat prijema.

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #46 poslato: April 29, 2018, 12:37:27 »
Evo rezultata od 30 presadjenih 27 prihvaceno 8)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #47 poslato: April 29, 2018, 13:45:58 »
Одлично...

Избегавај да нагињеш рам са матичњацима који су тек поклопљени. Ако се нешто ради са матичњацима у том узрасту (нпр. премештање у другу кошницу на „чување“), ради се опрезније и без потреса.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #48 poslato: April 29, 2018, 22:11:58 »
Nemam sliku telefon nešto neće da sarađuje... Matica zalegla nikot kao tepih... Šošićev sistem izolatora dao je rezultat i kod nikot aparata a pološka je kao rođena za ove stvari.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #49 poslato: April 29, 2018, 22:17:48 »
Svaka cast kolega moj prijem je losiji od 25 presadjenih larvi kineskom iglom na suvo dobio sam 13 prihvacenih maticnjaka ja sam zadovoljan ipak nemam mnogo iskustva u presadjivanju larvi jer sam obicno u zadnje dve godine odradio tj presadio nekih 90 tak larvi turnus ili dva godisnje...  za par dana odradicu jos jednu turu i nadam se boljem prijemu...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #50 poslato: April 30, 2018, 08:19:36 »
Одлично...

Избегавај да нагињеш рам са матичњацима који су тек поклопљени. Ако се нешто ради са матичњацима у том узрасту (нпр. премештање у другу кошницу на „чување“), ради се опрезније и без потреса.

Hvala Sole.Vase pisanje ozbiljno shvatam tako i ovo.
Svaka cast kolega moj prijem je losiji od 25 presadjenih larvi kineskom iglom na suvo dobio sam 13 prihvacenih maticnjaka ja sam zadovoljan ipak nemam mnogo iskustva u presadjivanju larvi jer sam obicno u zadnje dve godine odradio tj presadio nekih 90 tak larvi turnus ili dva godisnje...  za par dana odradicu jos jednu turu i nadam se boljem prijemu...
Ja Jenterom za iglu zeza me dioptrija ;D .Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #51 poslato: April 30, 2018, 20:29:10 »
Nemam sliku telefon nešto neće da sarađuje... Matica zalegla nikot kao tepih... Šošićev sistem izolatora dao je rezultat i kod nikot aparata a pološka je kao rođena za ove stvari.

Не знам како си радио, али бих написао нешто што може бити корисно колегама...

Видим да има колега којима матица слабо залеже апаратуру за никот (или јентер, нисам сигуран). Не радим са тим „апаратурама“ али је једна ствар пчелама заједничка: када престану са развојем не брине их легло пуно (или трпају полен или нектар или једноставно "заобилазе" простор који им се нуди).

Вештачко саће треба ставити у друштво које хоће да се развија, а не у јако друштво. За то је потребно ослабити кошницу, а не користити јаку. У том циљу ја слабим изолаторе и увек имам добро заношење саћа (и саће лошије залежу, а не ону пластичну скаламерију када ван изолатора има пуно легла).

Слабљење иде до одређене мере да се не угрози развој. То је прављење оплодњка за које се узима и пчела и легло, али се остави пчеле и у изолатору (под изолатором подразумевам друштво које треба да омогући легло за пресађивање). Довољно је да преграда остане са бар 2 рама поклопљеног легла и пчеле које се шетају по зиди и излетнице које су ван. Ако се узима само легло, када наиђе паша, препуне све. Такође, ако се превише ослабе неће моћи да штите сво легло.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #52 poslato: Maj 01, 2018, 12:18:21 »
Радим са полошком. Шошићу писао си и дао слике изолатора а дао си и упутство за дб кошницу. Уз то мало сам прочитао и Белчића како је он производио матице у полошкама... коцкице су се склопиле и то је то... За пар дана пунимо оплодњаке...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miloš Blagojević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #53 poslato: Januar 14, 2019, 09:46:35 »


da li je dobro ovako ugradjen Nikot, dodacu satne sa svih strana

Van mreže Nikola Pejic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #54 poslato: Mart 02, 2019, 15:25:53 »
Pozdrav svima, ove godine bih probao da napravim par matica, citajuci ove teme nigde nisam nasao kako bi trebalo formirati odgajivacko drustvo sa prisustvom matice, da li iznad resetke treba dizati otvoreno leglo ili isto treba izbaciti iz kosnice, ili je dovoljno samo da u jako drustvo dodam jos koji ram pcele?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #55 poslato: Mart 02, 2019, 17:17:22 »
Колега, овде у овој поруци има слика како треба да изгледа друштво које одгаја матице. Наравно да младо и непоколопљено легло иде изнад решетке, до матичњака.

Младо легло није добро одстрањивати из друштва које одгаја матичњаке. Додавање пчела не значи и да ће све те пчеле остати у кошници и не значи да ће се одгајити одлични матичњаци (за одгој матичњака је потребно довести друштво до стања ројевог нагона). Пчеле које се додају морају бити младе пчеле. Додавање пчела се мора урадити пар дана пре уношења матичњака на одгој, да се може закључити да ли су додате пчеле остале у кошници (изузетак је ако се младе пчеле доносе с удаљеног пчелињака).

Ипак је боље доводити друштво до ројевог стања без додавања пчела. То би значило правовремено додавање легла које је близу излегања. Легло се додаје опрезно с обзиром да је могуће захлађење и проблеми са леглом (умерен број рамова са леглом и легло које се излеже).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).