Autor Tema: DB NUKLEUS  (Pročitano 24026 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: DB NUKLEUS
« Odgovor #15 poslato: Januar 07, 2014, 11:30:48 »
Ponovio bih pitanje ako ima nekoga sa iskustvom: koliko nukleusa u jednom telu je optimalno imati sa obzirom na uzajamno grejanje, oplodnju matica, tj njihov povratak sa oplodnje, koja debljina zida izmedju unutrasnjosti nukleusa....

Pozdrav iz Valjeva....

Dušane, moje iskustvo je da su najbolji šestoramni i petoramni nukleusi. Sve sa manjim brojem ramova su za mene oplodnjaci.

Jedne godine uzimio sam trodelni oplodnjak LR u svakoj pregradi sa po 3 rama i novom maticom. Sve su prezimele, ali su i sva društva dobila nozemu. Isto mi je iskustvo i sa petoramnim i šestoramnim nukleusima Farar, ali se tu nozema javlja u 60 do 70 %, pa sam i od tih nukleusa odustao sa uzimljavanjem. Verovatno mala količina pčela ne može da uspostavi potrebnu mikro klimu, mada ne vidim neku uzročno posledičnu vezu izmođu nozeme i mikroklime.

Uzimljavam samo petoramne i šestoramne nukleuse DB i LR.

Uzimljeni trodelni oplodnjak LR je na fotografiji u sredini. Otvori leta su napred, levo i desno.

Pozdrav.
« Poslednja izmena: Januar 07, 2014, 11:55:32 od strane Vojko Aleksic »

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Odg: DB NUKLEUS
« Odgovor #16 poslato: Septembar 02, 2016, 14:17:10 »
Eo jedan jeftini nukleus od stirodura 2cm debljine.Izuzetno pogodan za seljenje,premjestanje i lak za izradu.

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Odg: DB NUKLEUS
« Odgovor #17 poslato: Septembar 02, 2016, 14:18:52 »
0va slika.