Autor Tema: ВојВир нови лек за уништавање варое, вируса и ноземозе  (Pročitano 48504 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Данас после подне на једном пчелињаку у Банату препрскали смо свих 54 кошнице Војвиром. Потрошено је укупно мало више од пола литре Војвира.
Заједнице су углавном прскане одозго преко сатоноша а неколико их је било повучено дубоко између првог и другог наставка и ту смо морали да подижемо форњи наставак и да их препрскамо између наставака .

Прскалица на којој има пумпа за стварање притиска одлично је урадила свој посао.

Од куће смо кренули око три и по сата после подне и за пола сата били на пчелињаку а од четири до око пет сати завршили смо све кошнице.
Укупно око сат времена било је потребно да се све заврши. Ни у једној кошници нисмо вадили рамове да би их прскали мада смо мало контролисали присуство легла у две кошнице.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Tretirao jucer Vojvirom negdje oko 50 zajednica, kontrolosiao na par drustava nakon 2-3 sata od tretiranja opadanje varoe i nisam nasao nijednu. Tretirao sam temeljno i vadio svaki okvir te preprskao pcele Vojvirom. Zadovoljan sam sa trenutnim stanjem sto se tice brojnosti pcela i kolicine hrane u svim zajednicama koje sam tretirao, u mozda 20% zajednica postoji manja kolicina zatvorenog legla koje izlazi, otvorenog legla nema. Nasao sam jednu zajednicu bez matice nju sam spoijo sa jednom slabijom zajednicom. Nasao sam i tri zajednice gdje je klube u donjem nastavku ispod hrane, jedna ima hrane i u donjem nastavku i ona nije problem, druge dvije zajednice nisu imale hrane u donjem nastavku, nesto malo je bilo na sredisnjim okvirima, morao sam intervenisati i jedan dio hrane ubaciti u donji nastavak, zasad nisam htio rotirati nastavke, praticu stanje u ovim zajednicama pa cu reagovati ako bude trebalo. Inace da su usle u zimu ove dvije zajednice stradale bi bez hrane sasvim sigurno. Danas nastavljam sa tretmanom ako ne bude kise koju su najavili za danas.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Нешо пријатељу,
Од Војвира вароа пада и три четири дана ако је има.
Зато не треба одмах вршити контролу неким другим средством јер ће вароу уништи Војвир и други дан а тада падање варое може бити приписано другом средству.
Што се тиче тих заједница које си нашао у доњем наставку ја бих радије те централне рамове са пчелама подигао у горњи наставак и около оставио мед.

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Pozdrav Vojo,

Ma ne pada mi na pamet da vrsim bilo kakvu kontrolu nekim drugim sredstvom, danas sam nasao u juce tretiranim drustvima u prosjeku po tri pale varoe,sto znaci da Vojvir djeluje. Znam da su mi drustva prilicno cista jer kod mene se od Aprila odnosno kada vrijeme dozvoli radi sa gradjevnjacima, nista ne prepustam slucaju.

Sto se tice tih drustava, uradio sam bas kako si ti rekao samo sto sam pcele ostavio u donjem nastavku. rotacija nastavaka bi bila ono sto si ti savjetovao a to je centralni ramovi i okolo med.

Ono sto mi je jucer i danas diglo zivce je leglo kojeg ima, u jakim zajednicama, ima legla na dva do tri okvira. zatvorenog dok sam danas nasao u jednom drustvu i otvoreno jednodnevno leglo, znaci da leglo vjerovatno nece ni prestajati sto nije dobro.

Jako drustvo. velika briga i to su drustva koja su mi se otela konroli i previse jaka sam ih uzimio. Znam da se mnogi takmice da im drustva budu sto jaca kada ulaze u zimu a to je tako pogresno.

Moram pohvaliti Vojvir, posto sam temeljno tretirao pcele, prilikom vadjenja ramova pcele su bile prilicno ljute, napadale. medjutim sto vise tretiranih ramova to su pcele bile mirnije, sto znaci da Vojvir umirujuce djeluje na nih, sto opet znaci da je Vojvir preparat koji pcelama itekako odgovara.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Pozdrav Vojo,

Ma ne pada mi na pamet da vrsim bilo kakvu kontrolu nekim drugim sredstvom, danas sam nasao u juce tretiranim drustvima u prosjeku po tri pale varoe,sto znaci da Vojvir djeluje. Znam da su mi drustva prilicno cista jer kod mene se od Aprila odnosno kada vrijeme dozvoli radi sa gradjevnjacima, nista ne prepustam slucaju.

Sto se tice tih drustava, uradio sam bas kako si ti rekao samo sto sam pcele ostavio u donjem nastavku. rotacija nastavaka bi bila ono sto si ti savjetovao a to je centralni ramovi i okolo med.

Ono sto mi je jucer i danas diglo zivce je leglo kojeg ima, u jakim zajednicama, ima legla na dva do tri okvira. zatvorenog dok sam danas nasao u jednom drustvu i otvoreno jednodnevno leglo, znaci da leglo vjerovatno nece ni prestajati sto nije dobro.

Jako drustvo. velika briga i to su drustva koja su mi se otela konroli i previse jaka sam ih uzimio. Znam da se mnogi takmice da im drustva budu sto jaca kada ulaze u zimu a to je tako pogresno.

Moram pohvaliti Vojvir, posto sam temeljno tretirao pcele, prilikom vadjenja ramova pcele su bile prilicno ljute, napadale. medjutim sto vise tretiranih ramova to su pcele bile mirnije, sto znaci da Vojvir umirujuce djeluje na nih, sto opet znaci da je Vojvir preparat kojeg pcele itekako vole.



Драго ми је Нешо да си задовољан са Војвиром и што са одушевљем пишеш о њему.
Са друге стране жао ми је што и даље имаш легла у неким кошницама.

Саветовао бих те да у кошницама у којим имаш легло  пронађеш матицу и да је ставиш у мали пластични кавез који треба спустити између рамова у централном делу гнезда то јест између легла. Запишеш на свакој кошници где је матица у кавезу и обележиш те кошнице а тек након око 20 дана пустиш је опет на слободу.
Тада би било добро опет још једном након што изађе сво легло препрскати пчеле Војвиром.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Pozdrav Vojo,

Ma ne pada mi na pamet da vrsim bilo kakvu kontrolu nekim drugim sredstvom, danas sam nasao u juce tretiranim drustvima u prosjeku po tri pale varoe,sto znaci da Vojvir djeluje. Znam da su mi drustva prilicno cista jer kod mene se od Aprila odnosno kada vrijeme dozvoli radi sa gradjevnjacima, nista ne prepustam slucaju.

Sto se tice tih drustava, uradio sam bas kako si ti rekao samo sto sam pcele ostavio u donjem nastavku. rotacija nastavaka bi bila ono sto si ti savjetovao a to je centralni ramovi i okolo med.

Ono sto mi je jucer i danas diglo zivce je leglo kojeg ima, u jakim zajednicama, ima legla na dva do tri okvira. zatvorenog dok sam danas nasao u jednom drustvu i otvoreno jednodnevno leglo, znaci da leglo vjerovatno nece ni prestajati sto nije dobro.

Jako drustvo. velika briga i to su drustva koja su mi se otela konroli i previse jaka sam ih uzimio. Znam da se mnogi takmice da im drustva budu sto jaca kada ulaze u zimu a to je tako pogresno.

Moram pohvaliti Vojvir, posto sam temeljno tretirao pcele, prilikom vadjenja ramova pcele su bile prilicno ljute, napadale. medjutim sto vise tretiranih ramova to su pcele bile mirnije, sto znaci da Vojvir umirujuce djeluje na nih, sto opet znaci da je Vojvir preparat kojeg pcele itekako vole.



Драго ми је Нешо да си задовољан са Војвиром и што са одушевљем пишеш о њему.
Са друге стране жао ми је што и даље имаш легла у неким кошницама.

Саветовао бих те да у кошницама у којим имаш легло  пронађеш матицу и да је ставиш у мали пластични кавез који треба спустити између рамова у централном делу гнезда то јест између легла. Запишеш на свакој кошници где је матица у кавезу и обележиш те кошнице а тек након око 20 дана пустиш је опет на слободу.
Тада би било добро опет још једном након што изађе сво легло препрскати пчеле Војвиром.

Поздрав драгим пријатељима...   

Hvala Vojo na savjetima, sto se tice Vojvira pisem iskreno ono sto sam vidio kod sebe, znaci osjecaj kako on djeluje na pcele, rezultat onda uopste nije upitan.

Ne bojim se zajednica sa leglom ni varoe u njima i necu se mnogo zamarati sa razmisljanjem oko njih, nece biti problema da izadju zdrave i jake iz zime.

Sto se tice tih zajednica sa leglom, znam tacno gdje je problem a to je oplodnja matica koju ne mogu kontrolisati ali mogu sledece godine proizvesti sebi visak matica gdje cu birati ono sto meni odgovara, pusticu vise trutova da izadje iz zajednica koje ulaze u zimu onako kako treba da bude, bez legla u ovo doba.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
У понедељак шестог децембра на две заједнице сам урадио третман Војвиро накапавањем као што се ради оксалном киселином са по 25 милилитара по кошници. Мода сам могао и мало више да накапам али сам се одлучио да то буде једнако као када се ради са оксалном.

Јуче сам обишао тај пчелињак који ми је око 23-24 км удаљен од куће и у једној кошници тј у подњачи сам нашао три мртве варое а у другој ни једна.

Видећемо сутра има ли још опале варое као и наредних дана а следеће седмице вршим контролу са оксалном киселином.

Да видимо колико ће варое преостати за оксалну киселину после једног третмана Војвиром на температури око 3-4 степена док су пчеле у клубету..

Видећемо колико је Војвир делотворан и успешан у зимском периоду и накапавањем по 25 милилитара по кошници.

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Данас обишао и прегледао увлаке у подњачама где сам третирао пчеле Војвиром и нисам ни у једној ни у другој  кошници нашао ни једну вароу.
Видећемо колико ће бити вароа након третмана оксалном киселином који планирам за два, три дана.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Pozdrav Vojo,
Praticu tebe i tretman oksalnom pa cu vidjeti da li je potrebna kod mene nakon tretmana Vojvirom. Kod mene nema gubitaka, zadnji dan kada je bilo lijepo vrijeme kontrolno sam pogledao par drustava, ne primjecujem varou, pcele lijepo zimuju i nema legla bar u tim kosnicama koje sam pogledao.
Ocekujem dobar izlazak iz zime bar po onom pogledanom i to sa jacim drustvima nego prosle godine i sa vecim zalihama hrane, vecina drustava su mi trenutno u prosjeku na 15+ kg hrane, sto znaci da ce pocetak proljeca biti laksi i jednostavniji za raditi vec prethodne godine.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Нешо пријатељу данас сам урадио третман оксалном киселином на те две кошнице.
Пратићемо стање и овде објавити.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Данас на Светог Николу имам посебно задовољство да вас обавестим да три дана након третмана оксалном киселином у подњачама третираних заједница нисам нашао ни једну вароу ни у провој ни у другој кошници.

Третман Војвиром са 25 милилитара по пчелињој заједници накапавањем по пчелама као што се то ради оксалном киселином тј раствором оксалне киселине  је био успешан и три варое које сам нашао у подњачи два дана након третмана су биле једине три варое које су биле у кошници и ни једна вароа није остала за оксалну киселину и третман који сам урадио седам дана након третмана Војвиром...

Видећемо у наредним данима да ли ће се појавити нека вароа у третираним кошницама а највероватније да неће јер да је било то јест да остало после Војвира вероватно да би макар једна вароа пала до данас.. Температура је у плусу око 3-4 степена.
Поздрав драгим пријатељима...

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Кратко смо се радовали 😁, данас пети дан након третмана оксалном киселином извршен преглед и пронађено три варое у подњачи.

Да ли треба јачи Војвир ( а могао бих да га појачам)  или треба јача доза то сада можемо само да претпостављамо.

За сада је стање такво а пратићемо колико ће још опасти варое у наредном периоду.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Данас 24.12 опет смо након три дана били на пчелињаку или 5 дана након третмана оксалном киселином и проверавали стање са вароом у истим заједницама где смо вршили поменути контролни третман оксалном киселином након третмана Војвиром.

У кошницама није нађена ни једна вароа. 

У кошници које је имала варое и кошници која је имала највише варое током протекле сезоне Војвир је уништио три варое а три су преостале за оксалну киселину.

Следеће године појачаћемо дозу на 50 милилитара Војвира по кошници за третман накапавањем и поново извршити контролу оксалном киселином.

Само Боже здравља. Ми снивамо а Господ Бог одлучује.

Није лако доћи до природног решења које не смета пчелама и не смета пчелару а које ће нам заменити употребу оксалне киселине.

Поздрав драгим пријатељима...



Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Размишљам данас тако о третману и овогодишњем искуству у време док су пчеле биле у клубету и паде ми на памет да сам требао још једном истретирати пчеле накапавањем Војвиром па тек онда контролно радити оксалном киселином.

Војвиром се не оштећује пчелиња заједница да ли радили једном или три пута, за разлику од оксалне киселине којом се не сме радити два пута. Пре три године током јесени прскао сам пчеле три а неке и четири пута када је нестало легла у кошницама и све су матице преживеле и уопште ништа није сметало пчелама у уништио сам готово сву вароу. 

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Кратко смо се радовали 😁, данас пети дан након третмана оксалном киселином извршен преглед и пронађено три варое у подњачи.

Да ли треба јачи Војвир ( а могао бих да га појачам)  или треба јача доза то сада можемо само да претпостављамо.

За сада је стање такво а пратићемо колико ће још опасти варое у наредном периоду.

Поздрав драгим пријатељима...

Pozdrav Vojo

Ja necu nista vise raditi sto se tice tretmana, necu tretirati oksalnom kiselinom, mislim da je Vojvir odradio solidan posao i da za dodatnim tretiranjem nema potrebe jer kod mene vec odmah na proljece krece borba protiv varoe pa tako nema ni rizika po zajednice od bilo kakve moguce invazije varoe prije vremena. Ciljno tretiranje varoe u Septembru kada je leglo vec smanjilo prilicno i tretman Vojvirom u Novembru je sasvim dovoljno i za oksalnom nema potrebe, gledao sam ponovo par zajednica i pcele odlicno zimuju.

Vojo sto se tice tvog dvoumljenja kako Vojvir uciniti efikasnijim ja mislim da je bolje ici sa jacom dozom jer Vojvir ovakav kakv jeste itekako odgovara pcelama, to je osjecaj kada posmatram pcele nakon sto sam ih preprskao Vojvirom, znaci jaca doza im sigurno nece naskoditi a moguce da tretman bude ucinkovitiji i ne samo po varou vec i ostale viruse.

Pozdrav kolegama.