Autor Tema: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE  (Pročitano 66343 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #60 poslato: Septembar 28, 2016, 08:12:49 »





Против грабежи приликом прихрањивања сам се борио максималним сужавањем лета . Ево како то изгледа.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #61 poslato: Septembar 28, 2016, 09:12:06 »
Gorane, slična situacija je i kod mene.
Ja sam vagao košnice prije par dana i nisam bio zadovoljan stanjem pa sam odlučio da podebljam zalihe hrane u košnicama. Temperature kod mene nisu baš išle u prilog jer se pčele tromo kreću i nerado izlaze iz ulica pa sporo odnose hranu. Preko dana kada malo otopli poveća se aktivnost i izlet pčela ali i tuđica je aktivna oko košnice. Suzio sam leta na svim košnicama na minimum. Stvori se povremeno velika gužva na letu. Juče sam na jednoj košnici gdje se stvorila velik gužva na poletaljci primjetio mnogo pčela natovarenih polenom. Maknuo sam blokadu i za par minuta gužva je prestala. Zaključak je po meni da su to uglavnom domaće izletnice koje su prihranom stimulisane na unos polena. Naknadno sam ipak vratio blokadu na leto.
Već sam ranije vršio prihranu ali izgleda da su dosta potrošile u međuvremenu pa smatram da je bolje i sada dodati nego da skapaju od gladi ili da ih hranim pogačom u nedoba.

Još jedan problem su i ose. Često ih nađem ispod mrežice u zbjegu a i povremeno primjetim da nesmetano uđu u košnicu. Dosta su živahnije od pčela po hladnijem vremenu.

Pozdrav...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #62 poslato: Septembar 28, 2016, 11:41:46 »





Бојане , није ситуација слична већ апсолутно иста.
Прва од нападнутих кошница ми је била ова чију ћу слику објавити. То су у ствари две кошнице - два одвојена друштва под истим кровом. Доње друштво је као што се види у формацији : подњача , два РВ наставка , збег хранилица. Изнад ње је пуна преградна даска од ОСБ плоче . Затим следи друго горње друштво које је на једном РВ наставку изнад кога је збег-хранилица и кров.
Грабеж се појавио код горњег , слабијег друштва , овогодишњег касног роја али се проширио и на доње друштво. Као што се са слике види на доњем друштву сам потпуно затворио округло лето а оно класично на подњачи сузио на минимум.
На горњем друштву сам поставио тунел и крај њега оставио место за пролазак само једне пчеле. Округло лето сам привремено на пар сати потпуно затворио а касније опет ослободио када се све смирило и храњење престало.
Сужена лета сам оставио и након напуштања пчелињака и тако ће остати до наредне посете за десетак - петнаест дана. Слика је настала при вршењу интервенције сужавању лета.


Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #63 poslato: Septembar 28, 2016, 20:01:13 »
Jučer pri pregledu nukleusa na stacionaru u jednom društvu koje je bilo kasno formirano našao uredno očišćene sve okvire, matica na satonoši i 3 pcele :( Pratio sam ga od ranije sužavao leto na 1 cm ali džabe sve kad je bilo slabo. Imam jos dva 5 okvirna nukleusa u kojem kronično nedostaje meda iako sam prihranjivao, sada čekam da još malo zahladi i prestane izlet pčela onda ću im dodati okvire sa zatvorenim medom koje će trebati samo presortirati oko klubeta. Ovo u vezi osa sam takodjer primjetio, iako su pčele u košnici prilično živahne ose se šetaju kao "kod kuće", pomoćna leta sam odavno zatvorio a leto na podnjači suzio

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #64 poslato: Septembar 29, 2016, 20:18:32 »
I kod mene danas još jedna manje, kasni roj, pre 2 nedelje leto sam suzio da samo jedna može proći, ali džabe. Bar su lepo očistile saće. ;D A i osa ima i to dosta, klopke pune i još naviru.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #65 poslato: Novembar 25, 2016, 11:06:19 »
Odgovor na pitanje koji mi je bilo postavljeno:

Da li pojava pčela u letnjmem periodu, ispod žičane podnjače, predstavlja tihu grabež?

            Prirodna osobina pcela da sakuplja hranu ( nektar, med..) tamo gde ga ima pa i po cenu da ga otima od drugih. Druga prirodna osobina pcela da sacuva sakupljene kolicine meda nedozvoljavajuci da joj druge uzmu po cenu i stradanja pocela jedinki u borbi za odbranu. Iz tog razloga one organizuju strazi na otvorima gde god mogu da prodju a lepe propolisom da nebi usao neprijatelj tamo gde ne mogu da prodju i gde ne mogu odbranu da vrse strazom. Borba izmedju jednih koje zele da uzmu i drugih koje se brane je grabez. Grabez je po prirodi nasilna stvar i moze se uporediti sa ,,silovanjem,, uz odbranu. Ako pcele nasilno uzimaju tudji med u kosnici a da domace se ne brane onda je to tiha grabez i to bi mogli da uporedimo sa ,,silovanjem,, bez saglasnosti ali i bez odbrane. Ako se neko slobodno daje onda to nije ,,silovanje,, pa bi mogli reci i da nije u prirodi pcela da svoj med dobrovljno daju tudjim pcelama. Ako bi to bilo istina onda bi pcele svoj med predavale i kroz leto i druge otvore sto je potpuno suprotno prirodi pcela da se brani o drugih. Ako bi to bilo moguce onda bi te pcele ( drustva ) stradala i takve osobine pcela nebi bile prenete na buduce generacije i ta osobina nestaje kao sto je i nestala, odnosno ne postoji.
            Tacno je da sa pojavom zicanih podnjaca uocena pojava skupljanja pcela ispod zicane podnjace i miroljubivi kontakt sa pcelama u kosnici. Po meni radi se o pcelama iz iste kosnice i kontakt se odvija iz dva moguca razloga: Jedan razlog da pcele iz kosnice hrane gladne pcele koje su njihove a koje su van i drugi da pcele koje su van donose nektar iz prirode i kroz mrezu ga predaju kucnim pcelama. Odmah se postavlja pitanje zasto pcele koje su van ne udju u kosnicu?  Pcele koje su van su privremeno ili stalno van zbog pogresne orjentacije koja se dogadja: a) kad se vrsi orjentacioni let one pcele koje su pale nize ispod kosnice posle su da udju u kosnicu kroz zicanu mrezu umesto na leto i u nemogucnosti da udju kroz mrezu nisu znale da se vrate. b) privremeno zadrzavanje kod pase kada se izletnice vracaju sa pase i onako teske padnu u travu ispod kosnice i onda mile i pokusavaju da se vrate kroz zicanu mrezu. c) Kad zbog visokih temperatura pcele prave bradu na poletaljci a krijuci se od sunca jednim delom se hvataju ispod poletaljke i posle kod vracanja pokusavaju kroz zicanu mrezu gde je nemoguce proci i tu prave rojcice (grupice pcela). d) ako je nespravna zica pa prolaze kroz sire otvore i nemogu da pogode da se vrate. Kod ove pojave ako ima lim ili leseonit ispod, pcele bivaju zatvorene i stradaju sto ponekad izaziva neprijatan miris mrse.
            Kod seljenja kosnica sa zicanom mrezom mi pre seljenja zatvaramo leta ali skoro uvek ima po neka ili nekoliko pcela koje su sa vanjske strane i koje posle oblecu oko kosnice li mile po kosnici sto nam otezava utovar i istovar. Sve u svemu ne bi trebali mnogo obracati paznju osim ako je zicani pod nespravan sto obavezno odmah treba popraviti.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #66 poslato: Avgust 15, 2017, 10:45:58 »



                        Приметио сам да велики број присутних корисника задњих дана посећује ову тему. Да ли је то знак да се грабеж опет појављује на пчелињацима ? Обзиром на временске прилике и пашне услове не би ме много зачудило.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #67 poslato: Avgust 15, 2017, 12:26:56 »
Citat
Приметио сам да велики број присутних корисника задњих дана посећује ову тему. Да ли је то знак да се грабеж опет појављује на пчелињацима ? Обзиром на временске прилике и пашне услове не би ме много зачудило.

Vrlo moguće Gorane.

Ja sam po malo dopunjavao zalihe u mojim košnicama u prethodnom periodu sa namjerom da u ovom suhom i bespašnom periodu dam pčelama elana da izvedu zdravu i brojnu generaciju zimskih pčela. Obično to radim kasno kada je već mrak pa nemam problema sa ovom pojavom ali prije dva dana sam zbog drugih obaveza sirup sipao malo ranije i odmah sam primjeto da su se pčele uznemirile i da se izvana skupljaju na spoju između gornjih nastavaka i hranilica pokušavajući da prodru u košnice privučene mirisom sirupa. Dodatno sam suzio leta i nje bilo problema ali to jasno ukazuje na moguće komplikacije.

Nekoliko puta me je brecnula neobična gužva na letima pa sam pomislio da je grabež ali se ispostavilo da mlade pčele u svom plesu prave gužvu i pometnju na suzenim letima. Otvorim leta do kraja pa gužva nestane za par minuta.

Primjetio sam da se kod mene ples mladih pčela u ovom periodu odigrava nešto kasnije nego u prvom djelu godine. U proljeće i u prvom dijelu ljeta je to obično bilo malo iza podneva a sada ih često primjetim oko 16h kako se ispred košnica igraju u letu. Leta su kod mene sužena pa radilice koje pristižu sa polenom imaju muku da se kroz tu gužvu proguraju unutar košnica.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #68 poslato: Avgust 15, 2017, 23:17:32 »
Kod mene se pojavila grabez danas na ovogodisnjem roju koji je u poslednje vreme vidno oslabio jer je bio ostao bez matice. Nisam prihranjivao pa zakljucujem da su "osetile" njegovu slabost. Suzio sam maksimalno leto, premestio i na to mesto postavio praznu kosnicu. Nisam optimista, ali videcemo sta ce biti sa njim, po meni, mozda je prirodna selekcija i najbolje resenje za njega.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #69 poslato: Avgust 16, 2017, 01:38:02 »
Moras da sredis roj da dobije sparenu maticu inace nema nista od toga, meni se to desilo posle bagrema i uspeo sam da spasem tada 3 roja koje sam formirao tada, pomerio ih sa tog mesta i postavio prazne nastavke a rojeve pokrio a pokosenom travom.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #70 poslato: Avgust 16, 2017, 12:31:15 »
Sasa, sada u trenutku napada roj je imao maticu, prisilnu, izvedenu prve polovine jula, kada je i ostao bez stare matice.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Грабеж на пчелињаку и њено спречавање
« Odgovor #71 poslato: Novembar 24, 2018, 13:37:12 »
Читам теме о грабежи, има одличних савета и запажања како заштитити своја друштва.
Занима ме да ли и како пчелари спречавају пчеле да иду у грабеж?

Грабеж је двосмерна појава и двородна* именица.

* двородне именице су: бол, глад, чар, млеч, сврабеж, грабеж и сл. које могу бити и мушког и женског рода; именица финале може бити мушког и средњег рода.



Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #72 poslato: April 13, 2019, 11:42:26 »
Moj skroman doprinos ovoj temi je nacrt za izradu tunela protiv grabezi od stamparskog lima. Kada sam proguglao na ovu temu video sam raznih slika ali od nacrta nista. Kome odgovara moze i da modifikuje na svoj nacin.
Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #73 poslato: Jul 12, 2021, 12:35:35 »



Јуче сам по први пут ове сезоне приметио грабеж на пчелињаку у Плани. Један од слабијих ројева је нападнут па сам му додао преко хартије један медишни наставак пун пчела са производног друштва да га појачам са пчелом али и са храном. Лето сам сузио колико сам могао на 3-4 цм. Нисам хтео више због ових врућина које трају ево већ преко 20 дана а крај им се не назире. За пар дана ћу проверити ситуацију па ако не буде имао снаге да се одбрани растурићу то на време да ми се којим случајем не прошири и на друге ројеве или пренети на други пчелињак.
Иначе у разговору са више колега долазим дао информација да се грабеж увелико појављује посебно након враћања пчелињака са паше на стационар. У недостатку квалитетне паше не мали број колега је из кошница изврцао све што се могло , узео пчелама душу и задњу резерву хране и велику војску оставио гладну и бесну. Логична поседица је општа отимачина - грабеж. Значи опет је главни фактор насталог проблема човек а не пчела.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #74 poslato: Jul 13, 2021, 15:17:43 »
Глад никада није подстицала грабеж.
Гладне пчеле не нападају друге кошнице а њих нико ни не дира јер хране немају и не постоји разлог да их неко дира.
Да.
Украдох мало  времена од времена планираног за одмор да видим шта се пише.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.