Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340867 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #945 poslato: Januar 04, 2023, 10:56:56 »
Код мене у Банату поново леп и сунчан дан, сунце изашло и ево пчеле излазе из кошница. Биће и данас уноса полена који доносе са процветале ласке.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #946 poslato: Januar 16, 2023, 19:10:07 »
Данас смо обишли један пчелињак поред Тисе где смо постављали регистрационе плочице, где недостају. Негде је било по две плочице на кошницама а негде је недостајало. На овом пчелињаку имамо 67 РВ , РЕВ и ЕВ кошница а само 4 кошнице су зазимљене са два РВ наставка док су све остале са много више саћа у кошницама.
Наравно, имам све записано у свесци, колико је кошница на # Рв наставка, колико на 4 РВ наставка, колико са 2 РВ и 2 Еко, Колико са 3 РВ и један ЕВ наставак , и све остале комбинације, све је записано, као и на осталим пчелињацима.
Тако смо лепо и записали колико нам треба нових РВ наставака као и колико нам треба ЕВ наставака за пролећни и летњи период за ову годину.

Температура на пчелињаку је била око 8 степени али дува баш јак ветар а време је облачно. Имао сам осећај да је око нуле или мало изнад, такав је осећај на овако јаком ветру.
На свим кошницама је постављена и по једна цигла на крову и поред тога што су кровови високи 100 мм. Такво стање одржавамо током целе године јер на овом подручју дувају јаки ветрови.
Стање на пчелињаку је редовно и све је на свом месту. И флаша са водом од 6 литра која ту увек стоји за сваки случај и она је на свом месту.
   
Радујем се најављеном захлађењу, мада је оно веома далеко јер не видим нигде ждралове који се редовно појаве пре сваког захлађења у овом крају.

   Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Pera Benedek

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Mostanica,
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #947 poslato: Januar 17, 2023, 22:36:25 »
Malo da pomognem radu foruma .Danas sam postavio,novinski papir na satonose I zalepio lepljivom trakom nastavak za hranilicuSva drustva su mi ziva e sad dal su zdrava videcemo na prolece.Pogacu cu dodati redom svakoj zajednici sredinom drugug meseca. ::)
 Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #948 poslato: Januar 18, 2023, 00:32:00 »
Malo da pomognem radu foruma .Danas sam postavio,novinski papir na satonose I zalepio lepljivom trakom nastavak za hranilicuSva drustva su mi ziva e sad dal su zdrava videcemo na prolece.Pogacu cu dodati redom svakoj zajednici sredinom drugug meseca. ::)
 Pozdrav

Браво Перо! Важно је да су све заједнице живе а нема разлога и да не буду здраве.
Лепо сте све навели, мада се не слажем да треба траком лепити између хранилице и наставка. Може се мало пресавити папира па убацити ако је већа шупљина и ако пчеле могу да излазе. Али ако је то само два три милиметра и пчеле ту не могу да пролазе сада је добро да им ту излази влага у топлом периоду.
Обично пчеле те мање шупљине прополисом затворе на меру која им одговара.
И за погачу сте донели баш добру одлуку, да се не ставља пре друге половице фебруара, мада је ја уопште не користим.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #949 poslato: Januar 18, 2023, 22:01:19 »
И данас су мало излазиле пчеле на пчелињаку. Било је топло и сунчано време са око 13 степени у најтоплијем делу дана и пчеле су поред доста јаког ветра доносиле полен. После се наоблачило и температура је пала.
Ноћас и јутрос је било топло време и киша је тек око  сати престала.
Легло које су пчеле покренуле у неким кошницама у овом топлом периоду који траје већ доста дуго а са уносом нектара и полена мислим да су лако отхраниле и да ће га лако однеговати.
У кошницама у којим пчеле нису покренуле легло ту ће стање бити још боље.

Данас на Крстовдан дувала је кошава а био је леп и сунчан дан а народ каже ако је такво време на Крстовдан да ће и пролеће бити са таквим ветром и да ће бити голомразица.

Поздрав драгим пријатељима...

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #950 poslato: Januar 19, 2023, 10:28:43 »
G. Vojo nema više pravila oko vremena, sada sneg treba da je do pupka a mi idemo tako reći u majcama. pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #951 poslato: Januar 19, 2023, 22:42:40 »
G. Vojo nema više pravila oko vremena, sada sneg treba da je do pupka a mi idemo tako reći u majcama. pozdrav.
Не можемо ништа колега Славољубе.
Ваљда ће сада мало да захладни.

Гледам прогнозу за наредних 10 дана и нема нигде ниже температуре од -3. А то је већ скоро до краја јануара.

Може и у фебруару да наиђе хладни талас и да држи три четири недеље, камо среће да тако наиђе.

Код мене је и данас било 10 степени и пчеле су излазиле из кошница у сунчаном делу дана.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #952 poslato: Januar 20, 2023, 08:52:33 »
Kod nas odjutros veje li ga veje, samo neka nastavi da malo pokupi ovaj virus iz vazduha. pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #953 poslato: Maj 11, 2023, 00:08:14 »
Одавно се није писало у овој теми па да напишем коју реч.  :D

Данас је на једном пчелињаку у Банату поред Тисе толико дувао ветар да нам је скидао пчеларске капе са главе. И поред тога што репица још увек цвета на последње посејаним парцелама време не дозвољава да пчеле искористе ову пашу.

И поред свега отварали смо кошнице код којих се појавио ројеви нагон и које смо оставили за разројавање.
Из три кошнице направили смо десет нових ројева са ројевним матичњацима а из једне кошнице је изашао један рој и њега смо сместили у кошницу. На крову изројене заједнице записано је има заворене матичњске, разројити за два до три дана а данас је био пети дан.  :D
На другом пчелињаку планирао сам да ћемо се задрати два три дана а задрали смо се дуже и ето кашњења са радовима око разројавања. Ако још сутра завримо оно што смо планирали за данас биће доброоо. :D
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #954 poslato: Maj 11, 2023, 15:51:46 »
   Пре пар дана спремао сам кошнице за багрем. Повадио сам из медишта рамове са медом од репице, сместио у наставке и поставио као вршне на слабијим заједницама.
   У међувремену време се покварило, дува јака кошава, пчеле скоро па не излећу. Све је спремно за селидбу на багрем, али се увлачи зебња на помисао ако ово невреме потраје.