Autor Tema: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA  (Pročitano 110587 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« poslato: Februar 03, 2011, 16:58:48 »
     Pčelinja društva se umnožavaju rojenjem(deobom),do kojeg dolazi pred glavnu pašu,za vreme glavne paše ili posle nje.Savremeni pćelari ne vole
da im se pčele roje,jer se time deli snaga društva,zbog čega podeljeno društvo daje manji prinos nego što bi dalo neizrojeno društvo...
     Veštačko umnožavanje društva ima više preimućstva nad prirodnim rojenjem:
     1.može se obaviti kad je potrebno i sa malim utroškom vremena;
     2.može se obaviti a da se ne ošteti sposobnost društva za iskorišćavanje glavne paše;
     3.izbegava se predrojevski period,koji se odlikuje isključenjem velikog broja pčela iz redovnog rada itd.
U praksi ima mnogo načina za obrazovanje novih pčelinjih društava.Mi ćemo navesti samo nekoliko.
     PRVI NAČIN.Na 7-8 dana pred bagremovu pašu,u jakom društvu,u kome se u toku bagremove paše može pojaviti nagon za rojenjem,pronaći maticu i zajedno sa okvirom na kome se nalazi,staviti je u sredinu nove,ranije pripremljene košnice.S jedne i s druge strane sata s maticom dodati još
po tri okvira s gotovim ili veštačkim satom,i do poslednjih,pregradnu dasku.Zatim staru košnicu pomeriti za 1-2 metra u stranu i na njeno mesto postaviti na istu visinu novu košnicu s maticom.Tada će pćele izletnice iz stare košnice,vraćajući se s paše,ulaziti u novu košnicu u kojoj će naći svoju
staru maticu i s njom obrazovati novi roj.Ako je potrebno,roj se može pojačati stresanjem pčela s 2-3 okvira iz stare košnice.Stara košnica na novom
mestu imaće mlade pčele,cvetnog praha i legla u svim stadijumima.Njoj treba dati novu maticu(sparenu ili nesparenu),ili je pustiti da gradi matičnjake iz kojih će sebi izvesti maticu.S obzirom na to da je posle premeštanja na novo mesto ostala bez pčela izletnica,treba je neko vreme
prihranjivati sirupom odnosa 1:1,i usto joj suziti leto da bi se lakše branila od tuđica.Posle 4-5 dana,staru košnicu premestiti s druge strane nove košnice.Njene izletnice će se zbog promene mesta,pridružiti roju i pojačati ga.Nakon daljih 4-5 dana starka se može vratiti na mesto na kojoj je
prvi put bila premeštena.Ona će ponovo izgubiti izletnice,ali će zato roj još više ojačati.Pred cvetanje bagrema roju treba dati potreban broj nastavaka.Kad bagrem precveta,roj i starka se mogu spojiti i pri tome zadržati mlada matica,a mogu se ostaviti i kao posebna društva,samo u tom slučaju starku treba pojačati satovima sa zrelim leglom.
     Ovaj način veštačkog rojenja sprečava prirodno rojenje,održava radnu sposobnost društva i usto daje roj.Za uspeh u ovom poslu vrlo je
VAŽNO da nova košnica ima isti oblik i leto na istoj visini kao i stara košnica.
     DRUGI NAČIN.Odabranu košnicu za rojenje pomaći oko 30 cm.u stranu (levo ili desno).Pored nje staviti novu košnicu istog oblika,iste boje i
s letom na istoj visini,tako da ona zauzme jedan deo dotadašnjeg mesta stare košnice.Posle toga otvoriti staru košnicu i društvo podeliti na dva
jednaka dela.Jedan deo preseliti u novu košnicu-vodeći računa da i u jednoj i u drugoj košnici bude podjednako meda,cvetnog praha i legla.Zatim
uziti oba gnezda(pomoći pregradne daske)i košnice zatvoriti.Poljske pčele u povratku s paše ulaziće i u jenu i u drugu košnicu.U tom slučaju ovu
pomeriti još više u stranu ili između leta obe košnice postaviti široku dasku i ukošavanjem na jednu ili drugu stranu regulisati podjednaku raspodelu pčela.Sutradan pregledati oba društva i utvrditi koje je bez matice,pa mu dodati matičnjak ili nesparenu maticu,ili još bolje sparenu
maticu.Docnije ova društva postepeno razmicati dok se ne postigne normalno rastojanje.

NASTAVIĆE SE.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #1 poslato: April 07, 2011, 21:04:59 »
Odlicno upustvo
Sta je sa nastavkom upustva
rekoste nastavice se
Pozdrav

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #2 poslato: April 07, 2011, 23:15:32 »
    Kolega Radiša s malim zakašnjenjem nastavljamo dalje:
   
    TREĆI NAČIN.Za obrazovanje novog društva koriste se dve jake košnice,naprimer,br.3 i br.7.S košnicom br.3 postupiti na isti način kao sa starom košnicom prvog načina pravljenja veštačkog roja,samo s tom razlikom što se košnica br.3 ne pomera u stranu,već se odmah stavlja na mesto košnice
br.7 koja dobija novo mesto.Dobra strana ovog načina rojenja je u tome što novu maticu proizvodi društvo koje ima pored mladih pčela i legla u svim
stadijumima i pčele izletnice (dobila ih je od košnice br.7).
    Košnicu br.7 prihraniti razblaženim sirupom dok ne dobije dovoljno pčela izletnica,a i suziti joj leto da bi se lakše branila od tuđica.
    ČETVRTI NAČIN.Nova društva se obrazuju od materijala uzetog od većeg broja odabranih jakih pčelinjih društava.Po lepom danu,u doba kad su pčele izletnice najviše zauzete skupljanjem nektara i cvetnog praha,otvarati jednu po jednu košnicu i od svake uzeti po jedan do dva okvira s leglom
i po jedan s medom,cvetnim prahom i pripadajućim pčelama,pazeći da s ovima ne bude matica.Na mesta oduzetih okvira stavljati okvire s gotovom
saćem.Oduzete okvire s pčelama metnuti u sanduk za prenošenje okvira ili u prazno telo košnice i odmah pokriti.Kad se završi oduzimanje okvira iz svih predviđenih košnica,pristupiti obrazovanju novih društava.U ranije pripremljene i na svoje mesto postavljene košnice staviti po 2-4 okvira sa leglom  i po 1-2 okvira s medom i cvetnim prahom,pa zatim gnezda suziti i utopliti.Na sužena leta nabacati sveže trave.Uveče svakom društvu dodati po sparenu maticu u kavezu povezanom novinskom hartijom.U slučaju da sparene matice nisu primljene,posle 5-6 dana,dati pojedan dobar zreo matičnjak (a može i po dva,ako ih ima više).S obzirom da to da novoobrazovana društva imaju samo mlade pčele,matičnjaci se mogu dodati i
ranije,ali sa manje uspeha.Novoobrazovanim društvima,ako je potrebno,može se dodati i nešto mladih pčela.
    Da bi se ubrzalo sparivanje matice i u isto vreme izvršilo proveravanje,da koja matica nije slučajno propala,posle deset dana otkad je dodat zreo matičnjak,novim društvima dodati još po jedan okvir s otvorenim najmlađim  leglom.Kad se matica spari i počne polagati jaja,dodati još po dva okvira sa zrelim leglom.Docnije,s pojačavanjem produžiti sve dok se ne dobije normalno društvo,sposobno za prezimljavanje.
    Ako se nova društva obrazuju sa sparenom maticom,treba odmah dati najmanje 4 okvira sa zatvorenim leglom.
    U krajevima koji imaju bagremovu pašu kao glavnu,veštački se rojevi na drugi i treći način obrazuju odmah poske bagremove paše.Rojevi po četvrtom načinu mogu se obrazovati i uoči same paše od materijala uzetih od najboljih društava.
    Prinos tih društava neće se mnogo umanjiti.

                                                                   Za sada toliko.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #3 poslato: April 08, 2011, 01:14:18 »
      Kolega Momo,
      Sve navedeno su dobri načini umnožavanja pčelinjih društava. Ipak imam jednu dobronamernu sugestiju, koja se odnosi na sledeće
Citat
Da bi se ubrzalo sparivanje matice i u isto vreme izvršilo proveravanje,da koja matica nije slučajno propala,posle deset dana otkad je dodat zreo matičnjak,novim društvima dodati još po jedan okvir s otvorenim najmlađim  leglom
. Izbegavaj pjačavanje novoformiranog društva dok matica ne pronese (bolje dok ne poklopi prvo leglo).
     U praksi sam više puta utvrdio da iz meni nepoznatog razloga društvo uništi novu maticu i pvuče matičnjake.
     Iz istih razloga se ne preporučuje dodavanje otvorenog legla društvu kome je dodata nova matica (zamena) dok ne poklopi leglo novoprimljene matice.
     Negde sam ovo našao u literaturi, ali sada ne mogu da se setim gde. Voleo bi da o ovom pitanju pročitam mišljenje gospodina Voje i drugih pčelara koji u ovome imaju iskustva.

   

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #4 poslato: April 09, 2011, 00:26:56 »
Kolega Miliću, ni ja ne dodajem leglo i ne pojačavam nukleuze dok ne vidim zatvoreno leglo od nove matice.
Prvu kontrolu vršim na oko 10 dana od predviđenog izlaska mlade matice iz matičnjaka.
Ako je mlada matica počela da zaleže po izgledu legla zaključujem u kom je stadijumu leglo i kada možemo dodati zatvoreno leglo u cilju pojačavanja nukleuza.

Momo je naveo odlične primere veštačkih umnožavanja pčelinjih društava.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Miladinovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • skype ::: milan007miladinovic
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #5 poslato: April 09, 2011, 12:05:16 »
Alal vera na temi i veoma korisnim informacijama.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #6 poslato: April 11, 2011, 02:37:18 »
     Hajde da opišem jedan dosta konforan način dobijanja novih društava bez veće štete po snagu društava od kojih se uzima materijal za roj.
     U prepodnevnim satima na toplom danu u jednom društvu nađemo maticu. Ram sa maticom stavimo u unapred pripremljeniu praznu košnicu ili nukleus. Košnicu iz koje smo uzeli ram sa maticom nosimo na novo mesto (pripremljeno novo postolje).Pošto je bez matice posle 4 - 6 sati dodamo joj sparenu maticu ili zreo matičnjak.
    Košnicu ili nuklus, sa ramom na kome je matica, stavimo na mesto košnice, koju smo odneli na novo mesto. Njoj dodamo 3 - 6 ramova sa leglom (bez pčela) i dva tri rama sa medom i polenom (opet bez pčela), koje smo uzeli iz drugih košnica bez traženja matice. Kako? Uzmete iz svake košnice 1-2 rama (poklopljeno leglo ili med) stresete pčele,a na mesto uzetog rama dodate izvučen ram ili satnu osnovu. Izvađeni ram bez pčela pakujete u košnicu u kojoj je matica sa ramom pčela i legla i tako iz više košnica dok ne dođete do željenog broja ramova legla i meda. U toku narednih nekoliko sati sva izletnica će napustiti premešteno društvo (kome smo oduzeli ram sa maticom) i vratiti se na mesto gde je postavljena nova košnica sa njihovom maticom i na taj način pokriti dodato leglo (bez pčela), da se ne bi prehladilo. Pošto je u pitanju poklopljeno (što starije) leglo ovo društvo će brzo ojačati, a ako ste dodali dovoljno legla vrlo brzo može biti spremno čak i za medobranje. Formirani roj, ako mu dodate sparenu maticu takođe će brzo (za petnasetak dana) postati normalno društvo spremno za medobranje.
  1. Na ovaj način možete uvećati broj pčelinjih zajednica za oko 10 - 20% bez ozbiljnijeg slabljenja osnovnih zajednica.
  2. Na ovaj način možete formirati solidne rojeve van optimalnog roka i do 15 jula.
    Poželjno je da nova košnica ili nukleus bude iste boje kao stara koja je tu stajala.
    Ovaj metod je prihvatljiv za pčelare koji imaju više od 10 društava a žele postepeno uvećavati svoj pčelinjak i ujedno smanjiti rojev nagon.
   Ako nisam bio dovoljno jasan pitajte pojasniću.
   Pozzz.
« Poslednja izmena: April 11, 2011, 02:42:46 od strane Milic Vukic »

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #7 poslato: Decembar 14, 2012, 09:52:14 »
Imam sedam društava od toga jedan nukleus. Ako bog da da prezime imam volju da ih proširim na recimo između 15 i 20. Pomno sam proučio Vojin način u 7faza za desetostruko umnožavanje. Ali tu treba dosta vremena i selenja nukleusa koje neću moći da obavim. Stoga sam posle dosta čitanja i razmišljanja odlučio da uradim sledeće tj iskoristio bih nešto od Vojinog modela. Društva ću gledati da razvijem u proleće na svima poznat način. Oko 20og aprila bih rodonačelnicu sklonio na novo mesto. Na mesto starke postavio novu i dodao četri rama legla u svim fazama. Ostatak izgrađeni ramovi i satne osnove do 9. Posle četri dana ako ima neki zatvoren matičnjak porušio.  Oko 1og maja formirao bi nukleuse oplodnjake sa po dva rama zatvorenog legla ramom meda jednim izrađenim satom i jednom satnom osnovom.  Znači to bi bilo na oko sedam dana pred bagrem. Za oplodnjake bih uzeo po četri rama sa leglom i pripadajućim pčelama te tako recimo oformio 10 nukleusa oplodnjaka. Iz one prve izrezao matičnjake i dodao u svaki nukleus. Posle 10dana bi trebalo da su matice sparene i počele sa nošenjem. Oduzimanjem po četri rama legla sa pčelama nebi trebalo da se znatno oslabe osnovne zajednice pa bi ako posluži vreme moglo biti i neko kilo meda u bagremu. Po završetku bagremove paše medišne ramove i eventualnog ceđenja meda bi dodao nukleusima i eventualno po još jedan dva rama zatvorenog legla.  Tako rano formirani rojevi trebalo bi da budu u dobroj snazi da prezime na dva tela i izgrade ramove sa satnim osnovama te sa dovoljnom količinom hrane i pčela uđu u zimu. Nisam rekao da se radi o devetoramnim košnicama kvadratne osnove po modelu Ivana Brndušića. Ram ne nešto manji od RV rama i ima površinu 5,4 dm. Molim iskusnije kolege da mi ukažu na greške i proguste kojih sigurno ima. Hvala unapred.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #8 poslato: Decembar 14, 2012, 12:57:54 »
Pozdrav kolega Miroslave.Ima dosta metoda razrojavanja.Svaka od njih obično ima i dobrih i loših strana.Za koju se metodu odlučiti dosta zavisi od trenutne situacije na terenu.Naravno da je dobro razrojavanje uraditi blagovremeno,da bi i roj i društvo sa starom maticom imalo vremena da ojača i nakupi dovoljno zaliha za zimu.Kakva su sušna leta,preporučio bih da to ne bude kasnije od polovine maja,ili eventualno krajem maja,s tim što bi za razrojavanje tada trebalo imati ili već oplođene matice koje su pronele,ili zrele matičnjake,gde će matica izaći u narednih 12 časova.Zato bih Vam preporučio da pratite situaciju,pa ako bagrem kod vas obećava i počinje početkom maja,a imate sva jaka društva u to vreme,najbolje da tad na par dana pred bagrem formirate rojeve.Tada bi bilo dobro da imate pripremljene zrele matičnjake sa maticama koje samo što nisu izašle.To bi ste mogli da postignete ako bi ste jedno od vaših društava koje je najjače i sa dosta hrane malo isforsirali sa prihranom a ostavili na malom prostoru,bez proširenja sa praznim nastavkom ili polunastavkom.Ako sve bude dobro urađeno,tada če krajem aprila ili početkom maja takvo društvo sigurno imati zrele rojeve matičnjake.Tada možete da pristupite razrojavanju,tako što ćete na mestu starke ostaviti samo 1 ram sa 1 zrelim rojevim matičnjakom,a sve ostalo leglo rasporediti u više nukleusa u koje možete da odmah pojačate sa po 1 ramom sa poklopljenim izlazećim leglom i otresenim mladim pčelama sa još 1 rama sa leglom.Uz malo prskanja rakijom sa matičnjakom,neće biti problema što se tiče mirisa.Bitno je da nukleuse formirate odmah,jer se oni ne smeju pojačavati sa leglom sve dok mlada matica ne proizvede mlado leglo i dok to leglo ne bude dobro poklopljeno.Ako ste tada pravilno formirali nukleuse sa po 2 rama legla sa dovoljno pčela da ih pokriju,neće ni biti potrebe za pojačavanjem nukleusa.

 Naravno imate i varijantu da dogovorite kupovinu mladih matica koje legu i da vam budu isporučene u početku bagremove paše,onda nema potrebe za predhodnim načinom,već jednostavno napravite nukleuse sa po 2 rama poklopljenog zrelog legla i dotresena 2 rama mladih pčela i dodate maticu u kavezu i to vam je to.Naravno ovo su samo neke varijante,ima i drugih,koje zahtevaju odredjenu veštinu,kao De Mareov metod koji je dosta dobar,jer staro društvo neće ništa izgubiti na snazi pred bagremovu pašu,što je jako bitno,a vi ćete dobiti nukleuse koje možete odvojiti kao rojeve u odgovarajućem momentu na kraju paše i sa dosta dobrom rezervom meda,ako da Bog dobar bagrem u 2013.godini.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #9 poslato: Februar 04, 2015, 10:41:45 »
 
 
                   U ovoj nije nista pisano vec vise od dve godine. Neopravdano,potpuno neopravdano. Misljenja sam da je ovo jedna od najbolje obradjenih tema na ovom forumu.Pokrenuta od velemajstora pcelarstva Mome Milosevica napisana kratko,jasno,pregledno sa dovoljno prostora za razmisljanje i prilagodjavanje konkretnim pasnim uslovima i mogucnostima svakog pcela ponaosob. Komentari ostalih ucesnika u diskusiji takodje inspirativni i vredni svake paznje i pohvale.
                    Februar je krenuo ,vreme leti, te je za vecinu pocetnika,kakvim i sebe smatram, koji zele da prosire svoj pcelinjak u ovoj godini ova tema vise nego potrebna.
                    Ovim javljanjem zelim da je ponovo postavim u zizu interesovanja na ovom forumu jer ona to svojim sadrzajem svakako zasluzuje.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #10 poslato: Februar 04, 2015, 18:40:50 »
Sad sam video ovu temu odlicna za nas pocetnike. Za mene idealan nacin razrojavanja bez selenja kosnica - nesto slicno prvom nacinu koji je predstavio g. Milovanovic sam i ja uradio prosle godine - medjutim ovako kako je dato je mnogo bolje...

E sad me interesuje ovaj njegov drugi nacin - do kad ce izletnice ulaziti i u jednu i u drugu kosnicu - i kako proveriti broj pcela izletnica i u jednoj i u drugoj kosnici? Kada ih razdvojiti  posle dodavanja matice  u kosnicu gde je nema - i kad razmislim ako hocu da mi leta budu na 80 cm jedno od drugog kad razmaknem kosnice 30 cm to mu dodje na tu meru? i da li ce se izletnice iz kosnice kojoj je dodata matica vratiti u kosnicu gde je stara matica posle dodavanja mlade matice?

Van mreže zoki stevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: koretiste, gnjilane
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #11 poslato: Februar 08, 2015, 18:35:46 »
Pozdrav za sve članove foruma RV, a posebno za g-dina Voju Brstinu!
Ovo je moja prva poruka i moje prvo obraćanje na forumu košnice Voja, a vezano za razrojavanje pčela. Inače radi se o sledećem da nazovem problemu, a koji bi vole da uz vašu pomoć rešim na najadekvatniji način.
Prošle godine sam nabavio dva društva pčela u košnicama  DB10, medjutim zainteresovan sam da nastavim i dalje sa pčelarenjem, ali sa kosnicama RV, pa me interesuje kako bih mogao da vestackim putem razrojim tj. napravim neku deobu ramova sa pcelama iz DB 10 prebacim u  rodnu Voju sa kojom planiram da pčelarim u budućnosti, pošto sam iskren da budem postao malo i opsednut pčelarstrvom.

        Pozdrav

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #12 poslato: Februar 08, 2015, 18:52:51 »
Zoki ako ti je za utehu nisi jedini koji je opsednut. Neko je negde napisao pčelarstvo nije zanimanje nije hobi pčelarstvo je dijagnoza. :-) postoji više načina da od db10 preseliš pčele u rv. Jedan je da izqadiš prelazni nastavak sa rv ramovima. Ako nemaš mogućnosti za tako nešto onda ih nemoj proširivati pa će biti prirodnih rojeva.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zoki stevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: koretiste, gnjilane
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #13 poslato: Februar 08, 2015, 19:20:44 »
Da ali meni baš ne odgovaraju prirodni rojevi, iz razloga sto nisam kod kuće do 15 časova svakog dana, te se bojim da mi isti ne odu. Pa sam zbog toga hteo da vidim kakvi sve načini postoje da se umnožavanje izvrši nekim vestačkim putem. A sto se tiče prelaznog nastavka to mo je malo nepoznato pošto još nemam neka iskustva. Ako vam nije problem da mi navedete još koji primer?

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #14 poslato: Februar 08, 2015, 19:49:52 »
Imas temu "Prelazni nastavak ..." i tu je opisano dosta toga. Drugi nacin je da jednostavno iseces sace iz DB rama i da ga ubacis u RV ram i zatim vezes kideljnim kanapom ali onda nista od zicenja.

Ja sam prosle godine ubacivao RV ramove u DB kosnicu ali ih moras prilagoditi i napraviti od letvica dodatak na RV ramu da bude velicine DB rama - mnogo velik posao a rezultati nikakvi. Onda sam na RV ram dodao stiroporne komade do DB ram  pcele izmrvile stiropor beda jedna i to mi je zadnje stavljanje stiropora u kosnice.

Napravi prelazni nastavak i lagano ili neki od metoda koji su dati ovde u prvom postu a narocito sa pomeranjem DB kosnice na novo mestu a na njeno mesto postavis RV - RV dobije sve izletnice iz DB ima mali zastoj dok ne izgrade sace (streses i par ramova DB mladih pcela u tu RV) pa imas i DB i RV - ja sklanjam i tu jednu DB sa pcelinjaka nisam se snasao a i ne daje dobre rezultate kako ja radim...

A ja jos cekam odgovor ako je moguce od pokretaca ove teme...