Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118340 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #240 poslato: Januar 03, 2019, 13:22:55 »
... 12. septembra sam pisao post o dva slucaja na mom pcelinjaku pa da javim kakav je epilog.

Prvi slucaj je gde su se strsljenovi nameracili zavrsio tako sto je drustvo pretrpelo grabez i kosnica ostala bez pcela i meda.

Drugi slucaj misterije sam resio tako sto sam ustanovio da sam ja izazvao grabez, ali kako?
Iznad zbeg-hranilice a ispod krova sam stavljao tablu stiropora da tokom leta povecam izolaciju. Vremenom se stiropor zalepio i taman se upasovao u krovnu celinu. Zna da me nervira kad dignem krov a stiropor lagan, pa ga vetric oduva od kosnice nizbrdo. Tokom rada podizanja krova odlomio mi se jedan cosak od stiropora a da ja nisam obratio paznju!? Kad je doslo vreme da se daje sirup taj deo krova gde je odlomljeni cosak poklapa prostor iznad sirupa. Tu je nastao slobodan prolaz, pa su pcele i ose mogle da se provuku sa spoljasnje strane ispod krova i dodju do sirupa.

 Kosnica o kojoj je rec nije pretrpela nikakve gubitke, u solidnom je stanju. Zazimljena je na jednom nastavku, klube zauzima 5 ulica, dobila je pogacu pa ce mo da vidimo sta ce na prolece da bude?

Opisao sam slucaj jer je prosta situacija a opet ako covek nema iskustva pretvara se u misteriju. Mislim da je kolega Zoran Drpljanin jednom napisao kako je neko vozio pcele na suncokret a u dometu pcela je bila secerana ili deponija od secerane pa su pcele masovno nastradale ali dok se nije izveo zakljucak bila je prava misterija. Meni je sasvim u redu da podelimo iskustvo neke greske ili neuspeha sa drugim pcelarima, ne moramo bas sve da platimo pojedinacno.

Pozdrav u ovaj snezni dan.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #241 poslato: Januar 06, 2019, 16:45:03 »
Što se tiče odgovora Mladena i Mirana, mogu da se složim ali samo u jednom delu na šta konkretno mislim?Da varoa, ali kako i zasto?Sve tretmane sam odradio kvalitetno i na vreme,prvo Superstrips pa dimljenje Mitakom pa oksalna.Muči me sumnja na ispravnost to jest delotvornost pomenutih preparata.Ako je u tome problem onda kolege pčelari imamo lavirint bez izlaza.Mislim ako NAM prodaju šarenu lažu onda se suočavamo sa ozbiljnim problemom po pitanju opstanka naših pčela.

Van mreže Mladen Todorovic 1982

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Авала
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #242 poslato: Januar 06, 2019, 17:45:31 »
Dragane vrlo je moguce ovo sto kazes ali sta tu mozemo, samo da pretpostavljamo i da se nerviramo. Pozdrav, Hristos se rodi!!!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #243 poslato: Januar 06, 2019, 19:12:14 »
Što se tiče odgovora Mladena i Mirana, mogu da se složim ali samo u jednom delu na šta konkretno mislim?Da varoa, ali kako i zasto?Sve tretmane sam odradio kvalitetno i na vreme,prvo Superstrips pa dimljenje Mitakom pa oksalna.Muči me sumnja na ispravnost to jest delotvornost pomenutih preparata.Ako je u tome problem onda kolege pčelari imamo lavirint bez izlaza.Mislim ako NAM prodaju šarenu lažu onda se suočavamo sa ozbiljnim problemom po pitanju opstanka naših pčela.
Dragane, sumnja mora uvek da postoji! Ali ne sme da se završi samo na sumnji. Znači: potrebna je provera. Potrebna je kontrola opadanja varoe.Uvek!
Svaki tretman treba proveravati sa sledećim...
Bez toga nema pčelarenja!
Svako dobro.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #244 poslato: Januar 07, 2019, 11:58:50 »
Нажалост код мене су све пуне подњаче, па нисам пратио опадање гамади, али сам радио брстиваром на трулексу, херба стрип па димљење брстиваром. Без митака, а и на оксалну сам закаснио, међутим јуче кад сам прегледао свака кошница има минимум 5 улица пчела. На подњачи има и доста мртвих, али то је ваљда нормално у овом периоду. Неке су изашле на сатоноше, не знам због чега, али хране сигурно имају јер сам им оставио по 9 пуних рамова.

Углавном, морам бити задовољан са мојих пет почетних друштава, а за наук ми је да следеће јесени морам пратити опадање (увлачењем папира на подњачи или како већ, распитаћу се) и урадити третман оксалном. Овако се надам да ће друштва спремна дочекати пролеће до када их нећу узнемиравати.

Христос се роди, срећан Божић!!!

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #245 poslato: Januar 07, 2019, 16:10:12 »
Vaistinu se rodi srećan Božić svima,Milane ako hoćeš da tretiraš bez hemije izbaci i herbu kad već ne koristiš mitak

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #246 poslato: Januar 08, 2019, 22:53:21 »
Što se tiče odgovora Mladena i Mirana, mogu da se složim ali samo u jednom delu na šta konkretno mislim?Da varoa, ali kako i zasto?Sve tretmane sam odradio kvalitetno i na vreme,prvo Superstrips pa dimljenje Mitakom pa oksalna.Muči me sumnja na ispravnost to jest delotvornost pomenutih preparata.Ako je u tome problem onda kolege pčelari imamo lavirint bez izlaza.Mislim ako NAM prodaju šarenu lažu onda se suočavamo sa ozbiljnim problemom po pitanju opstanka naših pčela.
Колега Драгане,
Може ли мало података како си радио третмане?
Када си почео са којим препаратом па онда како си радио митаком, када си почео, колико пута си третирао, колико укупно дана је трајао третнам, на колико дана, са колико капи, затварајући кошницу приликом третмана или не, колико дуго ако је било затварања итд?

Нажалост код мене су све пуне подњаче, па нисам пратио опадање гамади, али сам радио брстиваром на трулексу, херба стрип па димљење брстиваром. Без митака, а и на оксалну сам закаснио, међутим јуче кад сам прегледао свака кошница има минимум 5 улица пчела. На подњачи има и доста мртвих, али то је ваљда нормално у овом периоду. Неке су изашле на сатоноше, не знам због чега, али хране сигурно имају јер сам им оставио по 9 пуних рамова.

Углавном, морам бити задовољан са мојих пет почетних друштава, а за наук ми је да следеће јесени морам пратити опадање (увлачењем папира на подњачи или како већ, распитаћу се) и урадити третман оксалном. Овако се надам да ће друштва спремна дочекати пролеће до када их нећу узнемиравати.

Христос се роди, срећан Божић!!!

Ваистину се роди! Сретан Божић...

Мислим да Ниси закаснио за рад са оксалном...
Верујем да друштва још нису кренула са леглом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #247 poslato: Januar 09, 2019, 20:21:37 »
Poštovani Vojo,Super Strips letvice sam stavio 25.07,2018 sa mitakom sam počeo tretman negde posle 20-tog septembra svaki treći dan 24 dana da izađe jedna generacija pčele.Stavljao sam u proseku 3-5 kapi zavisi od jačine društva.Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #248 poslato: Januar 09, 2019, 23:31:25 »
Ево, Сада је све јасно. Потпуно погрешан третман.
Тако се губе пчеле.

Супер стрипс није поклопио циклус затвореног легла а до употребе митака прошло је месец и по дана.
Опет и сама употреба митака неправилна и сасвим очекивано уништење друштава.

Пошаљи ми број телефона на 063 383 114. Све ћу ти појаснити у детаље јер не волим да пишем са мобилног телефона а поново сам остао без лап топа.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #249 poslato: Januar 14, 2019, 20:50:10 »
Poštovani Vojo,javiću se za par dana ,trenutno mi je gužva oko popisa u firmi pa sam retko kod kuće.Pozdrav iz Beograda

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #250 poslato: Februar 14, 2019, 20:53:29 »
Vojo puno hvala na savetima,puno znače saveti iskusnih i velikih pčelara


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #251 poslato: Februar 14, 2019, 21:09:28 »
Poštovani Vojo,javiću se za par dana ,trenutno mi je gužva oko popisa u firmi pa sam retko kod kuće.Pozdrav iz Beograda

Vojo puno hvala na savetima,puno znače saveti iskusnih i velikih pčelara



Нема на чему пријатељу Драгане.
Моје је задовољство ако сам ти помогао.
Увек радо одвојим време за преношење својих искустава млађим пчеларима.

Позови слободно увек када ти је савет потребан.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #252 poslato: Mart 13, 2019, 18:24:27 »
Vojo stigao Brstivar.Pozdrav

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #253 poslato: Avgust 26, 2019, 21:04:19 »
Poštovane kolege,ako tretirate Amitrazom ili Mitaom,koliko puta dimite?Pozdrav

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #254 poslato: Novembar 20, 2019, 19:01:32 »
Niko da odgovori,,, :(