Autor Tema: Prelazni RV nastavak  (Pročitano 40505 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Ristic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bogutovac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #60 poslato: Avgust 11, 2021, 11:35:29 »
Procitao sam ovu temu o prelasku pcela iz drugih kosnica u RV i jasno mi je sto se plodista tice ali mi je i dalje nejasno da li ce stici pcele da izgrade i medisne nastavke do pocetka bagrema i da li ce se prelazak u rv u rano prolece odraziti na bagremovu pasu?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #61 poslato: Avgust 13, 2021, 09:13:26 »
Procitao sam ovu temu o prelasku pcela iz drugih kosnica u RV i jasno mi je sto se plodista tice ali mi je i dalje nejasno da li ce stici pcele da izgrade i medisne nastavke do pocetka bagrema i da li ce se prelazak u rv u rano prolece odraziti na bagremovu pasu?


Иване , тешко да ћеш на постављено питање добити конкретан одговор. Из твог питања се да закључити да ти је намера да прелазни наставак и пребацивање пчела из ЛР - а у РВ наставке урадиш током пролећа наредне године. Мислим да ти је та замисао и намера добра. Ипак , ко може знати какво ће време и пролећни развој бити наредне године. Нико озбиљан. Присети се само ове године и чињенице да је фебруар месец био топлији од марта и доброг дела априла. Многи и са изграђеним кошницама нису успели да друштва припреме за багрем.


Но , ја бих се држао оне народне да : " Ко се врабаца плаши тај жито не сеје ".


На пролеће идуће године на најјаче изимљене заједнице у јеку пролећног развоја постави прелазне наставке. Мислим да је најраније време за то кад процвета џанарика . Истовремено ће бити потребна и стална прихрана шећерним сирупом. Ако време и пролећни развој послуже стићи ће оне до багрема. Ако не , завршићеш прелаз са ЛР-а на РВ у току багремове паше.


Значи посеј жито и не плаши се врабаца.












Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #62 poslato: Avgust 25, 2021, 23:55:45 »
Пчеле не треба уопште да изграде медишно саће пре почетка паше и изградња саћа у току паше не умањује принос меда у стварости осим у књигама и којекаквим текстовима у часописима и којекуда.  ;) ;)

Наравно ако се на време крене са пребацивањем пчела Прелазни наставак неће умањити принос меда. Важно је само благовремено све пребацити и правилно ограничити матицу.

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.