Košnice Voja

Radovi na pčelinjaku => Praktično pčelarstvo i metode pčelarenja => Temu započeo: Valon Mustafi Decembar 25, 2010, 17:03:25

Naslov: Rensonova metoda
Poruka od: Valon Mustafi Decembar 25, 2010, 17:03:25
  Откако ќе процениме дека пчелите се развиле доволно за да можат да бидат продуктивни (кога  пчелите ќе ги зафаќаат двете плодишни наставци),  неколку (10-15) дена пред главната паша (20 април) се пристапува кон ограничување на матицата, и тоа: се употребуваат 2 матични решетки. Едната се става изнад првото плодиште, а другото изнад  второто плодиште. Матицата треба да се ограничува на второто плодиште на само 30000 ќелии (во 1cm саќе има 8 ќелии во двете страни, па според ова можеме да рачуниме колку рамки ни се потребни за соодветната кошница) така што вишокот од рамки (ако има потреба) ги отстрануваме а на нивно место ставаме специјални  прегради. Додаваме една рамка со поклопен мед и полен, а можеме да гористими и рам градежник за биолошка борба проив вароата.
 
  Во долното (првото) плодиште се остава ват (највероватно) рамките со затворено легло. Ова плодиште се користи за складирање на поленот (во вид на перга) и привремено за свежо донесениот нектар.
 
  Девет дена после ограничувањето го контролираме првиот наставак за евентуално изградени матичњаци (што обично не е случај) .
 
  Во време на паша се врши контрола само на горното плодиште (сега единственото), каде се наоѓаат  млади мирни пчели, па затоа и работата е полесна, а агресивните стари пчели се наоѓаат во долниот наставак. Ако забележуваме изградени матичњаци во плодоштето истите се одстрануваат. Ако и после тоа пчелите непрестано градат матичњаци, треба да се менува матицата.
 
  Треба да се има предвид да на матицата и бидаат на располагање тие 30000 ќелии. Ако има повеќе може да дојде до појава на роев нагон, а ако има помалку може да дојде до тиха смена на матицата. Ако матицата е добра рамките во плодиштето ќе бидат залежени целосно и во нив нема да има, или ќе има многу мали медни венци.
 
  Кон крајот на 6 или почетокот на 7 месец (се зборува за Белгија и Холандија) се отстрануваат матичните решетки  измеѓу плодишните наставци, на кои сега можат да му се заменат местата, значи, првиот наставак кој е полн со перга да оди изнад досега вториот наставак, во кој се наоѓа матицата. При ова операција се ситмулира пчелното семејство да го прошири леглото,  а од тоа правилно исхрането легло ќе се раѓаат квалитетни „зимски„ пчели.
 
  Ова метода се применува за добивање на поголеми приноси при што условите за роење се минимални.
 
  Со овој начин на ограничување на леглото голем број од младите пчели пред време постануваат собирачки. Значи секогаш во во овие друштва  константно се присутни околу 25000 пчели собирачки. Според некои истражувања  животниот век на овие пчели се продолжува до 80 дена во време на активната сезона (паша). Тоа е резултат на оптималните услови;  добрата исхрана на леглото од која ќе излегуваат витални пчели кои наликуваат на зимските пчели. 
 
  Недостаток е тоа што трутовите може да излегуваат од кошницата само кога истата ќе се отвори (плодиштето).
 
  Да напоменам дека Henri Renson е од Белгија и таму и во Холандија се пчелари со кошница која е слична со ЛР со  димензии (внатрешни) 375 x 385 и висина 220mm.  Пчелите се зазимуваат во две наставци.
__________________________________
http://www.bijenhouden.nl/pagina/methode_broedbeperking.asp
http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=5&t=2021


  Ovaj je moj tekst napisan na makedonski jezik ali zao mi e sto ne mogu da ga prevedim posto ne znam bas "najbolje" da pisem srpski. :-[

  Zamolim kolege da iznesuju svoj stav i mislenje za ove metode t.z. Rensonova metoda. Ja planiram ove godine da ga praktikujem kod nekoliko kosnica...

  Pozdrav svima
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: zoran vrhovski Decembar 25, 2010, 18:47:42
EV košnica mi se čini idealna za pčelarenje ovom metodom,i to ću svakako isprobati.

pozdrav svima
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Dragan Stantić Januar 07, 2011, 09:11:47

Što se tiče EV košnice i iskorišćenja paše u smislu ograničavanja matice i položaja matične rešetke, mislim da bi bilo najbolje pred bagremovu pašu maticu ograničiti u jedan EV nastavak ali onaj drugi. Naravno tada bi i ispod tog nastavka bila postavljena druga matična rešetka a pčele bi imale dva leta, jedno na podnjači i drugo na ramu matične rešetke iznad plodišta.


Ovu ideju sam prvi put video na HPS-ovom forumu na temi o Rensonovoj metodi i mislim da je dobra, pogotovo u krajevima gde nema dobre polenske paše u jesenjem periodu, kad je polen neophodan za othranjivanje zimskih pčela, jer nastavak na podnjači u ovom slučaju služi kao skladište polena. Sledeći nastavak je sada omeđen sa dve rešetke i služi kao plodište ali ako je donja rešetka bez leta onda trutovi ne mogu izaći napolje, a ako je rešetka sa letom onda imamo tri leta, na podnjači, na prvoj rešetci i na drugoj rešetci. Možda je rešenje neko leto na prvoj rešetci koje bi se samo povremeno otvaralo da pustimo trutove napolje npr kad dođemo na pčelinjak a ostali period bi bilo zatvoreno, jer mislim da nema potrebe za tri leta.
Inače sam letos primetio na RV košnicama gde sam imao problem sa lošim matičnim rešetkama kroz koje je matica prolazila gore da su pčele lagerovale velike količine polena u tom najdonjem nastavku u periodu kada ga ima u izobilju u prirodi, a to dobro dođe kada ga ima manje. Takva rezerva polena se ne može formirati u košnicama gde je matica ograničena u donjem nastavku jer matica jednostavno skoro sve saće zaleže, pa su pčele prinuđene da ga troše odmah (ili ga manje donose-ne znam).
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Nikola Vucinac Januar 07, 2011, 10:18:18
Sta bi se desilo da u RV kosnici maticu ogranicimo sa dve maticne resetke u drugom nastavku ? ???
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Valon Mustafi Januar 07, 2011, 10:48:15
  Ili jos bolje sa REV kosnicom. Znaci dole na podnjacu da bude jedan nastavak EV, iznad, maticna resetka, pa RV plodiste sa maticom, pa druga maticna resetka...

 
  Pozdrav svima.   :)
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: zoran vrhovski Januar 07, 2011, 12:24:42
Mislim da je za Renson metodu bolja EV jer je plodište RV 48000 čelija,a po Rensonu mora biti 30000,i tada nema rojenja,
imam 5 EV,baš sa namjerom da isprobam taj sistem sa 2 matične rešetke.

pozz
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: elvismujovic Januar 07, 2011, 13:46:51
Meni se čini da je najefikasnija kombinacija kada se matica ograniči u jednom i to najvišem EV nastavku. To je kao kod Rensona, samo što nema provlačenja izletnica kroz matičnu rešetku i uopšte nema izletnica u plodištu. Nisam to još probao. Interesuje me da li će matica u tom najvišem nastavku biti izblokirana unosom nektara i koliko će joj zbog unetog nektara od ukupno 30000 ćelija biti na raspolaganju za zaleganje. Mali je prostor u tom najvišem nastavku, a prirodno je da pčele gore lageruju med. Postojaće neprekidna "borba" - leglo ili nektar.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Dragan Stantić Januar 07, 2011, 17:59:03
Nije mi bila namera da govorim o Rensonovoj metodi nego o jednom, praktično podbačenom EV nastavku ispod RV ili EV košnice svejedno, koji može da služi kao rezerva polena, a ideja potiče odatle. Negde je Voja pisao o tehnologiji pčelarenja sa EV košnicom, i rekao je da posle prolećnog razvoja na 10-15 dana pre bagremove paše treba ograničiti maticu na jedan nastavak, a posle paše treba ili prevešavati nekoliko ramova zatvorenog legla gore ili podizati matičnu rešetku na drugi nastavak da se da matici malo više prostora, pa onda kod neke sledeće paše opet ograničiti na prvi nastavak. Upravo to proširenje bi se ovde moglo uraditi tako da se ukloni prva rešetka i pusti matica da proširi gnezdo u najdonjem nastavku sa polenom, a kasnije po potrebi opet vrati rešetka.
Verovatno će i Voja dati neki komentar na ovo.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Valon Mustafi Januar 18, 2011, 11:34:38
  http://www.bieenkorf.be/forum1/viewtopic.php?t=236
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Oktobar 20, 2011, 00:58:17
Kolege,
Je li iko probao ove godine ovu metodu? Ako jeste, baš bih volio čuti zapažanja i vidjeti koju sliku.
Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Januar 23, 2013, 03:20:02
Već je 2013. a niko da kaže utiske. Zašto to, kolege?
Ako ikako mognem, probaću ove godine i ja ću reći sve što zapazim. Najvjerovatnije će to biti na EV.

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: elvismujovic Januar 23, 2013, 12:55:06
Ja sam probao prošle godine na nekoliko alpskih košnica. Imao prinos po 10 kg po košnici što je u mojim uslovima nedostižno bez značajnijeg ograničavanja legla. Primenio sam originalnu metodu gde se matica ograničava sa dve matične rešetke na drugom nastavku od podnjače i mislim da je pogrešno postavljati nastavak ispod plodišta jer ga pčele uopšte ne koriste, niti za med niti za polen. Taj nastavak ispod plodišta ima samo funkciju duboke podnjače. Maticu treba ograničiti na 1. nastavku na podnjači. Takođe mislim da je 30000 ćelija malo za plodište jer se jedan deo tih ćelija koristi i za polen a znatan deo za trutovsko leglo, tako da ne ostane dovoljno prostora za radiličko leglo. Ove sezone sam planirao ograničenje matice na 1. nastavku na oko 34.000 ćelija saća. Pojava rojevnog nagona je bila kod skoro svih košnica i društva se roje bez obzira što je matica bila zarobljena između dve rešetke. Matica "smrša" pred rojenje i provuče se kroz matičnu rešetku. Moj zaključak za prošlu godinu je bio da u uslovima slabe paše društvo skupi više meda ali je nagon za rojenjem pojačan i mora se kontrolisati
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Januar 23, 2013, 22:35:16
Ja sam probao prošle godine na nekoliko alpskih košnica. Imao prinos po 10 kg po košnici što je u mojim uslovima nedostižno bez značajnijeg ograničavanja legla. Primenio sam originalnu metodu gde se matica ograničava sa dve matične rešetke na drugom nastavku od podnjače i mislim da je pogrešno postavljati nastavak ispod plodišta jer ga pčele uopšte ne koriste, niti za med niti za polen. Taj nastavak ispod plodišta ima samo funkciju duboke podnjače. Maticu treba ograničiti na 1. nastavku na podnjači. Takođe mislim da je 30000 ćelija malo za plodište jer se jedan deo tih ćelija koristi i za polen a znatan deo za trutovsko leglo, tako da ne ostane dovoljno prostora za radiličko leglo. Ove sezone sam planirao ograničenje matice na 1. nastavku na oko 34.000 ćelija saća. Pojava rojevnog nagona je bila kod skoro svih košnica i društva se roje bez obzira što je matica bila zarobljena između dve rešetke. Matica "smrša" pred rojenje i provuče se kroz matičnu rešetku. Moj zaključak za prošlu godinu je bio da u uslovima slabe paše društvo skupi više meda ali je nagon za rojenjem pojačan i mora se kontrolisati

E, svaka čast pa si se javio, i hvala ti!

Gdje ti je Nusret? Čujete li se? I on je alpinac i čova ima iskustva, a nije loš drug. Nusret tipuje (na alpskoj) ograničavanje matice u prvom nastavku i veli da dobro prolazi. Ne znam šta bi se desilo kad bi se ovo primijenilo na AV. Temelj ove metode je 30 000 ćelija, ali mislim da nije svejedno na kojoj vrsti rama je ovih 30 000 ćelija, mislim na visinu rama). Šta ti misliš?

Veliš da taj nastavak ispod nije bio nizašto. No, možda je pomogao kao ventilacija i određena veranda (predulaz) za tzv. "brade". Vjerujem da si upravu za ograničavanje na prvi nastavak, ali to onda nije Renson. Dakle, ti bi preporučio da trebam zaobići Rensona? Ja sam isto bliži opciji 1. plodišta, no ni to nije zauvijek jer se MORA prevješavati ili penjati po drveću za rojevima. Jesam li upravu?

Znači, rojenje se ipak javlja? Matica se provuče kroz rešetku? Dakle - puno posla, a velika nesigurnost metode? Sjeti se da je Nusret jadnom rekao kako mu u njegovim uslovima najbolje daje Đerzonovo Dijamantno pravilo.

Hajde još koju probesjedi na ovu temu. Ako se prisjetiš još kojih detalja, javni nam.

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 23, 2013, 23:15:25
Ograničavanje na jedan nastavak je dobar način mada dosta zavisi od broja i veličine ramova. Pre desetak godina sam se malo poigravao pa uradio sledeće. Posle bagrema sam ostavio matičnu rešetku na prvom nastavku i letom na njoj u drugi nastavak. Leto na podnjači sam regulisao jedom vrstom bežalice tako da pčele ne mogu ući al mogu da izađu. To sam uradio zbog trutova. Celom širinom košnice na poletaljku sam postavio parče lamperije koje se naslanja na telo. Tako sam sa strana dobio izlaz. Usmeravajuću dasku sam postavio na gornje leto na matičnoj rešetki. Kasnije sam saznao da to nije dobro zbog pčela koje nose polen jer su do matice i plodišta morale kroz rešetku. Kako bilo da bilo rezultat je bio sledeći posle nekih 35 do 40 dana. Zajednica nije izgubila na snazi a gornji nastavak puni okviri zatvorenog meda što u drugim košnicama nije bio slučaj. Reč je o LR košnici. 
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Januar 23, 2013, 23:35:36
Ograničavanje na jedan nastavak je dobar način mada dosta zavisi od broja i veličine ramova. Pre desetak godina sam se malo poigravao pa uradio sledeće. Posle bagrema sam ostavio matičnu rešetku na prvom nastavku i letom na njoj u drugi nastavak. Leto na podnjači sam regulisao jedom vrstom bežalice tako da pčele ne mogu ući al mogu da izađu. To sam uradio zbog trutova. Celom širinom košnice na poletaljku sam postavio parče lamperije koje se naslanja na telo. Tako sam sa strana dobio izlaz. Usmeravajuću dasku sam postavio na gornje leto na matičnoj rešetki. Kasnije sam saznao da to nije dobro zbog pčela koje nose polen jer su do matice i plodišta morale kroz rešetku. Kako bilo da bilo rezultat je bio sledeći posle nekih 35 do 40 dana. Zajednica nije izgubila na snazi a gornji nastavak puni okviri zatvorenog meda što u drugim košnicama nije bio slučaj. Reč je o LR košnici. 

Više puta sam pročitao post, ali ne mogu sve odgonetnuti.
Kažeš da si to radio prije 10 godina. Zašto nisi i poslije?
Ovo parče lamperije mi nije jasno, niti ovo sa usmjeravajućom daskom.

LR i praktikuju ograničavati na 1 nastavak, mada je LR projektovana za 2 plodišta i jedno medište. Probao i prvu i drugu varijantu. Svaka ima svoje nedostatke, a najčešće: puno mesa, malo meda.

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 23, 2013, 23:51:37
Parče lamperije je sirokn oko 7cm. Dužina 370mm. Stavio ga na poletaljku i naslonio na nastavak al nakoso. Tako sam dobio izlaz ya trutove. Usmeravajuća daska. Dasku sam postavio sa zemlje na poletaljku. Kad sam postavio matičnu samo sam tu dasku pomeriu na gornje leto. Posle mi neko reče da to nije dobro zbog polena pa nisam nastavio sa tom praksom. Onda par godina iza toga sledila je pauza u pčelarstvu.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Januar 24, 2013, 00:00:41
Parče lamperije je sirokn oko 7cm. Dužina 370mm. Stavio ga na poletaljku i naslonio na nastavak al nakoso. Tako sam dobio izlaz ya trutove. Usmeravajuća daska. Dasku sam postavio sa zemlje na poletaljku. Kad sam postavio matičnu samo sam tu dasku pomeriu na gornje leto. Posle mi neko reče da to nije dobro zbog polena pa nisam nastavio sa tom praksom. Onda par godina iza toga sledila je pauza u pčelarstvu.

Eh, sad mi je jasno.
Ma kako nije dobro zbog polena? Provuku one to, mudrice su to. Uostalom, treba vidjeti kako provuku i pored hvatača za polen, koji su kudikamo gori od rešetke, a tek kako kod određenih hvatača za jedan dan nauče ulaziti na "izlaz" i polena ili malo ili i ništa. Ako treba postaviću sliku tog hvatača.

Je li "pauza" istekla? Je li sad dobro? Zadovoljan? Želim da bude dobro.

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 24, 2013, 00:06:26
Da pauza je istekla i sada imam sedam društava u IB košnicama. Planiram ove godine da proširim i obavezno dve RV. Obećao sam to Slobi Ilić. Šta će biti kasnije videćemo.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Januar 24, 2013, 00:44:00
Da pauza je istekla i sada imam sedam društava u IB košnicama. Planiram ove godine da proširim i obavezno dve RV. Obećao sam to Slobi Ilić. Šta će biti kasnije videćemo.

Šta god da bude, drži se i ne daj se. Pčelarstvo je ionako gadna lutrija i zato ne žuri: umjerenost i samo umjerenost.
Fin si izbor napravio: IB i RV.  Za nuždu, možeš ih i kombinovati jer je razlika 30-ak mm. A, vala, mogla bi i koja slika. Šta veliš?

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Januar 24, 2013, 23:14:15
Da pauza je istekla i sada imam sedam društava u IB košnicama. Planiram ove godine da proširim i obavezno dve RV. Obećao sam to Slobi Ilić. Šta će biti kasnije videćemo.
Kasnije ćeš Miroslave videti rezultate i oni će ti najverovatnije pokazati u kom ćeš se pravcu dalje razvijati..

Želim ti da što pre upoznaš mogućnosti pčela u Rv košnicama...

Rad sa Rv košnicama i ograničavanje matica na jedan RV nastavak je nešto slično Rensonovoj metodi ali sa ograničenjem plodišta na nešto oko 48.000 radiličkih ćelija gde pčele u proseku razvijaju oko 40.000 legla što je za oko 10.000 legla više od Rensonove planirane veličine, dok je rad sa EV košnicama i ograničavanje na plodište od 30.000 ćelija skoro originalan metod ...

Pozdrav svima...
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Januar 25, 2013, 00:25:15
U postu br. 12 pogriješio sam pa sam napisao:
Citat
Ne znam šta bi se desilo kad bi se ovo primijenilo na AV.

A mislio sam na EV. Jer, AV je antivarozna podnjača ili lim podnjače, a time se ne može pčelariti, mislim to nije košnica, nego EV (Eko Voja).

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Januar 25, 2013, 00:44:51
Primetio sam Esko da je u pitanju bila greška pa sam se i nadao da ćeš se javiti  :D...

Šta bi se desilo? Može i ovako da se pčelari ali zajednice posle nešto oko mesec dana malo oslabe.Istina je da se na brzinu javi med odnekud i kada ga nema u drugim košnicama. Istina je i da se dobije desetak dvadeset kilograma meda više nego u drugim košnicama kada je u tim drugim oko 20-25 kg. za vađenje.
Istina je da ako naiđe jaka polenska paša da će pčele započeti sa matičnjacima ali i da će ako inaiđe malo jača nektarska paša same prekinuti rojevi nagon i doneti podosta meda.

Može se pčelariti cele godine ovim načinom i isti preporučujem u lošim pašnim uslovima.
Međutim ako nailazi jaka suncekretova paša tokom letnje sezone, što je slučaj u mom kraju tada treba da imamo u vidu da je najbolje posle bagremove paše podići matičnu rešetku sa prvog nastavka na drugi nasttavak do pred samu pašu. Čak i kada se ostave ta dva nastavka ispod rešetke, obzirom da se radi o dugoj paši i tada će rezultati biti odlični.
Svakako da ako želimo da ranije vrcamo med i da po potrebi pčele preselimo i na drugi malo kasniji suncokret najbolje rezultate možemo postići ako 8-10 dana pre početka suncokretove paše  rešetku spustimo na jedan EV nastavak.

Kod pčelara postoji jedan ozbiljan problem koji se kod pčela nikada ne dešava a to je gladne oči legla. Kad god vidite da pčele blokiraju maticu pokušajte ih razumeti. Njima je uvek prioritet hrana ti jest iskorišćenje paše naravno uz prisustvo matice i manje količine legla.

Pozdrav svima....
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Januar 25, 2013, 13:02:33
Vojo, pa što, bolan ne bio,  ne popravi moju grešku, nego pustio da se sramotim? Naravno, šalim se.

Kažeš:
Citat
Može se pčelariti cele godine ovim načinom i isti preporučujem u lošim pašnim uslovima.

Slažem se, a znaš da sam više puta već ponovio na raznim forumima da mi je zbog toga za oko zapela baš EV.

Slažem se i za ovo s podizanjem rešetke, ali mislim da neću pogriješiti ni ako samo, umjesto podizanja rešetke, prevjesim leglo. Nemam ja nikakve nagle paše, o suncokretu i sl. ni govora. Jedino što se mora strogo voditi računa da poslije zadnje paše izvadimo rešetku, kako bi pčele navrijeme odradile sve što je potrbno za zimu.

Da, gladne ljudske oči izvor su mnogih belaja i pčelama i pčelarima, a ovo zadnje zlata ti vrijedi:

Citat
Kad god vidite da pčele blokiraju maticu pokušajte ih razumeti.

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 26, 2013, 10:11:21
Esade evo jedne slike od pre nekih desetak dana kad je temperatura bila +16.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić Januar 26, 2013, 12:40:38
Esade evo jedne slike od pre nekih desetak dana kad je temperatura bila +16.

Lijepo, lijepo. Ovakva slika najviše osvježava i pčelare u žive vraća u proljeće kad poslije dužeg neizlaska pčele napokon izlete na pročisni izlet

Je li na okruglim letima ne koristiš poletaljke?

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Februar 04, 2015, 08:53:47
 
 
                Tokom vikenda sam imao to zadovoljstvo da, sa jos dvojicom pcelara, posetim naseg prijatelja sa ovog foruma Miroslava Jovanovica iz Serbana. U vise nego prijatnom i prijateljskom razgovoru smo izmedju ostalog pomenuli i metodu pcelarenja kojoj je posvecena ova , po meni, neopravdano zapostavljena tema. Prica medju nama je ,zbog kratkoce vremena, ostala nedorecena.
                 Rensonova metoda mi se cini interesantnom ,narocito pri radu sa EV ili REV kosnicom pri cemu bi se plodiste ogranicavalo u drugom EVnastavku . Molio bih stoga kolege koje su eventualno isprobale ovu metodu da sa nama ostalima podele svoja iskustva. Mislim da je negde,ne mogu sada da nadjem gde, kolega Sinisa Mirovic pisao vrlo kvalitetno o ovoj metodi te ukoliko procita ovo moje javljanje zamolio bih ga da u ovoj temi pojasni svoj nacin rada po Rensonu.
                  Pozdrav svima - Rakovac.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Februar 04, 2015, 17:49:22
I ja bih voleo da pročitam iskustva kolega..
Pozdrav svima...
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 27, 2015, 11:00:17
 
 
                   Једна Еко Воја јуче спакована по ренсоновој методи. Резултате ћу овде објавити ма какви били.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Sinisa Mirovic April 27, 2015, 22:31:47
Ja sam samo prepricao Rensona,mada sam i ove godine spakovo jednu EV na jedan nastavak kako bi ogranicio maticu i to 12 dana pre bagrema .kako ce proci  videcemo.Pcelarstvo je stalan izazov i eksperimentisanje jer nijedan kraj nije isti sa pasnim prilikama pa ni razvoj kosnica u prolece je razlicit zato treba probati.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović April 28, 2015, 00:22:41
Ima par nedoumica oko ove metode. Kada kaže trideset hiljada ćelija, plus ram sa medom i jedan građevnjak ili samo sve ukupno 30hiljada? Ima li leta na medištima? Spakovao sam i ja jednu alpsku a sutra ću još dve pa šta bude. Pratićemo i razmeniti iskustva. Ako ova ,,mašinerija" radi onda ništa lakše...
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović April 28, 2015, 17:33:33
Evo postavke renson metoda onako kako sam ja shvatio.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 28, 2015, 21:30:47





                             То је то Мирославе. Исто сам и ја урадио. Воја је усликао надам се да ће објавити слику.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Dragan Šošić April 28, 2015, 21:32:43
Postoji li neki izlaz za trutove?
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović April 28, 2015, 21:39:34
Nema iylaza za trutove. Koliko sam ja uspeo da se informišem to je mama ovog metoda a trutovi mogu izlaziti jedino prilikom pregleda koji su predviđeni deveti dan.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić April 28, 2015, 23:02:38
Nema iylaza za trutove. Koliko sam ja uspeo da se informišem to je mama ovog metoda a trutovi mogu izlaziti jedino prilikom pregleda koji su predviđeni deveti dan.

Nemoj tako, dobro ti je Dragan skrenuo pažnju. Aku bušilicu u šake i probuši rupu 7-10 mm, to nije nikakva šteta, nije problem začepiti kad ne treba, a puno znači.

Nemojte pogrešno shvatiti, nisam ni mislio komentarisati, ali, evo, hoću. Probao sam i za mene je to samo zvučna metoda za mučenje pčela i pčelara. To je moje mišljenje, a uvijek dopuštam da nisam upravu, i da valja probati i sam zaključiti jer sam ja baš takav tip: ne vjerujem da boli dok se sam ne opalim po prstu. Zato i jesam "uspio" u pčelarstvu, ali, ko hoće, neka vjeruje ili ne - nije mi krivo, i opet bih "njuškao" pokušavao..., ali to je već priča van teme.

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 28, 2015, 23:25:40





                       Бојим се да је дошло до забуне Есаде. Ренсонова метода подразумева ограничавање матице са младим леглом у другом наставку који је са обе стране, дакле и испод и изнад ограничен двема матичним решеткама. По изворном ренсону ограничавање треба вршити у наставку са 30.000.ћелија. Зато сам се одлучио за ЕВ наставак јер има 28.000 ћелија ,приближно изворном ренсону. Из овог наставка - плодишта трутови док ограничење траје не могу излазити. Ипак дозволићете да ту и не може бити неки велики број трутова те не видим да би било неке штете.
                       Лета за излазак пчела су на првом и трећем наставку и ту и трутови из првог и медишних наставака - трећег и оних изнад нормално излазе. То се лепо види на слици коју је Мирослав поставио. Округло лето отворено на првом и трећем наставку док је лето на другом - плодишном затворио.Суштина ренсона и јесте да је матица у том делу без лета.
                       Након паше у првом наставку на подњачи би , бар по теорији, требало да буде магацин перге. Теорија тако каже а шта ће показати пракса видећемо за месец дана. Први пут ово радим па не могу унапред ништа да тврдим.
                       
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić April 28, 2015, 23:40:28
Goran:
Citat
Теорија тако каже а шта ће показати пракса видећемо за месец дана. Први пут ово радим па не могу унапред ништа да тврдим.

Nije došlo do zabune. Mislio sam da sam ovdje govorio o ovoj metodi, ali mislim da je to bilo na druga dva foruma, a bogami mi je mrsko ponovo to prežvakivati. Jedno je sigurno, ja sam koristio aku i borer 10 mm, i ne bih tu metodu više ni u snu. Ima tu još ihaj-haj priče, ali, evo, sačekaćemo i tvoje iskustvo, nije to dugo čekanje pa ćemo uporediti. Sretno!

Metode, metode... Prošla godina je bila loša (za mene i kod i oko mene). Od svega, najbolji rezultati na DB 12 bez H.R., a najmanje je dirao, nije se rojila, i odlična izašla iz zime.

Kad imadneš viška vremena, dokopaj se nekako knjiga Franje G. Tomažina, Zdravka Avrama i još nekih, pa ćeš vidjeti "metoda". Valja svašta pročitati, poštošta i probati pa saznati šta je tu šta.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Ipak, poslije svega što sam probao, vratih se na početak: najbolje su priproste metode (za mene).
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Esad Jusić April 28, 2015, 23:51:22
Htio sam ugasiti ovu spravicu pa u krevet, ali nisam odolio da ne kažem i ovo, pa - možda nešto i valjadne.

Rekao jedan saobraćajni stručnjak da je puna uzdužna linija na putu - betonski zid, a kad ga je početnik upitao šta su dvije linije, rekao je - dva betonska zida. To su za mene rešetke.

Pitanje. Može li bez rešetke bolji uspjeh? Pritvaranje matice? Je li to ko probao? Mogu li i druge manipulacije? Ima ovdje starih pčelarskih "vukova" koji su dosta toga, siguran sam, probali, ali o tome ne govore.

Pozdrav, svako dobro!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Dragan Šošić April 28, 2015, 23:59:54
Ja nisam nikad koristio ovu metodu, ali Radoje Kiperović me sasvim slučajno zainteresovao za ovo. U principu nisam za neke stavri koje mogu biti primerne hobi načinu rada (traženje matica ili slično). Takođe, ako se ne stine na vreme, drvo opet ne gine. Kako reče Esad, bolje dadanaka i čim skloniš poklopnu jasno je šta se dešava u košnici.

S obzirom da nisam nešto proučavao ovaj način rada, primeniću ono što meni treba.

U drugoj poruci u temi je Stantić napisao da je ovo dobro za područja gde ima malo polena. Biće dobro i tamo gde ima previše polena. Ja ću ovo koristiti kod odgajivačkih društava koja su u polumedištima. Ali, neću zatvarati leta. Meni je to sa zatvaranjem matice u prostor bez leta nejasno i nepotrebno. S obzirom da oko odgajivačkih društava stalno radim, mogao bih da povremeno ispustam trutove, ali čemu to. Neka izlaze sami.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Maj 14, 2015, 16:20:07
Radi ovaj renson. Imamo 6 košnica sa ovim metodom. Ova na slici je najjača i nisu sve ovakve. Uporediću prosek sa prosekom ostalih. Ako se pokaže dobro nastavićemo. Tri ću posle bagrema da razrojim a tri ću da ostavim do početka avgusta. Sad mi treba mišljenje iskusnijih. Dali je tačno da pčele gradeći jedan ram voska bez satne osnove smanjuju prinos za isti takav ram meda? Ova košnica je iygradila 18 ramova bez satne osnove što je u poređenju 18 fararovih ili 9 db plodišnih.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Branko Radovanović Maj 14, 2015, 18:50:42
Dali je tačno da pčele gradeći jedan ram voska bez satne osnove smanjuju prinos za isti takav ram meda?
To sigurno nije tačno, jer pčele koje donose med ne grade saće. Ali je za izgradnju tih 18 ramova sigurno potrošena izvesna količina meda ali ne više od ram-dva. Mada da im nije to saće trebalo teško bi ti njih na to nagovorio da grade.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Dragan Šošić Maj 14, 2015, 22:31:58
Radi ovaj renson. Imamo 6 košnica sa ovim metodom. Ova na slici je najjača i nisu sve ovakve. Uporediću prosek sa prosekom ostalih. Ako se pokaže dobro nastavićemo. Tri ću posle bagrema da razrojim a tri ću da ostavim do početka avgusta. Sad mi treba mišljenje iskusnijih. Dali je tačno da pčele gradeći jedan ram voska bez satne osnove smanjuju prinos za isti takav ram meda? Ova košnica je iygradila 18 ramova bez satne osnove što je u poređenju 18 fararovih ili 9 db plodišnih.

Mićo, nedavno sam Nikoli napisao da je „gubitak“ nečeg što smo nakako prisvojili (planirani prinos, odnosno očekivani) stvar ličnog doživljaja. Nekako mi je bez veze da tebi slično napišem (Nikoli smem, jer je mlađi :) ).

Taj gubitak ne postoji. Ako medi, gradiće saće. Ako ne medi, mrljaviće. Ako su u rojevom nagonu, „ispeglaće“ osnovu tako da više neće da grade radiličko saće (sastružu i onaj šestougaoni „reljef“). Pčela radi i gradi.

To što je neko merio, neka meri i dalje. Gledaj kako grade saće, pune medom i uživaj. Nećeš da ih prodaješ pa da te kupac pita kol'ko troše na 100 km :) .
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Maj 15, 2015, 07:08:03
Šole ovo sam pitao ne zbog mojih prinosa ili dobiti ili gubitka. Pitam zbog samog načina pčelarenja. Nije isto kada pčele grade ram sa satnom osnovom i bez nje. Zasigurno da bi prinos meda bio veći kada se imaju već izgrađeni ramovi i koriste satne osnove. Ja sam amater koji voli pčele i sklon sam da probam sve i svašta pa sam zato i "namontirao" ovog rensona.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Stankovic Miodrag Maj 15, 2015, 08:07:33
Miroslave trose med i kad grade SO - ne verujem da je razlika u dobitku voska ako koristis SO veca od 10% i to onako na silu i rastezanje pri merenju. Zasto ovo kazem:

SO kod DB kosnice u kilogramu ima oko 11 ramova. Ako uzmes 11 DB ramova koji su gradjeni bez SO i istopis ih kako treba neces dobiti kilogram voska to mogu da se kladim sa kim god. Znaci platis 1 kg satnih osnova one izgrade i dobijes vise od kilogram. Uzmes 11 ramova gradjenih bez SO i istopis vosak dobijes manje od kg voska. Sad ti vidi u cemu je stvar i ko koga zeza.

To je moje misljenje a ko ne veruje neka pusti da mu grade sace bez SO pa nek meri. Po tom mom misljenju potrosice manje meda - u najgorem slucaju isto) ako grade sa SO ili bez SO.

Pozdrav
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 18, 2015, 10:56:16
 
 
                   Ево мог овогодишњег искуства са Ренсоном.Реч је о прошлогодишњем роју.
                   Ренсонов метод сам применио на једној ЕВ кошници која је зимовала на три ЕВ наставка стим што је онај на подњачи био полуизграђен. Пчеле сам током пролећног развоја прихранио свега пар пута јер ми је пчелињак удаљен стотинак километара од места становања. Дакле све што су урадиле, урадиле су саме без стимулација.
                   При прегледу 26.04. и тај један недовршен наставак је био у потпуности изграђен. Тога дана сам урадио Ренсона и додао четврти наставак. На подњачу сам поставио наставак са пар рамова старог легла а остатак су били рамови са сатним основама и пергом и медом.. Изнад тога матична решетка без лета. У другом наставку матица са отвореним леглом и два рама са сатним основама. Затим опет матична решетка овога пута са летом.У трећем и четвртом наставку сам расподелио остатак. Дакле у сваком од наставака је додата по која сатна основа.
                    Багрем је процветао о5.маја али је замедио тек три, четири дана касније. До тада је све било мање више траљаво али и код других ЕВ са којима сам поредио Ренсонку је било исто.Уноса је било али није то било оно право. Бум је наступио 12.маја, на св.Василија, након кишовитог и хладног претходног дана. Тог дана сам је погледао и то само трећи и четврти наставак.Сатне основе је била у потпуности изградила. Било је још 5.рамова у којима је било затвореног легла.  Додао сам јој пети наставак тако што сам наизменично стављао рам са медом па сатну основу.
                     Након два дана сам је поново погледао из разлога што ми је друга ЕВ ушла у ројево стање па сам од Ренсонке хтео да узмем који рам . Сатне основе од пре два дана су биле скоро потпуно изграђене највиши наставак пун меда. Нажалост тада сам срушио Ренсона.  Наставак који је био на подњачи је био прпун перге и меда. Узео сам рамове са пергом за ројеве а уместо њих додао нове сатне основе. Матичну решетку између првог и другог наставка сам склонио тако да сам фактички плодиште проширио на два ЕВ наставка.
                      После два дана у суботу 16.о5. сам извршио нову интервенцију.Матица је легло проширила на оба наставка. Сав мед из наставка на подњачи је био пренет горе.Сатне основе за два дана поново изграђене. Пронашао матицу и са младим леглом је ограничио на један наставак, овога пута онај на подњачи.Узео сам јој два рама легла за нуклеус  и поново додао две сатне основе.
                      Резиме би био следећи.
                      Ренсона нисам испоштовао до краја јер је требало да такву поставку кошнице оставим до краја паше. Ситације је налагала да Ренсона порушим раније али ми није жао. Максимално сам експериментисао и стекао нека искуства за убудуће. Ројевог нагона није било. За двадесет дана је изградила преко 40.ЕВ сатних основа. Узео сам јој 4-5 рама перге, исто толико рамова меда и 2.рама легла . Преко тога је до јуче напунила три наставка са медом. Лично сам задовољан. Крајем недеље ћу је разројити.
                     
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Maj 19, 2015, 07:26:33
Gorane biću slobodan da ti predložim da ne razrojavaš tu košnicu već da je ponovo postaviš u formaciju renson i tako je ostaviš do kraja avgusta. Ja već sada mogu reći da je rensonova metoda dobra za bagrem ali kad bagrem medi sve metode su dobre pa i da ništa nije rađeno osim dodavanja medišta. Ja ću nastaviti sa tri košnice do kraja avgusta da vidim šta će biti u uslovima kada nema neke obilnije paše što predlažem i tebi. Ako bi u avgustu bilo i 10kg meda za vrcanje ovaj metod bi bio odličan da ne kažem idealan. Ps. Voleo bih da neko od kolega ko pčelari lr košnicom pokuša sa ovim metodom. Moja ideja bi bila da se plodište tj jedan nastavak pregradi vertikalno na 5 +4 rama. Matica bi bila izolovana na 5 ramova matičnom rešetkom vertikalno i horizontalno a ostatak od četri rama na kom je leto bi u tom slucaju koristilo za skladištenje polena  i prihvat nektara.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 19, 2015, 08:44:30
 
 
                    Мирославе, Ренсон ми се допада из више разлога. Тачно је да у наставку на подњачи има баш доста перге. То добро дође кад разројавамо сада на крају багрема.Роју даш два рама перге,два меда и миран си . Знаш да само викендом обилазим пчелињак и ово ми добро дође.
                     Моја размишљања иду у следећем правцу. Ово што ћу навести бих урадио са три ЕВ кошнице.
                     Следеће недеље врцам багрем.Истовремено проширим плодиште на два ЕВ наставка. Када матица залегне у оба поново одрадим Ренсона. Горе као трећи и четврти ставим наставке са изврцаним саћем које ће да очисте и поново пуне. У међувремену пратим ситуацију. Очекујем гомилу перге у наставку на подњачи.
                      Интересује ме шта Ти мислиш о овом мом науму ?
 
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Maj 19, 2015, 11:03:28
Plan ti je odlican. Ja ću ipak pokušati da ispratim celu sezonu ovim metodom sa tri košnice. Planiram da im zamenim matice u avgustu. Ako to funkcioniše kako treba onda ništa lakše.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 19, 2015, 11:23:19
 
 
             Заборавио сам још нешто што сам непланирано искусио ових дана. Имао сам , наиме непланираног Ренсона на следећи начин.
             Једна кошница, чиста РВ , ми је била на три наставка.Додао сам јој на матичну решетку, изнад плодишта, ЕВ наставак са сатним основама. Након неколико дана сам хтео да видим какво је стање са тим наставком и изненадио се нађеним. Матица је прошла кроз матичну и залегла у ЕВ наставку. На два рама повучени лепи матичњаци. РВ наставак на подњачи бивши плодишњи пуне медом. Одрадио сам истовремено и Ренсона и Пелета.Матицу сам са још једном матичном решетком ограничио у том ЕВ наставку. Рамове са матичњацима сам пребацио у нови ЕВ наставак и подигао на врх кошнице.Наравно оставио сам најбоља два матичњака. Испод овог наставка сам такође ставио матичну решетку. Кошница је сада са два лета једним на подњачи и једним округлим на највишем ЕВ наставку и са три матичне решетке изнад првог,другог и испод највишег наставка.
             Шта мислиш о овој кобинацији ??? 
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 21, 2015, 11:17:59
 
 
                      ЕВ кошница постављена по Ренсону усликана 26.априла. До краја багрема завршила на шест наставака од којих 4.наставка меда. У међувремену изградила три наставка рамова саћа.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Jun 24, 2015, 14:57:39
Ipak moja nedoumica je bila na mestu po pitanju koliko i gde otvoriti leta. Čitajući po netu o ovoj metodi naišao sam na još jedan post gosp sa hrvatskog pčelarskog foruma koji se predstavlja kao Krešo i koji je prvi i predstavio ovaj metod na prostorima ex yu. Evo odlomka te poruke: Da podsjetim, uz malu
doradu, spaarkast ima
dimenzije 375x375x218
mm za plodiste i 150 mm
visina za medisne
nastavke.
Kad je rijec o maticnoj, ne
da koristim jednu, nego
dvije tijekom pasne
sezone. Prinosi koje
postizem na ovaj nacin,
stacionarno, su i vise nego
dobri.
Da nepisem cifre, nije za
uporedbu s drugim
klimatsko pasnim
uvjetima.Dakle, ta prica, da
se s maticnom postizu
manji prinosi meda,
nikako ne drzi vodu.
Provjereno.Konfiguracije
za vrijeme pase je podnica,
plodiste, maticna, drugo
plodiste sa maticom,
maticna te polunastavci.
Prvo jedan pa potom
drugi i treci.
Leto samo na prvom
plodistu. PS. Košnica koju Krešo pominje je slična REV tako da vredi pokušati. Ja sam je primenio na alpskim i tako ću i iduće godine raditi!
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Jun 29, 2015, 22:36:50
Ovde sam našao jedan opširan opis renson metoda ali... Hajde Rakovac prevedi u sažetom obliku... www.pchelovod.com.ua/metods/article149.htm
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Jul 01, 2015, 12:25:27
 
 
                                     Поздрав Мирославе,
 
                    Пажљиво сам исчитао текст и добар је нема шта. Разумео сам све али моје познавање руског ипак није тако добро да бих се упустио у објављивање превода. У принципу у тексту нема ничег посебно новог у односу на оно што је код нас већ објављено о Ренсону. Акценат је стављен на дужи животни век летњих пчела који се при примени Ренсона повећава за 100 % тако да ове пчеле живе у просеку 2,5 месеца , односно између 80. и 85. дана. Остало је у принципу исто што већ знамо - најнижи ,први наставак на подњачи се пуни пергом, прегледа се на матичњаке деветог дана од постављања матичних решетки по Ренсону итд...
                    Обзиром да си Ти решио да Ренсона држиш целе године мене занима какво је стање сада код тебе ето баш првог јула. Код мене се док сам га држао показао добро. Као што и сам знаш пробао сам га само на једној кошници али ми се у току багрема сам појавио на још једној где је матица из РВ наставка на подњачи прошла кроз матичну решетку и занела у другом ЕВ наставку. Приметио сам то на време и одмах је ограничио још једном матичном и све је испало добро. За пар дана сам доњи РВ наставак имао пун меда и перге. Сачувао сам га таквог и по који рам касније додавао новоформираним ројевима.
                     Живо ме интересују твоја искуства јер већ сада правим неке планове да комбинацијом Ренсона , Пелета , Севићеве методе пчеларења и наравно Војиних упутстава о снази друштва при ограничавању матице припремам једно десетак друштава за идућу годину. Можда ће се неко насмејати кад кажем да већ сада треба о томе мислити и за то припремати друштва али тако је. Сада је право време за то а користила би се искључиво РЕВ комбинација. О томе наравно нећу више док не испробам али обзиром да се и Ти занимаш за овакав начин пчеларења волео бих да о томе разменимо мишљења када се видимо. Нешто од тога смо већ дотакли при ранијим сусретима али мислим да је време да се иде даље.
                      Војкан је иначе поново на Убу и може се десити да га посетим ових дана. У сваком случају чујемо се и видимо. Поздрав Раковац.
Naslov: Odg: Renson-ova metoda
Poruka od: Dragan Milenković Jul 01, 2015, 14:44:50
Поштоване колеге, ја бих вас замолио, да ми пошаљете линк или ми напишете,  у којој књизи могу сазнати нешто више о Ренсоновој методи ,пошто се врло интересујем за ову методу и чини ми се да је права ствар (нисам упознат са недостатцима исте).
Хвала унапред
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Jul 02, 2015, 12:52:32
 
 
                                 Поздрав Драгане ,
 
            На жалост не могу ти много помоћи у погледу твојих питања. Све што сам о Ренсону сазнао је са интернета , односно пар наших и хрватских форума. На свима пише углавном исто , разлика је у безначајним нијансама. Исто је и са овим руским сајтом који је Мирослав навео. Можда те Мирослав ако и када ово прочита упути на неку књигу. Чињеница је да је то мало али тако је како је.
            Са Ренсоном , као што из мог писања можеш да видиш , имам премало искуства да бих извлачио било какве коначне закључке. Пробам и трагам и износим своја тренутна искуства која желим да поделим са другима које интересује ова метода. То ме наравно не спречава да размишљам о овом начину пчеларења за који ми се чини да има многе предности. ЕВ кошница коју сам спаковао по Ренсону ми је ове године дала ЕВ наставак перге , четири ЕВ наставка меда и није до краја багрема ушла у ројеви нагон.Разројио сам је што значи да је дала и један рој при крају багрема и остала у радној кондицији да сам одмах могао да је селим на други багрем а нисам. Мало ли је ?
             По мом мишљењу  Ренсон се код нас мало или готово уопште не користи из практичних разлога. Највећи број наших пчелара пчелари ДБ кошницама за које је Ренсон неинтересантан или ЛР кошницама за које је Ренсон прекомпликован. Суштина Ренсона је у ограничавању плодишта са матицом на другом наставку током паше ( код нас багремове или сунцокретове ). Код мене само багремове. ДБ и ЛР кошница нису баш најподесније за овакво ограничавање , није ни РВ али је зато ЕВ наставак као плодиште у коме се матица ограничава ту негде да не кажем права ствар. Уосталом , начин пчеларења какво препоручује Воја Брстина са ЕВ кошницом и коришћење Ренсона са овом истом кошницом се не разликује много. Разлика је у томе што Воја матицу ограничава у паши на једном ЕВ наставку који је на подњачи а по Ренсону се то ради у другом наставку. Све остало је у принципу исто. Ја сам са мојим ЕВ кошницама радио по Војиним упутствима и са једном кошницом Ренсона. Крајњи резултат је у погледу меда био приближно исти али сам са Ренсоном добио приде пун наставак перге. Перга ,коју намеравам да узимам убудуће је и била основни разлог за моје експериментисање.
             Ово моје писање узми са пуно резерве ( и сам га тако посматрам ) јер је систем опробан само ове године и на само једној кошници што је дозволићеш премало за било какав закључак. Зато се и јављам по овој теми не би ли подстакао друге колеге које су евентуално испробале Ренсона и са њима разменио искуства. Са Мирославом који се јавља по овој теми сам у вези чујемо се и виђамо свремена на време и размењујемо искуства по овој теми. Човек је врло разуман и разложан и његове сугестије увек треба узети за озбиљно. Може се рећи да са Ренсоном експериментишемо заједно свако на свом пчелињаку.
              Толико за сада биће још коментара по овој теми. Поздрав Раковац.           
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Dragan Milenković Jul 03, 2015, 19:55:41
          Хвала колега на опширном одговору. Ја сам се заинтересовао за ову методу баш из разлога скупљања перге. Правећи кошнице РВ ове године, највише муке и времена су ми одузеле подњаче, на којима сам хтео и скупљач полена, који се активира по потреби. али што бих то радио ако оне саме напуне пун ЕВ наставак перге. Ја бих само са РЕВ пчеларио Ренсоновом методом, па ме живо занима ( пробаћу догодине ) комбинација Ренсонове и Венерове методе. Значи ЕВ наставак - МР - ЕВ плодиште основног друштва- МР- РВ  медиште - РВ медиште- РВ медиште (по потреби) - МР - РВ плодиште са другом матицом која губи излетнице чим изађу, оне би се у паши придодавале сабирачицама из доњег друштва, а када прође багрем ово помоћно друштво бих стављао на нову подњачу и ето новог друштва до сунцокрета.
Е сад, тражио сам ја и нашао на неком Белгијском сајту о Ренсону и његовој методи, али преводилац ми лоше избаци превод па се тешко чита, све у свему оно што сте овде навели ти и колега Мирослав је суштина, него сам мислио да можда има нешто опширније у некој књизи.
Када будете у прилици ви пишите ваше мишљење о мом плану. Што мање грешака приликом експеримента то боље.


С` поштовањем
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jul 05, 2015, 16:36:24

Naletio sam na ove vase nedoumice oko Rensona, pa evo jos malo informacija.

Evo linka sa BH pcelarskog foruma, gdje sam pisao ponesto o ovom nacinu pcelarenja. Na prvoj strani mog "dnevnika", ima nesto o rensonu.

http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/viewtopic.php?f=28&t=639

Pozz, Kreso.

Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Jul 07, 2015, 15:36:19
Pošto sam, nadam se, uspešno iščitao navedeni link sledi par pitanja.

Prvo. Koliko leta tj. otvora koristiti? Samo na prvom nastavku tj. leto na podnjači ili ima leta i na medištima?

Drugo. Kada je optimalno postaviti formaciju? Čekati da se košnica razvije do maksimuma ili je srediti na 20 dana pred pašu koja je kod nas bagrem?

Moraju li medišta biti sa izgrađenim ramovima ili mogu i satne osnove ako nema gotovih ramova?

 Za sada toliko. Hvala unapred za odgovore.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jul 07, 2015, 23:28:06
Ja koristim samo donji otvor sa zatvorenom podnjacom. Pokusavao sam sa letom na maticnoj u medistu, ali odustao jer mi nannesu polena u medista, pa zeza prilikom vrcanja.
Kod postavljanja formacije, treba sacekati da se drustvo ima legla u oba plodista na nekih petnaestak ramova. Ovo je malo kriticna tacka cijele price. Ako se previse razvije pa tek onda podijeli, a pasa izostane te nastupi lose vrijeme, javi se rojevnoi nagon. U svakom slucaju, prilikom ogranicavanja, tj razdvajanja plodista, ja odmah vadim najmanje ram  zatvorenog legla s pripadajucim pcelama, i pravim starter za uzgoj matica. Takodje odmah ide druga maticna i polumediste. U rano proljece m ne preferiram dodavanje puno satnih osnova. Temperature su jos nestabilne. Ako mi vec treba, onda stavim u sredinu dvije, tri max. Sada kad je toplo, sad mogu SO.
MOram priznati da sam vremeno malo odstupio od originalne zamisli. Tako npr, umjesto praznih krajnjih ramova s sperom, ja stavim zatvorene ramove koji preteknu od zime.
U svakom slucaju, kad se sve uradi kako treba, uzitak je ostatak sezone raditi spcelama. Zamisli sad kad imas drustva gdje vecina ne ulazi u rojevni nagon. Samo na brzinu pregledas i postavljas medista. I vrcas, naravno. KOd mene je ove godine bilo doduse malo drugacije kod vecine drustava, ali to je vec druga prica. Pozz, Kreso.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Jul 14, 2015, 10:53:59
          Хвала колега на опширном одговору. Ја сам се заинтересовао за ову методу баш из разлога скупљања перге. Правећи кошнице РВ ове године, највише муке и времена су ми одузеле подњаче, на којима сам хтео и скупљач полена, који се активира по потреби. али што бих то радио ако оне саме напуне пун ЕВ наставак перге. Ја бих само са РЕВ пчеларио Ренсоновом методом, па ме живо занима ( пробаћу догодине ) комбинација Ренсонове и Венерове методе. Значи ЕВ наставак - МР - ЕВ плодиште основног друштва- МР- РВ  медиште - РВ медиште- РВ медиште (по потреби) - МР - РВ плодиште са другом матицом која губи излетнице чим изађу, оне би се у паши придодавале сабирачицама из доњег друштва, а када прође багрем ово помоћно друштво бих стављао на нову подњачу и ето новог друштва до сунцокрета.
Е сад, тражио сам ја и нашао на неком Белгијском сајту о Ренсону и његовој методи, али преводилац ми лоше избаци превод па се тешко чита, све у свему оно што сте овде навели ти и колега Мирослав је суштина, него сам мислио да можда има нешто опширније у некој књизи.
Када будете у прилици ви пишите ваше мишљење о мом плану. Што мање грешака приликом експеримента то боље.


С` поштовањем


                                          Поздрав Драгане ,
 
                    Све ово што си описао сам одрадио ове године и успело је. Више сам него задовољан. Наредне године планирам да то спроведем на више заједница. Из ових разлога их све већ сада спремам за зазимљавање у РЕВ формацији. Бићемо у контакту и разменићемо искуства по овом питању. Поздрав из Шумадије.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Avgust 12, 2015, 13:55:33
Hvala još jednom gospodinu Jurišiću što je preneo ovaj metod na naše prostore. Ove god je bila proba a sledeće god radićemo po Rensonu sa više društava tj sa alpskim devetoramnim košnicama koje su dušu dale za ovaj načim pčelarenja. Zbog formiranja novih društava nisam ispoštovao sam sebe i ostavio šest košnica u formaciji po rensonu do polovine avgusta već samo jednu. Ipak mogu zaključiti da u toj košnici ima najviše hrane i ako bude potrebno krajem avgusta možda dobije par hranilica sirupa. Godina je katastrofalna i od polovine juna praktično i nema neke paše. Odakle nastavak meda ni sam ne znam.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: slavko asanovic Septembar 15, 2015, 20:52:19
Kolege, ja sam novi clan foruma pa uzeh da se ukljucim u ovu pricu oko rensona jer sam ove sezone probao sa jednom kosnicom.
ppcelarim sa lr kosnicama,a kao medista koristim polunastavke farar 170 mm.Kosnicu sam naslozio ovako: na podnjacu sam stavio tijelo lr na njega polunastavak
farar 170 mm, kad su pcele popunile obadva tijela ogranicio sam maticu tako sto sam stavio MR na tijelo lr, iz polunastavka sam makao 1 i 10 okvir.Umjesto 1 okvira sam stavio stirodur a umjesto okvira 10 okvir gradjevnjak, nakon toga sam na polunastavak stavio drugu MR pa onda polunastavak kao mediste.
Maticu sam ogranicio 25/4 a 28/4 je procvjetao bagrem.5/6 u njoj je i drugi polunastavak bio skoro pun i prema mojoj procjeni ya nekoliko dana je trebalo da i ovaj nastavak bude pun meda. Istovremeno u ostalim polunastavcima je bio pun jedan polunastavak i drugi poceo da se puni.Utom momentu sam bio potpuno yadovoljan. Medjutim zbog velike suše livade su se ovih dana pokosile i nastupila je ogromna susa(prva kisa je pala prije desetak dana), tako da su pčele morale da jedu med koji su pokupile.Kad sam vrcao u rensonovoj košnici je ostao jedan polunastavak pun zarvorenog meda i nista više, dok je u stalim košnicama količina meda bila simbolična.Moj skromni zaključak je da je metoda odlična ako je paša dobra. iduće sezone ću vjerovatno probati da usijem plantažu nekog medonosnog
bilja, jer ne selim.
pozdrav
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Radivoje Stojanović Oktobar 25, 2015, 18:41:40
Kosnicu sam naslozio ovako: na podnjacu sam stavio tijelo lr na njega polunastavak
farar 170 mm, kad su pcele popunile obadva tijela ogranicio sam maticu tako sto sam stavio MR na tijelo lr, iz polunastavka sam makao 1 i 10 okvir.Umjesto 1 okvira sam stavio stirodur a umjesto okvira 10 okvir gradjevnjak, nakon toga sam na polunastavak stavio drugu MR pa onda polunastavak kao mediste.
Maticu sam ogranicio 25/4 a 28/4 je procvjetao bagrem.5/6 u njoj je i drugi polunastavak bio skoro pun i prema mojoj procjeni ya nekoliko dana je trebalo da i ovaj nastavak bude pun meda.
KOlega Slavko, molim Vas za jedan odgovor na pitanje ×Da li je matica u vreme bagrema bila u fararu 170 ili na podnjači u Lr? Unapred hvala
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Decembar 14, 2015, 22:59:38
Pošto sam uy Rakovca fan ovog metoda izneću svoj plan i svoja razmišljanja. Kolega je otvorio temu u Eko voja o svom planu a moje viđenje se razlikuje u par sitnica. Kako sam već ranije pisao imam devetoramne alpske košnice kvadratne osnove  340x340x210. Pri samom formiranju društva treba ga razviti do kraja sezone na tri nastavka od čega će dva uvek biti plodište. Zazimiti na tri nastavka a nastavak sa najsvejlijim saćem postaviti na podnjaču. Pun nastavak meda tj treći garantuje bezbedno zimovanje. Ako smo uspeli zaštititi društvo od varoe (brstivar i herbastrip) uz par prskanja nozevojem nema razloga da nam društvo ne prezimi. Kada krene prolećni razvoj i pčele zaposednu svih 9 ramova vreme je za prvu intervenciju. Gornji nastavak koji je matica zalegla sada ide na podnjaču. Drugi nastavak ostaje drugi. Zatim matična rešetka i na nju nastavak sa svetlim saćem koji je bio na podnjači. To je po nekoj mojoj proceni u vreme cvetanja jabuke. Dali ćemo dodatno stimulisati društvo prihranom zavisi od vremenskih prilika i unosa. Po logici matica osvaja i drugi nastavak i zaleže ga. Posle 10ak dana pregled i ako je matica zalegla 14+ ramova uvodim i drugu matičnu rešetku. Bagrem se očekuje za 8 do 10dana. Posle tri dana mora se utvrditi u kom je nastavku matica. Kako razvoj napreduje i svaki dan izlazi masa mladih pčela za očekivati je da je košnica u potpunosti zaposednuta. Ako je matica u drugom nastavku tu i ostaje stim što se mora oduzeti jedan ram da bi ispoštovali ograničenje na oko 30000 ćelija i dodati jedan prazan zatvoren lesonitom sa obe strane. Ovom prilikom planiram dodati i četvrti nastavak. Posle 9 dana od uvođenja druge matične rešetke pregledati nastavak na podnjači i ako ima matičnjaka porušiti ih. Ako je proleće pogodno i vreme lepo za očekivati je da ima i nešto voćnog meda koji se može izvrcati i kasnije dobiti sortni med bagrema. Za sada toliko...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Decembar 15, 2015, 18:51:24
U ovoj postavci čekamo bagrem i ako zamedi i posluži lepo vreme imaćemo lep prinos. Da napomenem da nema potrebe otvarati više leta već samo na prvom nastavku. Taj prvi nastavak služi za prihvat nektara i skladište polenovog praha. Posle vrcanja plan je skloniti prvu matičnu rešetku i dati matici 10 do 15 dana za zanese što više legla. Ako se planira selidba na suncokret postupak ponoviti. Ako se želi uvećanje pčelinjaka onda peletov način razrojavanja. Peletov metod svakako i ako ne širimo pčelinjak. Dobro će nam doći da u avgustu ta dva društva spojimo i tako zamenimo staru maticu mladom što nam povećava šansu da na poleće nemamo problema sa rojenjem. Možda se drugim metodama mogu ostvariti bolji rezultati ali ovim načinom smanjujem rad na minimum. Nema rada ramom već nastavcima. Nema potrebe ni za menjanjem saća.  Ps. Očekujem komentare kolega ... Rakovac molim mišljenje.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Decembar 22, 2015, 11:49:34


                        Мирославе начелно се слажем у свему што си и како навео. Грешка је по мени једино у томе што остављаш само једно лето ( претпостављам на подњачи или округло на првом наставку ако имаш само округла лета ). Мислим да то не иде. У том случају пчеле би да би складиштиле мед у трећем и четвртом наставку морале би да се провлаче кроз две матичне решетке. Непотребно. По мени друго лето изнад другог наставка је обавезно. Багремова паша је бурна треба им олакшати. Почеле су већ и врућине добро је и због вентилације. У теорији Ренсон предвиђа ово друго лето. Пробао сам га и у пракси се показало као пожељно и добро.
                         Друга моја примедба је при коришћењу Пелета. Чисто ради појашњења због других колега који га нису пробали. Испод највишег наставка обавезна матична решетка.Овај наставак мора имати своје лето да би млада матица која ће се ту извести могла да изађе на спаривање и ту се врати. Пожељно је да овај наставак има лето са стране али није обавезно. Онако како си га Ти описао фактички би формирао двоматично друштво од друге половине јуна до августа. Ја не бих чекао толико. Ако бих мењао матицу учинио бих то чим млада пронесе ,односно чим се код ње у највишем наставку појави затворено легло . Једноставно највиши наставак са младом матицом иде на подњачу а старо плодиште  први и други наставак са подњаче на ново место на пчелињаку. Тако проширујеш пчелињак. Друштво на старом месту остављаш са младом матицом. На новом месту ти је фактички рој са старом матицом коју ће пчеле ако оцене да је потребно заменити тихом сменом. Ни у старом ни у новом друштву немаш више страха од ројења. Ни код тебе ни код мене у овом периоду нема неке    обимније паше и све што тада донесу је за њих за зимовање. Ако селиш опет је овако боље. Када овај рој поставиш на ново место старе пчеле ће се вратити на старо место за пар дана и онда то селиш на сунцокрет. Ту имаш врло мало легла код младе матице коју опет ограничаваш на један наставак док не вратиш са сунцокрета. У роју са старом матицом на новом месту ти остаје затворено легло са младим пчелама. Прихраниш пар дана док не добију излетнице и до зазимљавања имаш супер друштво.
                      Надам се да сам био јасан. Чист Ренсон са Пелетом  без Севића кога сам ја у оној другој теми планирао би по мени био овакав и верујем да би дао добре резултате.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Dragan Djurović Februar 06, 2016, 18:32:40
Poštovane kolege ,da li bi se ova Rensonova metoda mogla primeniti i na RV,stim da bi prvi nastavak bio RV pa MR nastavak EV kao plodište,pa MR i medište sve Rodna Voja?Pozdrav Dragan
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Februar 06, 2016, 22:45:10





                  Може Драгане, баш тако, ништа не смета. Суштина Ренсона је баш у том другом наставку у коме је заробљена матица. Тај наставак идеално треба да има 30.000 ћелија и томе је најприближнији ЕВ наставак. ЕВ кошница је идеалана за Ренсона али и ова твоја описана РЕВ комбинација завршава посао. Имао сам прошле године такву комбинацију једно време и успело је. Поздрав Раковац.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović April 05, 2016, 13:07:44
Pokušaćemo renson metodu i sa pološkom.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Oktobar 28, 2016, 23:42:57
Dobro vece narode pcelarski.
Malo sam prelistao postove u ovoj temi i vidim kolega Miroslave da ide i da je to tu negdje.
Na susjednom sam forumu pisao nesto o ovoj metodi, pa da se nponavljam.
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/viewtopic.php?f=38&t=895&p=30830#p30830

Pozzz, Kreso.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Dusan Miletic Februar 24, 2017, 11:19:16
Probacu ove godine ovaj metod na nekoliko kosnica, tj. na onim gde mi je stara matica,pa ako zeznem ide ili rojenje ili tiha smena :D. Buni me samo jedna stvar ,da li ce pcele uspeti da dovuku dovoljno polena matici,treba da se provlace kroz maticnu resetku. Da li bi levak bezalica mogla da resi nedostatak ovog metoda da trutovi ne mogu napolje? Ali kroz bezalicu moze i matica napolje.
Evo mog plana na slici ispod. U pitanju je LR kosnica,6800 celija po ramu,tako da matici treba 5 ramova.
Pije li ovo vodu na slici?
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rajko Rajo Vujadinović Februar 28, 2017, 08:18:31
Ja sa RV probam razne metode,pa tako i ovu već dvije godine.Nema greške i nema rojenja.Trutove puštaš svakih 7-10 dana.Za polen ne brini ima ga dovoljno. Samo uradi kako piše i nakon nekoliko dana provjeri najdonji nastavak da nema matičnjaka ,slučajno.Ne znam kako to funkciniše sa LR bez pregradne daske,ali kod RV je to bez problema.Pozdrav za sve.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Julijan Cordas Mart 01, 2017, 22:06:03
Rajko,mozes li malo opsirnije tu metodu saRV.Da li koristis samo RVtela ,ili koristis i EVtela.Hvala.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rajko Rajo Vujadinović Mart 02, 2017, 08:07:44
Da samo RV tijela. U donju stavim svo zatvoreno leglo,pa matičnu rešetku bez lete. U drugo tijelo krajnja dva okvira sa medom i pergom.Do njih sa jedne strane ram gradjevnjak,a sa druge satnu osnovu,Ostalih šest popunim sa otvorenim leglom,lijepo izvučenim ramovima.Ako ih nemam stavim satne osnove.Ponovo matična rešetka na kojoj ima leto,ali koje držim zatvoreno 7-8 dana da bi sve pčele cirkulisale  kroz drugo tijelo gdje je matica.Gore medišta koliko treba u koje stavim ako ima koji ram preostalog zatvorenog legla.Možeš da ga dodaš i nekoj drugoj pčeli da je pojačaš ako hoćeš.Nakon 7-8 dana pregledam donje tijelo ,ako ima matičnjaka porušim.I otvorim gornje leto da olakšam izlaz i ulaz pčelama sakupljačicama.Ti ne moraš.Obavezno otvaraj svakih 10 dana zbog trutova i to oko podne kad oni izlijeću.Sve ovo uradi na 10-15 dana pred udarnu pašu. Pozdrav za sve.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 05, 2017, 08:32:23





                              Ове године сам оставио 6. Еко воја кошница. Тренутно су све на по четири наставка. У њих пет пчеле су освојиле по три наставка а у шестој су тренутно у два наставка.  Ових пет ће бити сређене по Ренсону док ће она задња шеста служити као помоћно друштво за појачавање. Испратићу све фазе рада и објавити на овој теми.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 27, 2017, 09:28:44





                         Јуче 3. Еко воје сређене по Ренсоновој методи .
                         На подњачу у први ЕВ наставак са 4. рама затворног легла у средину наставка. Са стране изграђени стари рамови. Изнад матична решетка. У другом наставку матица са пар рамова отвореног , најмлађег легла . Изнад матична решетка са помоћним летом. Остало легло подељено и постављено у трећи и четврти наставак.
                         Због недовољне снаге и развијености 3.друштва су послужила као помоћна.
                         У току дана ће бити постављене и слике.
                         
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 27, 2017, 10:33:39





                             Ево и пар слика ЕВ кошница ( зелене ) постављених по Ренсону.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar April 27, 2017, 13:00:41
Gorane kakvu MR koristiš pored ove sa pomoćnim letom? Plastična neuokvirena ili?
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 27, 2017, 14:16:23





                        Обе матичне решетке које стављам су пластичне, купљене код Тодосића из Ваљева. Ни једна није уоквирена , једноставно их ставиш преко сатоноша. Користим их пар година и добро су се показале. Поздрав.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Sasa Blagojevic April 27, 2017, 21:17:18
Gorane da li su to MR od perforirane folije. Pozdrav
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar April 27, 2017, 23:43:25
To bi onda značilo da ti je MR sa pomoćnim letom u stvari prsten sa letom a matična je na satonošama ako dobro razumijem?

Nije li prostor za saobraćaj pčela premali kada se MR stavi na satonoše? Nekako mi djeluje da je to baš usko grlo. Naročito u pašama.
Ne tvrdim ništa, samo pitam.  :)
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 28, 2017, 08:56:27

To bi onda značilo da ti je MR sa pomoćnim letom u stvari prsten sa letom a matična je na satonošama ako dobro razumijem?

Nije li prostor za saobraćaj pčela premali kada se MR stavi na satonoše? Nekako mi djeluje da je to baš usko grlo. Naročito u pašama.
Ne tvrdim ništa, samo pitam.  :)


                         Није , одлично је. Да не дужим усликаћу па ћу овде поставити.



Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: zoran drpljanin April 28, 2017, 09:23:36
Gorane, sta sa trutovima koji ostaju zarobljeni....Zasto pitam, u poloskama sam ovo isto uradio, ogranicio maticu na pet ramova, zatvorio sva leta na tom delu kosnice... Da li kasnije u pasi da otvorim jedno leto ili da povremeno,na recimo peti dan otvorim jedno popodne da izadju trutovi, jer ako bi uginuli unutra bi bila katastrofa.. samo to mi nije jasno kod ove metode...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar April 28, 2017, 09:24:34
Zahvaljujem unaprijed.  ;)
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rajko Rajo Vujadinović April 28, 2017, 11:22:31
Bojane, matična nije na satonošama nego na stranicama ,tako dapčele komotno mogu hodati ispod.
Gorane, mislim da si svo zatvoreno leglo trebao staviti u prvi nastavak, i pomoćno leto zatvori nekoliko dan da sve pčele cirkulišu kroz drugi nastavak u kome je matica. Ovako postoji mogućnost da povuku matičnjake. I onako moraš provjeriti.Pozdrav za sve.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar Maj 11, 2017, 13:34:48
Gorane, jako me zanima ova Renson konfiguracija pa kada budeš imao svježih informacija molim te da to podjeliš sa nama.
Ja planiram da dvije EV spremim za sledeću sezonu po Rensonu ako Bog da pa da malo eksperimentišem ovdje kod mene.

Medno...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 15, 2017, 09:25:06



                          Јуче сам прегледао 3.ЕВ кошнице сложене по Ренсону. Две су на по 6.ЕВ наставака а једна на 5.ЕВ наставака. Резултати су следећи :


                          Најјаче друштво које је на 6.ЕВ наставака има три ЕВ наставка пуна меда и полако пуни четврти. У плодишту 9.рамова легла. Улази у ројеви нагон , нашао сам лепе још увек отворене матичњаке старости 4 - 5 дана. Идућег викенда је разројавам. Матица је одлична , пчеле изузетно мирне те ћу гледати да што више њених матичњака искористим при разројавању.
                          Друго друштво које је на 6.ЕВ наставака је напунило 2.ЕВ наставка медом и трећи до половине. У плодишту има 8.рамова легла. Слика коју ћу накнадно поставити је њено легло усликано јуче.О каквој се матици овде ради најбоље ће посведочити баш та фотографија.
                          Трећа , нешто слабија је на 5.ЕВ наставака и напунила је медом два ЕВ наставка. И са њом сам у принципу задовољан јер у оваквој години је то слидан резултат.


                          У односу на остале кошнице на пчелињаку ове три сложене по Ренсону су се одлично показале у сваком погледу. Прве наставке на подњачи нисам до сада дирао ни загледао а у њима би требало да буде највише перге и нешто мало меда. Идућег викенда следи врцање њиховог меда и разројавање.
                         
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar Maj 15, 2017, 10:51:28
Hvala mnogo Gorane na ovim informacijama.

Što više čitam to mi se sve više čini da je Renson za mene idealan. Ipak treba skočiti pa reći hop.

Renson tipuje na 30000 ćelija u plodištu. EV broji oko 28000. Tvoja najjača EV u Renson konfiguraciji broji 9 okvira legla a to mu dođe cirka 25000 ćelija što je osjetno manje od Rensonove preporuke pa ipak je u rojevom nagonu.
Cijeniš li da si ti propustio da nešto uradiš na vrijeme kako bi spriječio rojenje ili su genetika i priroda doprinjele rojevom nagonu?

Svejedno ja se nebih žalio da mi donese preko 3 nastavka meda pa taman se rojila koliko joj volja. ;)

Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 15, 2017, 11:26:41
Hvala mnogo Gorane na ovim informacijama.

Što više čitam to mi se sve više čini da je Renson za mene idealan. Ipak treba skočiti pa reći hop.

Renson tipuje na 30000 ćelija u plodištu. EV broji oko 28000. Tvoja najjača EV u Renson konfiguraciji broji 9 okvira legla a to mu dođe cirka 25000 ćelija što je osjetno manje od Rensonove preporuke pa ipak je u rojevom nagonu.
Cijeniš li da si ti propustio da nešto uradiš na vrijeme kako bi spriječio rojenje ili su genetika i priroda doprinjele rojevom nagonu?

Svejedno ja se nebih žalio da mi donese preko 3 nastavka meda pa taman se rojila koliko joj volja. ;)




                            Бојане све је урађено по пропису. Ренсон је урађен 26.априла. Кошница прегледана јуче у касним поподневним , готово вечерњим сатима. У међувремену је дакле прошло 18.дана. Матица је са две матичне решетке ограничена - заробљена у другом наставку са рамом на коме се нашла и мислим још једним рамом најмлађег легла. За ових 18.дана она је буквално цео тај наставак захефтала са леглом. Милина је то видети. Обзиром на време ( кишне периоде и захлађења ) добро је да и раније није кренула у ројење.
                            Ја при постављању Ренсона у први наставак на подњачу стављам 4.рама најстаријег легла а остало изграђене празне рамове. Остало затворено легло стављам у трећи и четврти наставак. Овако радим да би што више младих пчела које се из овог легла изводе усмерио на горње лето изнад другог наставка. Дакле што више пчела да директно иде у медиште а не да се провлачи кроз две матичне решетке. Мислим да ми је неко ставио примедбу да комплетно затворено легло треба да иде у први наставак на подњачу па ево да му одговорим овом приликом. Ја мислим да је то погрешно. Први наставак ионако треба да служи као складиште перге и она 4.рама легла које ја долњ ставим су по мени сасвим довољни.
                             Још нешто што мислим да је важно рећи. Кошница је у конфигурацији Ренсона привремено само док траје јака паша. Након тога нема сврхе држати је тако јер она онда мора да се изроји.
                             Јуче сам ову кошницу прегледао задњу пред сами мрак. Штета . Да сам је погледао бар пре подне ја бих је јуче одмах разројио. Овако ризикујем да се стара матица провуче кроз матичну и оде на грану. Чим почну да затварају матичњаке пчеле престану да матицу хране млечом , баце је пар дана на дијету и она прође кроз матичну и оде са ројем. До ове матице ми је страшно стало јер је више него добра . Ко зна можда сутра , прекосутра скокнем до Плане да је разројим. Посао ми је такав да не могу да одсуствујем ових дана и то ме нервира али шта да се ради такво је викенд пчеларење. Поздрав Раковац.
                             
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar Maj 15, 2017, 17:31:03
Teško je ostati 100% dosledan bilo kojoj metodi ako je pčelarstvo sporedna djelatnost. Po Rensonu se preporučuju kontrolni pregledi na deveti dan čini mi se.

Nevezano za Rensona ja sam prije dva dana dao svoj skromni doprinos prirodi u obliku roja od preko 2,5kg sa obilježenom prošlogodišnjom maticom. Taj dan prije podne u toku pauze na poslu je na brzinu pregledam i vidim matičnjaci već zatvoreni a matica smanjila sa zalijeganjem pa odlučih da je isti dan predveče kada se vratim sa posla razrojim. Dođem predveče i vidim da sam zakasnio. Komšije kažu vidjeli kada se roj digao i otišao. Kažem sretno mu i od onoga što je ostalo napravim 3 dobra nukleusa sa lijepim matičnjacima.

Očigledno da i od Rensona treba povremeno oduzeti malo snage da ne razmišlja previše o rojenju. Ipak mislim da bi s obzirom na moje pašne prilike kod mene mogao biti optimalan ali vidjećemo dogodine ako Bog da...

Citat
Још нешто што мислим да је важно рећи. Кошница је у конфигурацији Ренсона привремено само док траје јака паша. Након тога нема сврхе држати је тако јер она онда мора да се изроји.

Mislio sam da je osnovna svrha Rensona ograničiti maticu na jedan nastavak cca 30000 ćelija i time ograničiti količinu legla čime dobijemo dvije bitne stvari. Kontrolišemo brojnost pčela u košnici kontrolom površine zalijeganja i optimizujemo potrošnju hrane koja je opet srazmjerna količini legla. Takođe manje legla znači i više izletnica pa je i sakupljačka moć veća. Donji nastavak omogućava skladištenje polena u blizini legla ali bez blokade plodišta.

Ako recimo sada poslije bagrema rasformiraš Rensona to onda vjerovatno podrazumjeva oduzimanje snage tj. razrojavanje ili sl. kako bi se snaga društva svela ispod kritične tačke neophodne za rojenje. Ako samo ukloniš jednu rešetku i pustiš maticu na dva nastavka to bi opet neminovno ubrzo dovelo do rojenja pretpostavljam?

Ne zamjeri ako ponešto i lupim. Učim ja pomalo još uvjek... ;)

Medno.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rajko Rajo Vujadinović Maj 16, 2017, 08:12:58
Ja sam taj koji je rekao da svo zatvoreno leglo treba da ide u prvi nastavak iz razloga što mi tada društvo ne ulazi u rojevi nagon. Ako gore stavim većinu zatvorenog legla to se dešava. Istina da dole bude skoro samo perga i vrlo malo meda. Slažem se da ovako treba stajati dok traje udar paše. Ja onda nastavak sa maticom spustim na podnjaču na njega matičnu rešetku ,a na nju onaj donji nastavak.Pčele sada dopunjuju onu pergu sa nektarom  kasnih paša ili ako prihranjujemo za dopunu hrane,tako da su ti okviri idealni za zimovanje,pod uslovom da nema medljike. Znači leglo stavljam u donji samo iz razloga smanjenog rojevog nagona.Ma sve to ipak zavisi od vrste paše i mjesta na kome se nalazi pčelinjak.Pozdrav za sve.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 16, 2017, 08:31:47



            Све је у реду Рајко. Ја сам само Ренсона прилагодио мојој локацији и времену које имам да посветим пчелама. Оне матичњаке које помињем пчеле су повукле у плодишту , другом наставку где је и матица. Све је залегла буквално све . Поставићу слике.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 17, 2017, 10:03:24



             Да одржим обећање . Ево како изгледају рамови са леглом из ЕВ кошнице сложене по Ренсону. Кошница чији су рамови усликани није ушла у ројеви нагон.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Maj 26, 2017, 22:55:47
Dobro vece narode pcelarski. Drago mi je vidjeti da ima kolega koji su prihvatili ovaj nacin pcelarenja, i da se i kod vas pokazuje kao uspjijesan.
Vidim, kolega Gorane da se to radi po PS-u i da je sistem 'skontan'. U princi pu sve to fercera i daje rezultate.
Sto se rojenja tice, nije to garancija da nema rojenja uopce. Ima tu i do pase i godine a najvise do genetike.
Zadnjih godina radim dosta sa rojevnim maticnjacima, i tu je rojevni nagon po definiciji, a i u praksi, veci u odnosu na matice dobivene presadjivanjem larvi. U svakom slucaju, ovom metodom su stvari pod kontrolom i procentualno gledano, sigurno se manje drustava roji ili ulazi o rojevni nagon u odnosu na konvecionalni nacin bez ogranicavanja matice.
Pozz svima i medno.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Nenad Tucakov Maj 28, 2017, 23:32:28
Citat
Ima tu i do pase i godine a najvise do genetike.
Citat
Zadnjih godina radim dosta sa rojevnim maticnjacima, i tu je rojevni nagon po definiciji, a i u praksi, veci u odnosu na matice dobivene presadjivanjem larvi.
Kolega Krešo, ove dve rečenice nisu baš saglasne.
Ukoliko se radi o genetici, onda nikakvo presadjivanje ne može popraviti, odnosno izmeniti stvar.

Lično, ubedjen sam da se radi o prirodnom nagonu i ukoliko se stvore uslovi, pčele će se izrojiti, bez obzira na način na koji je matica odgajena.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Maj 28, 2017, 23:55:25
Тако је Нешко.

Производња матица нема никакве везе са генетиком на ројење.

Поздрав драгим пријатељима...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jun 18, 2017, 23:09:33
Dobro vece narode pcelarski. Sorry nisam bio nazocan neko vrijeme, pa tek sad vidim reakcije.
Kolega Nenade, dobro zapazanje. Doista na prvu, proturijecno. Pokusat cu pojasniti tok mojih misli i zapazanja.
Matica dobivena iz rojevnog maticnjaka je po meni, superiorna u odnosu na sve druge matice. Izuzetno vitalna i jaka.
Dozivljavao sam da je takva matica u stanju minutu nakon izlaska da poleti i odleprsa. Ove koje dobijem presadjivanjem larvi sigurno nisu takve.
Vjerovatno je to tako zato sto je ova jos u fazi jajeta predvidjena da bude matica. Pred rojenje, matica smanjuje leglo, nese krupnija jaja, maticne larve budu od pocetka specijalno tretirane i tako to. Bar tako kaze teorija. Takove matice imaju vise jajovodnih cijevcica i ostalo po znalcima.
Kad ja kod mene u udruzenju nabavim larve selekteiranih matica (obicno Hofman linija s njemackih instituta), pa istu tu maticu odnesem na oplodnu stanicu na parenje s linijom trutova koja se slaze s genetskom linijom matica, onda se rezultat itekako vidi ( Sve rijedje to radim, kronican nedostatak vremena). Taj rezultat se ocitava u dobrim prinosima, mirnoci na sacu, neagrisivnoscu pcela i definitivno manjem rojrvnom nagonu.
Pa ste onda u stanju na ovim vrucinama raditi bez zastite u sorcu i majici, cak ikad otresate pcele s ramova. To je rezultat genetike.
E sad druga stavka. Kadbi smo od neke matice uzgojili dvije kcerke, jednu presadjivanjem a drugu iz rojevnog maticnjaka, onda bi one genetski bile identicne. Nemogu dokazati, ali cvrsto vjerujem da  bi sklonost na rojenje ove dobijene iz rojevnog maticnjaka bila jasno veca.
Sve ovo sto pisem je samo rezultat mog razmisljanja, zasnovanog na godinama zpazanja prilikom rada na pcelinjaku.
(http://i1156.photobucket.com/albums/p580/kreso2/WP_20170531_15_36_05_Pro1_zpsjkorgxol.jpg) (http://s1156.photobucket.com/user/kreso2/media/WP_20170531_15_36_05_Pro1_zpsjkorgxol.jpg.html)
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Nenad Tucakov Jun 19, 2017, 00:05:20
Auuuuu Krešo,
ala ova sa slike nosi. :o
Kako doći do jedne ćerke?
Ne mogu da procenim koji je ram. LR nije, a za RV mi je debela donja letvica. U svakom slučaju, "puni za sve pare".

Što se tiče osobina, ne moraju sve biti uzrokovane genotipom. A na ponašanje mogu uticati i mnogi spoljni faktori. Recimo, moje prve tri LR-ke ulaze u "ljutu fazu" na smenu. Sve s' istim maticama. :)

Gospodin Velagić tvrdi, kao i Vi, da rojevne matice zadržavaju taj nagon. S tim što ih on kvalifikuje najgorima, za razliku od mnogih drugih teoretičara i praktičara, koji ih smatraju najboljima, kao i Vi.
Citat
Kadbi smo od neke matice uzgojili dvije kcerke, jednu presadjivanjem a drugu iz rojevnog maticnjaka, onda bi one genetski bile identicne.
I naravno, pod uslovom ( uvjetom ) da su jajne ćelije sa identičnom genskom slikom ( identična polovina hromozoma ) i da je i seme od istog truta...
U stvari je mogućnost pola - pola što se tiče jaja, pa puta broj trutova, koji su učestvovali u oplodnji.
Zato veštačka oplodnja može dati rezultate približne cilju ( pola - pola ).
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jun 19, 2017, 23:10:02
Kolega, nema potrebe za persiranjem. Svi mo mi samo kolege, pceloljubci.
Ram je holandski standard. Plodiste dimenzija 385x385 i visine 228 mm. Letvice 10 mm debljine.
Sto se genetike tice, moram priznati da nisam upoznat u tancine kako to sve fercera. nazocio sam nekad jednom predavanju, mislim da imam negdje jos pdf o tome, gdje je neki biolog to do u tancine razradio. Valjda me nije zaintrigiralo do te mjere.
Kad vec imate tako neki solidan genetski materijal, nije puno ni vazno nacin na koji dolazite do matica. Pokusavam pojednostaviti, tako da si mogu priustiti i rad sa rojevnim maticnjacima. Mada u principu, vise mi pasu u kombinaciji s Rensonom, ove presadjivane.
Druga je pak situacija ako imate rojevne maticnjake od, malo ruzno receno, avlijanera bez ikakvog selkcioniranog materiala.
Pa kad iizvatite ram, a pcelice, ako nisu agresivne, trce po sacu ko lude. Neovisno na koji nacin da izvedete maticu, po definiciji su losije od ovih prethodno navedenih.
Imao sam priliku raditi i s maticama umjetno oplodjenim. Ili sam ja imao peh, ili ove nisu nesto posebno. Nisu mi dostizale nivo ovih prirodno oplodjenih. A ni zivotno vijek im nije kao kod ostalih. Bar se meni tako cini.
Evo jos jedne ilustracije kvalitete mojih rojevnih matica:
(http://i1156.photobucket.com/albums/p580/kreso2/WP_20170617_17_44_21_Pro1_zps8uxc3opj.jpg) (http://s1156.photobucket.com/user/kreso2/media/WP_20170617_17_44_21_Pro1_zps8uxc3opj.jpg.html)
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Nenad Tucakov Jun 20, 2017, 09:04:39
OK Krešo.
Te su košnice sličnih dimenzija RV, ali bih ipak dao prednost Vojinim, zbog tanje donje letvice, pa samim tim, lakšeg prelaska na gornji ram. Pretpostavljam da je i njima elegantnije, pa i isplativije raditi, nego sa ona dva modela iz 1858. i 1874. godine.  ;)

Citat
Nisu mi dostizale nivo ovih prirodno oplodjenih. A ni zivotno vijek im nije kao kod ostalih.
Iz ove dve rečenice, dva zaključka:
1. Sve što je prirodno, bolje je od veštačkog ( da, u pravu ste, mislim na upotrebu silikona  ;D)
2. Da ti Krešo nisi od onih, koji svake godine menjaju matice.

Mala digresija, ali nabacilo se... Aj em sori.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jun 20, 2017, 22:59:54
U pravu si kolega, matice rijetko mijenjam. Prepustam to pcelama.
Nesto se izmjeni razrojavanjem, pokoji roj izleti sam (sto nije cilj igre), padne poneka tiha smjena, a samo iznimno, ako matica nije u stanju razviti drustvo kako treba, moram uzeti stvar u svoje ruke. No oboicno to pcele rijesavaju. I fercera.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Михаило Мишко Васојевић Jun 27, 2017, 10:12:17
Znam da sve ovo sto budem pisao lici na @pametovanje@ pocetnika, ali  prosto moram da iznesem jedno zapazanje starih pcelara da oni nijesu voljeli drustva koja se rjeđe roje. Razlog takvom stavu nalazio se u cinjenici da se smatralo da takve pcele donose i manje meda. Posto sam iz kraja gdje je izuzetno visoka nadmorska visina (preko 1300m) i gdje su pcele drzane generacijama to sam imao prilike da iz prve ruke cujem ta stara misljenja o pcelama, jer rijetki ovdasnji pcelari koji i danas pcelare na tim visinama rade to na dosta ekstenzivan nacin. Dakle uvrijezeno misljenje je da veliku kolicinu meda ne moze da donese nijedno drustvo osim pcele "rojnice". I sto je jos vaznije da su ta drustva nastala prirodnim putem znatno jaca i da se bolje prezime. U mom selu i dalje postoji jedan stacionarni pcelinjak gdje mi njegov 70-godisnji vlasnik kaze da jos u zivotu nije razrojio pcelu niti pokusao da obezmaticenom drustvu doda maticu. Kosnica prosto ceka novi roj. Kaze da ga tako najmanje boli glava a da priroda odradi svoje. Pcele tretira jedino protiv varoe. Meda stalno ima (cinjenica je da ima stalnu i kvalitetnu pasu svakog ljeta na ćiprovini) i jedan je od onih koji svake godine dobro zarade od pčelarenja. Ja sam svjestan da moderno pcelarenje zahtijeva inovativne metode, pa ipak ne mogu da se otrgnem utisku da u tim starim pricama ima neceg sto pije vodu. Stoga me ova prica koju je iznio Kresimir dodatno zaintrigirala. Pozdrav
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Stankovic Miodrag Jun 28, 2017, 07:31:25
A Renson?
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Jun 28, 2017, 08:20:31
A Renson?


                       О Ренсону се овде одавно ништа више не пише .
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Sasa Blagojevic Jun 28, 2017, 12:23:12
Citao sam dosta metoda rada i cini mi se vrlo sličnim rad Gorana Tomica stim sto nema maticne resetke iznad prvog tela. Jednostavnije se radi a ucinak je po prici sličan.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Dusan Miletic Jun 28, 2017, 13:30:53
Probao sam Rensona na dva jaka drustva ove godine,na jednoj sam stavio levkastu bezalicu na srednjem nastavku. Drzao sam taj raspored dva meseca i onda sam stavio u drugu formaciju posle bagrema, mislim da je u mojim pasnim uslovima Rensonova metoda mucenje pcela. I skroz su se pcele ponasale cudno u toj formaciji.
Kod jedne su kao sto treba u donji nastavak navukle dosta polena ali i nektara(dok je bila jaka pasa) koji su posle i utrosile,i nisu neki znacajniji visak digle u treci nastavak.
Druga je visak meda napravila dole !?,a gore su ramovi bili cisti i suvi,povukla se pcela nize u dva nastavka. Prosla godina je bila stabilna sa vremenom,ove godine su mart,april i maj imali smene kise ,toplog i hladnog vremena koji je zezao pcele,pet dana rade dobro,pa tri dana odmaraju i pojedu ono sto su unele,kreni -stani,dva hladna talasa sa nekim temperaturama od 5-6C,pa onda 25C,uzas.

Moj utisak a ovom metodom je kao da ferari vozis 20 na sat,previse sputava pcele da iskazu svoj pun potencijal.
Rekao mi je jedan pcelar na DB kosnicama da kada doda mediste i pcele predju u njega, ako naglo zahladni i spuste se opet u plodiste,ima da rodis mecku da ih nateras da se opet popnu gore. Moguce da je u tome bio problem.


Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Dusan Miletic Jun 28, 2017, 13:40:20
Citao sam dosta metoda rada i cini mi se vrlo sličnim rad Gorana Tomica stim sto nema maticne resetke iznad prvog tela. Jednostavnije se radi a ucinak je po prici sličan.
Prosle godine sam imao formaciju 2 plodista + maticna+mediste. Gornje plodiste i mediste je imalo pomocno leto,maticna resetka plasticna. Sa jednim prevesavanjem legla u mediste sam naterao pcele da zaposednu i taj deoi odmah su krenule da rade,za dvadesetak dana su maticu sabile na 4-5 rama legla (sa mednim kapama od 10 cm) a u donji nastavak su unele velike vence polena u gornjim delovima rama.Bukvalno su ogranicile maticu po Rensonu.
Glavnina pcela je bila u gornjem plodistu i medistu,a donje plodiste su zahvatale do pola.
Iz te kosnice sam izvadio 17 kg livadskog meda.
Ove godine sam opet stavio jedno drustvo u tu formaciju,i bilo je problema, vise puta sam prevesavao leglo da ih nateram iznad maticne. Hladno vreme ih je teralo da sabiju klube.

 
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Sasa Blagojevic Jun 28, 2017, 17:41:52
Dusane po Rensonu treba 30000 celija za maticu a lr nastavak ima 68000, verovatno je i to problem bio.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar Jun 28, 2017, 18:21:33
Kako Goran reče počeli smo da žvrljamo ovdje o svemu samo ne o Rensonu.
Renson jasno i nedvosmisleno kaže da su potrebne dvije matične rešetke koje ograničavaju maticu u jedan plodišni nastavak od 30000 ćelija te jedan ispod njega za deponovanje perge. Iznad druge MR se dodaju medišta. Svaka druga konfiguracija je nešto što može da liči ali nije Renson.
Sa LR košnicom nije zgodno ovo izvesti. Negdje sam čitao da su neki pčelari vadili nekoliko ramova iz LR plodišta a šupljinu popunjavali daskom ili stirodurom kako bi se približili Rensonu sa LR košnicom.
EV i REV košnice su lako prilagodljive za ovaj metod pa se nadam da će naredna godina dati priliku da probam kod mene Rensona.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jun 28, 2017, 22:52:19
Godina pcelarim na ovaj nacin, i mogu reci da tu nema nikakve patnje za pcela. Trutovima nije bas veselo, ali njih nastojim cesce oslobodjati.
Kad je rijec o previjesavanju, nikad nisam upraznjavao ove aktivitete. Kad matica zaleze oba nastavka, gdje ce drugo pcela nego gore. Kombinacija RV i EV cini mi se dobra solucija za ovu metodu. I kad se sve uradi kako treba, nema greske. Ako je godina dobra, rezultati su izvrsni. Na losijoj godini, nesto losiji, ali ipak bolje od klasicnog nacina pcelarenja bez ogranicavanja matice. Bar su takva moja iskustva.
(http://i1156.photobucket.com/albums/p580/kreso2/WP_20170527_19_26_33_Pro1_zpsyndv85em.jpg) (http://s1156.photobucket.com/user/kreso2/media/WP_20170527_19_26_33_Pro1_zpsyndv85em.jpg.html)
(http://i1156.photobucket.com/albums/p580/kreso2/WP_20170610_12_08_06_Pro1_zpstcgaezym.jpg) (http://s1156.photobucket.com/user/kreso2/media/WP_20170610_12_08_06_Pro1_zpstcgaezym.jpg.html)
(http://i1156.photobucket.com/albums/p580/kreso2/109_0700_zpskpsssnc0.jpg) (http://s1156.photobucket.com/user/kreso2/media/109_0700_zpskpsssnc0.jpg.html)
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Stankovic Miodrag Jun 29, 2017, 07:03:53
Aj kad je vec pocelo pisanje - bice da je vec receno pa se unapred izvinjavam - na medistu iznad plodisnog nastavka da li otvarati drugo leto ili ne?
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar Jun 29, 2017, 08:15:32
Citat
Aj kad je vec pocelo pisanje - bice da je vec receno pa se unapred izvinjavam - na medistu iznad plodisnog nastavka da li otvarati drugo leto ili ne?

Dok čekamo Krešimira...

Otvaraju se koliko se sjećam iz čitanja dva leta i to ono na podnjači i iznad druge MR tako da plodište nema izlaz za trutove. Rade se pregledi na deveti dan pa se tom prilikom oslobađaju trutovi zarobljeni u plodištu.

Krešimire, čitao sam tvoj dnevnik i ima šta da se nauči iz njega po mojem mišljenju. Drago mi je da se javljaš ovdje i zaista bi bilo dobro da si češće sa nama i van ove teme u okviru ovog foruma.

Pozdrav svima...

Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Jun 29, 2017, 08:37:51
Aj kad je vec pocelo pisanje - bice da je vec receno pa se unapred izvinjavam - na medistu iznad plodisnog nastavka da li otvarati drugo leto ili ne?


                    Наравно да треба отворити друго лето . Без њега би се провлачиле кроз две матичне решетке. Друго лето је један од битних елемената ове технике.


                    Не видим разлога за безпотребно ширење приче које нема никакве везе са Ренсоном. Ово посебно стога што је ова метода крајње једноставна са јасном намером добијања ПЕРГЕ и меда. Радим га већ неколико година , крајње је једноставан , захтева врло мало рада и бар код мене даје добре резултате.


                    Суштина је " ЗАРОБЉАВАЊЕ " - ограничавање матице на 30.000 ћелија у средини кошнице у другом наставку са две матичне решетке у време јаке паше. И то је све .


                   Свака друга прича је не само сувишна него и погрешна . Бар што се Ренсона тиче јер није Ренсон већ слободна импровизација. Нема два плодишта већ само једно у коме је матица. Наставак са матицом мора имати око 30.000 ћелија ( идеалан ЕВ наставак ). По постављању кошнице у Ренсон комбинацију обавезна два лета , прво старо на подњачи и друго изнад друге матичне решетке , односно изнад другог наставка. Све ово временски ограничено на око највише месец дана док се не заврши јака , код мене багремова паша. Након тога обавезно рушење Ренсона јер он има смисла само у временски ограниченом времену. У питању је једна од техика максималног искоришћавања јаких и кратких паша ( багрема , сунцокрета , липе на пример ) а не техника пчеларења. Просторно ограничење ( 30.000 ћелија ) и временско ограничење ( око месец дана пре и у току јаке паше ) су битни елементи ,суштина ове технике.
                    Ренсона сам испробавао и користио само у багремовој паши са ЕВ и РЕВ кошницом и матицу увек ограничавао у ЕВ наставку и увек имао резултат минимум 30 % бољи од осталих друштава. Кажем минимум јер је резултат знао да буде бољи и за 100 % .
                    Верујем  да се ова техника не може користити у тихим пашама типа ливадске и слично баш због временског ограничења. Свако држање кошнице дуже у Ренсону доводи до проблема - појаве ројевог нагона , слабљења друштва , превеликог присуства трутова и других. Нема и не сме бити импровизације и измишљања топле воде. У кратком временском периоду се испоштују сви прописани параметри и успех неће изостати.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: zoran drpljanin Jun 29, 2017, 09:23:48
Gorane

Ovo sto cu ja napisati, nema nikakve veze sa Rensonom, administrator moze slobodno da izbrise..

Svaka cast na nesebicnom deljenju iskustava, uvek si tu da posavetujes nas pocetnike i podelis svoja iskustva u radu sa ovom kosnicom.  Prisutne su ovde i kolege sa vecim pcelarskim stazom od tebe, cute mudro, cuvaju za sebe steceno znanje, koje im je dzabe ako nece da ga podele. U diskusijama ucestvuju uglavnom pocetnici, koliko vidim , svi jos lutamo, sto je i normalno !?  Ovi drugi, verovatno samo citaju i smeju se, zaboravili su brzo kada nisu znali kako da prepoznaju leglo od meda, trut im je bio neobelezena matica a maticnjaci trutovsko leglo... Zato, tebi jedno veliko hvala..

                                                                                                                     Nije znanje, znanje znati, nego ga znati preneti !

SVE OSTALO JE SIROMASTVO DUSE...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Jun 29, 2017, 10:36:49





                   Консултовао сам пчеларски дневник и оно што сам писао на овом форуму у вези рада по Ренсон техници ове године па дајем кратак преглед свега .


                   1 . По Ренсон методи постављене искључиво и само Еко Воја кошнице. Разлог 30.000 ћелија за ограничавање матице.
                   2 . Ренсон урађен 26.априла ( задњи тренутак пред очекивану багремову пашу ). Описано и илустровано сликама на овој теми у одговорима бр. 75. и 76.
                   3 . Током трајања Ренсона кошнице прегледане само једном 14.маја. Описано и илустровано на овој теми у одговорима бр.86 , 88. и 92.
                   4 . Ренсом разрушен 19.маја. Описано на теми пчелињак Раковац у одговору бр.587 .


                   Резултати :
                 
                   Багрем је као што знате и ове године подбацио и једино што није издало то су биле ове три ЕВ кошнице сложене по Ренсону. У првом наставку помешана перга и мед и све искоришћено за прављење нових ројева јер сам пчелињак и више него дуплирао у односу на почетно стање.
                   Најбоља ЕВ кошница сложена по Ренсону је ушла у ројевно стање што сам констатовао при прегледу 14.маја. Пет дана касније сам је разројио користећи Таранову даску. Било је више него лако јер сам истресао само пчеле из првог и другог наставка.Овако добијени рој сам сместио у нови РВ наставак и однео га стотинак метара даље на нови дислоцирани пчелињак. Овај рој је изградио око десетак сатних основа и сада је на 2.РВ наставка довољно јак и спреман за медобрање.
                   Са ројевим матичњацима пронађеним у плодишту сам поступио на следећи начин :
                   - шест матичњака сам узео и додао по два комада у сваки од делова троделног РВ оплодњака који ми служи за разројавање . Два роја су успела и након излегања и проношења матица од њих сам формирао два нова друштва. Материјал ( рамове са пчелама ) из трећег дела где се матица није оплодила сам поделио овима двома. На овај начин сам добио још два нова друштва која су сада на по једном и по РВ наставку.
                   - два комада матичњака сам оставио у матичном друштву . Ту се излегла , оплодила и пронела млада матица. Одмах по њеном проношењу са ЕВ рамом на коме сам је пронашао сам је ставио у нови РВ наставак који сам на истом месту оставио на подњачу и тако чисто ЕВ кошницу претворио у РЕВ кошницу. До 25.јуна овај материјал нисам дирао ни кошницу отварао. Тога дана сам проверио стање и у том плодишном РВ наставку нашао 8 рамова претежно затвореног легла. Одмах сам приступио још једном разројавању. Пронашао сам младу матицу која је то легло залегла , обележио је и са рамом на коме сам је нашао и још једним рамом легла је сместио у нови РВ наставак. Са стране сам додао мешано сатне основе и изграђено саће. Све то сам оставио на истом месту на коме се кошница и до сада налазила. Остатак плодишта ( 6.рама легла и два рама хране са пчелама ) сам пренео на ново место на контејнер. Након 5 -6 сати овом новоформираном друштву сам додао нову младу матицу. Шта је са њом било да ли је и како примљена видећу за викенд када поново обиђем пчелињак .
                   - остале , најлошије матичњаке сам порушио.


                   Да резимирам :


                   Кошнице су у Ренсон кобинацији биле 24.дана ( од 26.априла до 19.маја ). За разлику од других донеле су багремов мед. Најбоља чак три ЕВ наставка или негде око 25. килограма. Од те кошнице сам направио четири нова роја који су већ сада спремни за медобрање јер су прерасли у друштва. На целом пчелињаку оне су се ове године  најисплативије и донеле су зараду које у меду које у ројевима. Захтевале су врло мало рада што мени као викенд пчелару одговора. За мене и више него доста . Поздрав свима.


                   
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar Jun 29, 2017, 11:50:14
Gorane, svaka čast majstore.
Ovo volim da pročitam i čujem.
Što bi rekli maratonci, "kratko, ali jebitačno" da izvinete na izrazu.  8)
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Sasa Blagojevic Jun 29, 2017, 17:20:38
Gorane ajde jos ovo da pitam samo jer nisam pronašao konkretan odgovor. Da li nastavak ukupno treba da ima 30 hiljada celija ili je to samo za maticu plus hrana i za trutovsko leglo. Pozdrav
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar Jun 29, 2017, 18:58:47
Saša mislim da se računa ukupan broj ćelija u nastavku. Obično tu nema hrane i perge jer pčele pergu deponuju u nastavku ispod donje MR a nektar iznad gornje MR u medištima.
Za trutove manje-više ne mariš jer kada sređuješ Rensona presložiš tako da imaš što ljepše radiličko saće u plodištu.

Ovako ja gledam na stvari iz čitanja literature a Goran ili Krešimir će iz iskustva. ;)

Pozdrav...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Sasa Blagojevic Jun 29, 2017, 21:57:04
Hvala Bojane, tako sam mislio i ja nego bolje da pitam. Pozdrav
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jun 30, 2017, 22:44:16
Kolega Bojane, problem je u nedostatku vremena. Znas kako je u pecalbi, poso, kuca pcele....
Kolega Gorane, nebih se slozio oko nekih stvari po pitanju ove metode. Iznijecu neka moja iskustva i nacin rada.
Obicno imam otvoreno samo donje leto. Imam par uokvirenih MR sa letom, i njih ako stavim to je onda na prvom plodistu. U tom slucaju je trutovi imaju izlaz, ali onda to iskazuje pojacanu budnost po pitanju kontrole rojenja, jer i matica moze izlijetati u slucaju izlaska roja.
Isto tako drzanje drustva u ovoj formaciji u mojim pasnim uvjetima traje oko dva i po mjeseca. Obicno negdje od polovice aprila do pocetka jula. Sve ovisno o tijeku pasne sezone. Prije par dana sam sva drustva skinuo s Rensona, tako da matica ima sav prostor dva plodista za zalijeganje. Razlog tome je izuzetno vruc juni i zavrsetak lipove pase najmanje petnaestak dana ranije nego obicno. Dakle drzanje drustva u ovoj postavci nema za ovo vrijeme nikakvih negativnih poslijedica. Kad je rijec o rojenju, puno toga, osim genetike i podrijetla matice, ovisi i o pasnoj sezoni. Ove godine, od dvadeset i dva drustva imao sam dva rojenja i u dva drustva samo jednom kidao maticnjake. Sve ostalo je proslo bez i jednog jedinog maticnjaka. A bilo je godina kad je stvar bila dosta drugacija.
Kad je pasa u pitanju, u mom okruzenju je stanje slijedece. Vec od marta pocinje, naravno ovisno o vremenu, ljesnjak, drijen, vrba raznih vrata, javor, razne vrtne cvjetnice, trnjina,voce, glog, divlji kesten, svibovina (bagrema slabo, aobicno je i hladno), nesto bijele djeteline, mala stanka aonda lipa. Lipe ima pet vrsta u okruzenju, i vrijeme cvjetanja je dosta dugo. I nikad ne izda, nego cesto izvlaci sezonu. POd dobrim vremenskim uvijetima, zna vocna pasa (i vrba) znacajno mediti. Sve osim lipe je tiha pasa. A kad lipa krene, onda se samo poturaju nastavci i vrca. I sve ovo vrijeme je (pocevsi od voca) matica ogranicena. MOram priznati da se ne drzim slijepo tih famoznih 30000 celija. Uvijek volim da pcele imaju krajnje ramove pune s hranom. I onda, od matice do matice. Neke ostanu na tom broju, a neke zalegu dijelom i krajnje okvire. U svakom slucaju, bit i osnaovna zamisao ove metode pokazuju rezultat. MOzda i do pasnih i klimatskih uvijeta, ali ja nema losih godina . Samo dobre i bolje.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar Jul 02, 2017, 09:54:05
Citat
Kolega Bojane, problem je u nedostatku vremena. Znas kako je u pecalbi, poso, kuca pcele....

Znam Krešo svi većinom tavorimo sa slobodnim vremenom.

Hvala ti što odvajaš vrijeme.

Pozdrav
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Dusan Miletic Jul 02, 2017, 17:41:01
Dusane po Rensonu treba 30000 celija za maticu a lr nastavak ima 68000, verovatno je i to problem bio.
Stavio sam po dva krajnja rama levo i desno poklopljen med, mislio sam da pravim bocnu maticnu resetku, ali sam odustao od toga. Ove godine sam poceo da koristim Lr polunastavke od 121mm, ako se koriste ramcici sa satonosama od 1cm debljine tacno se uklapa 30000 celija(4.3*0.91*800*10), pa cu dogodine probati ako se ukaze prilika.

Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Jul 03, 2017, 10:51:20

Dusane po Rensonu treba 30000 celija za maticu a lr nastavak ima 68000, verovatno je i to problem bio.
Stavio sam po dva krajnja rama levo i desno poklopljen med, mislio sam da pravim bocnu maticnu resetku, ali sam odustao od toga. Ove godine sam poceo da koristim Lr polunastavke od 121mm, ako se koriste ramcici sa satonosama od 1cm debljine tacno se uklapa 30000 celija(4.3*0.91*800*10), pa cu dogodine probati ako se ukaze prilika.


Kolega Bojane, problem je u nedostatku vremena. Znas kako je u pecalbi, poso, kuca pcele....
Kolega Gorane, nebih se slozio oko nekih stvari po pitanju ove metode. Iznijecu neka moja iskustva i nacin rada.
Obicno imam otvoreno samo donje leto. Imam par uokvirenih MR sa letom, i njih ako stavim to je onda na prvom plodistu. U tom slucaju je trutovi imaju izlaz, ali onda to iskazuje pojacanu budnost po pitanju kontrole rojenja, jer i matica moze izlijetati u slucaju izlaska roja.
Isto tako drzanje drustva u ovoj formaciji u mojim pasnim uvjetima traje oko dva i po mjeseca. Obicno negdje od polovice aprila do pocetka jula. Sve ovisno o tijeku pasne sezone. Prije par dana sam sva drustva skinuo s Rensona, tako da matica ima sav prostor dva plodista za zalijeganje. Razlog tome je izuzetno vruc juni i zavrsetak lipove pase najmanje petnaestak dana ranije nego obicno. Dakle drzanje drustva u ovoj postavci nema za ovo vrijeme nikakvih negativnih poslijedica. Kad je rijec o rojenju, puno toga, osim genetike i podrijetla matice, ovisi i o pasnoj sezoni. Ove godine, od dvadeset i dva drustva imao sam dva rojenja i u dva drustva samo jednom kidao maticnjake. Sve ostalo je proslo bez i jednog jedinog maticnjaka. A bilo je godina kad je stvar bila dosta drugacija.
Kad je pasa u pitanju, u mom okruzenju je stanje slijedece. Vec od marta pocinje, naravno ovisno o vremenu, ljesnjak, drijen, vrba raznih vrata, javor, razne vrtne cvjetnice, trnjina,voce, glog, divlji kesten, svibovina (bagrema slabo, aobicno je i hladno), nesto bijele djeteline, mala stanka aonda lipa. Lipe ima pet vrsta u okruzenju, i vrijeme cvjetanja je dosta dugo. I nikad ne izda, nego cesto izvlaci sezonu. POd dobrim vremenskim uvijetima, zna vocna pasa (i vrba) znacajno mediti. Sve osim lipe je tiha pasa. A kad lipa krene, onda se samo poturaju nastavci i vrca. I sve ovo vrijeme je (pocevsi od voca) matica ogranicena. MOram priznati da se ne drzim slijepo tih famoznih 30000 celija. Uvijek volim da pcele imaju krajnje ramove pune s hranom. I onda, od matice do matice. Neke ostanu na tom broju, a neke zalegu dijelom i krajnje okvire. U svakom slucaju, bit i osnaovna zamisao ove metode pokazuju rezultat. MOzda i do pasnih i klimatskih uvijeta, ali ja nema losih godina . Samo dobre i bolje.


                     Мислим да овде не треба полемисати . Довољно је прочитати прво јављање по овој теми које је поставио колега Валон Мустафи. Текст јесте на македонском али је сасвим разумљив. Ту је Ренсонова метода јасно описана у сваком погледу . Јасно се види у које време се ради , колико дуго кошнице по њој треба да стоје , какав је распоред наставака , матичних решетки , положај матице , трутова и резултати које од ове методе рада треба очекивати. Ту готово да нема места одступањима. Ако нема две матичне решетке онда то не да није Ренсон него са њим нема никакве везе. Ако матица није у другом наставку " заробљена " матичним решеткама поново није Ренсон нити са њим има везе. Једино одступање и прилагођавање је дозвољено у временском периоду држања кошница по овом методу. Што краће то боље.
                      У мојим претходним јављањима покушао сам да направим разлику између  "технике пчеларења" што Ренсон није, нити може бити и "технике максималног искоришћавања једне јаке , бурне али кратке паше " што Ренсон у својој суштини јесте. Ова разлика је по мени јако битна јер задире у сам смисао ове методе. Држање кошнице у дужем временском периоду у оваквој формацији је не само бесмислено већ и штетно. Прилагођавање ове методе одређеном локалном пашном подручју је и могуће и добро и зависи само од једне чињенице - дужине те јаке пчелиње паше.
                      Ја лично Ренсона користим само у багремовој паши јер је она код мене једина кратка и јака и само са ЕВ кошницама јер су оне стицајем околности идеалне за примену ове методе. У зависности од очекиваног отварања барема кошнице по Ренсону сређујем у другој половини априла , најкасније до првог маја а рушим у другој половини маја , најкасније првог јуна.
                      За разлику од неких других описаних метода Ренсон је више него прецизан и не дозвољава импровизације. Зато га , по мом скромном мишљењу и искуству , треба или доследно спровести онако како је описан и предвиђен или га уопште и не помињати. Маја искуства са њим су позитивна али познајем и колеге који су га пробали нису добили очекиване резултате а себи и пчелама направили бројне проблеме. У разговору са њима видео сам да су импровизовали , нису испоштовали прописане параметре и резултати су углавном били лоши ( ројење које се не може спречити , слабљење друштва , никакав унос ... ) .
                      Слична прича је и са Ђерзоновом тзв. дијамантском методом. Знам колегу који сваке године тврди да спроводи Ђерзона као начин разројавања након багремове паше. Ни Бог живи га не може разуверити да то са Ђерзоном нема никакве везе јер се овај ради пре а не након паше. Када износи тај свој став колеге се подругљиво подсмевају , неки су покушавали да му објасне да није у праву али не вреди . Стари Римљани су за то још давно рекли " Surdo fabulam narare " и били у праву.
                       Толико од мене овога пута надам се да сам појаснио неке ствари.
                     
                     
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Stankovic Miodrag Jul 03, 2017, 15:38:39
Da ne bih pisao kao oni sto nemaju RV ali znaju da ne valja samo cu izneti par razmisljanja - za jaku pasu nsm Renson ne treba - sklonimo maticu kad je plodiste puno legla da pcele unosom ne izblokiraju maticu i kraj price - sve ide u mediste (ovo vec radim) ili rotiram plodiste za 180 strpeni i stavim mrezicu na plodiste a otvorim drugo leto gde i dodje i opet sve izletnice u mediistu a pcele osecaju maticu.

Drugo - perga - kome treba perga od bagrema (da suncokret ne spominjem) ali prevesavanjem legla dole i stavljanjem praznih ramova izmedju tih prevesanih em dobijemo cist vosak em pergu...

I ono glavno za mene sto su mnogi zaboravili kad su u pitanju RV i EV je Vojina racunica o broju pcela koje se izlezu i koje umiru kod ovih kosnica kad je u pitanju normalno jako drustvo spremno za pasu.

A glavna prednost RV I EV su iskoriscenje tihih pasa...

PS: rojice se i u RV ako plodiste u tihoj pasi ne prevesamo vise od dvadrsetak dana ( opet ima veze i sa maticom) pa vidimo da je glavno prilagoditi nacin pcelarenja prrvashodno svojim pasnim uslovima...

PS1: u jakoj pasi kako je rekao Dragan Sosic jednom moze i limeno bure...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jul 03, 2017, 23:16:57
Kolega Bojane, nema potreba ni za kakve zahvale. Ako imam sta smisleno kazati, napisem kad stignem.
Kolega Gorane, ako jos jednom pogledas prvi post, vidjeces da je kolega Mustafi postavio link na HPS-ov forum, na kome sam jos 2008 pisao prvi put o ovoj metodi. Dobar dio teksta je proizasao iz ovog mog pisanja. Od pocetka pcelarenja koristim ovaj nacin, i nama tu nikakave greske. Mogli bi se naci i originalni tekstovi, i tu je jasno navedeno da je matica ogranicena od druge polovice aprila do negdje pocetka jula. I vjeruj, fercera to bez ikakvih problema po pcele. Matica je ogranicena dvijema maticnim, i u originalnoj postavci otvoreno je samo donje leto. I sam to radim tako. Ako otvorim leto na gornjoj resetci, navuku mi puno polena u mediste, sto mi netreba ni pod razno. Ako dakle otvorim poneko leto, onda je to ono na prvom plodistu kao sto sam vec kazao. Toliko o originalno zamisljenoj metodi.
S druge strane, ni ova metoda, kao uostalom ni bilo koja, nije apsolutna istina. U svojim klimatsko pasnim uvjetima, svako moze da se igra. Sve je naravno podlozno kritikama i preispitivanju. Mora biti logicno, smisleno sve ono sto se radi. Kad se poznaju bazicne stvari i postuje biologija pcele. onda mozes kako hoces. Ili sto bi i rekli, od izvora dva putica.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Jul 04, 2017, 08:24:55



                 Све је у реду Крешимире . Моје писање се није  односило на Вас колико на оне који дискутују и критикују нешто што никад нису ни пробали. 
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Jul 05, 2017, 22:59:09
Kolega Gorane, nema potrebe za persiranjem.
Evo samo ukratko jos jednom prednosti ovakvog nacina pcelarenje.
DAkle, nakon sto se drustvo razvilo na dva nastavka, sa 16 ramova legla, slijedi ogranicenje matice ma gornje plodiste, jos jedna maticna pa polumediste. Kljucna je ova ogranicena kolicina legla.
Malo legla i dosta njegovateljica, rezultira optimalnom njegom legla. Tako izlezene pcele su izuzetno vitalne. Pcele odgojiteljice se ne trose prevelikom kolicinom izlucene mlijeci, tako da zive duze (pcele se najvise trose velikim lucenjem mlijeci) . Po autoru do nevjerovatnih 80 dana (mada sam imao na predavanju biologa koji sumnja u navedeno. Kaze da se pcelama krila mehanicki otrcaju). Liebig opet navodi da je zivot pcele u jeku sezone tek neka tri cetri tjedna ako se sve odvija bez ogranicavanja legla. Pcele koje duze zive nego obicno, su zimske pcele i rojevne. Razlog vjerovatno lezi u tome sto nisu bile otercene uzgojem legla i lucenjem mlijeci. Ovom metodom uzgajaju se skoro pa zimske pcele, sa dosta masnog tkiva, sto je opet garancija produzenog zivotnog vijeka. Pa sad, ako nam sabiracica zivi samo tijedan dana duze, ili cak par tjedana, onda je jasno da ogranicen broj pcela moze donijeti dosta meda.
Slijedeca prednost je u tome da zbog relativno malog legla, odnos kucnih pcela i sabiracica se mijenja u korist ovih posljednjih.
Sve u svemu, dosta logicno i razumljivo. I sto je jos bolje, u praksi se pokazuje kao istinito.
Pozz, Kreso.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Sasa Blagojevic Jul 06, 2017, 08:22:01
 Slazem se sa napisanim i sve vise verujem u to da pcele duze zive koje se roje i da ne treba previše da se juri leglo u svakoj kosnici. Pcele koje se dobiju sirenjem legla, a samim tim i lose su othranjene jer se na silu tera drustvo da odgoji leglo za koje nije sposobno krace zive. Ima nekoliko predavača koji potenciraju kvalitet legla a ne kvantitet. Pozdrav Kreso
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar April 27, 2018, 02:15:42
Ova je tema malo zahrđala...

Ove godine sam i ja moje dvije EV košnice postavio u Renson formaciju pa se nadam da ću steći neka vrijedna iskustva kao i da će one da se pokažu u najboljem svijetlu.

Za sada sve teče kako i treba. Pčele lageruju pergu u prvi nastavak dok matica zaliježe u drugom.

Ove godine sam odlučio da ne stavljam SO u EV okvire već samo uske trakice SO. Ne koristim čak ni žicu. Dodavanjem takvih okvira u plodište i iznad njega u ovom periodu dobijemo različite rezultate od mješanog trutovskog i radiličkog saća do gotovo potpuno trutovskog. Dolazi vrijeme rojenja i pčele sada rado grade trutovsko saće.
Ono što mi je ineresantno jeste da takvi ramovi u prvom nastavku budu izgrađeni samo sa radiličkim ćelijama. To mi se desilo na obe EV košnice koje su po Rensonu i to na više okvira. Neznam da  li je pravilo ili slučajnost ali je interesantan podatak.
Inače ne uzbuđujem se previše zbog trutovskog saća jer će da posluži u medištima a za plodište se uvjek probere dovoljno ramova sa radiličkim saćem.

Bilo bi dobro da oživimo malo ovu temu jer znam da ima još kolega koji primjenjuju Rensona.

Pozdrav svima...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović April 27, 2018, 07:54:31
Definitivno sam trajno odustao od ovog metoda. Nije mi se pokazalo kao dobro. Možda ni ja nisam nešto uradio kako treba. Ograničavanjem matice deset do petnaest dana pad bagrem a zatim izolacija mrežom kad bagrem zamedi mi je puno efikasnije. Možda renson u nekoj livadskoj paši ali za bagrem ne. Razlog je ulaze u rojenje... I pored toga što je matica izolovana sa dve matične rešetke izroji se. Kako nemam pojma....
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar April 27, 2018, 10:48:58
Definitivno sam trajno odustao od ovog metoda. Nije mi se pokazalo kao dobro. Možda ni ja nisam nešto uradio kako treba. Ograničavanjem matice deset do petnaest dana pad bagrem a zatim izolacija mrežom kad bagrem zamedi mi je puno efikasnije. Možda renson u nekoj livadskoj paši ali za bagrem ne. Razlog je ulaze u rojenje... I pored toga što je matica izolovana sa dve matične rešetke izroji se. Kako nemam pojma....

Miroslave ranije si negdje pisao o nekim eksperimentima sa ovakvim načinom ali ne mogu da nađem te poruke. AKo se dobro sjećam pregradi se plodište mrežicom a donje leto se okrene bočno ili nazad tako da se sva izletnica preusmjeri gore. Volio bih ako možeš malo da pojasniš. Možda bih i ja jednu od ove dvije presložio da uporedim.


Polemisalo se o tome da li matica može da smrša pa se provuče kroz MR. Zna se da se zadak kod matice smanji tokom rojenja ali mislim da je Šole pisao da matica kroz rešetku nemože da provuče prsište koje nebi trebalo da se smanjuje tokom rojenja pa ostaje nejasno kako se onda matica provuče.
Da li je moguće da mlade matice koje se izlegu još nedovoljno razvijene prođu kroz rešetku i povedu prvenac iako on pripada starki? Nešto tu ne štima...

Pozdrav svima...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 27, 2018, 12:03:27



            Ове године сам оставио само једну чисту ЕВ кошницу коју сам поставио по Ренсону. Негде сам већ писао о томе али не могу ни да се сетим ни да нађем где. Кошница је остављена на 5. ЕВ наставака . Поподне идем на пчелињак и остаћу тамо до краја празника . Прва коју ћу да прегледам је она. Ако се у међувремену докопам рачунара известићу о стању јер знам да посебно Бојана то интересује. Поздрав.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: zoran drpljanin April 27, 2018, 12:09:56
Majkane , to je Belciceva metoda pcelarenja.Ja je radim redovno  i sada sam slozio jednu RV ali po izvornom Belcicu sa plodistem na vrhu.Ali sada je kasno za bagrem.Ja prvo ogranicenje na jacim drustvima radim 20 dana pre bagrema a na malo slabijim 15. Mrezu postavljam kada bagrem krene a pre toga izvcati med da se ne mesa.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar April 27, 2018, 13:34:31
            Ове године сам оставио само једну чисту ЕВ кошницу коју сам поставио по Ренсону. Негде сам већ писао о томе али не могу ни да се сетим ни да нађем где. Кошница је остављена на 5. ЕВ наставака . Поподне идем на пчелињак и остаћу тамо до краја празника . Прва коју ћу да прегледам је она. Ако се у међувремену докопам рачунара известићу о стању јер знам да посебно Бојана то интересује. Поздрав.

Bilo bi dobro da nam se javiš Gorane ako budeš u mogćnosti. Želim ti ugodne praznike u Radovanju...



Majkane , to je Belciceva metoda pcelarenja.Ja je radim redovno  i sada sam slozio jednu RV ali po izvornom Belcicu sa plodistem na vrhu.Ali sada je kasno za bagrem.Ja prvo ogranicenje na jacim drustvima radim 20 dana pre bagrema a na malo slabijim 15. Mrezu postavljam kada bagrem krene a pre toga izvcati med da se ne mesa.

Moguće da je tako majkane. Meni je ostalo u pamćenju da je Miroslav pisao o tome negdje ali nemogu da nađem.
Praktično bih ja mogao jednu moju Renson EV da kada bagrem krene presložim tako da podignem plodište na vrh i pregradim sa mrežom. Leto na plodištu joj okrenem bočno a donje leto na podnjači ostaje kako je i bilo. Skidam matične rešetke i sva izletnica iz plodišta će da se vrati dolje. Miris matice je prisutan a i da nije tada neće biti mladog legla nigdje sem u plodištu pa nema matičnjaka.

Drugi način je da maknem donji nastavak sa pergom i spustim plodište na podnjaču koju okrećem za 90 ili 180 stepeni. Preko plodišta mreža. Otvaram novo leto iznad plodišta i opet sva izletnica ide u medište.

Ovaj drugi način ima prednost jer medište ne diramo prilikom dodavanja novih medišta ali je tada teže držati rojenje pod nadzorom.

Pozdrav svima...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: zoran drpljanin April 27, 2018, 13:50:40
Majkane, poenta je da pcele svo vreme komuniciraju sa maticom koja je na gornjem nastavku preko MR., kojoj je zatvoreno leto, znaci ulaz samo na donje leto, u danu kada pocne bagrem, postavis zicu ispod MR i otvoris maticnoj leto, sve izletnice ce se i bez okretanja plodista vratiti na donje leto, gde su i navikle.. Maticu bi trebao vec danas, sutra, odvojiti gore sa dva / tri rama otvorenog legla i par satnih osnova, ramove sa pergom i medom bocno, ispod MR stavis sareno i nepoklopljeno leglo a ispod njega, najstarije leglo, za osam dana porusi maticnjake ako ih ima. Ako hoces novu maticu, ostavi dva lepa maticnjaka ispod. I videces kako pune te nastavke ispod, rasterecene legla, nove pcele se izlezu i mnogo ranije postaju izletnice. Malo kasnis  ali preslozi je vec danas kako sam ti opisao.. Majkane, znaci samo donje leto otvoreno do postavljanja mreze i MR ispod plodista, da matica ne ide dole.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 27, 2018, 14:20:51



                Их , бре Зоране и Бојане . Са ових пар последњих порука унаказисте тему о Ренсону. Ово са Ренсоном нема ама баш никакве везе. Отворите нову тему о Белчићу на настављачицама па о томе на тој новој теми. Овако неко ко се први пут среће са Ренсоном биће у великој , великој заблуди а сумњам и да ће му ишта од написаног на целој теми бити јасно.
                Најбоље је да отворите нову тему и замолите администратора да ове поруке испребацује тамо. Поздрав другари чујемо се .
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Bojan Šušnjar April 27, 2018, 15:10:17
                Их , бре Зоране и Бојане . Са ових пар последњих порука унаказисте тему о Ренсону. Ово са Ренсоном нема ама баш никакве везе. Отворите нову тему о Белчићу на настављачицама па о томе на тој новој теми. Овако неко ко се први пут среће са Ренсоном биће у великој , великој заблуди а сумњам и да ће му ишта од написаног на целој теми бити јасно.
                Најбоље је да отворите нову тему и замолите администратора да ове поруке испребацује тамо. Поздрав другари чујемо се .

Izvini Gorane u pravu si. Malo me ponijelo...  :-[

Majkane otvori temu Belčićeva metoda i kontaktiraj administratora. I onako ti "forsiraš" Belčića...  ;D
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran April 27, 2018, 16:59:27



            Бојане на теми пчеларење еко воја кошницама сам написао како сам ЕВ кошницу сложио по Ренсону. Погледај тамо ако те занима.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Dragan Šošić April 27, 2018, 18:57:26

Polemisalo se o tome da li matica može da smrša pa se provuče kroz MR. Zna se da se zadak kod matice smanji tokom rojenja ali mislim da je Šole pisao da matica kroz rešetku nemože da provuče prsište koje nebi trebalo da se smanjuje tokom rojenja pa ostaje nejasno kako se onda matica provuče.
Da li je moguće da mlade matice koje se izlegu još nedovoljno razvijene prođu kroz rešetku i povedu prvenac iako on pripada starki? Nešto tu ne štima...
Pozdrav svima...

Мислим да уопште не излази њихова матица са ројем. Највероватније је да се придруже неком роју (или ројчићу) који има матицу.

Покушавао сам да спречим излазак роја стављањем решетке на подњачу. „Рој“ изађе (ако се може назвати ројем јер не излази њихова матица са њима – мада пчела напусти кошницу, па му то дође на исто). Ипак је то моменат када се пчеле роје...и како рече Мирослав у неком „другом времену“ би било другачије.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Maj 03, 2018, 10:55:39

                      Да се вратимо теми о Ренсону.

                     Ево Еко воје кошнице постављене по Ренсону ( кошница зелено бела са леве стране ). Матица је у другом , белом ЕВ наставку , ограничена , фактички заробљена са две матичне решетке . Основно лето је са почетком цветања багрема заротирано удесно док је изнад другог наставка ( плодишта ) постављено ново помоћно лето.
                     Кошница јуче прегледана и одлично ради . Досада је за ових 5 - 6 дана напунула 2. ЕВ наставка медом.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Maj 25, 2018, 23:43:54
Dobro vece, narode pcelarski.
Neznam sta ide kako netreba u Renson postavci kod pojedinih kolega. Metoda je dosta jednostavna i u praksi, barem kod mene, fercera bez problema.
Desavalo se redovno, proteklih godina da roj izadje iz kosnice ako pcelar zaksni s radnjama. Vine se u zrak i nakon nekog vremena vrati natrag. Ako ste dosli navrijeme, vidi se masa pcela na prednjoj strani kosnice i grupice mladih pcela po zemlji ispred. Ako dojete nesto kasnije, nipocemu nemozete vidjeti dase bilo sta desilo. Ukoliko vec dodje do rojevnog nagona, ja razrojavam tako sto vadim maticu sa pcelama koje stresam u novu kosnicu. Obicavam da to radim bez da vadim i leglo. Obicno iskoristim id dio zrelih maticnjaka koje stavljam u mini oplodnjake.
Inace, ova godina bi kod nas mogla oboriti sve rkorde. Ide sve po PS-u.
Kao ilustracija evo link, de ne ponavljam. https://pcelarstvo-nahl.com/forum/viewtopic.php?f=28&p=31982#p31982
Pozz, Kreso.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miša Petrović Jun 12, 2020, 22:06:32
Свиђа ми се ова метода и желео бих да је применим. Моје питање је, да ли је могуће овако пчеларити са РВ с тим што ће матица бити ограничена у РВ наставку на седам рамова, што даје око 30.000 легла. Ограничити је двема МР и преградни даскама са стране ако плодиште држимо у центру наставка или у једну страну наставка са једном преградом даском. Тај наставак ће имати девет рамова укупно?
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Jun 13, 2020, 11:03:46
Ограничи у један наставак Еко Воје и ствар решена
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 10, 2020, 00:48:18
Свиђа ми се ова метода и желео бих да је применим. Моје питање је, да ли је могуће овако пчеларити са РВ с тим што ће матица бити ограничена у РВ наставку на седам рамова, што даје око 30.000 легла. Ограничити је двема МР и преградни даскама са стране ако плодиште држимо у центру наставка или у једну страну наставка са једном преградом даском. Тај наставак ће имати девет рамова укупно?

мало каснимо са одговором али како се кае никад није касно..
У једно наставку Родне Воје имамо око 47-48.000 радиличких ћелија али то је свеукупно. Ако плодиште ограничимо на један РВ наставак и у њега спустимо три четири рама меда који нам је заостао тада пред ћелија које ће нам бити заузете поленом нећемо имати ни тих 30.000 Ренсонових ћелија радиличког легла у том РВ плодишном наставку.

Ми у једном РВ ограниченом плодишном наставку имамо и повољнији систем од Ренсона..    :D
Пред пашу на десетак дана спустимо 4 рама отвореног легла у тај први наставак и на пример три рама са медом који ћемо распоредити 1+2 на другу страну на крајеве и добићемо још три места за празне рамове то јест за ширење легла и простор за матицу.
За десетак дана сво отворено легло које смо спустили у први плодишни и ограничени наставак ће нам бити затворено а ова три рама ће бити залеена са око 4000 х3= око 12.000 легла које ће матица залећи за око 6 дана и након 8 дана када га пчеле затворе то јест након укупно 6+8 =14 дана или пар дана након почетка паше и то легло ће све бити затворено.

На пар дана након почетка паше нећемо имати више од половине једног рама свеукупно отвореног легла а то је око 2000 ћелија и то једна трећина од тог легла које се отхрањује 5,5 дана биће само јаја до три дана старости. То значи да ћемо у том случају имати само око 1.300 отвореног легла или ларви не рачунајући јаја око којих нема никаквог посла.

Можете ли замислити да у кошници која је имала 12-13 рамова легла на десетак дана пре почетка багремове паше где је у другом наставку остављено 5 +у трећем још 4 рама затвореног легла да ће нам из тог легла изаћи око 3.800 ћелија је просек х9 рамова око 34-35.000 младих пчела и да је то снага од око 22 рама младих пчела у медишту и све то старости до једног дана па до 12-13 дана, која је то снага и моћ + оне пчеле у плодишту а то је још десетак рамова пчела у плодишту..

То је укупно преко 30 рамова или прецизније 23 рама младих пчела у медишту + свих структура још 10 рамова у плодишту а то је око 33 рама пчела неисцрпљених на отхрањивању легла а само отвореног легла на две трећине једног РВ рама око кога треба водити бриге и отхрањивати га. 
Имамо овом методом 32 рама слободних пчела које могу да доносе и прерађују нектар на спрам мање од једног рама отвореног легла. 
Овај мој метод који користим већ двадесет година је неупоредиво бољи од Ренсоновог метаода или било ког описаног метода у свету пчела и пчеларства. Хвала...  :D

Поздрав драгим пријатељима... 

Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Decembar 10, 2020, 08:58:03



Ренсонова метода са РВ кошницама - немогућа мисија и потпуни промашај.
Ренсонова метода са ЕВ кошницама - пун погодак , сигуран принос у меду и перги.

Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Nenad Tucakov Decembar 10, 2020, 11:20:19
Ренсонова метода са РВ кошницама - немогућа мисија и потпуни промашај.
Ренсонова метода са ЕВ кошницама - пун погодак , сигуран принос у меду и перги.
Šta misliš Gorane, zašto je to tako?
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Zoran Vučković Decembar 10, 2020, 13:16:46
Писао сам да сам на једној ЕВ кошници урадио ренсон методу која је успела. Имало је и меда скоро три ЕВ наставка који додуше није био поклопљен (као и свуда у Србији) и неколико пуних и неколико мање пуних рамова перге коју сам зумбао. Ово друштво је појачано са леглом из друге ЕВ кошнице.
Урадио сам и ренсона на једној РВ кошници тако што сам у плодишту оставио седам рамова али није успело. Ту сам хтео и ''јаре и паре'' а на крају ништа. Касно сам кренуо а и временски услови нису погодовали.
Ето, то су нека искуства.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Rakovac Goran Decembar 10, 2020, 13:32:17

Ренсонова метода са РВ кошницама - немогућа мисија и потпуни промашај.
Ренсонова метода са ЕВ кошницама - пун погодак , сигуран принос у меду и перги.
Šta misliš Gorane, zašto je to tako?




Рекао сам да је Ренсонова метода и РВ кошница немогућа мисија и потпуни промашај и стојим иза тога.
Ево разлога :


Суштина Ренсонове методе је ограничавање матице у другом наставку кошница настављачица са две матичне решетке на 30.000 ћелија у кратком временском периоду од највише до месец дана.
 
Дакле :
- ограничавање матице искључиво у другом а не неком другом наставку,
- 30.000 ћелија ,
- кратак временски рок у коме је кошница сложена по овој методи највише до  око месец дана.


РВ кошница са својих 47 - 48.000 радиличких ћелија у једном наставку је и теоретски и практично неподобна за примену ове методе. Једноставно , разлика између 30.000 и 48.000 је превелика а разноразни покушаји сужавања оваквог плодишта да би се дошло до тих 30.000 су сизифов посао и  бесмислена импровизација по којој се народски речено " коље бик за кило меса ". Не видим ништа страшно у томе да не треба радити овом методом са РВ кошницом. То је рад на силу и малтретирање и пчелара и пчела. РВ кошница није направљена за ову методу и не треба је користити за оно за шта није направљена. Стога је по мени и било каква даља дискусија на ову тему беспредметна.


Такође сам рекао да је ЕВ кошница и Ренсонова метода пун погодак и сигуран приход у меду и перги и стојим и иза ове тврдње.


Са ЕВ кошницом је ситуација потпуно другачија. Она у једном ЕВ наставку има 28.000 ћелија ( нешто мање од теоретских 30.000 ) и као таква одговара овој методи. Шта више као да је наменски прављена за ову методу .  У пракси ми се у раду овом методом показала као одлична. О томе сам у више наврата на овој теми већ писао те не бих да се понављам. Зато и тврдим да је ЕВ кошница и Ренсонова метода пун погодак и сигуран принос и у меду и у перги.



Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 11, 2020, 02:12:09

Добро, свако има право на своје виђење и рзумевање стања у кошници без обзира на дужину стажа у раду са пчелама јер се и на само пар година рада може доћи до закључака, па онда хајде да идемо овако корак по корак.

Што се тиче Еко Воје и ограничавања матице на једн наставак је метод који сам описивао још пре више од 15 година а да у то време нисам ни чуо за тог тамо неког Ренсона. Нити знам ко је човек, нити којим типом кошнице је пчеларио, нити у којој земљи је пчеларио, нити је пре 15 година било где да се о томе прочита пре коришћења овог интернета а нити ме пуно интересовало о било чији методама рада.
Да ли је рад са Еко Војом лакши од поменуте методе јер је то тамо неко тако радио мене то никада није интересовало а први пут сам за тај метод читао на СПОСовом форуму далеко после мог начина рада и ограничавања плодишта на један Еко Воја наставак.
Испало је да је мој рад са Еко Воја кошницом једноставнији од те Ренсонове методе јер се сасвим случајно по скоро па подудара са броем ћелија које је извесни пчелар одредио за ограничавање матице.

Мноштво метода у раду са Еко Воја кошницама испробао сам још много пре постанка и једног форума на овим просторима и пре стварања било које пчеларске групе.
Ограничавао сам матице са две решетке и са једном решетком, са два и три лета. Такође и на један и два плодишна наставка.

Потпуно исти ефекат у искоришћењу паше се добије када се Еко Воја ограничи на први наставак и са само једном решетком као и када је ограничимо са две решетке а легло буде у другом наставку.

Идемо даље...

Рад са Родном Војом који сам описао када се плодиште РВ кошнице ограничи на први наставак на подњачи на десетак дана пре багремове паше даје исти ефекат као и метод ограничавања на 30.000 ћелија или ограничавања Еко Воје на један плодишни наставак.

Од укупних 47-48.000 ћелија које се налазе у једном РВ плодишту на десет рамова више од једне трећине ћелија или поменута 3-4 рама буду под медом и распоређени на крајеве.
Осим тога на још неким рамовима имамо венце меда и ту никако немамо више од 30.000 ћелија под леглом.

Највећи успех у овој методи је тај што на самом почетку паше немамо чак ни само један рам отвореног легла и зато је овај метод далеко испред Ренсоновог метода.
Где је онда проблем?
Знам где је проблем...
Проблем је што пчелари са мање искуства теже проналазе матице и што овај метод захтева у просеку петнаестак минута рада за сваку заједницу. На жалост имам и познајем колеге који у току дана не могу да пронађу матице и ограниче их у више од десетак кошница.
И за то постоји решење а оно тражи више времена то јест два поступка и додавања две матичне решетке.
Најпре се на три четири дана раније додају две матичне решетке без тражења матица ограничавајући их на рад у једном наставку а затим након три ћетири дана у наставку у коме има отвореног легла то јест свежих јаја само у њему тражимо матицу и тиме смо олакшали посао и скратили време око тражења матице за дупло.

Методом ограничвања матице на један РВ наставак са обавезним спуштањем 3-4 рама па и пет рамова меда ако их има од пролећне паше уљане репице или воћа, добија се далеко повољнији резултат и далеко мањи број радиличког легла од поменутих 30.000. ћелија...

Требамо само осетити то што радимо и својим поступцима на десетак дана пре паше ставарати оно што нам је потребно у току саме паше.

   Стога се никако не бих сложио са Горановом тврдњом и уверењем ..

Благодарим... 
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Nenad Tucakov Decembar 11, 2020, 09:28:41
Ne bih olako i podcenjivački govorio o gospodinu Rensonu. Njega i njegov sistem poznaje ceo svet,
daleko pre nego što je nastala EV košnica.
Rezultati rada ne mogu biti isti, jer ti ograničavaš nastavak na podnjači, a Renson ga koristi za deponovanje polena.
Već pun nastavak polena je dobitak u odnosu na tvoj metod.

Ne bih ni olako potcenjivao pčelare koji su kraćeg staža, jer čitava nauka i svetsko znanje, počiva na tuđem
znanju i iskustvima. samo tvrdoglavi ljudi, drže se svojih metoda starostavnih i ne odstupaju ni zeru.

Pitanje je - otkud i šta će 4 rama puna meda u plodištu, pred repicu i bagrem? Voćna paša? Ljudi u naprednom
pčelarskom svetu, vrcaju taj med.
Prigovaramo DB, pa i LR košnici ogromne količine meda u plodištu, a sada hoćemo da vršimo DBizaciju Rodne Voje.

Nisam radio Rensona, ali sam u svakodnevnom kontaktu sa kolegom iz Holandije, koji ga redovno radi i kaže:
-Gde je Renson, tu je med.
- Gde je više od 30.000 ćelija tu je roj.
- Gde je med u plodištu, slabo ga je u medištu, a ako ima i puno polena, ode na šljivu.

Goranovi zaključci su me naveli da ih i potvrdim, da ne ostanu nezapaženi.

Zahvaljujem...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Nenad Tucakov Decembar 11, 2020, 09:31:38
Писао сам да сам на једној ЕВ кошници урадио ренсон методу која је успела. Имало је и меда скоро три ЕВ наставка који додуше није био поклопљен (као и свуда у Србији) и неколико пуних и неколико мање пуних рамова перге коју сам зумбао. Ово друштво је појачано са леглом из друге ЕВ кошнице.
Урадио сам и ренсона на једној РВ кошници тако што сам у плодишту оставио седам рамова али није успело. Ту сам хтео и ''јаре и паре'' а на крају ништа. Касно сам кренуо а и временски услови нису погодовали.
Ето, то су нека искуства.
Verovatno su ti pravile zaperke. Ili si ostavljao ramove sa hranom.
Moraju se koristiti pregrade.
Ili su se izrojile, jer si imao više od 30.000 ćelija
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Zoran Vučković Decembar 11, 2020, 10:20:36
Verovatno su ti pravile zaperke. Ili si ostavljao ramove sa hranom.
Moraju se koristiti pregrade.
Ili su se izrojile, jer si imao više od 30.000 ćelija

Јуче сам био написао баш велику ''кобасицу'' али сам је избрисао. Да не гњавим и скрећем пажњу са основних принципа ове методе. И данас сам исто урадио...

Пореметило се гнездо са празнином. Пчеле нису могле да ''освоје кошницу''. Имале су празан рам за саће. Временске неприлике у мају су имале можда и пресудан утицај.
Не може и ''јаре и паре''.

Горан је у свом одговору све написао и овога се треба држати:

Суштина Ренсонове методе је ограничавање матице у другом наставку кошница настављачица са две матичне решетке на 30.000 ћелија у кратком временском периоду од највише до месец дана.
 
Дакле :
- ограничавање матице искључиво у другом а не неком другом наставку,
- 30.000 ћелија ,
- кратак временски рок у коме је кошница сложена по овој методи највише до  око месец дана.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 11, 2020, 17:02:30
Очигледно да појединци не читају шта сам написао.
Превише теорије из ваших порука могу да препознам и јако мало разумевања практичног рада и решења која сам описао.
Од Туцакова као и до сада очекујем само контрирање без обзира да ли оно има икакве основе.
Два пута сам објаснио у претходним порукама да за искоришћења неке паше требамо имати одговарајући однос у структури заједнице то јест не велику количину легла и бриге око легла а пуно младих неисцрпњених пчела.
Објаснио сам да методом који препоручујем имамо
мање легла него код Ренсон ове методе и што је најважније много мање отвореног легла него код Ренсона.
Не постоји никакав до данас описан бољи метод на планети Земљи од овог што сам описао нити га је имао Ренсон нити било ко други..

Метод у коме имамо мање од 5000 отвореног легла на самом почетку паше и у време када имамо максимално развијене заједнице са преко 30 РВ рамова пчела не постоји нигде у свету.
Ко не верује у домаћа решења која пчеларски свет никада није имао нека настави да тражи боља по свету а кад тад ако жели да пчелари најсавременијом технологијом вратиће се на ово наше најбоље и најсавременије.

Ми смо вековима испред света јер имамо решења прилагођена нашој раси пчела и технологију која у највећој до сада мери поштује живот пчела у природи.
Благодарим...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 11, 2020, 21:40:16
Да вратимо мало осмеха у ову тему, управо малопре певам :
Шонсон, Шонсон, Рексон, Ренсон,
Филе шене ауфидерзееен.. 😁😁😁

Сетио сам се случајно како је једна Родна Воја пре петнаестак година дошла на неки пчеларски институт у немачкој (однео им да виде неки наш човек а ја сам то тек касније сазнао) и како су немачки професори утврдили да јој недостаје мало више дрвеног материјала у жичаној подњачи ту до лета где улазе пчеле и то им је била једина замерка..

Смејао сам се тада кад сам то чуо и после толико година и сад се смејем кад год се тога сетим...
😁😁😁
.
Тако се ја много чему смејем па и себи кад видим да треба а често треба... 😁😁😁
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 12, 2020, 01:14:44
Не знам зашто али још данас након читања коменатара у овој теми сетих се нашег Курсуле и Војводе Степе али заборавих касније да поставим овај снимак ...



Нема овде никаквог царства, једног другог или трећег нити каквих битака само мало сучељавања са различитим уверењима...

Поздрав драгим пријатељима...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 12, 2020, 02:03:50
Нека лична запажања...

Тандрчак, тандрчак, вретено...   :D
 
Главни аустријски удар ће преко Дрине...
 Шта лупаш ти да ће главни удар преко Дрине, због тога си и на испиту пао?
Они ће ударити преко Саве, ту им је најповољније..
Ђенерал Степа ми је десет пута то поновио да ће преко Саве и Дунава. Каже: нереално Курсула, страгегијски повољан напад је преко Саве и Дунава..  :D :D :D
А ја му кажем Аустрија зна да их чекамо на Сави и баш зато ће преко Дрине...  :D
Ако отуда ударе има да их сачекамо у брдима и да их бијемо као вола у купусу...
Хајде стави коју пару, ја кажем да ће главни удар преко Дрине...

Наш чувени мајор Курсула... Тандрчак, тандрчак, вретено...




Ето, све ме ово подсети на причу о најповољнијем методу  и ограничавању матица пред багремову пашу...  :D :D :D

Слава драгом роду...
   
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Zoran Vučković Decembar 12, 2020, 08:29:51

Не браним никога, па ни Туцакова а и како бих и зашто бих (а и велики је дечак :) па ће на свој начин). Мислим да Туцаков као и сви ми остали трагамо за ''златниим гралом'' пчеларства а то је шта год да је само да напуни кошницу меда и пчела. (Мада ни то није понекад и главни циљ пчеларства јер савко има свој приоритет).
Свако има специфичан начин изражавања а далек је пут од тога шта смислимо до тога како то представимо словима а тек до тога како то неко прочита и схвати и представи у глави.
Због тога се и дешавају разноразна неразумевања. А животне околности и искуства нас терају да све читамо под ''гардом''.
Сви ми имамо слабу тачку и понекад се деси да у неком тренутку помислимо да нас баш гађају у њу. А сутра на исту свар не реагујемо или реагујемо осмехом.
Зато релаксирајмо тему, па опет да пишемо мишљења и искуства уз поштовање и толеранцију. Мало је ово и једино место (или можда није?) где пишемо и где имамо ''сличномишљенике''. Ако изгубимо место или ''сличномишљенике'' неће бити добро.

Предлажем да се чувамо јер на пролеће ћемо један другом требати... барем да поклонимо и добијемо по неки рој пчела. Или лепу реч ако пчела не буде било.

П.С. Да не буде забуне, написано се не односи ни на кога лично нити са лошом намером а све у циљу општефорумског бољитка

другарски поздрав
 
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Nenad Tucakov Decembar 12, 2020, 16:50:58
Zorane, da Tucakov je veliki dečko i odgovoriće nešto u odbranu svoju. ;) ;D
Mada, nema šta da tragamo, Vojo nam je svima dao recept, najbolji na svetu.

@Brstina
Reče ti jednom, jedan naš zajednički prijatelj - Ti si Vojo najveći neprijatelj svojih košnica.
Takav cinizam i omalovažavanje, kojim se obraćaš kolegama pčelarima, nedostojan je pčelara, pronalazača, inovatora.
Zaboravljaš da su oba Stankovića, plus onaj treći sa Vlasine, doskora Nešković, Rakovac, pa i mnogi drugi, da ih ne nabrajam,
efikasniji promoteri tvojih košnica od tebe samog. Mogao bih i sebe svrstati, među skromne RV EV promotere.
Zašto, pa zato što ti uvek imaš rečenicu, ili zaključak više, koji odbija i one, koji u tvoje košnice veruju....
Ali nećemo sad o tebi, nisi ti tema.

Koliko si puta radio Rensonovu metodu? Sa kojim si košnicama radio?
Zašto od mene samo kontriranje? Kontriranje je uvek od tebe. Rakovac je nešto napisao, a ti si se odmah
pojavio da to izvrgneš ruglu. Čovek probao, a ti nisi. I demantuješ ga. Na osnovu čega?

Ovo što ti pišeš, o medu  i polenu u plodištu, osamnaesti je vek.
Ono što ti pišeš o 12 do 13 raqmova legla, pa ograničavanje pred bagrem, naučna je fantastika. Nisam imao 5 takvih zajednica u kontejneru, ovog proleća. A ti ne nudiš alternativu.

MI, koji nosimo barjak tvojih košnica visoko uzdignut, prinuđeni smo da razmenjujemo informacije između sebe, jer ti ne nudiš ništa.
I ono što nudiš, bolje da ne nudiš...
Šta si i gde, napisao o pčelarenju EV košnicom, osim da je za 22. vek. Ako je...

No, da se vratimo na temu...
Tamo gde je renson, tu je med.
Tamo gde je više od 30.000 ćelija, tu je roj.
Tamo gde je više zaklopljenog legla, nego otvorenog, takođe je roj.

I valjda će nam jednom, neko, ko se uporno poziva na ispravnu strukturu pčela, objasniti šta je to. Koji je to odnos izletnica i mladih pčela, otvorenog i zatvorenog legla, trutova i radilica.
Ovako, samo jedna poštapalica, za nepovoljna dešavanja u košnici i slabe prinose... 8) :D

P.S.
A kad bi se manje bavio politikom, a više svojim košnicama, možda bi imao i više razumevanja, a svakako više uspeha.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 12, 2020, 22:15:43
Па добро, имаш право на своје мишљење, какво год да је.
Немам вечерас неке мотивације да ти одговарам опширније.
Неком другом приликом...
Хвала на коментару...
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 14, 2020, 01:10:37
Нисам ни вечерас или ноћас баш нешто расположен за ову тему јер је не сматрам нешто важном али хајде да напишем коју реч.

Хајде да почнемо, Ренсон, Ронсон, Шенсон, Роксон, филе шене ауфидерзен...   :D :D :D

Тамо где је Ренсон  тамо је мука са неким другим кошницама и којешта а тамо на тај описани начин добро је за неке да траже мед.

Нема Ренсон методе са Родна Воја или Еко Воја кошницама...  :D :D :D

То је нешто друго. Ја нисам ни Ронсон ни Шенсон ни Ренсон ни Роксон...

Рад са Родном Војом и Еко Војом никада није имао за циљ да се прилагођава тамо неком коме ни име нисам до пре неколико година чуо! Нити знам којом је кошницом тај господин пчеларио нити ме интересује. Не знам колико је то тамо плодиште било нити на колико рамова и шта има Родна или Еко Воја која се ограничава на један наставак са тим тамо неким методом.

Којих црних 30.000 ћелија се спомиње?
Шта мене брига за тамо неке њихове пашне услове?
Шта ме брига када ће и како ограничавати матицу?
Шта ме брига какве ће имати тамо неко неке резултате радећи са томо неким кошницама и стварајући некакво ограничено плодиште на неких замисли страшних 30.000 ћелија?

Хало бре, уопште ме не интересују шта тамо негде неко пише о том методу, нити ме је икада интересовао тај метод. Не интересује ме 30.000 ћелија јер је то небитно.

Залепили се за странце као ... боље да не кажем.
Да љут сам и имам право да будем љут. Драже је некима чути Фарар него нпр Милутин, дражи Лоренцио од нашег Ратка, дражи Вилхелм од нашег Војводе!
Да управо тако...
После толико деценија испирања мозга и држања туђинских слика у школама , предузећима, кућама добро је па смо уопште нормални.
Жена, јеврејка која је била у немачком логору за време другог рата само што је рекла да треба да добијемо награду за узгој цвећа и успех у стварању љубичице од сто килограма завршила је на Голом отоку.
Добро па је ико остао нормалан у таквим околностима и у таквој тортури и државном терору.

За искоришћавање паше ( на сто места сам вам рекао) потребна је структура пчелиње заједнице а не ограничавање матице на неких 30.000 ћелија легла + саће где пчеле лагерују полен.. 

Изволите пробајте то у неким другим кошницама а не у Родној Воји и Еко Воји  па видите резултате!

Нема добрих нити бољих резултата него са Родном и Еко Војом.

Ја сам осмислио систем Родне и Еко Воје и ограничавање плодиша на један наставак али не са неким тамо бројем ћелија од 30.000 које немају везе са везом у РВ и ЕВ полодишту него са правилном дуижном рамова у плодишту, са плитким рамовима које пчеле изблокирају нектаром у првом дану паше, где поједу сво отворено легло до 7 дана старости. И у плодишту са мање од 5000 укупног отвореног легла у првих пар дана пчелиње паше.
Од тог легла мање од једне трећине остаје пчелама да хране.

То је мање од једног РВ рама или прецизније чак мање од једне поновине  РВ рама док у кошници имамо преко 30 рамова пчела у том планираном периоду почетка паше а десетак до дванаест дана након ограничавања матице.

Нема то ни Ренсон ни Роксон, ни Шонсон, ни било ко други на свету описано нити систем кошница које то омогућавају са тако кратким и плитким рамовима, који пчелама омогућавају блокаду легла..

Ренсонов ометод и 30.000 ограничених ћелија са РВ кошницама, РВ плодиштима као и Еко Воја кошницама, ЕВ наставцима и рамовима нема никакве везе јер нико на свету нема такве рамове, те дужине, те висине ни таква плодишта у једном наставку...

И ви ( појединци ) никако да видите да имате домаћи, српски систем који омогућава пчелама изузетно лако и брзо блокирање матице и усмеравање пчела на искоришћавање паше и још том српском систему хоћете да дате страно име.
Хало бре, нисам ја ни Ренсон , ни Шонсон, ни Рексон.

Моје РВ или ЕВ плодиште није прилагођавано никаквом броју ћелија легла него количини отвореног легла у односу на укупну количину пчела у кошници. То је оно што је важно а не тамо некакав број ћелија легла у тамо неком плодишту.

Било да се Еко Воја ограничи на један наставак са две или са једном решетком постижу се исти резултати.
За десетак до петнаест дана пред пашу пчеле ће у Еко Воја ограниченом плодишном наставку изблокирати матицу поленом, нектаром и отхранити сво отворено легло и остаће им мање од две три хиљаде ларви за отхрањивање од којих ће половину појести а остатак ће оставити. На тим кратким рамовима и плитким рамовима пчеле ће у плодишту све изблокирати нектаром и заједницу са преко 95% пчела усмерити на прераду и доношење нектара и добићемо врхунске резултате.

Нема такве кратке и плитке рамове ни Шонсон ни Рексон ни Ронсон, нема нико, нити такве резултате  то са поменутом господом нема никакве везе...
КРАЈ!
_______________________________________________________... 

  Упита госн" Туцаков како он или не знам ко тамо нема довољно развије заједнице на 12-13 рамова легла пре багремове паше.
Видиш, то је твој проблем.
Качиш се са мном у вези оног болесног система, ја се окренем на другу страну и ето проблема.

Не знам где грешиш а ти нити хоћеш да питаш, нити се чујемо , нити ја хоћу да први попустим и да те питам.
Што је најгоре не волим никог ко брани онај болесни систем у коме је духовно, национално, територијално, културно и на сваки начин осакаћен и уништен мој народ.

Помињао си још неке колеге који су се упутили својим путем и који су након мојих критика да се не каче са искуснијим пчеларима и не објашњавају нешто необјашњиво, него да истичу само оно у шта су сигурни, на неки начин удаљили од мене.

Нико не треба да брани Родну Воју нити Еко Воју тиме што ће рећи Војо се непотребно качи са овим и оним.
ја се борим аргументима и резултатима које нико на свету не може да оспори.

И тако даље...

То и није овде тема...

Благодарим...       

 
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Nenad Tucakov Decembar 14, 2020, 08:52:48
Nepopravljiv si, Vojo Brstino.

Što bih te zvao telefonom i maltretirao te, trošeći tvoje dragoceno vreme?
Imaš ovaj forum, imaš računar, sedi i napiši konkretna uputstva, kao što je
to uradio Dragan Đorđević i svima si rešio problem.
Godinama, kolege te preklinju da napišeš knjigu. Hajde više...

Da li ti znaš za Rensona, nije uopšte za pohvalu, kao što nije ni to, da li on
zna za tebe. Holandska košnica, kvadratnog oblika, ima 20 mm dublji nastavak.
Za poljsku ne znam tačno.

Kada te optužuju da si plagijator, uvek kažem - teško da je u Miloševu krajem devedesetih,
ili prvim godinama 21. veka Vojo imao internet, da bi mogao da plagira.
Dakle, nekim iskustvom, vas nekoliko je došlo do sličnih dimenzija i tu ništa nije sporno.
Sporno je uporno insistiranje na nacionalnoj košnici i to njenom širenju poprilično smeta.
Kako znam? Pa eto i ja sam u nekim kontaktima sa drugim pčelarima.

Što se tiče politike, to bi ostavio za kafanu, ili političke forume.
Ovaj je, nadam se pčelarski.
Svoja uverenja iz mladosti sam ostavio iza sebe, prilagodio se uslovima života i rada i
ne razmišljam o dobrim, srećnim vremenima.
Ipak, nisam sklon da dozvolim vređanja, vezana za najlepši, najneviniji period svog života.

P.S.
U časovima dokolice, "pretresi" malo Rensonov metod i pokušaj da nađeš, kako slabe, tako i
dobre strane, jer ti si napravio idealan nastavak, upravo za tu metodu.

Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Decembar 15, 2020, 01:59:42
Опет ти Ненаде причаш исту причу:  "jer ti si napravio idealan nastavak, upravo za tu metodu."
Нисам ја правио наставак за било чију методу, нити је то нешто много добра метода.

Мој РВ наставак нема никакве везе са тамо некаквом методом.
Рв наставак са 48.000 ћелија ограничен мојом методом са темпираним дејством на 10-12 дана када почиње багремова паша има за циљ стварање мање од 5000 отвореног легла у почетку темпиране паше.
Никавих 30.000 ћелија ни тај Ронсон или Рексон или већ Ренсон ( не знам ни у трећем покушају да ли сам му име погодио)  метод нема никаве везе са мојим РВ наставком и планираном количином од око 5.000 отвореног легла у ограниченом плодишту.

Што се тиче РВ кошнице и неке тамо холандске кошнице нити сам за њу икада чуо пре информација на СПОС овом форуму од Лазара Рајчића нити та кошница има , нити може укрштати саће, нити је она колико сам видио на снимцима унутрашњег квадратног облика, нити може у пролећном периоду да елиминише стварање медног венца испод решетке, нити има довољно саћа, нити рамове ниже од висине клубета, нити се клубе може формирати у њој да захвата два укрштена наставка,  нити још којешта.

Она нема никакве везе са Родном Војом која је осмишљена да нема смртног простора, да нема стварања меддног венца испод решетке у условима искоришћења паша, осмишљена да са два наставка ствара коцку у унутрашњем простору исте дужине ширине и висине за прихват 20 укрштених рамова 10+10. Два таква наставка предвиђена су за медиште и два за плодиште и сви рамови и наставци су исте величине.
То нема ни једна кошница на свету. 

Џаба се трудио Лазар Рајчић током 10 година тражећи сличност Родне Воје са другим кошницама како би омаловажио њене могућности и доаказао да сам ја плагијатор. Није успео нигде да прнађе у свим објављеним радовима, часописима, књигама и другим местима где је годинама и годинама преводио све текстове. Никада нигде ништа није слично нашао. А имао само 4 његове кошнице.

Мене је називао Стаљином, Хитлером, ( све и сада има у његовим порукама на спосовом форуму и никад за то није био кажњен од стране уредника тог форума) организовао целе ескадроне егзекутора и уништитеља српског пчеларства како би зауставили сваку реч о Родној Воји.
Подстицао је и хвалио све доказане непријатеље Родне Воје, Нозевоја, Брстивара, Еко Воје и давао подршку свим уредницима на Спосовом форуму који су блокирали и нападали сваког ко ради са Родном Војом и ко користи српска пчеларска решења, Нозевој, Брстивар, Еко ВОЈу, Прелазне наставке, или Родну Воју.
Доносио човек чак из Канаде микроскопе и частио у неким пчеларским удружењима како би се сакрио иза финих дела а чинио највеће штете српском пчеларству.
Успео је да заустави напредак у српском пчеларству и поред тога што није успео да нађе било какву Везу Родне Воје са осталим кошницама.. Успео је да остави наследника на СПОС форуму, екипу која покреће друге теме у случајевима када се појављује прича и покрећу теме о Родној Воји, екипу која је задужена да прати стање и да по потреби скрене пажњу пчелара са Родне Воје , Еко ВОје или Брстивара,  на неке друге теме, теме о брату адаму, букфаст матицама и којечему а само у циљу умањења пажње пчелара на оно што је најважније а то је могућности које пружа Родна Воја и наши домаћи препарати.

Уђеш у профил на спос форуму и погледаш теме у којим је учествовао и све ће ти бити јасно.
Мене су успели да удаље са тог форума, провокацијама, стваљањем забране писања, вређањем од стране Саве Тадића ( миљеника господина канађинана) и вређањем и омаловажавањем на многе друге начине.

Он је отишао а остала је екипа да настави његовим стопама.
Ипак овде на овом форуму не могу.
Било ко да на овом форуму покуша да зауставља напредак нашег пчеларства биће заустављен. Није им ово СПОСов  форум да раде шта хоће. 

Благодарим...   
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Kresimir Jurisic Decembar 20, 2020, 22:21:36
Dobro vece narode pcelarski.
Nakon dugo vremena slucajno naletih na forum, i vidim jos uvijek polemike oko ove metode. Buduci da vec godinama radim sa, ajde da kazem nekom inacicom originalne metode, jos jednom da ipak malo podijelim iskustava u mom radu s idejom ove metode.
Prvo usporedba zapremine holandske kosnice sa RV. Originalne unutrasnje dimenzije holandskog Spaarkast je 385x385x228 mm. Malo je cudno da je razmak izmedju ramova 38.5 umjesto 37.5 kao kod vecine kosnica, ali tako je kako je. Ja sam to, buduci da sam pravio dobar dio svojih kosnica,  smanjio na 37.5 mm. Imam i kosnice originalnih dimenzija i nevidim velike razlike u radu. Jedino da ove s vecim razmakom su lakse pri radu. Dakle, originalno plodiste ima zapreminu od 33.8 litara, a plodiste s manjim razmakom 32.9 litara. RV, ukoliko se nevaram ima 34.3 litra. Dakle zapreminski, tu je to negdje.
Ukoliko je tacno ono da kvdratni decimetar saca, sa obe strane, ima 8000 celija, ovih holandskih ramova bi bilo dovoljno pet komada za nekih dobrih 33000 celija. Naravno pod uvjetom da je sve sace pravilno izgradjeno samo radilickim celijama. I onda bi sve celije trebale biti zalezene bez polena i meda. U praksi je naravno, ipak malo drugacije. Po originalnoj metodi, dva krajnja rama su zatvoreni sperplocom sa obe strane i neki stavljaju cak dva gradjevnjaka. Umjesto ovih ramova sa sperplocom, ja koristim dva rama zatvorenog meda. Bolje za odrzavanje toplote u kosnici i uvijek dovoljno hrane. Uz to i jedan gradjevnjak. Matici nakon ogranicenja ostaje dakle sedam ramova na raspolaganju. Tek sada, kad malo pocnem racunati, vidim da je to ipak puno vise od tih famoznih 30000 celija saca.
Sad malo o samoj ideji ove metode.
Sve je nastalo slucajno, u nedostatku vremen vikend pcelara. Drustvo se u proljece razvija nesmetano, sa dovoljnim zalihama hrane, bez ikakvih stimulacija i prevjesavanja ramova, okretanja nastavaka ili zamjene mjesta istim. Prva kontrola se svodi na utvrdjivanje zaliha hrane i prisustvo radilickog legla. Negdje u drugoj polovici aprila, dobra matica je zalegla vec nekih petnaestak ramova, plus minus. Tada je vec voce u cvatu i plodista se dijele maticnom resetkom, na gornje plodiste ide druga maticna i polunastavak visine 150 mm. Obe MR su bez leta. Buduci da matica ima vise celija na raspolaganju, ja cesto vadim po ram zatvorenog legla s pcelama iz raznih drustava i pravim starter za uzgoj matica. Ovakva postavka ostaje do konca sestog mjeseca, kad se vadi maticna izmedju plodista i matici prepusta prostor u oba plodista.
Ovakav nacin rada se pokazao dosta dobar iz vise razloga. Rad s pcelama je ogranicen i pojednostavljen. Donje plodiste se ne otvara i ne pregleda. Ono sluzi za deponovanje polena i privremeno skladistenje nektara. U gornjem plodistu, koje se kontrolise tijekom sezone rojenja, se nalaze mlade, kucne pcele, s kojima se moze raditi bez zastite. Odnos kucnih pcela i sabiracica je 3 naspram 8, sto je puno povoljnije od konvecionalnog nacina bez ogranicenja, gdje ovaj odnos 5 naspram 8. Znalci kazu da se pcele najvise trose lucenjem mlijeci. Metodom ogranicavanja legla, mlade pcele se ne trose previse buduci da je obim otvorenog legla smanjen. Umijesto da jedna mlada pcela hraniteljica mora opsluzivati nekoliko larvi, smanjeno je na jednu larvu. Na ovaj nacin se mlade pcele ne trose, a larve budu optimalno uzgojene. Pcele postaju prijevremno sabiracice i sto je jos vaznije, zive duze. To su dokazali na nacin da su dva drustva postavljena jedno do drugog. Jedno ograniceno s leglom, u drugom matica imala mogucnost neogranicenog zalijeganja. Onda su mlade pcele obiljezavane. U jednoj kosnici s zutom bojom, u drugoj crvenom. Kad su obiljezene pcele iz drustva, gdje je matica neograniceno legla, vec nestale, pcele iz drustva s ogranicenim leglom su vidjane jos nevjorovatna puna tri tjedna. Razlog tome jeste bjelancevisto masno tkivo, koje se nije istrosilo velikim lucenjem mlijeci. Na ovakav nacin se zapravo odgajaju pcele ravne rojevnim ili zimskim pcelama. I tu je ta dobit.
Sve je ovo teorija iza ove metode. U praksi, u mojim klimatsko pasnim uvijetima, mogu potvrditi da radi. Radim s pcelama bez zastite i uvijek meda u izobilju. Godine samo dobre i bolje. Ponavljam jos jednom, u mojim pcelarskim uvijetima.
Sto se rojevnog nagona tice, buduci da se ne drzim striktno odredjenog broja raspolozivih celija, ovisno od godine do godine, ipak ga ima. Ali recimo 70 do 80 procenata drustava ne ulazi u rojevni nagon. Koja udju, razrojavam, a poneki krisom pustim na granu. Car skidanja roja i njegov radni elan je za mene nesto velicanstveno. Poneki i zbrise, kao kod svakog amatera.
To bi dakle bio moj nacin pcelaranja baziran na ideji ove zamisli. Nadam se da sam malo pojasnio.
Lijep pozdrav.
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Jun 03, 2023, 00:15:53
https://youtu.be/3WZ556kdrNQ
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Jun 03, 2023, 00:17:02
https://youtu.be/Xl7V3b7HM9M
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Jun 03, 2023, 00:18:06
https://youtu.be/s5QPBJdVn5w
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Miroslav Jovanović Jun 03, 2023, 00:18:32
https://youtu.be/s5QPBJdVn5w
Naslov: Odg: Rensonova metoda
Poruka od: Vojo Brstina Jun 03, 2023, 23:05:23
Браво деда Мишко! Није била повољна година и обзиром да је било пуно киша у току паше и да пчеле нису најбоље искористиле багремову пашу резултати су ти одлични.

Поздрав драгим пријатељима...