Autor Tema: Varoa 2018  (Pročitano 18869 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #30 poslato: Avgust 29, 2018, 11:05:13 »
Prethodnih dana sam više zagledao pčele u košnicama koje sam otvarao i nisam primjetio znakove prisustva varoe u njima. Test na jedno dijelu košnica takođe je pokazao malu količinu varoe.

Ipak bez obzira na ove pokazatelje ja sam započeo tretman sa MK na jednom dijelu košnica u prošlu nedjelju a planiram i na ostatku košnica iz prostog razloga što još nisam siguran kolika je pouzdanost metoda za kontrolu prisustva varoe. Takođe raspoloživo vrijeme mi trenutno ne dozvoljava monitoring na svim košnicama. Pored svega upotreba MK u košnicama djeluje i dezinfekciono. Ovo poslednje nije samo po sebi dovoljan argument za tretman ali svakako ide na pozitivnu stranu. Prošlogodišnji tretman je pokazao da MK nosi određene rizike po pčelinje zajednice pa ću svakako biti oprezan.

Prije nekoliko dana sam bio u posjeti kod kolege pčelara koji radi tretman sa mitakom. Dimljenje je započeo negdje oko 25. jula i od tada pa do danas nije prestajao sa tretmanom jer kako sam kaže varoa konstantno opada u zabrinjavajuće velikom broju u šta sam se i sam uvjerio vlastitim očima na uvlakama podnjača. Čovjek je zabrinut jer je svjestan da truje i pčele i košnice ali isto tako se boji ako ne bude smanjio prisustvo varoe da će ostati bez društava.

Preliminarno kod mene nema tako mnogo varoe. Ima je po par komada na uvlakama tretiranih košnica ali ne u zabrinjavajuće velikom broju. Pratiću stanje pa ćemo vidjeti.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #31 poslato: Avgust 29, 2018, 16:41:08 »
Majkane , ja nikada nisam dimio mitakom, na koliko on dana dimi , kad vec mesec dana to radi.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #32 poslato: Avgust 29, 2018, 22:03:01 »
Majkane , ja nikada nisam dimio mitakom, na koliko on dana dimi , kad vec mesec dana to radi.


Nisam ni ja majkane. Ima nekih koji tvrde da je mitak spasio pčelarstvo. Možeš misliti... ::)

Mislim da radi na treći ili četvrti dan pa ti sad vidi...
Šta ja da mu pametujem. On zna da ja radim drugačije i na moju izjavu da još nisam radio nikakav tretman on izražava iskrenu zabrinutost za moje pčele. Možda je i u pravu, ko zna, vidjećemo...

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #33 poslato: Avgust 30, 2018, 08:30:06 »
Ma nemam ja nista protiv majkane, svako radi kako misli i zna.. Nego nesto dugo vremena to njegovo traje i da stalno opada..

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #34 poslato: Avgust 30, 2018, 10:42:07 »
Ако је колега запазио да има много варое, требао је да стави неки „дугосвирајући“ препарат (long play :) хемикалије). Што би значило, неки на летвицама. Димљење на трећи или четврти дан ће га баш усрећити.

Nisam ni ja majkane. Ima nekih koji tvrde da je mitak spasio pčelarstvo. Možeš misliti... ::)
Pozdrav svima...

Митак јесте спасио пчеларство и то је чињеница. Само што је то било тамо негде осамдесетих, када се митак показао као најбоље решење. Међутим, многи су остали у осамдесетим и разлог је прост: митак је јефтино средство, али не толико поуздано увек. Оне приче о димљењу на 4 дана и „5х4 дана и немама проблема“ пред зазимљавање су нетачне и довеле су у заблуду многе млађе (и „млађе“) пчеларе.

Такве приче су настале на основу лажне тврдње да митак успешно обавља посао у јесењем третману тим начином димљења. Ти искусни што су просипали те лажи су „прећутали“ (под наводницима је јер значи лагали) да диме и пре у после багрема. После вам просипају причу како треба са пчелама поступити што природније и нпр. туре кобалт хлорид и нешто слично у сируп. Не знам како је то природно. Значи, не треба им веровати. Пример је један искусан колега који „узорно“ пчелари па је шикнуо 14 маја „поклон војвођанске владе“ (летвице флувалината, колико сам схватио). После следи врцање меда опет иако је третирано и хемикалије пред врцање убачене у кошнице. Али, рећи ће вам само природније са пчелама, о он рока по „пропису“ тешком хемијом чим у'вати мало времена.

ПС

И ја нисам третирао друштва (здравствени разлози) и ставио сам „хербу“ у можда двадесетак друштава. Срећа данема варое пуно (у понекој кошници ће бити свакако, али не превише).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #35 poslato: Avgust 30, 2018, 11:16:29 »



                    У борби против варое у току ове године сам користио :


                    - рам грађевњак ( ЕВ рам постављан у РВ наставке ) током априла , маја и јуна месеца. Временом сам при формирању ројева у ЕВ наставцима ове рамове вадио и одстрањивао из старих друштава.
                   - брстивар напрскавањем пчела преко сатоноша током јуна и јула месеца скоро при сваком отварању кошница ,
                   - мрављу киселину почев од задњих дана јула и током августа месеца у више наврата. Третмане сам вршио на недељу дана. Ове недеље не обилазим пчелињак али за викенд  8/9 септембар планирам да обавим још један , задњи третман мрављом киселином.


                   Количину опадања варое сам само делимично отпратио и није је било много у сваком случају не у забрињавајућој количини.
                   Овог викенда идем у испомоћ једном колеги који намерава да постави тимол. Он је већ користио и постављао хербу па нисам сигуран да ли ће тимол постављати свим друштвима или ће урадити само контролни третман. У сваком случају по повратку у понедељак објавићу овде и резултате његовог третмана.


                   Митак до сада нисам користио па стога тај део нећу ни коментарисати.


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #36 poslato: Avgust 30, 2018, 11:46:42 »
Припазите на тимол...ако има паше и пчеле су мирне (не круже около и не „завирују“ у друге кошнице), онда неће бити проблема.

Тимол је тимол.

А митак је митак :) :), само зависи како се користи да то буде што је мање могуће. Видим да се колеге спремају да диме одмах после вађења летвица. Не знам чему то.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #37 poslato: Avgust 30, 2018, 12:44:47 »
Ti ga šole tretiraš mortadelom koliko vidim.
Po meni je pragnjetina djelotvornija a još kad se umješa sa šljivovicom...provjereno bolje obara...  ;D ;D ;D

Pomenuti kolega je prethodno tretirao sa timol maramicama i kako sam kaže nije zadovoljan učinkom.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #38 poslato: Avgust 30, 2018, 21:06:14 »
Ма јокс бре, не тиче се третмана. Свидела ми се фора са постављањем колача на крају порука па сам искористио прилику да и ја то урадим, а мортадела ми била при руци. Мало „индустријски уграђено“ срце у мортадели се односи на "вољени" митак :).

А сада озбљније теме. Сећам се када је мој брат (професионални пчелар) на око 400 кошница стављао трулекс крпе са тимолом и у јесен имао превише варое. Ту је ишла баш велика количина тимола...

Док сам му објашњавао да тимол ипак брзо испари, он се држао свог става (који је сматрао исправним) да крпе још миришу јако на тимол иако су од прошле године. Сетио сам се да ми код тимола стоји метална кашикица којом сам утрљавао тимол у сатоноше и донео сам му да је помирише. И она је од прошле године мирисала на тимол.

После је прихватио мој став да не може једном ставити тимол и ћао нема више. Потом је трулекс крпе стављао у више наврата (не знам колико, нисам га никада питао) и побољшао учинак тимола.

Тимол нанесен на неку подлогу не може да делује многу дуго, али мирис остаје дуго, без икаквог значајнијег утицаја на вароу. Како ће то бити зависи од временских услова. Ту не рачунам апигард који је „смућкан“ са гелом, већ ове начине из кућне радиности.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #39 poslato: Avgust 31, 2018, 11:43:25 »
Stanje kod mene na pčelinjaku je sledeće.
Kako sam već pisao 26. avgusta u nedjelju sam počeo tretman na 6 LR košnica sa MK.
29. avgusta sam započeo tretman i na ostatku društava na većem pčelinjaku i to su sve RV i EV košnice. Neke su sa punim a neke sa zamreženim podnjačama. Istovremeno sam ponovio tretman na LR košnicama.

Pisao sam da sam radio neke testove koji su pokazali da varoe u košnicama ima malo.
Poslije ovih par dana tretmana mogu reći da preliminarno varoe ima što se vidi na uvlakama zamreženih podnjača ali je nema zabrinjavajuće mnogo. Za sada se potvrđuje ono što se vidjelo na testovima ali tretman je tek započet pa ćemo vidjeti kako će to dalje da se razvija.

Jedan dio opale varoe je poprilično živahan. Pored tamne varoe braon boje tu je jedan dio svijetle žućkaste varoe. Nisam tačno prebrojavao ali nije alarmantno to se da vidjeti kada se baci oko na uvlaku. S obzirom da još ima dosta zatvorenog legla očekujem da će opadanja biti i u narednom periodu. Prije početka tretmana sam nekoliko dana u par navrata obraćao pažnju na uvlake i prirodnog opadanja varoe nisam registrovao. Za sada mravlja kiselina radi dobar posao.

U prilogu fotografija svijetle i tamne varoe "rame uz rame".

Pozdrav svima...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #40 poslato: Avgust 31, 2018, 20:56:29 »
Када си навео ове светлије варое (као што је ова лево на слици коју си поставио), занимљиво је да сам само њих нашао испод летвице „хербе“ на подњачи. Ставио сам 2 летвице „хербе“ 29. августа (она на подњачи је раније убачена – одмах када је скинут мед) и проверио шта отпада јер сам отклапао неки мед који је подбачен.

Увек буде вароа различите старости, а сада сам нашао само ове бледе варое (како кажеш жућкасте), негде око петнаестак вароа.

Једино објашњење које ми пада на памет је да су старију вароу пчеле „катапултирале“ напоље кроз лето, јер је она покретљивија и лакше је пчелама да их лепезањем избаце ван. Мада, обично понека остане јер удари у летвице које сужавају лето, али сам пажљиво прегледао и није било ни једне тамније (старије варое).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Branko. Marčeta

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovac
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #41 poslato: Septembar 02, 2018, 20:42:40 »
  Oko mesec dana sam držao Herba letvice u košnicama, posle toga sam počeo da dimim Mitakom tj danas sam odradio drugo dimljenje a rezultat je... posle prvog dimljenja opale dve varoe, po jedna u dve košnice. Danas posle drugog dimljenja nema opalih varoa, šta savetujete dali nastaviti dimljenje Mitakom, dali prestati sa dimljenjem i nedirati ništa do oksalne, ili pokušati sa nečim drugim radi sigurnosti ( i sa čim).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #42 poslato: Septembar 02, 2018, 21:18:50 »
Po meni nema potrebe vise, kontrolna dimljenja kazu da je Herba odradila posao.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #43 poslato: Septembar 02, 2018, 21:24:09 »
И код мене је херба у плодиштима, избацујемо је следећи викенд - то ће бити тачно 30. дан од кад је убачена. Пре ње сам стављао брстивар траке, са једним мењањем, укупно 15 дана. Имам у плану да наставим са таквим третманом после хербе... Подњаче су ми пуне па нисам пратио опадање варое...

Van mreže Branko. Marčeta

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovac
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #44 poslato: Septembar 03, 2018, 07:44:34 »
Pa i ja sam tako nešto razmišljao ali opet neki strah u meni... na mojih šest košnica to nije ni vremenski ni financiski zahtevno, nego razmišljam što trovati ako nemora.