Autor Tema: Перко - сточни кељ  (Pročitano 4754 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Перко - сточни кељ
« poslato: Jul 22, 2015, 11:54:09 »
 
 
                Перко - сточни кељ је хибрид уљане репице и кинеског купуса. Највише се користи за исхрану стоке , посебно крава чију млечност повећава за 30 %. Богатији је од уљане репице у лисној маси и спорије огруби.
                 Гаји се као пострни усев, нарочито ранојесењи. Може се сејати од раног пролећа до средине септемра ( најбоље ујесен у време равнодневице ). Принос зелене масе од 50 - 80 т/ха.
                 Добра нектарица и поленарница. Одличан као пролећна прихрана пчела пред багремову пашу. Ако се сеје због пчела на једну кошницу иде око два ара перка.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Перко - сточни кељ
« Odgovor #1 poslato: Avgust 31, 2015, 13:02:01 »
 
 
                 Семе перка 064 - 359 - 4 - 938  Гога Кузмановић.
                 Наредни период ( најбоље око средине месеца ) је идеалан за сетву .

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: Перко - сточни кељ
« Odgovor #2 poslato: Septembar 15, 2015, 12:44:19 »
Kolega Gorane,
Jedan moj dobar komsija mi je dao livadu od oko 3600m2 da koristim kao p;elinjak, potpuno besplatno i bez ikakvih uslova.Mislio sam da sledece godine posijem neku medonosnu biljku od koje bismo obadvojica imali koristi, on za sijeno a ja za pcele.molio bih vas da mi napisete malo detaljnije o perku, kad se moze najranije
posijati , poslije koliko vremena od sijanja procvjeta, koliko traje cvijet, i ono najvaznije da li se posle cvjetanja moze koristiti kao sijeno za kravu.
Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Перко - сточни кељ
« Odgovor #3 poslato: Septembar 16, 2015, 09:46:27 »
 
 
                                   Колега Славко ,
 
             Нисам сигуран да Вам могу дати адекватне одговоре на сва Ваша питања јер се лично не бавим пољопривредом. Додуше , имам мало имање од око 1,5 хектара које покушавам да уредим али су моје идеје и финансије а све радове ми углавном изводе други - нешто пријатељи којима платим само гориво а за нешто  плаћам  и пуну цену.
              Перко се задњих неколико година поприлично сеје у мом окружењу али су то биле мање површине од 20.так ари до хектара. Сеју га они који имају краве и продају млеко и тврде да је изванредан на побољшању млечности крава. Хвале га и зато што стиже у рано пролеће у априлу месецу када је сено обично на измаку. Сличан је уљаној репици али и различит од ње. Пчеле га масовно посећују и уз њега имају интезиван и изразито буран развој. Мали проблем што су на паши перка доста љуте те се без заштите са њима не сме нити може радити али ништа није идеално зар не ? Најбоље време за сетву је баш сада око Мале Госпоине али није касно ни до почетка октобра па и почетком тог месеца.
              Ове године га је у близини мог пчелињака сејао Гога Кузмановић и сам пчелар са око стотинак РВ кошница и сејаће га поново јер му се одлично показао. Од њега сам наручио семе и његов телефон сам навео у претходном јављању по овој теми.
              Ја ћу га лично сејати ових дана из више разлога.
              Као прво одлично " затвара " њиву , гуши све корове што ми је потребно за парцелу на којој ћу га сејати јер је скоро искрчена од жбуња и разног растиња.
              Обогаћује земљиште азотом.
              Одличан је за пчеле а зелену масу бих дао онима који ми помажу у обради имања тако да користи имамо и они и ја.
              Скида се са парцеле у априлу тако да се парцела поже у току године још једном искористити за неку другу културу. Моја је намера да након перка идем са фацелијом са којом сам експериментисао прошле и ове године и која ми се такође јако допада.
               О перку се може прочитати на сајту : www.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs а има и на другим местима.
                Надам се да сам помогао - поздрав Раковац.         

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: Перко - сточни кељ
« Odgovor #4 poslato: Septembar 16, 2015, 13:01:01 »
Gorane, mnogo hvala na odgovoru, meni je bilo nejasno dali posle cvjetanja odnosno posle pcela moze da se pokosi , da li je posle cvjetanja on i dalje zelena
masa. Jos me interesuje da li ga mogu sijati na proljece.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Перко - сточни кељ
« Odgovor #5 poslato: Septembar 16, 2015, 18:41:00 »
agroinfotel.net/perko-setva-u-jesen-i-prolece/
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Перко - сточни кељ
« Odgovor #6 poslato: April 23, 2018, 08:38:04 »



              Ове године перко је процветао још око Ускрса. У мом окружењу га сваке године има све више. Већ десетак дана је израстао и изнад појаса и тако се држи и цвета. Одлично посећен од стране пчела.