Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345193 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1110 poslato: Januar 26, 2022, 13:22:00 »
Zar ti nije "jeftinije" da produbiš podnjaču!?


Не разумем баш питање али имам објашњење за опцију за коју сам се одлучио.


Нема посебне подњаче која би се одвајала од наставка. Са доње стране наставка је закована даска и то је подњача. Ове оплодњаке пуним пчелом са рамовима на једном пчелињаку затворим сунђером лета и одмах преносим на други удаљен 6-7 километара. Са укуцаном подњачом која је саставни део наставка је манипулација и трансторт далеко лакше одрадити. Опет практични разлози - бржи и лакши рад. У обичан ауто стане 10. комада што је 20 ројева.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1111 poslato: Januar 26, 2022, 13:34:12 »
    Горане, свака част на идејама које несебично делиш. И ја мислим да је закуцавање подњаче врло погодно јер олакшава транспорт и сељење оплодњака.
    Чпоздрав и свако добро.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1112 poslato: Januar 26, 2022, 13:34:53 »
Па направиш подњачу са рамом висине која ти одговара. С тим, да ако већ желиш да то буде лакше, дно подњаче може бити пластично.

Такав начин је применио мој брат и то на око 150 „седмица“ (под је био од лексана и тиме изузетно лаган). Питао сам га. Шта ако се деси да ројеви немају „прођу“...мало је размислио и урадио обичне одвојиве подњаче.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1113 poslato: Januar 27, 2022, 20:54:53 »
Прошле године су ми се показали као одлични за оплодњу матица и формирање и негу ројева и били су у фукцији од краја априла до почетка јула месеца. Задњу испоруку ројева сам имао 05.јула ( 20.комада за Крушевац ) . Значи ради се о 2. оплодњака у једном прерађеном РВ наставку.
Ово би могло да буде добро решење за ширење мог пчелињака. Имам одличне услове за развој током раног пролећа (прве половине априла ми је просек 10 рамова легла у претходне три године), али никако нисам успео да умножим број заједница. Додуше, користио сам класичан РВ наставак као оплодњак, али ниједном се није десило да се матица оплоди и пронесе у истоме. Дал' је до нестабилног времена или нечег другог, не знам, али би свакако пробао овај систем. Чекамо фотке...

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1114 poslato: Februar 01, 2022, 09:31:18 »



Радујем се што у мом Радовању од јутрос поново навејава. Нек тако потраје до Сретења а после да лагано идемо у пролеће. У прилогу две слике од 15. јануара. Једна је са трњине која је добро промрзла сада идеална за јело и друга са леске каја је ресе пустила још почетком јануара. При обиласку и сликању пре две недеље полена још увек није било. Како је сада не знам.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1115 poslato: Februar 07, 2022, 08:24:20 »



За викенд нисам обишао пчелињаке. Поверовао сам временској прогнози и преварио се. Субота је осванула мрачна и тмурна и није ми се излазило ни из стана а коми ли да путујем 200 колометара у оба правца. По подне се разведрило а недеља је осванула како се само пожелети може. Сунчано и топло без ветра , идеално за посету пчелињаку али било је већ касно за одлазак.
Но извештај са пчелињака сам ипак добио. Колега који пчеле држи близу мојих је обилазио свој пчелињак па је у повратку застао и крај мог пчелињака и са лица места ми се јавио телефоном. Како рече пчеле су масовно излазиле из свих кошница и многе доносиле полен жуте , наранџасте и тамно - плаве боје. За прва два знам од чега су али ме живо занима од ког цвета је онај трећи тамно - плави у ово време.
Већ за данас најављују поновно " погоршање " времена али без већег пада температуре. Ово ме ни најмање не брине јер се досадашњи ток зиме показао као добар за пчеле без екстремних температурних колебања са сасвим довољно топлијих дана за прочистне летове. За сада је све у границама нормале па и боље од тога. Но то не значи да је зима рекла задњу реч.
Период који највише не волим када је пчеларство у питању је задња седмица фебруара и прва половина марта. Не кажу џабе да : " Март носи шкарт " те мислим да је баш овај период најкритичнији у презимљавању пчелињих заједница. Сва срећа је да за Сретење имамо два слободна дана те ако се споје са викендом пре или после добије се врло леп мини годишњи одбор. То је права прилика да се први пут у овој календарској години без журбе посветимо пчелама . У зависности од временских прилика тих дана ћу интервенисати по питању хране премештањем по којег рама са храном или постављњем погаче само ако је то неопходно. Ако време баш послужи ( а надам се да за тих 5 - 6 дана хоће ) могу се очистити и подњаче и проверити стање са леглом. Не мора се а и не треба нужно погледати свака кошница али није на одмет свака пета или шеста.
Оптимиста сам по питању ове године и имам осећај да багрем ове године неће да изда. Друштва су ми за сада у топ форми и био би велики грех то не искористити.


Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1116 poslato: Februar 07, 2022, 15:47:21 »
Citat
За прва два знам од чега су али ме живо занима од ког цвета је онај трећи тамно - плави у ово време.
Дивљи зумбул можда...

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1117 poslato: Februar 14, 2022, 13:52:20 »



Државни сајам завршен . Посета добра боља него што сам очекивао. Све прошло у најбољем реду.  Обновљен део опреме ( ново пчеларско одело , капа , рукавице , матичне решетке и још ситница). Виђено подоста старих пријатеља. На крају са екипом из Новог Милошева посетили старо место " Код Неше " и у пријатној атмосфери провели остатак дана.
Од сутра мини годишњи одмор - 6 дана. Најављују лепо време са температурама и до 18.степени. Таман да се обиђу пчелињаци , среди стање на њима и око њих и по први пут ове године мало детаљније завири у кошнице. До сада је све било у реду и не сме се сада при крају зиме начинити нека грешка.
По повратку излазим са понудом ројева а можда и целих друштава за ову 2022.годину.


Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1118 poslato: Februar 14, 2022, 14:34:47 »



Да додам и пар фотографија :

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1119 poslato: Februar 15, 2022, 21:23:40 »
Pozdrav pčelari , pošto je ovo jedan od aktivnijih dnevnika, želio bih Vas ovdje pitati da li neko zna gdje se u BiH moze nabaviti maticne resetke pvc LIST ? Bio bih Vam jako zahvalan za informaciju

Van mreže Zdravko Trapara

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Isočno Sarajevo - Kasindo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1120 poslato: Februar 16, 2022, 17:56:03 »
065 447 937 "MOJA PČELA" Nemanja Istočno Sarajevo
Ko nezna naučiće ako ima volje.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1121 poslato: Februar 21, 2022, 09:17:58 »
На Сретење Господње 15.овог месеца сам обилазио пчелињаке. Дан је био леп , сунчан , без ветра , помало прохладан. Пчеле су увелико радиле доносећи полен. Нисам хтео ништа да радим са њима , ни једну кошницу нисам ни дотакао. Једноставно сам уживао у лепом дану и раду пчела.
По народном веровању ако је на овај дан лепо и сунчано време мечка ће изаћи из свог брлога , уплашиће се од своје сенке и вратити назад а зима ће потрајати још 6.недеља. Ако је веровати народу имаћемо хладан остали део фебруара и готово цео март месец.

Елем , осим овог народног чуо сам и нека пчеларска веровања везана за овај празник. Стари пчелари обично своје кошнице до овог датума нису дирали. Како се на Сретење сусрећу и зима и лето ово време су сматрали буђењем пчела и почетком нове сезоне. Сећам се да је мој покојни отац на Сретење или ако време тог дана не дозволи онда првог наредног лепог дана отварао кошнице и вршио проверу постојања легла у кошницама. Учио ме је да је то најбоље време да матице крену са залегањем.
Поучен овом његовом причом пчелињаке сам погледао 18 -ог и 19 -ог овог месеца. Оба дана су била идеална за излет пчела што су оне обилато користиле доносећи полен у великим количинима. Легло сам проверио на две насумично одабране кошнице и у обе га је било у свим стадијумима на по два рама величине шаке. Хране има али је приметна њена убрзана потрошња . Поједина друштва су потрошила баш доста. Све су добиле по погачу јер како рекох на почетку овог обраћања зима ће потрајати још 6 недеља.
« Poslednja izmena: Februar 21, 2022, 09:38:13 od strane Rakovac Goran »

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1122 poslato: Februar 21, 2022, 09:50:47 »
Pozdrav pčelari , pošto je ovo jedan od aktivnijih dnevnika, želio bih Vas ovdje pitati da li neko zna gdje se u BiH moze nabaviti maticne resetke pvc LIST ? Bio bih Vam jako zahvalan za informaciju


Пластичне матичне решетке већ више година уназад купујем код Николе Тодосића из Ваљева и задовољан сам њима. Прошле недеље сам на сајму од њега купио 50.комада по цени од 130,00 динара комад.
Никола је иначе члан овог форума и готово га свакодневно посећује па се контакт са њим може успоставити и пп порукама преко форума. Његов телефон је 064 - 65 - 11 - 500.
Поздрав.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1123 poslato: Februar 24, 2022, 12:42:47 »



                                                               
                                                                               СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА - РОЈЕВИ У АПРИЛУ


1. РОЈ НА 5. РВ РАМОВА ( три рама легла - рам на коме је матица и још два рама затвореног легла и два рама хране ) са прошлогодишњом матицом .......... 45. евра ;
2. РОЈ НА 6. РВ РАМОВА ( четири рама легла - два рама отвореног , два рама затвореног легла и два рама хране ) са прошлогодишњом матицом ................ 55. евра ;
3. РОЈ НА 10. РВ РАМОВА - ЦЕЛО ПЛОДИШТЕ ( шест рама легла и четири рама хране ) са прошлогодишњеом матицом ....................................................... 80. евра.

Испорука викендом лично на пчелињаку у Великој Плани. Број понуђених ројева ограничен. Купац не доноси рамове у замену јер цена обухвата рамове са пчелама и матицом. Време испоруке што раније у априлу у зависности од изабране опције . Купац сам одабира рој из више понуђених друштава. Реална могућност да до багрема развијете купљене ројеве који ће учествовати у медобрању и исплатити себе у багремовој паши. Понуде достављати преко пп порука или на тел. 069 - 20 - 24 - 250 радним данима у преподневним сатима.

П.С.

На ову понуду сам се одлучио искључиво због преузимања пчелињака од колеге који због породичних проблема одустаје од пчеларења те је понуда зато и ограничена.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1124 poslato: Februar 24, 2022, 13:14:38 »
Samo da se upišem: Meni četiri roja!
(čućemo se o detaljima)