Autor Tema: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama  (Pročitano 29669 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« poslato: Decembar 18, 2010, 18:41:06 »
  Evo kako ja zaizmljavam pčele u FA košnicama:
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2010, 12:57:36 od strane Valon Mustafi »
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Na mreži aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #1 poslato: Decembar 22, 2010, 19:36:41 »
Pozdrav Valone,hvala na lepoj semi,koliko znam to je ispravan nacin koji omogucuje dobro zimovanje zajednice na Fareru.
Ja naprimer obavezno pod LR drustva podbacujem LR polunastavak ili LR nastavak,s time sto vodim racuna da je klube u najgornjem nastavku,ako ne zahvata oba gornja LR nastavka.Do sada nisam imao nijedan gubitak,jer su pcele u toplijem i suvljem delu kosnice,gde uspesno zimuju.Sto se tice DB 1oki,takodje pod plodiste podbacim polunastavak,a cak sam i pod DB 12 obicno podbacivao polunastavak,ali posto je to tesko,ostavio sam samo 1 DB 12 kosnicu na pcelinjaku,sve ostalo su DB10 ili LR,a od ove godine imam i 2 Farer 12 ramne.
Pozdrav s DeliJovana,Aca

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #2 poslato: Decembar 22, 2010, 20:23:54 »
Pozdrav Valone,hvala na lepoj semi,koliko znam to je ispravan nacin koji omogucuje dobro zimovanje zajednice na Fareru.
Ja naprimer obavezno pod LR drustva podbacujem LR polunastavak ili LR nastavak,s time sto vodim racuna da je klube u najgornjem nastavku,ako ne zahvata oba gornja LR nastavka.Do sada nisam imao nijedan gubitak,jer su pcele u toplijem i suvljem delu kosnice,gde uspesno zimuju.Sto se tice DB 1oki,takodje pod plodiste podbacim polunastavak,a cak sam i pod DB 12 obicno podbacivao polunastavak,ali posto je to tesko,ostavio sam samo 1 DB 12 kosnicu na pcelinjaku,sve ostalo su DB10 ili LR,a od ove godine imam i 2 Farer 12 ramne.
Pozdrav s DeliJovana,Aca

  Hvala Aca.

  Da. Ja ovako zazimujem pcele kod FA kosnice. Inace imam desetoramne Farrar kosnice (17cm), ali u zimu idat so 8-9 ramovi.

  Ovaj nacin na zimovanje meni je najsiguran. Ovako bez ikakvih problema mogu da zimuju i malo slabije zajednice...

  Pozdrav iz Tetove.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #3 poslato: Januar 29, 2011, 23:00:57 »
Kolega Valon, dobar vam je metod uzimljavanja prikazan na slici. Ja na isti način svodim plodiše u DB - 10, pokazao se odlično.
Pozdrav.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #4 poslato: Mart 18, 2011, 20:17:22 »
Čini mi se da na ovakav način je takođe dobro zazimiti i na Rv.košnicama?

Van mreže Momcilo Cosovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pale, Republika Srpska 900 mnv
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #5 poslato: Novembar 15, 2011, 21:37:42 »
Пчеларим са осморамним фараром. Искуства са презимљавањем су различита. Од доброг презимљавања у случајевима када је медна капа у горњем наставку мања, до угинућа друштава поред скоро пуног горњег наставка. У случају да су друштва јача проблема је мање. У задње вријеме планирам да убацим један или више дубоких рамова (као што Брнда препоручује у својим нуклеусима) како бих спријечио проблеме са изимљавањем. Пчеларим на надморској висини од 900 м а прољећа знају бити итекако хладна тако да се дешава да се друштво приликом захлађења уклуби око легла и на тај начин одвоји од меда и страда. Са дубљим рамовима све сам ближе ДБ кошницама и губи се покретљивост коју има фарар. Када идуће године пробам са дубљим рамовима видјећемо каква су искуства. До тада све је још у зони теорије.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #6 poslato: Februar 05, 2014, 16:18:43 »
  Evo kako ja zaizmljavam pčele u FA košnicama:

Kolega, zar samo 4 rama legla?

Pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #7 poslato: Mart 22, 2014, 22:00:00 »
Društvo koje je zimovalo na 2 PM nastavka („polumedište“ tipa LR), visine nastavka 162 mm. Uslovno rečeno, može se reći da je društvo sa rasporedom po Fararovom principu (svi jednaki ramovi i ramovi manje visine).

Nema potrebe da se podbacuje ništa ispod u vidu duboke podnjače, dodatnog nastavka (pa bi zimovale sa tri tela) i slično. Vide se poklopljene ćelije trutovskog legla pri dnu rama. Ovo je znak da je društvo dovoljno snažno da samo siđe u prvi nastavak.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #8 poslato: Mart 03, 2019, 21:00:27 »
Које су димензије фарарове кошнице?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Zazimljavanje pčela u Farrar košnicama
« Odgovor #9 poslato: Mart 03, 2019, 21:20:26 »
Dxsxv 504x412x170