Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380187 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2340 poslato: April 02, 2020, 00:15:36 »
 ;)
Пронашла тему која ми се затурила у малом мозгу..."математика у пчеларству"!!!

По тој математици у РВ1 имам 4 раме а у РВ2 5 рама легла.
Учим, учим...понекад и погрешим...

Још једном, хвала Војо на саветима.

Леп поздрав...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2341 poslato: April 02, 2020, 02:29:13 »
Тања: "Ваздушном линијом ја сам око 7-8km од Рипањ станице о којој Ви Војо пишете. Видећемо..."

Поштована Тања,
Од главне аутобуске станице или главног аутобуског стајалишта у Трешњи, ту код оног великог маркета који је поред пута од Авале према Младеновцу,  па ваздушном линијом до железничког тунела у Трешњи укупно је 2200 метара.
Према југоистоку је Мала Иванча и она почиње око 3 километра ваздушне линије од те аутобуске станице.
кад погледате од Трешње у правцу аутопута Београд Ниш имате тачно 5.700-5.800 метара.
У том истом правцу налази се мали аеродром за ове мале беспилотне летелице. Ја сам од тог малог аеродрома а баш од аутобуског стајалишта у Трешњи па у правцу ауто пута био негде на пола. Или мало ближе Трешњи.

У истом том правцу налази се доле испод брда, заправо између брда на најнижој тачки железничка пуга. Не знам да ли је још у Функцији и куда води... Знам да пролази кроз Малу Иванчу, заправо испод села...
Некада давно добро сам познавао тај крај...

Da se zahvalim Voji na analizama i savetima u smislu ovog prolećnog razvoja koje je na neki nacin specifično. Sada žel m da ga podsetim na obećanje da će prezentovati jedan sasvim novi način pčelarenja rv. Naravno ako Vojo misli da je vreme za to. Ako se odluči za to mislim da bi trebalo da otvori posebnu temu a mi da budemo strpljivi na početku dok ne prezentuje celokupno rešenje.

Ух Мирославе каква је година, немам воље за било шта. Када се мало смири стање и доведе у ред пробаћемо да то мало покренемо...
Пчеле ми касне овог пролећа, време катастрофа, лош ми терен за пролећни развој а време не да. Још и репица касни и дај Боже да их половину спремим до багрема. Никада нисам имао спорији пролећни развој. Таман мало крену а наиђе талас захлађења, поново пар дана крену па поново захлађење... Још и мразеви ако ошишају багрем биће свашта...

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2342 poslato: April 02, 2020, 10:23:04 »
И мени је драго што се наш Воја расписа, јер он је свима нама најбољи учитељ. Само тако настави и наравно опиши твоју нову методу пчеларења.
Поздрав.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2343 poslato: April 04, 2020, 00:01:52 »
Данас сам отворио десетак заједница и направио неки пресек стања у пчелињим заједницама.
У кошницама је у просеку око 4-6 рамова легла што је сасвим уобичајено у време цветања трњине. .
Полен одлично доносе и сада га имају у изобиљу.
Да јутра нису тако хладна данас бих вршио прво проширење легла или такозвана мала проширења легла.
Легло је отприлике затворено око 80% а отворено је старо тек пар дана.
Због претходног таласа захлађења немамо ларви старих 5-6 дана.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2344 poslato: April 04, 2020, 00:12:42 »
Мало појашњења за мало проширење легла....
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2345 poslato: April 04, 2020, 08:23:09 »
    Ја претпостављам да то знчи додавање изграђеног рама у центар плодишног наставка у коме је до тада било 9 рамова. И ја то још нисам урадио због ових неповољних температурних осцилација.Планирам да ових дана прегледам најјаче заједнице и урадим проширење легла, а ако су услови испуњени можда и ротацију наставака.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2346 poslato: April 04, 2020, 10:08:19 »
Ценим да је боље ставити изграђен рам на место 10.-ог или 1.-ог. Саме ће оне знати, кад да се прошире на следећи рам. Тако нема нарушавања климе на постојећем леглу, а додати рам ће саме запосести кад дође време.

Овако сам урадио прошле недеље. Друштва се добро развијају.

Размишљам, да ли да кренем у напад, након жабљег хора.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2347 poslato: April 04, 2020, 14:59:55 »
Мало или прво проширење легла ради се онда када нема јутарњих мразева, када имамо око пет рамова легла, доста хране у кошници и добар унос полена и тада додајемо један тамнији рам из кога су се већ илегале пчеле са квалитетним саћем.
Он се додаје у центар легла и до сутра је већ залежен.
После тога за 7-8 дана не треба отварати кошницу.
Тиме се разбије евентуална блокада полена и пчеле троше полен са рамова поред легла са обе стране да би отхраниле легло у наредним данима у оном додатном сада централном раму.
Практично добијамо 5+1 (досадни рам) +2 рама из којих се ослобађа или троши полен и за тих 7-8 или десетак дана имамо осам рамова легла у кошницама.
Ови радови се углавном поклапају са цветањем џанарике и са почетком прихране.

Нешо пријатељу, код тебе мислим да су заједнице управо на граници за ротацију наставака и да већ можеш кренути са тим али само код заједница које су чопуниле цео наставак пчелама па и мало више.

Зоко пријатељу,
Док има јутарњих мразева боље је радити никакво проширење легла и убацивање било каквог рама у легло а основе ни случајно.
Ако је ипак топло време преко дана и имају јак унос полена онда може поред легла са једне стране да се дода један изграђен рам за лагано проширење легла.
Хор жаба, да, та песма ми је била свих претходних година покретач прихране али ове године сам се побојао за жабе у мом окружењу.
Јавили су ми да су се жабе огласиле још пре пет шест дана у Вршцу а код мене никако да крену.
Дође ми пријатељ и прича како је интересантно да нема мува а каже увек их је било у овом периоду.
Ја сам приметио да немам буба мара којих је увек било подоста у хранилицама приликом првог прегледа. Кажем Срби није ваљда да су и жабе страдале.
Ја чекам крекет а како да почне ако су не дај Боже страдале жабе. То ме бацило у размишљање.
Прекључе сам након свега почео са прихраном.
Кажем себи, у праву си, увек си почињао кад трњина крене са цветањем а она је кренула већ више дана а осим тога већ је 2.април.
Нећу више да чекам. Ако у априлу буде топлих дана са преко 25 степени ето онда багрема пре првог маја.
И тако прекључе после подне дам свим заједницама прву туру ређег сирупа са Нозевојом.
Зоко пријатељу крећи, не чекај више,уђошмо у април.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2348 poslato: April 04, 2020, 16:40:22 »
Bojo, Зоки, погледао сам данас 10 заједница. Појеле су доста хране за време два таласа захлађења, а легло се није нешто увећало Само у једној на 7 рама легла у оссталим од 4 до 5 затворено пред излегање младих пчела. Накупиле су по пар рамова са пергом. Приметно је и смањење броја зимских пчела.
       Слабије сам свео на 2 наставка, мада је могло и на један. Може их спасити само уљана репица, која ће почети да цвета за 7 до 10 дана.
       Реално  већина мојих друштава ће стићи да се развије до сунцокрета 😭😭😭.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2349 poslato: April 04, 2020, 18:40:39 »



Наравно, пишемо о заједницама које су доступне и које су ''што би се написало'' на дохват руке. Они који не могу тако лако до својих кошница и који нису сигурни да ће моћи да припреме друштва када се најави целодневни полицијски час морају већ сада да имају другачије припремљене заједнице. Јер када се уведе забрана сигурно нећемо трчати на пчелињак да сређујемо пчеле него да се што више снабдемо за кућни затвор од минимум две недеље. Јер мере забране се доносе данас за сутра... а молим се да не буду донешене...

Претпостављам да би тај начин подразумевао веће проширење са саћем. Пчеле би добиле више места за залегање али би се и успориле повећањем површине коју би запоседале. А вероватно је не би квалитетно запоседале...
Можда би неко могао да напише о овом ШББКББ сценарију...
хвала

ШББКББ - шта би било кад би било

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2350 poslato: April 04, 2020, 20:48:03 »
Bojo, Зоки, погледао сам данас 10 заједница. Појеле су доста хране за време два таласа захлађења, а легло се није нешто увећало Само у једној на 7 рама легла у оссталим од 4 до 5 затворено пред излегање младих пчела. Накупиле су по пар рамова са пергом. Приметно је и смањење броја зимских пчела.
       Слабије сам свео на 2 наставка, мада је могло и на један. Може их спасити само уљана репица, која ће почети да цвета за 7 до 10 дана.
       Реално  већина мојих друштава ће стићи да се развије до сунцокрета 😭😭😭.
Нешко пријатељу,
Све те заједнице које сада имају 4-5 рамова затвореног легла стићи ће до багрема ма ниво довољно развијених заједница за искоришћењеббагремове паше.
Далеко је багрем ове године.
У ово време прошле године багрем је био на 1-2 центиметра и још је касније било пуно топлих дана.
И код мене је сада око 80% легло затворено и за 10-12 све ће изаћи и нагло увећати број пчела у кошницама.
До тада ће кренути репица и ево их за двадесет до двадесет пет дана на 12-13 рамова легла.
Управо оно што је најбоље.

Ако немаш више од пет килограма хране крени са сирупом 1:1 и додаји по литар сваких два до три дана.
Ако имаш пет и више килограма иди са сирупом 2:3 у корист воде и то по 0,7 литара сваки други дан.
Ово је предлог ако немамо довољно трњине, џанарике и ако биље не лучи довољно нектара у крају где се пчелари.
У неким крајевима сада имамо од воћа већи унос нектара од потрошње и тамо нема потребе за прихранама.

Што рече Зоран ако неко нема могућности да чешће иде на пчелињак добро би било да сада одмах изврши замену наставака и онда је миран све до ограничавања матица тј постављања матичне решетке.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2351 poslato: April 04, 2020, 22:52:36 »
     Да Војо, додавао сам им два пута по пола литре сирупа, али ћу сада повећати на литар. Прошле године био је јако добар унос нектара од џанарике и другог воћа, али ове године је то изостало осим полена.
   Надам се да ће се извући мало на репици, мало уз моју помоћ.

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2352 poslato: April 06, 2020, 20:56:22 »
Da li kod rotacije tela treba u gornje telo prebaciti I nekoliko rama sa leglom

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2353 poslato: April 06, 2020, 22:19:56 »
Da li kod rotacije tela treba u gornje telo prebaciti I nekoliko rama sa leglom

Ja sam prebacio u onima gde sam imao 7 i 8 ramova legla, tamo gde sam imao manje, odradila se rotacija nastavaka uz manje korekcije zamene ramova. Tamo gde sam imao previše meda, a manjak saća za zaleganje, samo sam podigao višak meda,  a do legla jedan ili dva sa saćem da odmah zaleže.
yu7yuu

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2354 poslato: April 06, 2020, 23:08:37 »
добро си урадио Немања...

Управо сам на неком другом месту писао о томе..
___________________________________________________________.

Код неких заједница време је за ротацију наставака. Оне заједнице које сада имају седам и више рамова легла већ се могу проширити.
када је горњи наставак попоњен леглом са 7-8 рамова легла и када имају више до 10 а боље 12-13 рамова пчела можемо горњи плодишни наставак спустити а изнад њега подићи други плодишни наставак.
ако немамо пуно кошница а имамо доста времена онда би било добро да мало помогнемо пчелама тако што ћемо подићи два рама легла у тај горњи наставак. најбоње је то урадити када заједница има 8 рамова легла и тада подижемо три рама легла.
Доле не би требало остављати мање од пет рамова легла и тада не треба легло пресецати са основама.

Ако имамо доста кошница тада не треба да подижемо легло него је довољно само извршити замену наставака.

Приликом овог проширења у кошницама не смемо имати мање од пет килограма хране. Уколико немамо толико тада морамо приступити прихрањивању.

Обзиром да уљана репица још није почела не треба да бринемо хоће ли нам се заједнице развити у јака друштва до багремове паше.

Поздрав драгим пријатељима..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.