Autor Tema: Treći (RV)nastavak kod ovogodišnjih rojeva?  (Pročitano 3359 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Treći (RV)nastavak kod ovogodišnjih rojeva?
« poslato: Jul 29, 2014, 21:36:07 »
 Sredinom juna negde oko 15 sam naselio RV košnice mladim rojevima uz redovnu prihranu od skora i lekovitim sirupom obogaćenim Nozevojom kao i povremenim prskanjem košnica i pčela istim,  za sada pojedina drustva su izgradila i napunila oba nastavka dakle matica zaleže prvi nastavak i centralne ramove drugog dakle sve skupa negde oko 11-12tak ramova pod leglom ostalo pod hranom i pčelama.Nisam postavljao MR već sam matici dozvolio da formira što jača društva.Šta sad uraditi?Da li nije kasno podići i treći nastavak s'obzirom da je ovo praktično 1.avgust za koji dan?Ili šta je već najpametnije uraditi?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Treći (RV)nastavak kod ovogodišnjih rojeva?
« Odgovor #1 poslato: Jul 30, 2014, 01:12:26 »
Sredinom juna negde oko 15 sam naselio RV košnice mladim rojevima uz redovnu prihranu od skora i lekovitim sirupom obogaćenim Nozevojom kao i povremenim prskanjem košnica i pčela istim,  za sada pojedina drustva su izgradila i napunila oba nastavka dakle matica zaleže prvi nastavak i centralne ramove drugog dakle sve skupa negde oko 11-12tak ramova pod leglom ostalo pod hranom i pčelama.Nisam postavljao MR već sam matici dozvolio da formira što jača društva.Šta sad uraditi?Da li nije kasno podići i treći nastavak s'obzirom da je ovo praktično 1.avgust za koji dan?Ili šta je već najpametnije uraditi?

Kolega Darko,
Ako u avgustu nemaš neku jaču pašu preporučio bih ti da ih zazimiš na ta dva nastavka.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Treći (RV)nastavak kod ovogodišnjih rojeva?
« Odgovor #2 poslato: Jul 30, 2014, 07:58:21 »
Vojo tako sam sve i planirao da one dobro odrade ta dva nastavka i za ovu godinu bi to bilo dovoljno,međutim osim redovne prihrane izgleda da ih je skorije zakačila i neka omanja paša i tako sad imam slučaj da u drugom nastavku imamm deset punih ramova 4 legla i sa hranom.Da li da oduzmem neki sa hranom i na mesto njih dodam nove SO(pa neka izvlalače) a kada budem zazimljavao drustvima kojima zafali rezerve za zimu dodam te sad oduzete pa da pojačam hranu.Da ne bih sad dizao 3 nastavak ali definitivno nemaju mesta.Šta mislite da li da prestanem sa prihranom kod tih drustava kad zavrse drugi nstavak?

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Treći (RV)nastavak kod ovogodišnjih rojeva?
« Odgovor #4 poslato: Avgust 10, 2014, 16:11:22 »
Nazalost to sam ija osetio da mi se ovogodisnji roj razrojio! >:(
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.