Autor Tema: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)  (Pročitano 22082 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #45 poslato: April 30, 2019, 14:03:16 »
  Drugari, ja bih platio nekome da mi uradi pronalazak matice i stavljanje u konfiguraciju za medobranje na bagremu. :( Em su ljute pčele, em se vreme uvek pokvari.

Van mreže Nikola Ristevski

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #47 poslato: Maj 02, 2019, 20:35:40 »
  Drugari, ja bih platio nekome da mi uradi pronalazak matice i stavljanje u konfiguraciju za medobranje na bagremu. :( Em su ljute pčele, em se vreme uvek pokvari.

...pre jedno 25 godina kad sam bio u Nemackoj kod drugara (on konobar) zamolim ga da upita jednog domaceg pcelara koji redovno dolazi kod njega u kafanu da mi nabavi "detektor za maticu". Kazem to mi je poklon za dedu. On obeca i kaze da ide na sajam u vecem gradu pa ce da mi donese. Ja pomislim da stvarno to postoji, dzabe sam izmisljao?! Posle par dana kaze mi drugar da me je trazio onaj pcelar. I sta je rekao? Da se nosite u p.m. i ti i tvoj deda! Kad napravimo  detektor da ga donesem on ce prvi da ga kupi. Zakljucak: oduvek je to muka ucoriti maticu pa bila ona i obelezena.

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #48 poslato: Maj 03, 2019, 19:22:43 »

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #49 poslato: Maj 06, 2019, 12:00:35 »
Nek vam je Bog u pomoci.
Hvala ti kolega, ali izgleda da se bas nismo Bogu molili previse :) neda ni prici kosnicama. Pronasli detetor za maticu :), ali ni to nam nije od pomoci. Isekli plasticno korito u dnu, namontirali ga na drvenu plocu. Streses svu pcelu sa maticom sa ramova sa leglom u zeljenu konfiguraciju plodista, pa poklopimo sa maticnom resetkom, pa posle nekog vremena kad pcela pokrije leglo vadimo je sa tim ramovima u bildere. No sve nam dzaba, kad pada danima, a I cemu ih spremati kad su prognoze o vremenu katastrofalne ... :( bice valjda rojeva, ako se bagrem izjalovi

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #50 poslato: Maj 06, 2019, 19:25:33 »
Maticu možeš naj lakše dobit ovako.
1 način.
Uzmeš  prazan nastavak.  Uzmeš dva sata sa mladom pčelom i legalom. Između staviš tamnu praznu saču.   na svaku stranu staviš  jedan ili dva okvira meda. Nastavak staviš nad plodište.
Iduči dat pogledaš, dali prazna tamna sača ima zaležna jaja.

2 način

Sa dimom duvaš u gornji nastavak.
sa 95% sigurnosti matica pređe u donji nastavak.


Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #51 poslato: Maj 27, 2019, 16:11:08 »
Posto je u mom kraju definitivno bagrem prosao da se oglasim po ovoj temi, kad vec nece niko. Metoda za velike prinose al` kod mene corak. Napravio sam tri solitera, jeste da je vreme bilo katastrofa i kisa i hladnoca ali  i zbrka u sve tri kosnice. Nisam dirao solitere od kad sam formirao sistem od 25.04. pa do 18.05. kad sam rasturao, samo sam posmatrao. Bilo je dosta propusta, koje sam uocio.
Mozda je naj znacajniji zakljucak da treba odvojiti dovoljno vremena i pazljivo pregledati, bez zurbe na tenane, da li ima skrivenih maticnjaka i 100% biti siguran gde je matica.
Drugi zakljucak je da mora administracija da se uvede, stavio sam u svaku zbeg-hranilicu mali blokcic pa vodim evidenciju. Zamesalo mi se sve pogotovu sad kad se razrojavalo... Cekamo sledecu pasu nema odustajanja. Jos da napisem da kako postoji preporuka za formiranje solitera tako treba da postoji i preporuka za rasturanje. Ima dosta pitanje i nedoumica. Sta se desava kod kolege u Sloveniji?

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #52 poslato: Jun 11, 2020, 15:36:33 »
Podrav dugo se nismo čuli
Prošle godine i kod mene  corak.
Probao sam sa dva stuba po 7 nastavka. U oba dva stuba  napravile su se trutovske matice. I svima nastavcima je bilo punto trutova, koji su skoro sve pojeli.
A ove godine  izgleda odlično.

Opet sam napravio stub od 7 nastavaka stavio sam 4 matične rešetke i još napravio dodatne rupe za izlaz.
Na sve rupe izlaze pčela odprilike isto. Možan malo više na tamo, kde se nalazi matica.
Lipa je kod nas otvorena 1/3.   2 nastavka su do polovine zatvorena sa medom. A u tri  nastavka na svima  satnicama ima pomalo meda. Danas sam stavio još jedan prazan nastavak sa izgrađenim sačem.
U zajednici je   jedna  prosečna zajednica kojoj sam dodao  odprilke 6 kg pčela.

Zašto sad ova ogroma zajenica, radi kako treba a prošle godnine ne.
Ja mislim da je odgovor u  promjeni matice.
U maju treba promejeniti i staviti mladu maticu. Mlada matica redko roji.
I u početku kasni i malo zaleže i puno miriše na maticu. Maticu sam zatvorio u jedan nastavak. Kada sam pogledao šta ima unutra  imala je odprilek 2 dva sata trutovine i 3 sate mlade zatvorene pčelje zalege jedan sat meda in i dovoljno mjesta za zaleganje. Ovaj stub od pčela malo troši za iskrano mladog roda pčela.
U teoriji kažu na mlada matica manje roji i da pčele imaju veču voju da  med. To se poklapa sa time, da ima u nastavku sa maticom jako malo zaleženog.
Inače je u slovenji puno kiše i pčelaska zadruga kaže da treba proverati i hraniti pčele. (i kažu da neče biti dobra berba meda)
Sad kažu, da če biti iduči tjedan bolje vreme i optimističan sam.
Odprilile za 10 dan, če prestat lipa pa čemo vidjet kad budem točio
Stare matice sam stavio u pčenjake za proizvodnju pčela.
Pozdrav neka bude.
puno meda.










Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #53 poslato: Jun 12, 2020, 08:05:58 »
Podrav dugo se nismo čuli
Prošle godine i kod mene  corak.
Probao sam sa dva stuba po 7 nastavka. U oba dva stuba  napravile su se trutovske matice. I svima nastavcima je bilo punto trutova, koji su skoro sve pojeli.
A ove godine  izgleda odlično.

Opet sam napravio stub od 7 nastavaka stavio sam 4 matične rešetke i još napravio dodatne rupe za izlaz.
Na sve rupe izlaze pčela odprilike isto. Možan malo više na tamo, kde se nalazi matica.
Lipa je kod nas otvorena 1/3.   2 nastavka su do polovine zatvorena sa medom. A u tri  nastavka na svima  satnicama ima pomalo meda. Danas sam stavio još jedan prazan nastavak sa izgrađenim sačem.
U zajednici je   jedna  prosečna zajednica kojoj sam dodao  odprilke 6 kg pčela.

Zašto sad ova ogroma zajenica, radi kako treba a prošle godnine ne.
Ja mislim da je odgovor u  promjeni matice.
U maju treba promejeniti i staviti mladu maticu. Mlada matica redko roji.
I u početku kasni i malo zaleže i puno miriše na maticu. Maticu sam zatvorio u jedan nastavak. Kada sam pogledao šta ima unutra  imala je odprilek 2 dva sata trutovine i 3 sate mlade zatvorene pčelje zalege jedan sat meda in i dovoljno mjesta za zaleganje. Ovaj stub od pčela malo troši za iskrano mladog roda pčela.
U teoriji kažu na mlada matica manje roji i da pčele imaju veču voju da  med. To se poklapa sa time, da ima u nastavku sa maticom jako malo zaleženog.
Inače je u slovenji puno kiše i pčelaska zadruga kaže da treba proverati i hraniti pčele. (i kažu da neče biti dobra berba meda)
Sad kažu, da če biti iduči tjedan bolje vreme i optimističan sam.
Odprilile za 10 dan, če prestat lipa pa čemo vidjet kad budem točio
Stare matice sam stavio u pčenjake za proizvodnju pčela.
Pozdrav neka bude.
puno meda.
Kako si prošao na bagremu ?

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #54 poslato: Jun 12, 2020, 12:10:30 »
Ništa
Medilo je svega 2 dana

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #55 poslato: Jun 12, 2020, 12:32:39 »
Ali lipa je tek počela a panju ima više od 40 kg meda. Ovo su ubrale za 10 dana  i bar 4 dana je bila kiša.
Ii sad počinje  vrijeme sa više sunca.
Danas rade ko lude. Ako tako nastavi moglo bi iči prema 80 kg.
Napravio sam mesta za 90 kg. e pa da vidimo.
U medištu ima samo med po svim satnicama u glavnom ne zatvoreno i  na pola puno. Trutovih matica nema.
I plodištu nema matičnjaka.
Ako ovo izdrži još 10 dana  bit če moj rekord po jednoj zajednic.
Kad vidim kako pčele izleču  moj optimizam odleti u nebo.
A vaga me svake godine prizemlji.
E pa da vidimo, šta če bit  kraj lipove paše.
Neka medi.



Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #56 poslato: Jun 12, 2020, 14:59:10 »
Medno prijatelju !
De mi kaži na koji si način ih pripremao jesi li ih spajao prije paše ?
Pojavu lažnih matica možeš spriječiti i održati radno raspoloženje , dodavanjem okvira sa jednodnevnim leglom u medište i svakih 9 dana vadiš taj okvir i stavljaš drugi.
Ako hoćeš možeš i odabrati neki matičnjak i ostaviti i imati mladu maticu posle paše ?
Pozdrav

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #57 poslato: Jun 17, 2020, 07:16:30 »
Ne.
Rojeve sam napravio kad paša počela i proverio kakva je vremenska prognoza,  tek onda spajao.
U Sloveniji  se paša ponaša svake godinine   sasvim drukčije.
Ove  godine lipa počela 31 maj i još pola lipe nije otvorena.
Trajače  još najmanje 4 sedmice.   A 12 juna počeo več kestenj.
Znači lipa i  skoro cjeli kestenj u usto vreme.
Kod nas je nemuguče  pogodit kad počinje paša.
Prošle godini sam spajao prebrzo i imao ništa jer so pravile  brzo trutovske matice.
Po mome pčele treba odmah uposlit i da ne prave trutovske matice. I pre proširenja obavezno stavit mladu maticu.
Pčela puno bolje rade sa mladom maticom in puno kasnije odluče za trutovske matice.



Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #58 poslato: Jun 17, 2020, 07:20:09 »
Pojavu lažnih matica možeš spriječiti i održati radno raspoloženje , dodavanjem okvira sa jednodnevnim leglom u medište i svakih 9 dana vadiš taj okvir i stavljaš drugi.
Hvala dobar savjet.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #59 poslato: Jun 17, 2020, 10:22:17 »
Ove godine ako bude imalo za njih biće dobro a kamo li 100 kg. pozdrav.