Autor Tema: OD POČETKA  (Pročitano 7431 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
OD POČETKA
« poslato: Maj 11, 2014, 08:01:07 »
Od 09.05.2014, počinjem da se bavim pčelarstvom.
U petak u 13.00 sa suprugom polazim kod Voje za delove od 10 košnica, koje treba ofarbati, pre naseljavanja. Zbog bržeg putovanja idemo Lagunom, uzećemo najneophodnije elemente za prvi nastavak.
Svi se čude što sam rešio da nabavljam pčele i košnice na rastojanju od 700 kilometara a imam ih ovde kod sebe. Nije prvi put da mi se čude, uvek sam sve radio drugačije od većine i ne žalim se.
Ako mislite da je neorganizovano: ići u Novo Miloševo da bi se uzeli delovi košnica koje treba ofarbati, vratiti se u Kruševac, ofarbati, postaviti satne osnove i čekati da Voja spremi rojeve (polovina Juna), kad stignu rojevi staviti sve to u kombi, otići ponivo u Novo Miloševo ubaciti rojeve i ozeti preostale nastavke od košnica U PRAVU STE. Postoji hiljadu praktičnijih načina da se ofarba 10 (podnjača+nastavak+hranilica) a da se ne voze u krug. Hteo sam da se vidim i upoznam sa Vojom.
Sa jednom pauzom (ribnjak Bečej) putovanje traje 5 sati. Kod Voje stižemo u 18 časova, Voja je naravno još u pčelinjaku. Dok je Vojina ćerka skuvala kavu  stiže Voja. Pijemo rakiju i kafu, priči nema kraja, a mi nigde i ne žurimo, imamo samo 350 kilometara nazad. U 21.30 polazimo nazad, sa jednom pauzom (Lozovčka česma) kući stižemo u 02.30.
A da, Vojina rakija je super. Na dve popijene (sa sendvičom i kafom preko) balon u Bubanj potoku pokazao 0,00
« Poslednja izmena: Maj 11, 2014, 08:29:50 od strane Andreja Anđelković »
Andra
062 31 00 13

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #1 poslato: Maj 11, 2014, 10:14:16 »
Колега нека ти је срећно и берићетно! Поздрав из Мале Моштанице  :D 

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #2 poslato: Maj 11, 2014, 21:58:22 »
Juče počele pripreme mesta za pčelinjak. Dvorište tastove kuće u selu Velika Vrbnica (opština Aleksandrovac) 14 km od Kruševca.

https://maps.google.com/maps/ms?msid=207165162064777895542.0004f78de6438dce17dd5&msa=0&ie=UTF8&ll=43.532356,21.206328&spn=0.006627,0.016512&t=h&z=17&vpsrc=0&iwloc=0004f919bf7721ef5af61 
Andra
062 31 00 13

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #3 poslato: Maj 14, 2014, 02:54:12 »
Добро нам дошао колега Андреја.
Хвала Вам на посети, пријатном дружењу и лепим речима.

Желим Вам срећан и успешан улазак у пчеларство.

Поздрав из Новог Милошева....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #4 poslato: Maj 14, 2014, 13:31:31 »
Od 09.05.2014, počinjem da se bavim pčelarstvom.
U petak u 13.00 sa suprugom polazim kod Voje za delove od 10 košnica, koje treba ofarbati, pre naseljavanja. Zbog bržeg putovanja idemo Lagunom, uzećemo najneophodnije elemente za prvi nastavak.
Svi se čude što sam rešio da nabavljam pčele i košnice na rastojanju od 700 kilometara a imam ih ovde kod sebe. Nije prvi put da mi se čude, uvek sam sve radio drugačije od većine i ne žalim se.
Ako mislite da je neorganizovano: ići u Novo Miloševo da bi se uzeli delovi košnica koje treba ofarbati, vratiti se u Kruševac, ofarbati, postaviti satne osnove i čekati da Voja spremi rojeve (polovina Juna), kad stignu rojevi staviti sve to u kombi, otići ponivo u Novo Miloševo ubaciti rojeve i ozeti preostale nastavke od košnica U PRAVU STE. Postoji hiljadu praktičnijih načina da se ofarba 10 (podnjača+nastavak+hranilica) a da se ne voze u krug. Hteo sam da se vidim i upoznam sa Vojom.
Sa jednom pauzom (ribnjak Bečej) putovanje traje 5 sati. Kod Voje stižemo u 18 časova, Voja je naravno još u pčelinjaku. Dok je Vojina ćerka skuvala kavu  stiže Voja. Pijemo rakiju i kafu, priči nema kraja, a mi nigde i ne žurimo, imamo samo 350 kilometara nazad. U 21.30 polazimo nazad, sa jednom pauzom (Lozovčka česma) kući stižemo u 02.30.
A da, Vojina rakija je super. Na dve popijene (sa sendvičom i kafom preko) balon u Bubanj potoku pokazao 0,00

Ovo jako podseća na moj početak...Kolega, srećno!

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #5 poslato: Maj 14, 2014, 17:25:54 »
Hvala na lepim Željma. Borise, kojom bojom si obojio košnice?
Andra
062 31 00 13

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #6 poslato: Jul 12, 2014, 21:56:55 »
05.07. preuzeti rojevi na osnovama kod Voje, 6 ramova po košnici. Sa mnom je bio kolega sa par godina iskustva pčelarenja sa DB košnicama. Kaže da su rojevi korektni, zainteresovala ga RV košnice, naseliće jednu za početak.
Vojin brat Rade je postavio satne osnove na sledeci način:
- Na levom kraju dve ( pozicija 1. i 2.)
- Na desnom kraju jedna ( pozicija 10.)
- Treća od desnog kraja (pozicija 8.)
Vojin savet za prihranjivanje 0,5 litara sirupa 1:1 sa 2% Nozevoja dnevno tj. 1 litar svako drugo veče ili 1,5 litara svako trće veče.
Transpor bez problema.
Naseljene na pčelinjak 06.07. pre podne.
Prehranjivano uveče:
1. 06.07. 1,5 litara sirupa (1:1)
2.  09.07. ( prazne hranilice od prethode prihrane) 1 litar sirupa (1:1), primetio sam da unose polenov prah (žut i narandžast), pojavili se neki sitni mravi ne previše.
3. 12.07. ( prazne hranilice od prethode prihrane) 1,5 litara sirupa.
Danas sam prvi put u životu otvorio košnicu. Pregledao sam ramove, preciznije pregledao sam krajeve, zanimalo me dal prave saće. Situacija je sledeća:
8. ram na strani ka 7. ramu izgrađeno skoro svo saće fali malo pri dnu, na strani ka 9. ramu izgrađeno  od trećine do polovine odogo na dole.
10. ram Na par košnica počinu da grade saće na sredini pri vrhu.
1. ram neizgrađeno
2. ram na strani ka 3. ramu na  nekoliko košnica počele da grade saće na sredini pri vrhu.
Primetio sam da na 2. ramu nisu gradile tamo gde saće na trećem ramu na strani ka 2. ramu nije kompletno, mislim da kompletiraju 3. ram.
Na nekoliko košnica na cetralnim ramovima grade nešto što pčelaru diletantu liči na matičnjake, ovo što su napravile je na košnicama na kojima sporije grade saće. Skinuo sam sa jednog rama zgnječio i slikao
 


 
Andra
062 31 00 13

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #7 poslato: Jul 12, 2014, 22:00:35 »
Omaškom sam poslao samo jednu sliku. Sad su sve poslate. Da li je ovo što moje pčele prave uobičajeno ili je nepoželjno.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #8 poslato: Jul 12, 2014, 22:25:18 »
A da, promenio sam mesto pčelinjaka, odustao sam od ideje da prvo počnem na pomoćnom pčelinjaku, da se na njemu učim pa da kasnije formiram ozbiljniji pčelinjak, naselio sam odmah na mesto na kom je planiran pčelinjak. Učiću se na njemu i proširivati. Pčelinjak je 25 ari, pored potoka koji do sada nije leti presušivao. Lokacija: https://www.google.rs/maps/ms?vps=1&hl=sr&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=207165162064777895542.0004fdad379c10c7d5eb1&dg=feature. Uskoro ću postaviti fotografije sa pčelinjaka.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #9 poslato: Jul 12, 2014, 22:30:14 »
Nesto mi tu malo pcela imas  8)         
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #10 poslato: Jul 12, 2014, 23:22:12 »
Ovo što je kolega Vlada primetio isto se i meni čini(ali to se vremenom"ispegla"izlaskom novih pčela iz legla).Moj utisak je da si istovremeno dodao više  SO  u jednom bespašnom periodu bez obzira koliko ih prihranjujes,pa ja sam svoje rojeve naselio negde 11,12juna(prihranjivao istim tempom kao i ti) i imam košnicu gde sam tek prosle nedelje dodao 10-tu SO tj.ram(a kad sam ih naselio sutradan negde sam dodao svega 1 negde 2 rama SO).Dakle moje neko iskustvo govori da se SO dodaju redom kako ih pčele izgrađuju pogotovo kod mladih rojeva i male količine pčela  a ne odjedanput.Možda grešim ali mislim da samo tako osnove mogu pravilno i kvalitetno da budu izgrađene.Naravno da ne bude zabune imam i drustava gde sam podigao i drugi nastavak ali opet kazem treba pratiti razvoj drustva,-količinu zrelog legla u preostalim ramovima,aktivnost matice i td. pa dodavati SO.I dobro je sto postoji ovaj forum jer sam mnoge korisne savete dobijao od kolege Dragana i drugih kolega...Jedino Andreja ti imas prednost da imas Nozevoj a ja ga očekujem ovih dana da mi stigne kako je Voja i obećao pa da društva poguraju još bolje...
« Poslednja izmena: Jul 12, 2014, 23:55:09 od strane Darko Vujičić »

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #11 poslato: Jul 13, 2014, 05:49:58 »
Darko, šta je ovo na satonošama?
Andra
062 31 00 13

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #12 poslato: Jul 13, 2014, 07:56:30 »
Za mene a i nadam se većinu koja prati ovaj post je mozda bitnije pitanje koliko ti trenutno imas ramova gusto zaposednutih i pokrivenim pčelama u kosnici koju si fotografisao?Da bi dalje mogli da predpostavljamo i zaključujemo ....

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #13 poslato: Jul 13, 2014, 14:24:40 »
Колега Анђелковићу,
Прво да ти честитам пчеларски почетак и да ти пожелим сваку срећу и успех.
Што се тиче твојих питања које се поставио, док ти се не јави неко од искуснијих колега да ти кажем своје мишљење. 


" Na nekoliko košnica na cetralnim ramovima grade nešto što liči na matičnjake, ovo što su napravile je na košnicama na kojima sporije grade saće. Skinuo sam sa jednog rama zgnječio i slikao".
"Da li je ovo što moje pčele prave uobičajeno ili je nepoželjno". 

Колега, други пут сликај то што ти није јасно и постави питање уз ту слику. Када то што те занима скинеш и згњечиш па сликаш, шта да ти ико каже. То је што се тиче те "згњечене", слике.
Што се тиче саћа које пчеле граде између сатоноша и хранилице, то се дешава и није ништа необично. При прегледу кошница то саће пажљиво уклони пчеларским ножем.


Ниси поставио слику свих кошница па ми није познато да ли су све кошнице исте боје и како си поставио те кошнице. Ако сам добро приметио, ти си сликао две различите кошнице. Што се тиче ројева које си набавио код Воје, он ти је сасвим сигурно дао ројеве са довољним бројем пчела и легла. Постоји могућност ако су кошнице исте боје и ако су смештене на постоља, да дође до мањег или већег мешања пчела па пчеле из једне кошнице оду у неку другу.
То онда доведе до тога да имаш разлику у ројевима, једни су јачи, а једни слабији. Видећеш и сам током прегледа да ли је то случај, а све да и јесте, све ће то доћи на своје.
У обе кошнице које си сликао, рамови са леве стране су размакнути, а рам број 1 је наслоњен на зид наставка. Рамови требају да буду спојени, а размак са једне и друге стране од рамова до зида наставка, исти. Тако ћеш имати добро и правилно изграђене со. На овој твојој слици, обележио сам то овим стрелицама.


У ове дане из легла које је у твојим кошницама, изаћи ће бар 2-3 рама младих пчела. Није проблем са бројем со. у наставку, све ће то пчеле убрзо изградити. Када се не ставе сви рамови, пчеле понекад знају да граде велике заперке од хранилице па доле. Не бери бригу, прихрањуј како те је Воја саветовао и уживај.


Поздрав и свако добро



Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: OD POČETKA
« Odgovor #14 poslato: Jul 13, 2014, 22:08:49 »
Hvala, košnice su na postoljima.  Postolja su dužine 2 metra. Na dva postolja su po tri košnice, na druga dva po dve. Što se boja tiče sva pčodišta su bela a boja podnjača se razlikuje. Danas sam radio ogradu, nisam dirao pčele. Učinilo mi se da neke pčele izlaze iz jedne košnice i ulaze u drugu, možda mi se samo učinilo. Košnice su prilično neujednačene po broju pčela, verovatno su se izmešale. Hvala za savet za približavanje  ramova. Što se tiče Voje jasno je da su rojevi korektni, to uostalom tvrdi i pčelar sa iskustvom od par godina.
Andra
062 31 00 13