Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118347 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #285 poslato: Novembar 25, 2020, 07:56:04 »
Goran:"Usledila je kraća rasprava..."
Ma,[size=78%] nije trebalo rasprsavljati...[/size] >:( [size=78%]trabala je jedna roditeljska...[/size] ;)
Samo da dodam - središne, plodišnie ramove nikako ne razmacinjati! Krajnje ramove (prvi i deseti ili prvi i deveti - oni mogu biti razmaknuti).


Anto, Nenade,
Srećom je Voja napravio košnicu koja nema "smrtni prostor". Njegova košnica ima "medni put"!


Душане,


Већ код прве отворене кошнице  сам видео да нешто није у реду. Клубе је било растресито, пчеле љуте. У неким кошницама између средишњих рамова размаци као аутостраде.Пчеле између тих рамова у два слоја. Једва четири улица пчела не зато што их нема довољно већ зато што су неправилно распоређене. Наравно да сам одмах ставио примедбе. Пријатељ ми је али му није било право. Мало је сујета прорадила па смо се закачили али је на крају послушао и све је наравно било у реду.


Што се тиче "медног пута " слажем се да су га оне имале у кошници. Међутим, питање је како би га користиле и да ли би уопште могле да га искористе. Са јачим захлађењем би се збиле  још више и одвојиле од бочних рамова са храном. Наставци су укрштени , пчеле отишле скроз у страну и питање је како би горе прелазиле. Храна није правилно распоређена и било би ту бојим се белаја. Богу хвала све смо средили те и не морамо да знамо како би се све завршило. Боље спречити него лечити.

Van mreže Radovan Ćirković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: žitište
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #286 poslato: Novembar 25, 2020, 09:34:36 »
Moj prijatelj je početnik u pčelarstvu i zaboravio je dići plodište pred jesen. Klube mu je ostalo u donjem nastavku a gore med. Ne znam što bih mu savjetovao, da pričeka još malo možda se same prebace u gornji nastavak, da sam prebaci 1-2 okvira sa pčelom u gornji nastavak ili da zamjeni mjesta nastavcima i poklopi okvirom meda satonoše iznad klubeta.
Radi se naravno o RV košnici

 Anto da li ima legla u tim društvima?
 Imao sam iskustva da po prestanku legla zajednica sama ode u gornji prazan nastavak, bez obzira što je sva hrana bila u donjem, zbog toga je društvo uginulo od gladi i ako je dole imalo najmanje 15kg hrane.
 Napomena da nije u pitanju rodna voja nego DB plodište i lr medište, moja greška-nedostatak pažnje i ne iskustvo sa DB košnicama. I ako nije rodna voja u pitanju mislim da je pčelinji instikt svugde isti. Jedno moje malo iskustvo koje vam možda bude pomoglo, ali opet pre poslušajte starije-iskusnije kolege nego što sam ja.

 Goprane da sam bio u vašem društvu podržao bi te, ali nebi ništa insistirao, daš savet-mišljenje a drugar neka donese odluku, jer posledice su samo njegove.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #287 poslato: Novembar 25, 2020, 10:41:33 »



 Goprane da sam bio u vašem društvu podržao bi te, ali nebi ništa insistirao, daš savet-mišljenje a drugar neka donese odluku, jer posledice su samo njegove.


Слажем се Радоване тако је и било. Не волим да никоме " солим памет " па то нисам радио ни овога пута. Једноставно сам изложио стање како га ја видим и зашто није добро а он је као разуман човек саслушао и послушао. Више је он био љут сам на себе јер није почетник са РВ кошницом. Изгледа да је тако радио и прошле године па је на пролеће имао велике губитке и тек сада му је постало јасно шта је разлог. Тражио је нека оправдања зашто је остављао тај размак тек толико да се сам пред собом оправда али је на крају и сам себи признао да је грешио. Људски је и то а грешке је скупо платио па има наук за убудуће.





Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #288 poslato: Novembar 25, 2020, 16:04:28 »
Ne znam dali ima legla, čuli smo se telefonom. Ići do njega kad budemo radili oksalnu pa ću vidjeti što da se napravi

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #289 poslato: Decembar 01, 2020, 17:34:39 »
Gorane,potpuno si ispravno postupio.Meni se skoro svake zime to dogodi da neko klube bude levo ili desno u nastavku.Nisam pridavao tome značaj ako imaju dosta hrane.Ozbiljno si me upozorio.Hvala puno na tvojoj priči,Pozdrav

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #290 poslato: Januar 01, 2021, 19:25:09 »
Srećna i medna Nova godina kolege pčelari.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #291 poslato: Septembar 27, 2021, 23:04:54 »
Све заједнице су одавно већ постављене у зимску конфигурацију , додан им је густи лековити сируп са Нозевојом и практично све су  зазимљене.
Пре пар дана превезли смо један пчелињак са севера Баната на зимовање у топлије крајеве.
 

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #292 poslato: Decembar 31, 2021, 17:33:13 »
Poštovane kolege,ako je društvo klube formiralo u prvom nastavku,da li bi smeli u ovo doba godine rotirati nastavke s obzirom da sutra najavljuju 15 stepeni? Želim Vam puno zdravlja i sreće u 2022 godini i neka Vam bude medna i berićetna.Pozdrav iz Beograda

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #293 poslato: Decembar 31, 2021, 22:28:18 »
Може Драгане.
Сада то уради кад већ ниси до сада и поред клубета додај тј подигни рамове са медом.
Пожељно је да сада у том наставку који подижеш не буде мање од 7-8 кг меда.
Уколико нема толико хране одмах додај погачу коју ће пчеле за неколико топлих дана прерадити и спустити у зону зимовања
Боље и тако него да за месец или два дана остану без хране или одвојене од хране.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #294 poslato: Januar 01, 2022, 17:43:19 »
Poštovane kolege,ako je društvo klube formiralo u prvom nastavku,da li bi smeli u ovo doba godine rotirati nastavke s obzirom da sutra najavljuju 15 stepeni? Želim Vam puno zdravlja i sreće u 2022 godini i neka Vam bude medna i berićetna.Pozdrav iz Beograda

Код нас је уобичајено да друштва у децембру или јануару сводимо на један наставак. Обично унесем у кућу неколико рамова да се загреју (није обавезно, али је пожељно). Горњи наставак се спусти на подњачу и пчеле се из доњег истресу. Делује „застрашујуће“ када се то ради зими, али је потпуно сврсисходно.

При истресању се тај доњи наставак стави на горњи и онда се редом ваде рамови и истресају. Ако те занима, могу и подробније да напишем појединости које могу бити битне.

Друга могућност је оно што сам већ описивао у једној теми, а то је наношење мање количине меда на сатоноше горњег наставка. Ако има легла у првом наставку, неће га напустити. У том случају...опет истресање. А може се наћи где је легло и подићи те рамове у медиште. Тако су безбедне дуже време, јер је легло у ово доба обично на малом броју рамова.

Подизати више рамова да би клубе прешло није добро решење јер су ти рамови углавном слаби са храном. Опет, ако се подигне мало рамова, пчеле се лепо врате :) доле и џаба посао.

ПС
Наравно, када људима кажеш да треба нешто урадити током зиме, обично „падну у несвест“ :) од самог предлога...и оставе пчеле да преживљавају...па се деси да не преживе.

На сликама се види како изгледа друштво које је истресено у сред зиме у наставак пун меда...и преде...што значи да му ништа не фали. Овако друштво спада у јака друштва по доступности хране, што је зими пресудно. Узалуд јако друштво ако је угрожено недоступном храном.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #295 poslato: Januar 01, 2022, 18:05:32 »
Наравно за овај посао (свођења на један наставак) не мора бити температура 15 степени већ се може урадити и на ниским температурама (и испод нуле, битно је да нема јаких падавина или прејаког ветра).

Основни услов је да у том другом наставку (који остаје једини наставак) има довољно хране...што више, то боље.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #296 poslato: Januar 04, 2022, 17:02:03 »
Hvala puno na odgovorima,uradio sam rotaciju nastavaka ,mislim da neće biti štetnih posledica jer je vreme bilo baš lepo i toplo za ovo doba godine.Još jednom hvala za odgovore

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #297 poslato: Januar 26, 2022, 14:22:01 »
Poštovane kolege,ako je društvo klube formiralo u prvom nastavku,da li bi smeli u ovo doba godine rotirati nastavke s obzirom da sutra najavljuju 15 stepeni? Želim Vam puno zdravlja i sreće u 2022 godini i neka Vam bude medna i berićetna.Pozdrav iz Beograda

Код нас је уобичајено да друштва у децембру или јануару сводимо на један наставак. Обично унесем у кућу неколико рамова да се загреју (није обавезно, али је пожељно). Горњи наставак се спусти на подњачу и пчеле се из доњег истресу. Делује „застрашујуће“ када се то ради зими, али је потпуно сврсисходно.

При истресању се тај доњи наставак стави на горњи и онда се редом ваде рамови и истресају. Ако те занима, могу и подробније да напишем појединости које могу бити битне.

Друга могућност је оно што сам већ описивао у једној теми, а то је наношење мање количине меда на сатоноше горњег наставка. Ако има легла у првом наставку, неће га напустити. У том случају...опет истресање. А може се наћи где је легло и подићи те рамове у медиште. Тако су безбедне дуже време, јер је легло у ово доба обично на малом броју рамова.

Подизати више рамова да би клубе прешло није добро решење јер су ти рамови углавном слаби са храном. Опет, ако се подигне мало рамова, пчеле се лепо врате :) доле и џаба посао.

ПС
Наравно, када људима кажеш да треба нешто урадити током зиме, обично „падну у несвест“ :) од самог предлога...и оставе пчеле да преживљавају...па се деси да не преживе.

На сликама се види како изгледа друштво које је истресено у сред зиме у наставак пун меда...и преде...што значи да му ништа не фали. Овако друштво спада у јака друштва по доступности хране, што је зими пресудно. Узалуд јако друштво ако је угрожено недоступном храном.

Ако сам добро разумео, поступак је следећи, у случају да друштва зимују на 2 РВ наставка:
2. наставак од подњаче (који је летос био плодиште), у којем се налази легло, се постави на подњачу као 1. наставак, а онај наставак који је био први од подњаче (летос био медиште) се погидгне на 2. место и из њега се истерсу пчеле у, сада, 1. наставак ("плодиште"). Дакле, из "медишта" се истресу пчеле у "плодиште" и "медиште" се склони, те друштва настављају зиму на само једном наставку - "плодишту" - у којем треба да буде што више хране?

Претпостављам да се овим поступком осигурава да се пчелиње клубе на растури и да пчеле не остану без хране у покушају да заштите легло од хладноће?

Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #298 poslato: Januar 26, 2022, 15:35:11 »
Написао сам овде да си мало закомпликовао то „питање“

Иначе, твоје питање је управо закомликовано предубеђењем о неким ранијим премештањима наставак па тако одређени делови кошнице губе „идентитет“.

Не замери што не персирам, а не познајемо се (мислим овде на форуму) и што сам рекао да си закомликовао јер у ствари и јеси то учино :)...могуће је да је у мом случају пресудно моје здравствено стање, али твоја порука обилује бројевима и наводницима и мени је то заморно...и све си измешао и промешао...или се мени у глави све "смућкало" :)

Немој се наљутити због ове моје примедбе (и смајлија јер није намера да се наругам, него да ти схватиш...ако хоћеш) јер пчеле имају плодиште и медиште у условима кошнице (у природи је то само гнездо и једноставније је). Кажем, потрудићу се да напишем нешто о том „непримерном захвату“ који је непримерен јер се спроводи зими...због неопходности јер спасаваш друштво од пропасти (или бар од слабљења јер се може и некако извући, али страдају бочне улице).

И...замолио бих за стрпљење јер можда не стигнем данас због мог здравственог стања али и радосних догађаја последњих дана јер сам добио унука...па је било мале прославе и у кући, што ми је мало додатно утицало на здравље...и неиспаваност :). Не знам колико ти је хитно, па ако јесте „да запнем“ и урадићемо нешто... :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #299 poslato: Januar 26, 2022, 15:42:41 »
Све разумем, размрсићемо се већ некако.  ;D Што се мене тиче, није ништа хитно.

Честитам за принову, биће прилике, па ћете ми све објаснити.

Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733