Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118401 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #105 poslato: Januar 27, 2014, 19:39:30 »
Druže Vojo, ja sam odregovao samo zato što ovo prati mnogo mladih pčelara i da kojim slučajem ne bi grebali ili udarali sa raznim šiljcima po poletaljkama, da skinu led a nije potrebno uznemiravati pčele zbog toga. Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #106 poslato: Januar 27, 2014, 20:00:40 »
Taj led je zato što imate poletaljke. Kod mene ne može da se zaledi ili da napada sneg, a imam i podnjače sa mrežom koje nisu potpuno zatvorene. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #107 poslato: Januar 27, 2014, 21:27:42 »
Druže Vojo, ja sam odregovao samo zato što ovo prati mnogo mladih pčelara i da kojim slučajem ne bi grebali ili udarali sa raznim šiljcima po poletaljkama, da skinu led a nije potrebno uznemiravati pčele zbog toga. Pozdrav

Kolega Jano, dao si pravilan odgovor i upravo radi mnoštva mladih pčelara i njihovog nedovoljnog iskustva i treba reagovati i izneti svoj stav, svoje iskustvo i svoje mišljenje.

Taj led je zato što imate poletaljke. Kod mene ne može da se zaledi ili da napada sneg, a imam i podnjače sa mrežom koje nisu potpuno zatvorene. Pozdrav.

Kolega Sveto koliko ja znam i kod Dragana su montažno demontažne poletaljke. Svaku Dragan može da skine a i ako ne želi da ih skida leto koje ima u podnjači je pokretno i po mojoj preporuci koju je verovatno naš Dragan zaboravio trebao je leto okrenuti i ostaviti otvor prema nastavku a ne prema podnim daskama u podnjači.
Sa takvim letima može da bira da li da ostavi poletaljku ili ne.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže radoslav janković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 80
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo kovanj 640mnv/borike 1100mnv
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #108 poslato: Januar 27, 2014, 22:19:09 »
I ja sam pobornik poletaljke koja se može po potrebi skinuti i taj sistem imam na svojim košnicama,još da dodam i mreža na podnici je pokretna kao i uložak mnogo korisne stvari u pčelarstvu poz

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #109 poslato: Februar 09, 2014, 12:07:56 »
Poštovanje,vidim da mnogi pčelari u periodu januar-maj koriste folije preko satonoša, ja ih nemam a neznam koliko je to potrebno pri zimovanju pčela, i da li je uopšte potrebno stavljati folije.Koji je cilj?Šta se sa time dobija?ili gubi ako ih nestavimo?

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #110 poslato: Februar 09, 2014, 13:33:27 »
Poštovanje,vidim da mnogi pčelari u periodu januar-maj koriste folije preko satonoša, ja ih nemam a neznam koliko je to potrebno pri zimovanju pčela, i da li je uopšte potrebno stavljati folije.Koji je cilj?Šta se sa time dobija?ili gubi ako ih nestavimo?
Ne gubiš ništa a ako ih pravilno koristiš, dobijaš mnogo (ako koristiš nepravilno, dobijaš samo mnogo vode u košnici)

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #111 poslato: Februar 09, 2014, 17:46:23 »
Колега Драгане,
Колеге које користе фолије, стављају их као "утопљавајући" материјал.
У зимском периоду се због велике разлике у унутрашњој и спољашњој темепратури кондензује велика количина воде на страни фолије која је до пчела уколико је слаба вентилација у кошници. Та вода зими прави проблем са буђањем рамова. У пролећном периоду долази до истог ефекта кондензовања воде на фолији, с том разликом што су пчеле активне те ову кондензовану воду користе за своје потребе и не долази до појаве буђи јер пчеле одржавају микроклиму унутар кошнице.
Колега Јано је укратко написао ово што сам ја мало разјаснио.
У принципу не губи се ништа, а зими се ствара проблем.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #112 poslato: Februar 09, 2014, 17:57:13 »
Ako pčelar nije dooobro potkovan znanjem, onda bolje zimi bez folija a na proleće stavljati samo jakim društvima.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #113 poslato: Jul 14, 2014, 22:34:06 »
Опет ја са чудним питањима.

Овако. Ако ја у хранилицу сипам 0.5л сирупа1 напрема 2 у корист шећера, колико пута треба да сипам да би пчеле себи оставиле рецимо 3кг хране за зиму? Рецимо да то радим у августу или у септембру.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #114 poslato: Jul 14, 2014, 22:57:43 »
dok se ne jave autoriteti....


Nije baš jednostavno na to odgovoriti, ali definitivno si na pogrešnom putu...Kod zazimljavanja, odnosno prihrane radi dopune zimskih zaliha daje se velika količina gušćeg sirupa odjednom, nikako mala količina često...a što se tiče računanja, med ima 15-19% vode, znači od  sirupa 1:2 treba da se oduzme  još 10-15%  vode i dobiće se količina koja se skladišti u saće, što ne znači da če to ostati za zimu. Sve zavisi koliko je jako društvo, koliko je legla a koliko ( i kakve ) hrane ...

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #115 poslato: Jul 14, 2014, 23:39:03 »
Велико хвала на одговору!!!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #116 poslato: Oktobar 02, 2014, 21:52:43 »
Поздрав свим драгим колегама на Форуму.

Ове 2014 кишовите и нестабилне године, бојећи се опет нестабилног и кишног времена са зазимљавањем заједница кренули смо нешто раније то јест већ почетком септембра.
Тада је извршена замена наставака и спуштање медишних наставака на подњачу као и прскање пчела Нозевојом.

Сачекали смо још десетак до петнаест дана да се смањи количина легла и већ 17.09. предвече започели прихрану заједница са густим лековитим сирупом 5:3 (шећер: вода) уз додатак 3% Нозевоја.
Све заједнице су у првој прихрани добиле по литар оваквог сирупа.
Следећег јутра 18.09 наставили смо прихрану и поново свим заједницама дали по 1 литар густог  лековитог сирупа.
Око поноћи 18/19. 09 започели смо и трећу прихрануи тако наставили све док све заједнице нису добиле по 5 литара сирупа. Оним којим је недостајало више хране добиле су у наредном периоду још коју литру.

Обзиром да су нам пчеле и кошнице распоређене на 4 пчелињака било је доста посла па стога данима нисам био на Форуму.

Требало је  код брата и код мене испрегледати и зазимити нешто преко 400 пчелињих заједница.

На око 220 мојих пчелињих заједница потрошено је око 1.100 килограма шећера или нешто  више од 1300 литара сирупа.
 У просеку тачно 5 килограма шећера по кошници.

Пчелама је обезбеђена лакосварљива лековита храна коју ће потрошити до краја фебруара када у мом крају у највећем броју година креће прво пчелиње легло.
На остављеном меду пчеле ће на пролеће кренути са производњом легла.

Заједнице су зазимљене са укупно 15-20 килограма хране.

Пар заједница је неуспешно мењало матицу и оне су истрешене а рамови распоређени код заједница са мање саћа.

  Извињавам се још једном свим драгим колегама који су ми постављали разна питања на која им због заузетости у претходном периоду нисам могао одговорити.

Свима желим успешно зазимљавање пчелињих заједница... 

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #117 poslato: Oktobar 02, 2014, 22:03:00 »
Опет ја са чудним питањима.

Овако. Ако ја у хранилицу сипам 0.5л сирупа1 напрема 2 у корист шећера, колико пута треба да сипам да би пчеле себи оставиле рецимо 3кг хране за зиму? Рецимо да то радим у августу или у септембру.
Видим да овде није одговорено па хајде ја одговоримо (мада са приличним кашњењем).

Литар воде и два килограма шећера дају око 2,2 литра сирупа чија је тежина око 1,4 килограма по литри.
Кад пчеле прераде овакав сируп од литре сирупа произведу око 1,1 килограм хране.
Са три прихране по 1 литар сирупа (није баш препоручљиво давати по пола литра) добија се око 3,3 килограма хране.

За прихрану по пола литра са шест прихрана довије се опет око 3,3 килограма хране за зимовање...

Поздрав Милане...

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #118 poslato: Oktobar 02, 2014, 22:37:54 »
Хвала Војо легендо!

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #119 poslato: Oktobar 27, 2014, 18:28:43 »
Опет ја са чудним питањима.

Овако. Ако ја у хранилицу сипам 0.5л сирупа1 напрема 2 у корист шећера, колико пута треба да сипам да би пчеле себи оставиле рецимо 3кг хране за зиму? Рецимо да то радим у августу или у септембру.
Видим да овде није одговорено па хајде ја одговоримо (мада са приличним кашњењем).

Литар воде и два килограма шећера дају око 2,2 литра сирупа чија је тежина око 1,4 килограма по литри.
Кад пчеле прераде овакав сируп од литре сирупа произведу око 1,1 килограм хране.
Са три прихране по 1 литар сирупа (није баш препоручљиво давати по пола литра) добија се око 3,3 килограма хране.

За прихрану по пола литра са шест прихрана довије се опет око 3,3 килограма хране за зимовање...

Поздрав Милане...

Поздрав свима...
Kolega Vojo, posle dužeg vremena jedva i ja da se priključim forumu(imao sam malo kuršlusa sa zdravljem). Interesuje me dali je ovo greška ili ne ( 1l sirupa daje 1,1kg hrane). Pozdrav