Autor Tema: Farrar pcelinjak - uvecanje !  (Pročitano 25338 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2227
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #30 poslato: Maj 29, 2015, 11:14:55 »
 
 
                Изузетак и постоји да би потврдио правило. Да није тако не би био то што јесте.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #31 poslato: Maj 29, 2015, 13:50:44 »

 
                Изузетак и постоји да би потврдио правило. Да није тако не би био то што јесте.

To ti meni (šalim se).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Goran Čretni

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lepoglava
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #32 poslato: Maj 29, 2015, 21:50:15 »
Kolega Rakovac, ili da kažem imenjače, tek sam danas našao program za pretvaranje ćirilice u latinicu, pa tek sad u stvari znam sto si napisao. Šta ćeš, '86 godište, neuk sto se toga tiče. Sviđa mi se ova tvoja tehnika s čekanjem rojevnih maticnjaka, pa tek onda razrojavanje, budući da se svi slažu da su rojevni maticnjaci bolji od prisilnih. Zanima me dal se puno gubi na razvoju nukleusa, budući da letacice gubis u korist starca,  a iz nukleusa mlada pčela sabiracica krene tek iza bagrema? Dal si prihranjivao nukleus i s koliko hrane?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2227
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Farrar pcelinjak - uvecanje !
« Odgovor #33 poslato: Jun 04, 2015, 10:21:09 »
 
 
                  Имењаче извини што се нисам одмах јавио нисам 5-6 дана био у Београду при рачунару. Био сам на пчелињаку у селу , а где бих био на другом месту.
                  Као што и сам видиш из мојих претходних јављања ја пчеларим са РВ и ЕВ кошницама. Највише ми се допада комбинација ових кошница односно РЕВ систем.Навешћу ти пример разројавања који сам имао за који ме питаш.
                  Дана 14.маја једна ЕВ је кренула у ројеви нагон. Код мене на мом терену је то била тачно средина цветања багрема. У питању је баш јако, врло квалитетно друштво. Матичњака пуно али нису били још затворени. Пронашао сам матицу и са рамом на коме се налазила ставио у нову ЕВ кошницу коју фактички формирам тог тренутка. Поред тог рама сам додао још три рама са леглом и два рама са храном. Такав нови наставак, односно нову кошницу сам поставио на ново место на пчелињаку. Релативно мало пчела се вратило у стару кошницу јер су пребачене углавном младе пчеле. Класичну прихрану нисам вршио. У пар наврата сам јој дао по 250 грама шећерног сирупа у односу 1 : 1 али нередовно.У питању је више била стимулативна прихрана. Изградила је 4.сатне основе и при прегледу 31.маја је имала пун наставак пчела. Тога дана сам јој додао нови ЕВ наставак из кога је изврцан мед на чишћење. Ради се дакле о ЕВ наставку са изграђеним рамовима које сам пре тога врцао и у коме наравно има поприлично осталог меда. Развија се изванредно и од ње очекујем да почетком августа изврцам бар један ЕВ наставак ако код мене замеди сунцокрет и фацелија коју сам пре неки дан засејао крај самог пчелињака .                Старка је остала на истом месту са два најбоља матичњака.Остале матичњаке сам порушио. Није готово ништа изгубила на снази и дала је око 30.килограма багремовог меда. Радно расположење није губила. Наредног викенда ћу јој детаљно прегледати плодиште и ако све буде у реду још једном разројити али овога пута Пелетовим системом који ми се највише допада.
                  Ово је моје искуство и могу рећи да сам изузетно задовољан и приносом меда и новим ројем и снагом старке. Надам се да сам био довољно јасан и да ће ти моје искуство користити.Уколико је потребно још неко појашњење на располагању сам. Поздрав Раковац.