Autor Tema: Farrar pcelinjak - uvecanje !  (Pročitano 25336 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Farrar pcelinjak - uvecanje !
« poslato: Januar 12, 2015, 17:17:08 »
Postovani,

hvala na prijemu na forum. Pcelarim Farrar kosnicama i trenutno imam 13 kosnica. Zeleo bih da ove godine od 13 kosnica napravim jos 24 roja za svoje potrebe uvecanja pcelinjaka. Molim bih misljenje Vojino misljenje. Ja sam procitao na drugom forumu njegove nacine uvecanja pcelinjaka ali bih molio za neku prostiju verziju za pocetnika, ka li je pametno ici na tkz. prisilne maticnjake ili da jedno drustvo dovedem u rojevi nagon pa da povuku maticnjake i da ih onda jednostavno dodajem vec pripremljenim rojevima u novim kosnicama u kojima ima mladog legla i hrane...

Molim Vase misljenje i unapred hvala !

Pozzz

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #1 poslato: Januar 13, 2015, 01:20:55 »
Dugo je do proleća dragi i poštovani kolega Ivo, pa ovde možemo pronaći ili doći do najprihvatljivijeg rešenja za Vaše uslove. Noćas nemam baš vremena za pisanje pa ćemo nastaviti sledeći dan. Mislim da bi bilo dobro da i druge iskusne kolege iznesu svoje predloge.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #2 poslato: Januar 13, 2015, 14:14:27 »
Hvala najlepse sto se interesujete tako brzo. Sacekacu odgovore i Vas i ostalih koji imaju vise iskustva.

Veliki pozzz Ivan

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #3 poslato: Januar 27, 2015, 22:57:08 »
Hvala najlepse sto se interesujete tako brzo. Sacekacu odgovore i Vas i ostalih koji imaju vise iskustva.

Veliki pozzz Ivan

Davno su rekli: "Čovjek snuje, a Bog određuje!"

Nemoj se naljutiti, ali zašto ovo ne bi moglo i obratno: da ti kažeš šta i kako imaš na umu, a onda da ti drugi pomognu sugestijama. I, kad smo već kod toga, koja pčelarska knjiga ti je pri ruci, kojom se rukovodiš?

Vidim da još nisi dobio odgovor pa da to malo živne, a do tada, pripazi postojeća društva.

Pozdrav, svako dobro i sretno u svakom pogledu!

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #4 poslato: Januar 28, 2015, 13:07:39 »
Pa ja procitao nesto ovako :


Na pocetku bagremove pase, sa prvim unosom nektara, ponovo se sve zajednice moraju otvarati.
Zasto?
Iz svih zajednica oduzimam ramove sa otvorenim, mladim leglom (jaje, larva).Ostavljam samo ram na kome pronadjem maticu, ali, samo ako taj ram nije preterano zalezen, u protivnom sklonim maticu sa njega i isti oduzimam.Umesto ovih ramova u plodiste ubacujem satne osnove, ove postavljam u stranu, levo i desno, nikako u sredinu.Krece pojacan unos nektara, i satne osnove postavljene "frontalno" vrlo brzo bi bile napunjene nektarom, matica ne bi stigla da ih zaleze, postavljanjem u stranu ova pojava se ublazuje.

Sve oduzete ramove, sa pripadajucim pcelama, slazem u kosnice ili nukleuse i, u zavisnosti sta zelim, formiram slabije rojeve sa 3-4 rama legla, ili jake sa 7-8 ramova.Mirisi se ne moraju izjednacavati, pocinje dobra pasa i ne dolazi do netrpeljivosti medju pcelama.
E sad', ja kod ove radnje,uglavnom, imam i zatvorene maticnjake pa iste sutradan dodajem novoformiranim rojevima.Ove matice se oplode u toku pase i pokazele su se kao izvanredne.
U nedostatku maticnjaka idem na metodu prisilnih maticnjaka, sila zakon menja, nije bas pravilo da ove matice nisu dobre, o tome govori i kolega Sevic, naprotiv, znaju biti jako dobre jer predstoji jako dobar period za razvoj i oplodnju istih.

Kolega, ovom radnjom sam proizvodna drustva rasteretio po pitanju gajenja mladog legla, sve pcele, i mlade i stare, su usredsredjene na unos, prijem i preradu nektara, rojevi nagon je odlozen, da ne kazem iskljucen, jer u dobroj pasi pcele nece razmisljati o rojenju, dace sve od sebe da isti sto vise unesu u kosnicu.
Posle ovoga samo pratim stanje sa unosom i nema se tu nesto posebno raditi.

Na kraju pase, kada unos prestane, ili se svede na minimum, ponovo otvaram sve kosnice.
Ovo je kritican trenutak po pitanju rojevog nagona!
Kosnice su pune pcela, legla i meda, idealna situacija za rojenje.
Sada iz svakog drustva, a opet zavisno od situacije, oduzimam po 2-3 rama legla, ali, sada oduzimam zatvoreno leglo, opet sa pripadajucim pcelama.Drustva treba smiriti i izbeci rojevi nagon, to se najbolje postize oduzimanjem zatvorenog legla.Ovim ramovima pojacavam vec formirane rojeve ili pravim nove, zavisi sta zelim.Na mesto  ovih ramova, ponovo, satne osnove, sada blize sredini.Ovako ce ih pcele brzo izvuci i matici napraviti prostor da zaleze.
Rojenja nema!

Osim svega sto sam naveo, sta sam jos dobio ovakvom radnjom!?

Imam odredjen broj dobrih rojeva koji ce se do jeseni razviti, obavezno, u jaka drustva, ili, ako zelim da ih prodam bice spremni vec do kraja maja kada se najbolje prodaju.
U drustvima sam zamenio polovinu saca, preferiram mladje sace, u kosnicama nemam stariji ram od dve godine.
Drustva nisu preterano oslabljena i bez problema se mogu seliti na druge pase, recimo na pasu suncokreta.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #5 poslato: Januar 28, 2015, 13:32:16 »
Pa ja procitao nesto ovako :


Na pocetku bagremove pase, sa prvim unosom nektara, ponovo se sve zajednice moraju otvarati.
Zasto?
Iz svih zajednica oduzimam ramove sa otvorenim, mladim leglom (jaje, larva).Ostavljam samo ram na kome pronadjem maticu, ali, samo ako taj ram nije preterano zalezen, u protivnom sklonim maticu sa njega i isti oduzimam.Umesto ovih ramova u plodiste ubacujem satne osnove, ove postavljam u stranu, levo i desno, nikako u sredinu.Krece pojacan unos nektara, i satne osnove postavljene "frontalno" vrlo brzo bi bile napunjene nektarom, matica ne bi stigla da ih zaleze, postavljanjem u stranu ova pojava se ublazuje.

Sve oduzete ramove, sa pripadajucim pcelama, slazem u kosnice ili nukleuse i, u zavisnosti sta zelim, formiram slabije rojeve sa 3-4 rama legla, ili jake sa 7-8 ramova.Mirisi se ne moraju izjednacavati, pocinje dobra pasa i ne dolazi do netrpeljivosti medju pcelama.
E sad', ja kod ove radnje,uglavnom, imam i zatvorene maticnjake pa iste sutradan dodajem novoformiranim rojevima.Ove matice se oplode u toku pase i pokazele su se kao izvanredne.
U nedostatku maticnjaka idem na metodu prisilnih maticnjaka, sila zakon menja, nije bas pravilo da ove matice nisu dobre, o tome govori i kolega Sevic, naprotiv, znaju biti jako dobre jer predstoji jako dobar period za razvoj i oplodnju istih.

Kolega, ovom radnjom sam proizvodna drustva rasteretio po pitanju gajenja mladog legla, sve pcele, i mlade i stare, su usredsredjene na unos, prijem i preradu nektara, rojevi nagon je odlozen, da ne kazem iskljucen, jer u dobroj pasi pcele nece razmisljati o rojenju, dace sve od sebe da isti sto vise unesu u kosnicu.
Posle ovoga samo pratim stanje sa unosom i nema se tu nesto posebno raditi.

Na kraju pase, kada unos prestane, ili se svede na minimum, ponovo otvaram sve kosnice.
Ovo je kritican trenutak po pitanju rojevog nagona!
Kosnice su pune pcela, legla i meda, idealna situacija za rojenje.
Sada iz svakog drustva, a opet zavisno od situacije, oduzimam po 2-3 rama legla, ali, sada oduzimam zatvoreno leglo, opet sa pripadajucim pcelama.Drustva treba smiriti i izbeci rojevi nagon, to se najbolje postize oduzimanjem zatvorenog legla.Ovim ramovima pojacavam vec formirane rojeve ili pravim nove, zavisi sta zelim.Na mesto  ovih ramova, ponovo, satne osnove, sada blize sredini.Ovako ce ih pcele brzo izvuci i matici napraviti prostor da zaleze.
Rojenja nema!

Osim svega sto sam naveo, sta sam jos dobio ovakvom radnjom!?

Imam odredjen broj dobrih rojeva koji ce se do jeseni razviti, obavezno, u jaka drustva, ili, ako zelim da ih prodam bice spremni vec do kraja maja kada se najbolje prodaju.
U drustvima sam zamenio polovinu saca, preferiram mladje sace, u kosnicama nemam stariji ram od dve godine.
Drustva nisu preterano oslabljena i bez problema se mogu seliti na druge pase, recimo na pasu suncokreta.

Ovo mi nešto liči na tzv. Hunjadijev metod akumulatora. Jesam li upravu?

Pošto si pitao Voju, brzo će on tebi odgovoriti. Glavno je da se pokrenulo s mrtve tačke.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #6 poslato: Januar 28, 2015, 21:31:48 »
Ma ja citao ono Vojino al pocetnik, smorih se i nisam siguran da sam sve dobro zapamtio... a za gresku nemam vremena...

moze i ovako :

da stara drustva razbijem i da napravim nove nukleuse sa po 3 rama legla i ram hrane i perge i neka sami izvuku maticu ili da pre toga napravim jedan starter i da onda imam dobre maticnjake rojevne ...

nisam nacisto pa bih voleo Vojin uprosteni kurs  ;)

 josh negde procitah da onaj Sevic mislim kaze da tkz prinudni maticnjaci nisu bash prinudni i da budu odlicne matice pa razmisljam sto bih se ja mesao u pcele valjda one mogu same da odaberu ... tako bi trebalo sto manje mesanja da radi sama i
da ima ono svoje josh iz evolucije...

pozzzz svima  :)

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #7 poslato: Januar 28, 2015, 21:33:08 »
Ovo mi najlakse


   Proizvodnja matica 
                                   Alejev način

Ovo je način gde se vrši isecanje traka sa svetlomrkog sata sa mladim larvama, isecaju se trake samo sa jednim redom ćelija, čija se visina smanji podsecanjem za polovinu.

Proređivanjem se ostavi svaka treća četvrta larva, a njhove ivice opet kao I u predhodnom načinu se prošire šablonom.
 Takve pripremljene trake se zalepe toplim voskom  za lajsne nameštene na takozvani matični ram. Pri tom radu ćelije moraju biti okrenute naniže.
 Za ovaj posao može se upotrebiti I ram hranilica, Može da se ne lepi već uklešti sa dve lajsne
Na jednoj lajsni pčele obično urade 10 do 12 matičnjaka
Primenom ovog načina bolje se koriste larve,jer se sa jednog sata  s jajima mogu izrezati trakesa 2-3 društva odgajivača u koja se stavlja samo po jedan matični  ram ovaj način pogodan je za srednje pčelinjake do 50.
slika

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #8 poslato: Januar 28, 2015, 23:03:21 »
Ma ostavi Ivo sve te šablone dulitlov alejev milerov i ko zna šta sve nisu opisali (da ne kažem gluposti). Imaš sve lepo objašnjeno u temi kako lako udesetostručiti pčelinjak pa izvuci pouke.

U ovoj citiranoj poruci u postu broj 4 to ništa nema veze sa mozgom. Kao da su ga pisali urednici spos foruma.

Nemam vremena za pisanja a i računar me zeze pa ne mogu  poslati više od par redova u jednoj poruci. Moraš doći na neko moje predavanje pa će ti sve biti mnogo jasnije. Ajd u zdravlje...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #9 poslato: Januar 28, 2015, 23:34:52 »
Gde će biti to predavanje i kada?
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #10 poslato: Januar 28, 2015, 23:37:26 »
Evo na primer u Valjevu 15 februar u 11 sati (to ti je blizu). Pozdrav mom dragom Miroslavu.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #11 poslato: Januar 28, 2015, 23:40:41 »
Da bi dosao do Valjeva moraš preko Uba. U svakom slučaju se vidimo! Hvala na informaciji.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #12 poslato: Januar 28, 2015, 23:49:02 »
Čini mi se Mirče prijatelju da mi je bliže preko Šapca. Pozdrav..

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #13 poslato: Januar 29, 2015, 09:02:49 »
Evo na primer u Valjevu 15 februar u 11 sati (to ti je blizu). Pozdrav mom dragom Miroslavu.
Pozdrav svima...
Je li konkretna tema u pitanju ili uopšteno?
Da li si držao neko predavanje u BiH, i da li bi?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #14 poslato: Januar 29, 2015, 09:07:56 »
Ivan Stajić:
Citat
Pcelarim Farrar kosnicama i trenutno imam 13 kosnica.

Ja bih volio, a bilo bi dobro i zarad drugih da te bolje upoznaju, da nam ispričaš kako si propčelario, kako je došlo do izbora košnice, kako si radio, utisci, namjere na duže staze itd. Naravno, ako to nije neki problem i ako ti nije mrsko.

Pozdrav, svako dobro!