Autor Tema: Farrar pcelinjak - uvecanje !  (Pročitano 25337 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #15 poslato: Januar 29, 2015, 16:57:22 »
Naravno da nije mrsko kad se ima vremena. Evo ovako :

U pcelarstvo me navukli kumovi iz Novog Sada 2013 g. tako sto mi poklonise 3 roja i kao samo lagano. Onda se zarazih totalno i prosle godine kupih josh 12 rojeva i eto... bila i prva seoba u Banat uspesna...

trenutno farbam novih 24 kosnice, sklopio 500 ramova i zalio SO koje kupih kod Nenada Savica iz Ripnja i cekam prolece i razrojavanje... i kombinujem...


Ja bio hteo da kupim RV kosnicu ali kumovi koji rade sa FARRAR rekose da bi bilo dobro da kupim isti tip kosnice kao i njihov zato sto oni su tu ukomponovani i mogu mi pomoci sa rojevima ili ramovima po potrebi i tako ja odoh odmah na farrar 170 mm 10 ramova.


pozzzz svima a na prolece postavljam i slike pcelinjaka kada lepo uslikam... imam nesto slika i na SPOS forumu pa tamo mozete pronaci.

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #16 poslato: Januar 29, 2015, 16:58:51 »
Od ljudi koje mozda poznajete upoznao sam Dejana Stepanovica letos i to je to. Druge znam samo preko SPOS foruma izuzev Nenada Savica iz Ripnja.

pozzz

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #17 poslato: Januar 29, 2015, 17:01:07 »
Ma ostavi Ivo sve te šablone dulitlov alejev milerov i ko zna šta sve nisu opisali (da ne kažem gluposti). Imaš sve lepo objašnjeno u temi kako lako udesetostručiti pčelinjak pa izvuci pouke.



Gosn Vojo, ma citao ja al me slomi materija, jbg pocetnik a i josh farrar pa tesko skontam... aj probacu opet a Vi kada Vam proradi komp ako nije tesko nesto najprostije za mene... HVALA unapred !

pozzz

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #18 poslato: Januar 29, 2015, 22:31:24 »
Ivan:
Citat
pozzzz svima a na prolece postavljam i slike pcelinjaka kada lepo uslikam... imam nesto slika i na SPOS forumu pa tamo mozete pronaci.

Stavi ti te slike ovdje jer ja imam vječnu zabranu na SPOS-u (banovao sam sebe) i moja kazna "neće isteći" (nema veze).

Pa, dobro i jeste da imaš košnice kao i mentor, ne mora biti najbolje, ali dobro jeste.

U sjećanju mi je odnekud Stepanović (šta ćeš, ko zaboravna "mladost"), a na SPOS-u sam se fino družio sa Savićem dok sam tamo bio i nije mi ostao u ružnom sjećanju te ga pozdravi (ako hoćeš).

Fino si počeo, moj ti savjet ne treba, ali ću ipak reći što i svima - ne žuri, a ja ti želim sreću u svakom pogledu jer pčelarstvo je ipak duboka "tama" za obrazli čovjeka.

Pozdrav, svako dobro!

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #19 poslato: Januar 30, 2015, 00:25:35 »
Esko: "Je li konkretna tema u pitanju ili uopšteno?
Da li si držao neko predavanje u BiH, i da li bi?"

Esko prijatelju, moja predavanja su po izboru pčelara. Volim da svoja predavanja nazivam "osavremenjavanje pčelarstva". Na predavanjima opisujem naš način rada u raznim varijantama i neprilagođenost u odnosu na potrebe pčelinjih zajednica, posledice po pčelinje zajednice i štete izazvane našim neznanjem. Imao sam samo jedno predavanje izvan R. Srbije i to na poziv prijatelja koji je predsednik pčelara u Baru (koje nisam mogao da odbijem). Imao sam i pozive iz Slovenije, Hrvatske, Makedonije ali nigde nisam išao.
U Srbiji još nisam održao ni jedno predavanje na državnom nivou, pa mi je stoga neprihvatljivo da to bude na nekom drugom terenu.
Hvala Ti na interesovanju.. Pozdrav svima.. 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Goran Čretni

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lepoglava
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #20 poslato: Maj 28, 2015, 11:07:56 »
Budući da sam i sam početnik, mogu samo iznijeti svoje iskustvo, a i ono sto su mi kao pocetniku preporučili kao najjednostavnije. Desetak dana prije paše, kod mene je to bagrem, iz plodista vadim maticu i dva okvira legla s pripadajućim pcelama. Na mjesto ta dva okvira ubacujem okvire sa satnim osnovama. Matica i ova dva izvađena okvira idu u drugo plodiste, par metara dalje, koje se također ispuni sa satnim osnovama i doda se okvir s peludom i medom. U osnovnom društvu 6. dan potrgati zatvorene maticnjake. Dakle, dobili smo nukleus s oplođenom maticom, koji će razvijati u najpogodnije vrijeme (najjača paša), a da ne gubimo previše u prvoj kosnici. Letacice će se odmah vratiti u prvu kosnicu, zatvoreno leglo će do paše izaći, a otvoreno leglo će do paše biti poklopljeno. Znači, cak se i potrošnja hrane reducira. Naravno, mlada matica će biti oplodena tek pred kraj ili iza bagrema, tako da ovaj način funkcionira samo ako ne lovimo naredne paše. Ali zato dobivamo vrcanje glavne paše, plus dupli broj društava.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #21 poslato: Maj 28, 2015, 11:51:36 »
 
 
                 Имењаче описао си класично Ђерзоново правило.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #22 poslato: Maj 28, 2015, 14:19:35 »

 
                 Имењаче описао си класично Ђерзоново правило.

Mala korekcija, čini mi se da je Đerzon ubijao matice.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #23 poslato: Maj 28, 2015, 14:21:28 »
Budući da sam i sam početnik, mogu samo iznijeti svoje iskustvo, a i ono sto su mi kao pocetniku preporučili kao najjednostavnije. Desetak dana prije paše, kod mene je to bagrem, iz plodista vadim maticu i dva okvira legla s pripadajućim pcelama. Na mjesto ta dva okvira ubacujem okvire sa satnim osnovama. Matica i ova dva izvađena okvira idu u drugo plodiste, par metara dalje, koje se također ispuni sa satnim osnovama i doda se okvir s peludom i medom. U osnovnom društvu 6. dan potrgati zatvorene maticnjake. Dakle, dobili smo nukleus s oplođenom maticom, koji će razvijati u najpogodnije vrijeme (najjača paša), a da ne gubimo previše u prvoj kosnici. Letacice će se odmah vratiti u prvu kosnicu, zatvoreno leglo će do paše izaći, a otvoreno leglo će do paše biti poklopljeno. Znači, cak se i potrošnja hrane reducira. Naravno, mlada matica će biti oplodena tek pred kraj ili iza bagrema, tako da ovaj način funkcionira samo ako ne lovimo naredne paše. Ali zato dobivamo vrcanje glavne paše, plus dupli broj društava.

Jesi li ovo već radio ili tek imaš namjeru (ili ja nisam dobro razumio post)?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #24 poslato: Maj 28, 2015, 16:40:48 »





                       Тачно је Есаде у праву си - Ђерзон је убијао матице. Сложићеш се да они који данас користе Ђерзона то не раде. Утолико и моја исправка. Ово је скоро класично или боље речено нешто мало модификовано Ђерзоново или дијамантско правило. Ипак смо се ми разумели зар не. То је по мени најважније , да се људи разумеју и када нису потпуно у праву. И сам сам упознао неколико пчелара који га користе и не знајући како се зове. Ипак нико од њих не убија матице. Ове године сам га и сам применио на пар друштава али не у класичном облику. Чинио сам то у току багремове паше када је друштво већ ушло у ројеви нагон а не пре паше како каже класичан Ђерзон. У старки сам остављао рам са два најбоља матичњака. Резултат ћу видети ових дана када обиђем пчелињак па се поново чујемо. Срдачан поздрав - Раковац.

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #25 poslato: Maj 28, 2015, 16:57:22 »
Hvala svima na ovom nacinu razrojavanja tj pravljena startera bez gubitka na sanzi osnovnog drustva. Ostaje mi sledece godine da probam i ovaj nacin.

pozzz

Van mreže Goran Čretni

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lepoglava
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #26 poslato: Maj 28, 2015, 19:10:36 »
Esade- probao ove godine, s jednim društvom (jedinim koje sam si mogao priuštiti). To društvo sad ima mladu maticu i jedan lr nastavak pun bagrema za vrcanje. U napravljenom nukleusu sad pcele pokrivaju 5 ulica, i sve satne osnove su izgrađene. S tim da sam od kolege uzeo tri takva nukleusa nakon sto je on isto razrojio na taj nacin, razvoj je isti kao i u ovom koji sam ja napravio. On godinama pčelari na taj način. Dakle, svake godine može prodati dva okvira legla (20€) i oplođenu prošlogodišnju maticu (10€), s tim da i dalje ima jednak broj društava, nema rojevnog nagona i ima normalne prinose  bagrema.  :)

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #27 poslato: Maj 28, 2015, 23:01:15 »
Goran R.:
Citat
Ипак смо се ми разумели зар не.

Naravno da jesmo, i hoćemo i dalje.

Citat
У старки сам остављао рам са два најбоља матичњака. Резултат ћу видети ових дана када обиђем пчелињак па се поново чујемо.

I ja sam ostavljao 2 matičnjaka, ali je društvo bilo prejako. Izrojilo se sa ta 2 matičnjaka i belaj -  društvo je ostalo bez matice, zato pripazi. Dešavalo se i suprotno. Rizikovao sam i ostavljao sve matičnjake i - nije se izrojilo. Zato imam običaj reći da nisu teška pravila, nego izuzeci, bar meni jesu.

Naravno, biće mi drago da se čujemo.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #28 poslato: Maj 28, 2015, 23:09:46 »
Esade- probao ove godine, s jednim društvom (jedinim koje sam si mogao priuštiti). To društvo sad ima mladu maticu i jedan lr nastavak pun bagrema za vrcanje. U napravljenom nukleusu sad pcele pokrivaju 5 ulica, i sve satne osnove su izgrađene. S tim da sam od kolege uzeo tri takva nukleusa nakon sto je on isto razrojio na taj nacin, razvoj je isti kao i u ovom koji sam ja napravio. On godinama pčelari na taj način. Dakle, svake godine može prodati dva okvira legla (20€) i oplođenu prošlogodišnju maticu (10€), s tim da i dalje ima jednak broj društava, nema rojevnog nagona i ima normalne prinose  bagrema.  :)

Kao prvo, pogodilo me ovo tvoje: "jedinim koje sam si mogao priuštiti", žao mi je što je tako pa stoga od srca želim da uspiješ i postaneš pčelarčina prve klase. Kad se malo bolje upoznamo, možda bih mogao malo i pomoći jer znam neke pčelare u Hrvatskoj, dobri ljudi, ostali smo u dobrim odnosima i vjerujem da bi me poslušali u pogledu nekih sugestija i pomoći ne meni nego tebi.

Čim ugrije, prebaci to društvo iz nukleusa u nastavak, prihrani i možda ti se posreći još malčice proširenje pčelinjaka. Ne zaboravi na varou!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Goran Čretni

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lepoglava
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #29 poslato: Maj 29, 2015, 09:10:51 »
Rekli su stari mudri ljudi: nije bogat onaj koji puno ima, nego onaj koji malo treba.  :)
Pa eto, sad imam to jedno društvo i četiri nukleusa koja ću do 9. mjeseca pripremati da budu solidna društva. Ako Bog da uspješno prezimljavanje, iduce godine ću broj udvostručiti na gore opisani način. A sto se tiče varoe, u borbu idem u 7. mjesecu,  jer pčelari iz okolice vrcaju i kesten,  pa tretiraju oko 15.7., pa mislim da bi bilo najbolje da se ravnam po njima, pa da svi udrimo u isto vrijeme.