Autor Tema: Brstivar - uputstvo za upotrebu  (Pročitano 95135 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #105 poslato: Mart 02, 2014, 23:27:40 »
Celu ovu zimu, kao ludak ;D , svaki dan brojim varou (srećom, kontejner mi se nalazi u susednom šoru, levo, kod sina u dvorištu). Cilj mi je da sagledam dejstvo Brstivara. Prilikom poslednjeg tretmana, pokušao sam da utvrdim dinamiku pada varoe. Uzput sam primetio da su neke varoe svetlo braon, pa i ŽUTE boje.
U predhodnom postu sam izneo rezultate, brojanja, prvog dana nakon tretmana (tretman 27.02.2014) i nije bilo žutih. Drugog dana brojanja: opalo je 8 varoa od kojih su 7 bile žute!

                                             Trećeg dana brojanja: opalo je 8 varoa od kojih su 2 bile žute!
Imam neko mišljenje o ovome...al nisam siguran...(?)


Plan mi je da uradim još jedan tretman za neki dan, pre nego što budem selio.


Pozdrav i svako dobro!


Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #106 poslato: Mart 08, 2014, 21:18:26 »
Danas sam bio na šestom državnom pčelarskom sajmu, slušao predavanje, predavač: Yasmin Zwinz, Austrija.(o samom predavanju ne bih sad).
Tu sam saznao da je EU, od 01.01.2014. zabrenila upotrebu kiselina(mravlje i oksalne).
Još jedan detalj (meni zanimljiv)- pčelari u Austriji, koji su se bavili ekološkim pčelarenjem koristili su isključivo mravlju kiselinu za tretman protiv varoe- SAD JE ZABRANJENA!


Vojo, brate, angažuj se, ako je ikako moguće, da BRSTIVAR dobije svoje mesto, koje zaslužuje!
                                                        Toliko o tome.


Već sam pisao da svaki dan brojim opalu varou. Da bih sagledo još neke stvari počeo sam i dvaputa(!) dnevno. Pošto je u tom slučaju uvlaka daleko čistija- ni jedna opala varoa mi ne promakne, pa ni one BELE.
Sutra tretiram topom...(BRSTIVAROM).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #107 poslato: Mart 09, 2014, 01:43:13 »
Драги мој пријатељу Дуле, регистрација помоћног лековитог средства кошта више десетина хиљада евра док је за регистрацију лека потребно много, много више и још период од неколико година.

Брстивар је изузетно ефикасан природни препарат, заправо најефикаснији препарат од свих природних препарата али га не рекламирам и пчелари га не могу набавити у продавницама пчеларске опреме а верујем да преко 80% домаћих пчелара никада није ни чула за Брстивар.

Ипак верујем да ће до краја ове деценије Брстивар бити регистрован а самим тим и доступнији пчеларима.

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #108 poslato: Mart 09, 2014, 10:15:40 »
Dušan Lazić
Tu sam saznao da je EU, od 01.01.2014. zabrenila upotrebu kiselina(mravlje i oksalne)
.

Imaju li neke reference za ovu tvrdnju, sem što je to rekla gospođa(ica)? Yasmin Zwinc, da li je negde objavljeno? Možda se Bayer izborio za tako nešto. Ne bi me čudilo. Pozdrav

Van mreže Paolo Gigli

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • Digitalni pčelar
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #109 poslato: Mart 09, 2014, 18:04:26 »
Pretražujući sajt Evropske Medicinske Agencije nisam našao bilo koji dokument iz 2014. godine koji bi se odnosio na oksalnu kiselinu i njenu upotrebu za suzbijanje varoe (što još uvek ne znači da takav dokument ne postoji(!?)).
Štaviše, to pitanje je razrešeno još 2003. godine: Oxalic acid: Summary Report dok u najpotpunijem popisu supstanci COMMISSION REGULATION (EU) No 37/2010 maksimalnih količina koje su dozvoljene u namirnicama za ljudsku ishranu na strani 51 stoji da za oksalnu kiselinu takva granica nije propisana  "ako se pčelari drže propisanih količina pri tretmanu varoe u vreme kada u košnicama nema legla" (iz drugog dokumenta).
Od svih sredstava za suzbijanje varoe samo oksalna i mravlja kiselina nemaju gornje granice tako da bi bilo čudno odreći ih se, ali što reče Dušan Lazić, ne bi me čudilo...

Digitalni pčelar
« Poslednja izmena: Mart 09, 2014, 23:09:45 od strane Moderator 1 »

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #110 poslato: Mart 10, 2014, 22:00:43 »
Juče sam tretirao Brstivarom. Temperatura u hladu 14 st.celz.(košnice na osunčanom i u zavetrini)


Tretman sam obavio duplom dozom (Vojo, da li sam smeo ??? ?). Naime, kad sam obavio redovnu dozu(sa topom)
u posudi je ostalo nešto sredstva i ja odlučim da ponovim još jednom(ima se - može se ;) ).Sad malo ozbiljno: ne bih tako nešto uradio ni u kom drugom  slučaju ali kad je Brstivar u pitanju-(ja to pričam svim mojim drugarima:"da li ste videli nekad SRETNE PČELE nakon tretmana?!"). Kad se samo setim kako reaguju nakon Mitaka!


Nakon prvih 5h palo je...................... 5 varoa ili 25%
Narednih    15h palo je.....................11 varoa ili 55%
Poslednja     4h palo ..........................4 varoe ili 20%


Ovo je poslednji tretman koji sam planirao za zimski period. Neka moja (skromna) zapažanja:
- prvog dana nakon tretmana sam zapažao dosta živih (omamljenih) varoa. Dali to znači da bi trebalo povećati dozu (koncetreciju)?
- u narednih nekoliko(3 - 7) dana sam primećivao opale mlade (bledo žute i bele) varoe. Dali to znači da Brstivar bije(!) u leglu(!) pa se to manifestuje tek nekoliko dana kasnije? Dali to znači da bi učestalost između tretmana mogla biti nešto veća (Voja je savetovao čini mi se 2-3 dana), dakle, 7-8 dana?


Prati ću još nekoliko dana pad varoe, beležiti i vama poslati kompletnu tabelu.


P.S.
Načitao sam negde na SPOSovom forumu da se u narednom periodu planira, od strane ministarstva, nešto brža, lakša i jeftinija registracija alternativnih sredstava u veterini...Daj Bože!
Pozdrav. Svako dobro vam želim.




Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #111 poslato: Mart 11, 2014, 22:32:11 »
Juče sam tretirao Brstivarom. Temperatura u hladu 14 st.celz.(košnice na osunčanom i u zavetrini)


Tretman sam obavio duplom dozom (Vojo, da li sam smeo ??? ?). Naime, kad sam obavio redovnu dozu(sa topom)
u posudi je ostalo nešto sredstva i ja odlučim da ponovim još jednom(ima se - može se ;) ).Sad malo ozbiljno: ne bih tako nešto uradio ni u kom drugom  slučaju ali kad je Brstivar u pitanju-(ja to pričam svim mojim drugarima:"da li ste videli nekad SRETNE PČELE nakon tretmana?!"). Kad se samo setim kako reaguju nakon Mitaka!


Nakon prvih 5h palo je...................... 5 varoa ili 25%
Narednih    15h palo je.....................11 varoa ili 55%
Poslednja     4h palo ..........................4 varoe ili 20%


Ovo je poslednji tretman koji sam planirao za zimski period. Neka moja (skromna) zapažanja:
- prvog dana nakon tretmana sam zapažao dosta živih (omamljenih) varoa. Dali to znači da bi trebalo povećati dozu (koncetreciju)?
- u narednih nekoliko(3 - 7) dana sam primećivao opale mlade (bledo žute i bele) varoe. Dali to znači da Brstivar bije(!) u leglu(!) pa se to manifestuje tek nekoliko dana kasnije? Dali to znači da bi učestalost između tretmana mogla biti nešto veća (Voja je savetovao čini mi se 2-3 dana), dakle, 7-8 dana?


Prati ću još nekoliko dana pad varoe, beležiti i vama poslati kompletnu tabelu.

P.S.
Načitao sam negde na SPOSovom forumu da se u narednom periodu planira, od strane ministarstva, nešto brža, lakša i jeftinija registracija alternativnih sredstava u veterini...Daj Bože!
Pozdrav. Svako dobro vam želim.

Kolega Dule, hvala ti na ovom izveštaju sa pčelinjaka.

Svakako da potpuno slobodno možeš da koristiš duplu dozu Brstivara bez ikakve bojazni za pčele.
Najbolje bi bilo skratiti termin između tretmana na 2-3 dana.
Pčele prepoznaju poklopljene ćelije u kojim se nalaze varoe i otuda imamo svetle mlade varoe koje pčele izbace nakon otklapanja izabranih ćelija legla.
Za ovu tvrdnju potrebni su dokazi a najbolji dokaz su same mlade varoe, uništene i izbačene iz ćelija.

Dule: P.S.
Načitao sam negde na SPOSovom forumu da se u narednom periodu planira, od strane ministarstva, nešto brža, lakša i jeftinija registracija alternativnih sredstava u veterini...Daj Bože!
Pozdrav. Svako dobro vam želim.


Samo da ne bude obrnuto, ničemu dobrom se od naše administracije ne nadam.
Ako nam ne zagorča život pomoći nam neće sigurno, na žalost...
Kamo sreće da imam krivo mišljenje i kad ne bi bio u pravu.


Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #112 poslato: Mart 12, 2014, 10:33:55 »
Smo nemoj kao lek da ga registruješ, nego kao suplement u ishrani ;D ;D ;D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #113 poslato: Mart 12, 2014, 19:34:53 »
Smo nemoj kao lek da ga registruješ, nego kao suplement u ishrani ;D ;D ;D

Bilo kako, bilo bi dobro Borise.  :D

Pozdrav svima..

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #114 poslato: April 04, 2014, 00:26:54 »
da li je moguce doci do brstivara u Hrvatskoj?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #115 poslato: April 04, 2014, 22:31:26 »
Veoma teško Velimire. Najbolje je ako imaš nekog od prijatelja u Srbiji da poruči i da ti prenese.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #116 poslato: April 04, 2014, 23:21:46 »
Probati cu nesto iskemijati..maloprije sam dovezao 4 rodne voje sa pcelama u svoj pcelinjak,sutra cu poslikati u osvjeziti svoju temu pa da se pohvalim odmah!

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #117 poslato: April 08, 2014, 10:56:21 »
Na nekim drustvima sam primetio pcele koje imaju varou i  naidjem na neku  bez krila,proslog leta sam tretirao samo sa preparatom argus ras,ocigledno je da varoe ima..Posto uskoro planiram da razrojavam i formiram tzv.akumulator(ili kako se vec naziva) nastavak sa mnogo pcela i legla da proizvedem matice za sebe,to ce biti prilika za tretiranje varoe,u tom 'akumulatoru' i ostalim drustvima..Razmisljao sam o brstivaru(posto nemam dimni top)na nacin na koji je tretirao kolega Dragan Sosic,i timolu..
Na koji nacin bi bilo bolje tretirati,i uopste koliko bi uspeha imao sa ovako ranim tretiranjem?Pozdrav!

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #118 poslato: April 17, 2014, 22:45:19 »
Vojo, kako sam i ja vrlo zainteresovan za ovo pitanje, molim odgovor.
Na nekim drustvima sam primetio pcele koje imaju varou i  naidjem na neku  bez krila,proslog leta sam tretirao samo sa preparatom argus ras,ocigledno je da varoe ima..Posto uskoro planiram da razrojavam i formiram tzv.akumulator(ili kako se vec naziva) nastavak sa mnogo pcela i legla da proizvedem matice za sebe,to ce biti prilika za tretiranje varoe,u tom 'akumulatoru' i ostalim drustvima..Razmisljao sam o brstivaru(posto nemam dimni top)na nacin na koji je tretirao kolega Dragan Sosic,i timolu..
Na koji nacin bi bilo bolje tretirati,i uopste koliko bi uspeha imao sa ovako ranim tretiranjem?Pozdrav!

Vojo, još da Te potsetim: prvi međunarodni sajam zdravstvene zaštite i prihrane pčela, Niš 21.06.2014 (pročitao na SPOS-ovom sajtu). Možda je prilika da se i Ti pojaviš sa Brstivarom i Nozevojom.
Pozdrav. Svako dobro.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #119 poslato: April 19, 2014, 01:48:46 »
Pozdrav drugari
Na nekim drustvima sam primetio pcele koje imaju varou i  naidjem na neku  bez krila,proslog leta sam tretirao samo sa preparatom argus ras,ocigledno je da varoe ima..Posto uskoro planiram da razrojavam i formiram tzv.akumulator(ili kako se vec naziva) nastavak sa mnogo pcela i legla da proizvedem matice za sebe,to ce biti prilika za tretiranje varoe,u tom 'akumulatoru' i ostalim drustvima..Razmisljao sam o brstivaru(posto nemam dimni top)na nacin na koji je tretirao kolega Dragan Sosic,i timolu..
Na koji nacin bi bilo bolje tretirati,i uopste koliko bi uspeha imao sa ovako ranim tretiranjem?Pozdrav!


Kolega Mirko, stvarno ne znam koliki je efekat rada Brstivarom nakapanim na satonoše to jest tretmana koji je prikazao kolega Šošić. Dimnim topom se može raditi i efekat je dobar. Takođe i rad sa papirićima na kojim je nakapan Brstivar daje odlične rezultate.
Moja preporuka je za zajednice koje imaju varou započeti tretmane što je moguće pre i što je moguće češće sve dok se zajednice ne očiste od varoe i količina varoe svede na optimalnu meru koja ne ugrožava zajednicu.


Vojo, još da Te potsetim: prvi međunarodni sajam zdravstvene zaštite i prihrane pčela, Niš 21.06.2014 (pročitao na SPOS-ovom sajtu). Možda je prilika da se i Ti pojaviš sa Brstivarom i Nozevojom.
Pozdrav. Svako dobro.

Hvala Dule na informaciji.
Bilo bi mi zadovoljstvo da predstavim Nozevoj i Brstivar ali mi se čini da to u ovoj godini neću moći izvesti.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.