Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118329 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 01, 2013, 21:35:53 »
Koleginice do zime leglo neće biti na vrhu, već ća pčele da naprave mednu kapu a ispod nje će zimovati. E sada medna kapa biće debljine, koliko ima meda u košnici. Pčele uvek teže da med stave tako reći iznad glave. U tome ih može sprečiti samo hladno vreme ali ja vidim po limovima na podnjači da čak i u novembru ako je malo toplije, one prenose med i uvek ga skladište u tamnije ramove. Ako su ti ramovi raspoređeni u jednu stranu, na tu stranu će se smestiti i klube. Sad da ne ponavljam raspored ramova jer je puno o tome pisano. Tako da ako ima dosta meda u košnici, biće on do zime smešten tamo gde treba. Bez brige. Pozdrav

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 01, 2013, 21:50:15 »
odlično, hvala vam puno na trudu oko odgovora

lijepi pozdrav

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 02, 2013, 01:35:26 »
Monika, ja bih ipak kao najgornji nastavak odmah stavio med, samo bih u taj nastavak podigao u sredinu dva, tri rama zatvorenog legla, pretpostavljam da ga još ima i ram sa  pergom a sve ostalo med,  (jedan ram slobodno izvadite van u svakom nastavku tj zazimite samo sa devet ramova po nastavku) na taj način ćete "povući" klube u najgornji nastavak i tu bi trebalo da vam krene leglo u sledećoj godini, naime meni se desilo da posle pojave novog legla u drugom nastavku od gore, u drugoj polovini zime naiđu žestoke hladnoće, klube se stegne oko legla i izgubi kontakt sa hranom koja je tada u najgornjem nastavku i ugine, kod vas, pretpostavljam, nema takvih zima, ali ipak.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 02, 2013, 11:25:44 »
Kolega Dragane slažem se sa tobom ali ja mislim da uRV košnici je to nemoguće zbog visine ramova i smanjenog mrtvog prostora. Normalno kada se zazimi društvo dovoljne jačine.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 02, 2013, 11:39:29 »
Ako se u gornji nastavak RV prebace 2 do3 rama legla a dole ima dovoljno meda, pčele će , kada izađe leglo opet prebaciti med iz donjih ramova u te ramove i opet vrhnji nastavak biće pun meda. Ako je društvo dovoljno jako, onda i kada probije mednu kapu, donji deo klubeta će zahvatati nastavak ispod. Tako da mislim da je nemoguće da se klube razdvoji kao u LR-kama. Ako nema meda da prenesu u ta 2-3 rama u gornji nastavak onda je situacija alarmantna jer nema dovoljno meda za zimovanje i mora se staviti pogača ali kad dođe vreme za to, tj kada pčele probiju mednu kapu ili malo ranije jer onda može biti već kasno.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 02, 2013, 15:17:34 »
Питам озбиљно, мада ће се некоме можда учинити другачије:
Како помоћи слабијим друштвима, у РЕВ кошници, да презиме - помоћу преграда и слично?
Спајање друштава постаје непрактично због најављеног шестомесечног одјављивања и поновне набавке плочица, што је скоро сигурно већа гњаважа. Не намеравам да тражим подстицајна средства, рекреативни сам пчелар; само разматрам како је најлакше бити, колико је год могуће, легалан. Шта мисли о овоме неко са 5 кошница а шта неко са 100?

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #51 poslato: Oktobar 02, 2013, 17:27:09 »
Kolega Rajko, ne razumem šta znači odjavljivanje šestomesečno. Verovatno misliš o smanjenju broja košnica. Pa ja mislim da svaki pčelar tokom godine poveća broj košnica a kod nas još nije najjasnije veterinarima kako da evidentiraju rojeve. U pravilniku piše da roj koji se nalazi na osnovnom društvu pripada osnovnom društvu. Sa tim rojevima posle možeš da radiš šta hoćeš jer nisu evidentirani a ako se pčelinjak povećao onda prijaviš za još pločica a ako treba neko društvo pojačati, pojačaš sa nekim od rojeva koji su u rezervi. Kod mene ukupno je bilo sa rojevima preko 80 i za zimu opet sam sveo na 50 društava, stim što sam ostavio 4 dvomatična, za rezervu za proleće. Nadam se da si me razumeo. Poydrav

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 02, 2013, 20:59:42 »
Kolega Dragane slažem se sa tobom ali ja mislim da uRV košnici je to nemoguće zbog visine ramova i smanjenog mrtvog prostora. Normalno kada se zazimi društvo dovoljne jačine.
Jano, meni se to desilo prošle zime a pouzdano znam da nije samo meni, baš jako društvo mi je uginulo od gladi a samo 30 mm višlje meda koliko hoćeš, klube je dinamička lopta, temperatura išla i do -26 noću i eto, a samo da sam bacio pogled unutar košnice mogao sam ih spasiti, zato ću uvesti praksu obavezne zimske kontrole klubeta.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 02, 2013, 21:12:45 »

Jano, meni se to desilo prošle zime a pouzdano znam da nije samo meni, baš jako društvo mi je uginulo od gladi a samo 30 mm višlje meda koliko hoćeš, klube je dinamička lopta, temperatura išla i do -26 noću i eto, a samo da sam bacio pogled unutar košnice mogao sam ih spasiti, zato ću uvesti praksu obavezne zimske kontrole klubeta.
[/quote]Dragane ne znam koje imaš košnice. Kod mene razdvajanje klubeta se desilo u LR-kama a u RV još ne znam jer tek ove godine saznao sam za tu košnicu, sramota za mene a čini mi se da je raditi sa njom pesma. Još samo da vidim kako će prezimiti i ako budem zadovoljan, biće na mom pčelinjaku podosta RV. Pozdrav

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 02, 2013, 21:15:32 »
Ups nisam dobro umetnuo citat

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 02, 2013, 21:42:02 »
Imam RV

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #56 poslato: Oktobar 02, 2013, 23:26:55 »
Колега Рајко ја ћу покушати само да ти дам неке смернице јер искуства са РВ кошницом немам још али и то ће се убрзо променити :) .
За лр и дб најбоља варијанта узимљавање изнад јаког друштва , дупла  мрежа( размак између мрежа најмање 15 мм). У горњем наставку могуће зазимити и три друштва али најбоље два .
Распоред рамова нпр. у наставку који је подељен  лесонитом и добијамо место за два нуклеуса са по пет рама је следећи : до преграде са леве и десне стране се ставља пун  рам са медом који мора да је са перфектним радиличким ћелијама,до ових рамова се ставља рам са медом и поленом а затим долазе рамови са леглом који вероватно имају неку медну капу .
Ако нуклеуси меда немају боље је узети од јаког друштва него их прихрањивати са сирупом у невреме .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #57 poslato: Oktobar 02, 2013, 23:33:54 »
Dragi prijatelji,
upravo zbog ovog što je Dragan napisao da se u ekstremno jakim zimama može desiti odvajanje pčela od meda ako je leglo krenulo u nastavku ispod gornjeg sa medom najsigurnije je ipak podići plodište na vrh to jest pčele zazimiti u najgornjem nastavku.

Ovo se veoma retko dešava ali se ipak može desiti. Tokom desetak prvih godina rada sa RV košnicama ovo mi se nije desilo ali sam imao priliku da vidim da je to moguće.

Dragan je dao odličnu preporuku da kolege koji imaju zazimljenih zajednica u drugom nastavaku sa nastavkom napunjenim meda iznad izvrše pregled zajednica tokom februara i po potrebi intervenišu podizanjem tog nastavka na vrh.

I kod mene ima zajednica zazimljenih u tri nastavka gde je klube u drugom ali ipak posle prošle i pretprošle izuzetno nepovoljne godine za zimovanje najviše zajednica zazimljavam sa plodištem na vrh to jest na treće mesto(ako je zajednica sa tri nastavka).

Već sam naveo da kod mene pčele zazimljene u Novom Miloševu u prošloj zimi na pročisni izlet nisu izletale oko 85-87 dana dok je  to pretprošle zime bilo punih 117 dana (koliko se sećam od 5.novembra do 1.marta).
Prošle godine leglo je krenulo u februaru kada su imale nekoliko dana sa temperaturom oko 5-6 stepeni a desetak dana posle toga u dvorištu sam imao -30,5 stepeni. Ovo je bila prava katastrofa za zimovanje. U klubetu 35,5 a napolju -30,5. Tu razliku od 65 stepeni neke zajednice nisu mogle da održe i nekoliko zajednica je napustilo leglo i krenulo nagore u najgornji nastavak za medom. Svo otvoreno leglo su pojele a deo zatvorenog legla koje su napustile posle su očistile.
Posebno je važno naglasiti da pčele tokom cele prošle zime nisu imale mogućnosti prenošenja hrane sa krajnjih ramova u zonu klubeta.

Ove godine pčele su opet krenule sa leglom krajem februara da bi nakon toga došlo do velikog zahlađenja i pada temperature ali ove godine ni u jednoj normalnoj zajednici nisam imao napuštanje legla osim u jednoj slabijoj zajednici koja je bila predmet napada mladih rovčica koje su značajno oštetile ovu u početku normalno zazimljenu zajednicu.     

 Prateći temperature na ovom forumu kao i na forumu SPOSa i razne izveštaje kolega pčelara o pročisnim letovima zaključio sam da je područje u kojem zimujem kao i nešto severnije na području opštine Kikinde i nešto severnije prema Subotici najhladnije i najnepovoljnije područje za zimovanje pčela na teritoriji Srbije.
Na planinama je vrlo često mnogo toplije nego kod nas na severu zemlje.
Zato prilikom zazimljavanja treba imati u vidu mikroklimatske uslove u kojim pčelarimo i na osnovu tih uslova izabrati najpovoljniju opciju.

U Rv košnicama odvajanje pčela od hrane je daleko manje izraženo nego je to slučaj sa LR, DB, Farar, AŽ i drugim košnicama ali kao što vidimo ipak nije nemoguće.

Prve zajednice u RV košnicama zazimio sam još davne 1998 godine i sve do prošle godine bio sam u ubeđenju da se u svim košnicama može desiti odvajanje pčela od hrane ali da je to u RV nemoguće.
RV ramovi su konstruisani da budu niži od visine pčelinjeg klubeta, da od saća do saća između nastavaka ne postoji smrtni prostor i da se pčele u svim uslovima nikada ne odvoje od hrane.
Ipak ako naglo zahladi nakon pokretanja legla a nakon više od 100 dana neizlaska pčela na pročisni izlet i nemogućnosti prebacivanja hrane u zonu zimovanja klubeta u nekim košnicama u tako nepovoljnim i izuzetnim godinama može doći do gubitka pojednih zajednica.
Zato moramo imati u vidu da ako želimo da nam se ovo nikada ni u kom slučaju ne desi u nastavku u kome ostavljamo klube bude makar 7-8 kilograma meda.

Sad sam baš odužio ali se nadam da sam sada detaljno pojasnio ono na šta treba posebno obratiti pažnju.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #58 poslato: Oktobar 03, 2013, 22:05:55 »
G Vojo kod mene gornji nastavak je pun mada ispod ima sigurno 10kg meda au onom na podnjači neznam a pčele su danas na oko 7stepeni u gornjem nastavku i u onom ispod u obliku rastresitog klubeta. Pokušaću da postavim sliku.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #59 poslato: Oktobar 03, 2013, 22:10:45 »
Mašala uspelo je a sad pitanje. Dali mogu mirno da čekam mart?