Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118340 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #210 poslato: April 27, 2017, 18:03:51 »
p.s.
Ja opet imam drugi (sličan) problem: "Puzajuće pčele". Mlade pčele se puzeći udaljavaju od košnica.

I ja sam viđao to u kod sebe u Slatini.

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #211 poslato: April 27, 2017, 19:27:47 »
Suicidni altruizam. Kad pcela napusti kosnicu iz nekog razloga u korist opstanka zajednice. Moze biti i varoa ali moze biti i suva nozema. Secer u jesen kao pocetak svega...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #212 poslato: April 27, 2017, 20:28:31 »
Nikad nisam davao šećer u jesen.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #213 poslato: April 27, 2017, 22:43:05 »
Suicidni altruizam. Kad pcela napusti kosnicu iz nekog razloga u korist opstanka zajednice. Moze biti i varoa ali moze biti i suva nozema. Secer u jesen kao pocetak svega...
Ili altruistički suicid... ;)
Mada je altruizam ljubav prema ljudima.

Pa ne znam baš to oko šećera...
Argentinci, kažu, izvrcaju sav med i pčelama daju sirup da prave zalihe.
Do pojave prvog legla, pčelama je šećer OK, jer im ne trebaju proteini, sve dok ne krene leglo.
Eeee, onda mladuncima treba nešto gradivnih materija.

Ipak, treba imati u vidu da niko još nije utvrdio tačan uzrok CCD-a i sve se svodi na nagadjanja.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #214 poslato: April 28, 2017, 00:14:29 »
p.s.
Ja opet imam drugi (sličan) problem: "Puzajuće pčele".
Mlade pčele se puzeći udaljavaju od košnica.

Треба их покупити и послати на институт на испитивање..

Мислим  да је у питању вароатоза и као последица вароатозе још и ноземоза...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #215 poslato: Novembar 21, 2017, 10:04:51 »



                 РВ кошница зазимљена у конфигурацији :
                - подњача ,
                - ЕВ наставак постављен половином септембра са нешто меда у њему ,
                - РВ наставак бивши медишни током сезоне се налазио на другом месту изнад плодишта,
                - РВ наставак  који је до половине септембра био плодиште са матицом и леглом и до тог времена се налазио на подњачи.
                 
                 Наставци су укрштени што значи да је први ЕВ наставак постављен на хладно , други - средњи РВ наставак на топло и трећи РВ поново на хладно. У свим наставцима је остављено по девет рамова. У горња два РВ наставка средишњих 5 - 6 рамова су тамни ( из њих су се излегале младе пчеле ) док су рамови са стране светли, медишни рамови. Прихрана шећерним сирупом завршена до 15.септембра. Слика у прилогу начињена 11. новембра по изузетно лепом времену када су пчеле масовно излазиле. Од половине септембра - зазимљавања кошница није отварана. Клубе се позиционирало на 5.улица по средини наставка што је проверено и утврђено извлачењем и прегледом увлаке на подњачи.
                 Планиран третман оксалном киселином почетком децембра.
                   

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #216 poslato: Novembar 24, 2017, 11:17:56 »
Управо је све око зазимљавања урађено баш како треба. Још  само да мало јаче захлади и да оксална дође на ред.
И да, чини ми се да није постављен неки тежи предмет на поклопац. ради могућег невремена током зиме ја обавезно на сваки поклопац стављам неку циглу или неки блок за сваки случај ако наиђе неки јак ветар да ми не би подигао поклопац. Недавно смо били на братовом пчелињаку где је зазимљено око 200 РВ кошница и на око 50-60 кошница нисмо поставили цигле на поклопце и сада смо нашли 15 - 16 или нешто више поклопаца бачених током невремена и јаког ветра иза кошница. 

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #217 poslato: Novembar 25, 2017, 16:11:08 »
Ја сам на исти начин узимљавао своја друштва као Горан,стим што ја имам по три РВ наставка.Све заједница су на око 7 улица пчела.И код свих клубе које је још растресито због виших температура позиционирано између другог и трећег наставка са већим делом клубета у другом.Оксалну нисам још радио,чекам још који дан да захладни.За разлику од предходних година приметио сам мада сам гледао само неколико које сам мало осмотрио само дизањем хранилице да је клубе позиционирано у центру наставка ближе предњем делу. Прошле године су биле већином позициониране у страну ближе ивици наставка..

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #218 poslato: Novembar 26, 2017, 19:04:12 »
Pozdrav ,slažem se sa tobom Miroslave mislim da je još toplo za oksalnu.Temperatura koliko znam mora konstantno biti ispod  5 stepeni i niža, a pčele u čvrstom klubeu.Vidim da se mnogi hvale kako su oksalnu već odradili ali ja nešto neverujem da je to pametno.Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #219 poslato: Novembar 27, 2017, 10:41:58 »
Ја сам на исти начин узимљавао своја друштва као Горан,стим што ја имам по три РВ наставка.Све заједница су на око 7 улица пчела.И код свих клубе које је још растресито због виших температура позиционирано између другог и трећег наставка са већим делом клубета у другом.Оксалну нисам још радио,чекам још који дан да захладни.За разлику од предходних година приметио сам мада сам гледао само неколико које сам мало осмотрио само дизањем хранилице да је клубе позиционирано у центру наставка ближе предњем делу. Прошле године су биле већином позициониране у страну ближе ивици наставка..

Најбоље је када су на средини у ово доба године и када клубе захвата два горња наставка. Ипак и ако су се преместиле у трећи горњи наставак ни тада уопште није проблем. најчешће се горе пребаце мало касније. Веома је важно да нам у том доњем наставку нису тамнији рамови од оних у горњем. Ово се решава распоредом или померањем рамова са леглом још током лета и прилико зазимљавања кошница.
Ако се нађе по неки рам који је тамнији од оних где је легло тај рам се још током септембра пре додавања густог лековитог сирупа поставља поред рама са леглом или чак у сами центар легла.
Такође може се такав рам или највише два таква тамна рама спустити и у први наставак на подњачи,  далеко од зоне последњег летњо-јесењег легла али се не сме остављати у средњи наставак то јест испод наставка са последњим леглом и још у средину, то никако.

Ови тамни рамови касније ако се поставе на крајеве или на друго или треће место горњег наставка са источне стране ( ако су нам кошнице летом окренуте а југу)   одређују кретање клубета у зимском периоду.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #220 poslato: Mart 15, 2018, 19:20:36 »
Kolege da li ste izimili pčele,da li ste pregledali društva,da li ste očistili podnjače,da li ste zadovoljni kako su Vam pčele zimovale,ima te li gubitaka i da li to polako dolazi naše vreme-PROLEĆE:Pozdrav

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #221 poslato: Mart 15, 2018, 19:40:06 »
Za sada u RV je zadovoljavajuce stanje, nije bilo gubitaka.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #222 poslato: Jul 19, 2018, 17:36:09 »
Ove godine je sve nekako poranilo,bagrem,lipa,suncokret.Da li treba već sada početi sa prihranjivanjem,tretiranjem,uzimljavanjem???

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #223 poslato: Jul 31, 2018, 18:37:40 »
Desetak dana prošlo,niko ništa neodgovara

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #224 poslato: Jul 31, 2018, 19:55:29 »
Mene, kao RV novajliju, takodje zanima ova tema... Nažalost nemam iskustva da pomognem drugima, mogu samo da iznesem činjenično stanje svojih pet ovogodišnjih rojeva.
Do sada (od nabavke 10. juna) sam kroz prihranu utrošio oko 100l sirupa (obogaćenog dvolitarkom Nozevoja), prvo u razmeri 3:2 u korist vode, zatim 1:1, a od sledećeg vikenda šećer će biti u većoj koncentraciji od vode (4:3, pa 3:2). Tako planiram do polovine septembra.
Konfiguracija je sačinjena od pune podnjače, dva nastavka, pune poklopne daske (sem 10x1cm proreza za plastičnu hranilicu). Kako bi doprineo što boljoj mikro-klimi za zaleganje - leeto je zimsko (suženo na 7,8 cm) i otvori na hranilicama su zalepljeni trakom (pošto sam primetio da i taj minimalni vid gornje ventilacije pčele propolišu).
Posle stavljanja drugog nastavka pre 10 dana situacija je bila sledeća: prvi nastavak= 4 rama legla + 3 rama hrane + 3 osnove; drugi nastavak 2 ili 3 rama legla + 4 osnove.
Što se tiče tretmana protiv varoe: trake sa Brstivarom (10ml) stavljene pre 10 dana, pa opet natopljene sa 10ml juče.

Za sada sam zadovoljan razvojem s' obzirom na maltene svakodnevnu kišu. Na mojih 700mnv nema značajnih jesenjih paša, sem nepokošenih livada / korovskog cveća. Gomila pitanja: da li nastaviti prihranu tim tempom i do kada, šta još koristiti protiv varoe i kada, da li širiti leeto i skinuti traku gore radi prestanka zaleganja i kada... Kakvi su uopšteno saveti iskusnijih?