Autor Tema: Invertni šećerni sirup za prihranu pčela  (Pročitano 14196 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Predrag Jovanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Petka
Invertni šećerni sirup za prihranu pčela
« poslato: Maj 14, 2016, 21:37:04 »
Da li je neko koristio (koristi) molasses invertni šećerni sirup za prihranu pčela?
Kakva su iskustva, iz prakse,u poredjenju sa standardnim šećernim sirupom?

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Invertni šećerni sirup za prihranu pčela
« Odgovor #1 poslato: Maj 15, 2016, 07:58:37 »
Malo sam se interesovao oko invertovanja šećera i došao do zaključka da je to gubljenje vremena i nepotreban rad i trošak. Ništa ne fali ni šećernom sirupu koji će pčele same invertovati mnogo bolje od bilo kog načina. Ako se sve uradi na vreme nema problema. Ako bi se pak i odlučio za invertovanje sirupa opet bih to poverio pčelama. Kako? Lako i jednostavno. Posle recimo bagremove paše odabrati par jakih zajednica i davati im sirup u količini koju mogu odneti za 24 sata a mogu puno. Kad ga pretvore u med i poklope sa tim ramovima kožemo raditi šta nam volja. Ostaviti za proleće i tim ramovima ako treba nadoknaditi eventualni nedostatak hrane, stimulativno prihranjivati kroz zbeg, koristiti Batin prsten ili taj med izvrcati i njime prihranjivati po potrebi.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Predrag Jovanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Petka
Odg: Invertni šećerni sirup za prihranu pčela
« Odgovor #2 poslato: Maj 19, 2016, 22:40:33 »
To je uredu,kada imamo vremena i uslova...Mislio sam na primenu invertnog sirupa u prihrani roja.Da li se time nesto značajno dobija u odnosu na standardni šećerni sirup?Da li ima uticaja na brzinu razvoja i na kvalitet novo nastalog društva?

Van mreže Predrag Jovanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Petka
Odg: Invertni šećerni sirup za prihranu pčela
« Odgovor #3 poslato: Jun 26, 2016, 23:00:49 »
Ja sam u medju vremenu isprobao na svojim pčelama dve vrste invertnog sirupa.
U pitanju su rojevi,na njima sam vršio probu.Prvi sirup,stimulans,koristi se maksimalno petnaest dana,
ja sam ga koristio deset dana u količini 1dl po roju.Zaleganje je bilo vrlo intenzivno,kao da rade dve matice.Taj tempo me malo zbunio,pa sam za svaki slučaj posle desetog dana prekinuo sa tim sirupom da maticu ne preforsiram.Od jedanaestog dana prešao sam na sirup vitamin B,sa količinom od 1dl po roju,a posle sedam-osam dana povećao sam dozu na 2dl dnevno po roju.
Pčele su konstantno u top formi,nema agresivnosti,veoma vitalne,razvoj primetno ubrzan...Dovlače polen u količini kao da su šleperi a ne pčele...Što se mene tiče,ovi sirupi opravdavaju svaki dinar uložen u njih.

Van mreže Ristić Zeljko

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srbobran
Odg: Invertni šećerni sirup za prihranu pčela
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 31, 2018, 20:08:22 »
Ja sam juče po receptu sa ruskog sajta na you tube napravio malu količinu invertovanog šećera ali ima tamniju boju( kao livadski med). Pošto sam početnik u pcelarstvu interesuje me dali je takav invertovani šećer za upotrebu u pčelarstvu, a ako nije kako bih ga mogao sam napraviti i koja je receptura i postupak u kućnoj varijanti.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Invertni šećerni sirup za prihranu pčela
« Odgovor #5 poslato: Novembar 04, 2018, 09:05:41 »
Kolega, ostavi im sa suncokretove pase 10 -11 kg. meda, doruni jos 5 l. gustog sirupa sa dodatkom nozevoja i ne brini sto se tice RV kosnice. Za invert u kucnoj varijanti, bez duplikatora , mislim da je nemoguce.