Autor Tema: AŽ Kosnica  (Pročitano 14469 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Smailbegović Hasan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • "HS" Pcelnjak
Čovjek pati dok ne svati a kada svati opet pati jer je svatio da je uzalud patio.   Moje predstavljanje

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #1 poslato: Decembar 18, 2014, 15:01:11 »
Evo ako netko radi sa AŽ košnicama volio bi da prezentira svoj način rada pa da malo popričamo o toj temi...

Van mreže tomic nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: banja badanja
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #2 poslato: Mart 07, 2015, 19:38:47 »
Evo Igore ja pcelarim sa az grom 11.

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #3 poslato: Mart 18, 2015, 09:01:31 »
ja imam až standard 10 i 11 zasad mi se sviđa...

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #4 poslato: Mart 19, 2015, 17:58:04 »
Pozdrav Igore! Kako je prošlo zimovanje? Kod mene je bilo puno kristaliziranog meda u košnicama. Sad su mi sve podnjače pobijelile, jer čiste kristalizirani med i nose ga van.Nezgodno je bilo to što je kod mene zamedio bršljan i neki puzavci u 10 mjesecu, a taj med brzo kristalizira i izuzetno je tvrd, pa ga pčele rađe izbacuju iz koš. nego da ga troše.Imao sam i dosta gubitaka,a sad mi je stuacija na pčelinjaku šarolika.Čak su neka društva osnovala leglo iznad meda gdje su rasturile tekuči med , tako da  sad ide letvica, leglo, pa dole kristalizirani med.                                               
                                                                                                         

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #5 poslato: Mart 19, 2015, 18:05:21 »
Ako je netko imao saličnih problema nek napiše svoja iskustva i moguča rješenja.
                                                                                                                                   Pozdrav Brzi!

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #6 poslato: Mart 25, 2015, 09:36:22 »
Pozdrav. Kod mene nije bila takva situacija. Prošle godine sam nabavio pčele iz 7 okvirnih až nukleusa i punio u nove 10 okvirne až standard košnice. Sve su preživile i to jako dobro, imaju u prosjeku legla na tri okvira i dosta meda, samo je jedna slabija sa medom i njoj ću dati ovir iz druge. Pčele dosta dobor rade, čak i ima i novog nektara sa vrbe ive, stavljao sam satnu osnovu do legla, odmicao pelud i odmah grade. Tako da je kod mene situacija za sada obećavajuća. Inače rad sa až košnicom mi se sviđa pogotovo na kontejneru.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #7 poslato: Novembar 29, 2016, 19:15:28 »
Hajde da malo oživimo temu pčelarenja sa AŽ košnicom.Nije valjda da su samo tri pčelara.Ima ta košnica i svojih velikih prednosti.Recimo lakše se seli i lakše i brže radi sa njom.Daje odlične prinose ako se seli na više paša.Dobro zimuje jer je okvir 26cm,a grom až čak28cm.Eto malo tema za zimsku raspravu.

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #8 poslato: Decembar 01, 2016, 09:47:54 »
Kod mene zasada sve žive. Imao sam 30 košnica, dvije slabije prespojio jačima, mada sam moga još koju koje su slabije. Hrana je ok, niti jedna nije izašla na žicu još su duboko unutra. Varoe je bilo dosta ove godine, to se osjeti na nekima, iako sam radio dosta po tom pitanju, od građevnjaka pa nadalje.
Što se tiče ostalog ja sam vrlo zadovoljan ovom košnicom, ima nekih mana koje su zanemarive obzirom na prednosti kod seljenja. Traži rada kao i svaka ali i daje.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #9 poslato: Decembar 01, 2016, 13:33:30 »
Da tako je što se tiče selidbe. Ništa nemože zamjeniti kada ja dignem rudo na prikolici i 72 košnice se nacrtaju gdje hoču(samo jedan sat)Itako više puta godišnje.Pomagao sam kolegi seliti LR.Cjelu noč 30 kom. I poslije sam bio 2 dana za ništ. A pčela na sve strane.
Inače meni je propalo od 220   sedam zbog matica i tri zbog varoe(koš. pune meda bez pčela, a grabež sam spriječio na vreme.

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #10 poslato: Decembar 01, 2016, 18:42:14 »
da li znaš jel ima netko matica 1.5 da se mogu kupiti planiram ove godine malo više raditi na nukleusima


Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #11 poslato: Decembar 02, 2016, 16:16:28 »
Bit če sigurno kod Kovačićke u mislim Dardi-Baranja.Nemam pri ruci broj tel.Potaži na internetu. Ako na nađeš onda ču ja potražiti. Ima i jedan moj kolega iz Virovitice ali nisam siguran na datum isporuke.Ako nečeš ići sa svojom oplodnjom, najbolje se na vrijeme predbilježiti.Ove godine mi baš nije išla proizvodnja nukleusa sa dobivenim mladim neoplođenim maticama . Skoro su ih sve poklale i izvukle svoje matičnjake.Nekih drugih godina išlo je skoro kako god.Sad sam nji dao isvetu vodu pa ništ.Več sam pomislio da nešto neznam,ali uliteraturi nisam ništa novo našao.Sjetio sam se jednog savjeta mog pokojnog prijatelja starog pčelara Lojza, Pa ču o tome pisati kad provjerim u praksi ove godine.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #12 poslato: Decembar 02, 2016, 19:03:09 »
Ove godine općenito je bila loša oplodnja matica... neznam zašto.

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #13 poslato: Decembar 04, 2016, 08:37:46 »
hvala na informacijama. da vas pitam kakvo je stanje kod vas što se tiče veličine klupka na až košnicama?

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: AŽ Kosnica
« Odgovor #14 poslato: Decembar 05, 2016, 17:52:06 »
hvala na informacijama. da vas pitam kakvo je stanje kod vas što se tiče veličine klupka na až košnicama?
Nisam stigao prije.Baš sam provjerio i klupka su u prosjeku 5- 6 ulica. Imam čak neke  koje nisam izvrcao da su i gore i dole. ima ih oko dvadesetak na 8-9 ulica,cirka 30-tak na 2 do 4. To je najviše zato jer imam nešto 5 okvirnih nukleusa sa kasno oplođenim maticama.Opčenito u pčelarenju način pčelarenja zavisi od svojstva pojedine zajednice.Neke se brže razvijaju , neke se više roje, neke daju med u rano prolječe, a neke tek u ljetu.Teško je opčenito reči jedan ispravan način rada.Svaka košnica je priča za sebe.Pa tako negdje treba iči na med,a iz neke zajednice, koja hoče rano na rojenje pa nek ide i napravite nukleuse,što je daleko veča vrijednost od meda.Velika je vrijednost dobrog roja prije bagrema,a i onih 5-6 nukleusa koje ste napravili iz izrojene zajednice.Čitajte literaturu i dajte mašti malo na volju.puno je opcija otvorenih sa kojima se može pristupiti pojedinim košnicama.