Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118435 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #180 poslato: Novembar 27, 2016, 18:45:44 »
Poštovane kolege,molm Vas da iznesete svoje mišljenje.Čitao sam nešto o EV košnicama pa došao do zaključka da ih zazimljujemo na tri nastavka.Moje  EV sam zazimio na 4-5 nastavaka da li je to greška ili neće biti posledica???Znam da je ovo tema o RV ali mi se čini da više pčelara pregleda forum sa temom RV.Pozdrav Dragan

Мислим да је Борисов одговор потпуно исправан, и ја тако радим..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #181 poslato: Novembar 27, 2016, 18:47:58 »
Ове године брат, братић Мића и ја смо зазимили око 400 пчелињих заједница у РВ кошницама.. 
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Igor Ilic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Borca
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #182 poslato: Novembar 27, 2016, 19:14:39 »
Nek vam je srecno zimovanje.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #183 poslato: Novembar 28, 2016, 19:00:29 »
Veliki pozdrav za VELIKOG VOJU


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #184 poslato: Novembar 29, 2016, 02:41:24 »
Hvala drugari. Takođe svima želim srećno i uspešno zimovanje.

U narednom periodu želeo bih da isprobam nakapavanje Brstivara umesto oksalne kiseline dok su pčele u klubetu.

Za sada ne znam ni kada je najoptimalnija temperatura niti koja vlažnost odgovara niti koju dozu da upotrebim.

Probaćemo svašta pa ćemo posle izvršiti kontrolu oksalnom.. Eto meni malih izazova za zimske dane.

Pozdrav dragim prijateljima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #185 poslato: Januar 07, 2017, 17:41:37 »
Poštovane kolege Srećan vam Božić-HRISTOS SE RODI,jedno pitanje me muči.Blizu 2 meseca po slobodnoj proceni pčele ne izlaze iz košnice.Nema uslova za pročisni let,da li Vas to zabrinjava i koliko dugo još  mogu izdržati,a u najavi nema izgleda za nekim osetnijim otoplenjem?Poydrav Dragan

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #186 poslato: Januar 07, 2017, 21:07:05 »
ВАИСТИНУ СЕ РОДИ!


Имењаче, ако имају довољно добре и квалитетне хране, не бери бригу. Издрже пчеле без проблема и преко 100 дана без излета. Пчелари без брига и мука. Даће Бог, биће лепог времена.


Поздрав и свако добро  :)

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #187 poslato: Januar 10, 2017, 19:43:53 »
Hvala Dragane,malo si me smirio bio sam baš zabrinut.Izvini nisam mogaoranije da se javim početak godine POPIS.U svakom slučaju hvala jiš jednom

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #188 poslato: Januar 13, 2017, 06:58:39 »
Micko, vidim da su zazimljene  uglavnom na tri nastavka.... Mozes li napisati o nacinu i rasporedu nastavaka u odnosu na klube u tvojim uslovima... Svako dobro..

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #189 poslato: Januar 13, 2017, 15:50:32 »
Odgovor kolegi Zoranu-
U mojim uslovima pčelarenja, ove četiri godine kako se bavim pčelarstvom,sve svoje R.V. zazimljavam  tako da oko polovine Avgusta plodišta svih zajednica podižem na vrh košnice,bilo da su to rojevi ili proizvodne zajednice.
U tom vremenu leglo se kod mene postepeno počinje smanjivati,krajnji ramovi u plodištu su puni meda i oni do njih velikom većinom med i polen a na vrhu ramova sa leglom počinju polako da se formiraju medni vijenci,što nije slučaj u sezoni medobranja, kada su mi svi ramovi osim krajnjih u plodištu puni legla do vrha.Ispod plodišta ide nastavak sa nepoklopljenim medom tj. onaj koji je bio iznad M.R. u to vrijeme u njemu skoro uvjek se nalazi solidna količina nepoklopljenog meda.Kao treći,tj.najdonji stavljam nastavak sa praznim,izgrađenim saćem ili sa S.O.
Tada počinjem i sa prihranom,dodavanjem potrebne količine sirupa.
Kako se leglo smanjuje.pčele pune najgornji nastavak medom i zatvaraju ga i klube se polako spušta na dole.Gotovo uvjek,osim u rijetkim slučajevima,imam pred zimu situaciju da mi je većina klubeta u drugom nastavku a jedan njegov dio zahvata i treći,najgornji nastavak što mi je i cilj.
Do sada nisam imao gubitaka. Tako ja radim u svojim uslovima pčelarenja.
Pozdrav kolega.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #190 poslato: Januar 13, 2017, 16:00:34 »
Hvala Micko.... Ucim pa mozda i ponavljam ponekad pitanja, ali dobro je cuti i nacin rada ostalih kolega..... Posto vecina ostavlja plodiste kao drugo a nastavak sa medom iznad.... Micko, ako tretiras oksalnom, da li podizes taj treci nastavak pa onda oksalna ili po ulicama bez podizanja... Postavio sam ovo pitanje u temi oksalna ali je ostalo bez odgovora... Svako dobro..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #191 poslato: Januar 14, 2017, 03:35:29 »
Hvala Micko.... Ucim pa mozda i ponavljam ponekad pitanja, ali dobro je cuti i nacin rada ostalih kolega..... Posto vecina ostavlja plodiste kao drugo a nastavak sa medom iznad.... Micko, ako tretiras oksalnom, da li podizes taj treci nastavak pa onda oksalna ili po ulicama bez podizanja... Postavio sam ovo pitanje u temi oksalna ali je ostalo bez odgovora... Svako dobro..

Ако је клубе у два наставка може помоћник да подигне горњи наставак и да се истретирају пчеле у средњем наставку а затим онај горњи полако спусти на своје место. Не треба га целог подизати него само задњу страницу и подићи тако да се може одпозади истретирати.

Наравно не може један сам човек то све да уради на овај начин. Може али онда се полако подигне горњи наставак и постави на окренут поклопац док се заједница у доњем делу то јест у другом наставку не истретира и после се и горњи наставак полако врати. Ово је мало ризичнији посао да пчела сам ради јер се матица обично налази у средини клубета..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Petar Nenadić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Avala - Zuce
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #192 poslato: Januar 14, 2017, 14:18:00 »
Juče sam dodao pogače.U Beogradu +6 pčele nisu izletale,od 19 društava uginulo je jedno.Matica je zalegla pedesetak ćelija tu su i ostale nisu uspele da dodju da hrane.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #193 poslato: Januar 14, 2017, 16:24:10 »
Колега Петре да ли је то у Родним Војама?

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #194 poslato: April 08, 2017, 11:40:38 »
Pogledao sam sva 3 zadnja Vojina videa pa me zanima ovo:
Kako to da su u videu zimovanja br. 2 i broj 3 pčele smjestile klupko skroz odozada a med im je na prednjoj strani - bliže letu. Da li ja gledam krivo?
Da li je bilo kakvih namjernih rotacija nastavaka početkom zimovanja ili tokom zimovanja?

klupko odozada





i klupko prema napred

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje