Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341086 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #15 poslato: Februar 25, 2012, 21:14:12 »
Danas je bilo dobro za pčele i pčelare. Prvi značajniji pročisni let je obavljen.

Nadam se da su kod svih kolega pčele žive i zdrave i da izleću.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #16 poslato: Februar 26, 2012, 01:55:46 »
Kod mene danas između 5 i 6 stepeni i malo neprijatno za pročisni izlet.
Iz nekih košnica po neka pčela se ipak usudila na tom zubatom suncu da izleti na kratko.

Pozdrav svima.......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #17 poslato: Februar 26, 2012, 11:06:05 »
Juče je tokom dana bilo pretežno maglovito i oblačno,  a samo par sati kasno popodne bilo malo i sunca.
U najtoplijem dobu dana bilo svega + 7 stepeni.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže nikolatodosic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #18 poslato: Februar 26, 2012, 11:47:31 »
Jutros temperatura +4 stepena,maglovito, po neka kap kise,pcele miruju i ne izlaze.
Juce, temperatura u toku dana + 12 stepeni i pcele su masovno izlazile na procisni let.

Pozdrav iz Valjeva

Van mreže Aleksandar Cvetkovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • http://pcelarstvocvetkovic.weebly.com/
  • Lokacija pčelinjaka: Obronci planine Kukavice
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #19 poslato: Februar 27, 2012, 11:10:15 »
Juce sam dodavao pogace i prilikom dodavanja sam primetio na slabijim drustvima sa 3-4-5 rama proliv na ramovima, na dva drustva sa 4ulice pcela to je bilo strasno, ramovi sve crni gde je klube sa pcelama. Sad pitanje kako da dezinvikujem, da spasem ta drustva gde je proliv, ima li neko da se je susretao sa ovim?
P.S. Sva drustva su ziva.
Moj Sajt       
My Website

Pčelinjak "Cvetković"

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #20 poslato: Februar 27, 2012, 18:44:56 »
Juce sam dodavao pogace i prilikom dodavanja sam primetio na slabijim drustvima sa 3-4-5 rama proliv na ramovima, na dva drustva sa 4ulice pcela to je bilo strasno, ramovi sve crni gde je klube sa pcelama. Sad pitanje kako da dezinvikujem, da spasem ta drustva gde je proliv, ima li neko da se je susretao sa ovim?
P.S. Sva drustva su ziva.

Aco, moraš što pre bez odlaganja da preprskaš pčele lekovitim Nozevojom.
To je najdelotvorniji preparat za nozemozu.

Imaj u vidu da ti povidon jod i Nozecid koji se proizvodi na bazi joda neće biti od pomoći jer oni ne leče nozemozu.

Eto neko moje mišljenje a ti radi kako misliš da ti je najbolje.

Pozdrav iz Novog Miloševa......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #21 poslato: Februar 27, 2012, 19:33:41 »
Ovaj petoramni Rodna voja nukleus rešio po svaku cenu da ovih dana završi sa
utroškom polovine postavljene pogače.
Dobiće još malo kristalisanog meda u komadu najlon hulahopke i to će mu biti dosta
do početka cvetanja prvih polenarice kada će dobiti još malo šećernog sirupa.
A za dalje mora sam da se snalazi.

Pozdrav iz Aleksicna

Van mreže Aleksandar Cvetkovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • http://pcelarstvocvetkovic.weebly.com/
  • Lokacija pčelinjaka: Obronci planine Kukavice
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #22 poslato: Februar 27, 2012, 21:31:14 »
Juce sam dodavao pogace i prilikom dodavanja sam primetio na slabijim drustvima sa 3-4-5 rama proliv na ramovima, na dva drustva sa 4ulice pcela to je bilo strasno, ramovi sve crni gde je klube sa pcelama. Sad pitanje kako da dezinvikujem, da spasem ta drustva gde je proliv, ima li neko da se je susretao sa ovim?
P.S. Sva drustva su ziva.

Aco, moraš što pre bez odlaganja da preprskaš pčele lekovitim Nozevojom.
To je najdelotvorniji preparat za nozemozu.

Imaj u vidu da ti povidon jod i Nozecid koji se proizvodi na bazi joda neće biti od pomoći jer oni ne leče nozemozu.

Eto neko moje mišljenje a ti radi kako misliš da ti je najbolje.

Pozdrav iz Novog Miloševa......

Ali problem je taj sto nemam spravljen Nozevoj a proces ekstrakcije treba da traje od 7-10 dana, dali vi prodajete?
Sto se tice pogaca ja sam, sam pravio sa 2 kg secera u prahu i 1kg bagremovog meda i umesio 5 mg Nozecida na 1kg pogace.
Moj Sajt       
My Website

Pčelinjak "Cvetković"

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #23 poslato: Februar 27, 2012, 23:46:44 »

Ali problem je taj sto nemam spravljen Nozevoj a proces ekstrakcije treba da traje od 7-10 dana, dali vi prodajete?


Da Aco, onima koji poruče od mene Nozevoj mogu da pošaljem.
 Ako se i ti odlučiš da od mene poručiš Nozevoj javi mi se na PP. da ne opterećujemo ovu temu.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #24 poslato: Februar 28, 2012, 09:05:12 »

Dobiće još malo kristalisanog meda u komadu najlon hulahopke


Savo, mislim da je bolje da i kristalisani med dodaš isto kao i pogaču, u najlon kesi i raspeglaš da ima oblik pogače.

Pčele su već krenule sa leglom i imaš jedan toplotni režim, na koji su se pčele navikle (čitaj, povećale površinu legla srazmerno tom režimu, jer je sa folijom od pogače bilo toplije).
Svaka nagla promena toplotnog režima, kada ima legla može biti opasna.
Ovo je bitno sve do momenta dok pčele dobro ne popune prostor, a do tada će proći prilično vremena. Tada možeš kako hoćeš.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #25 poslato: Februar 28, 2012, 09:09:35 »

Dobiće još malo kristalisanog meda u komadu najlon hulahopke


Savo, mislim da je bolje da i kristalisani med dodaš isto kao i pogaču, u najlon kesi i raspeglaš da ima oblik pogače.

Pčele su već krenule sa leglom i imaš jedan toplotni režim, na koji su se pčele navikle (čitaj, povećale površinu legla srazmerno tom režimu, jer je sa folijom od pogače bilo toplije).
Svaka nagla promena toplotnog režima, kada ima legla može biti opasna.
Ovo je bitno sve do momenta dok pčele dobro ne popune prostor, a do tada će proći prilično vremena. Tada možeš kako hoćeš.
Kolega Dragane
Planirao sam da ispod postojećeg ispražnjenog najlona od pogače, podmetnem kristalisani šećer
u komadu čarape pripremljen u vidu tanke pogače.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #26 poslato: Februar 28, 2012, 09:20:18 »
Dobro, tu se slažem i ako si to planirao, pretpostavljam da će i taj med u "najlonki" biti malo "raspalniran", da najlon ne bude predaleko od satonoša.

Ne pišem ovo da pametujem previše (i mislim da si i ti tako razumeo), već zbog toga što će i neko drugi sa mnogo manje iskustva hteti da doda kristalisan med, a pre toga je imao pogaču. Ne bi valjalo da sada napravi pogrešan potez i ukloni najlon.

Tako nešto je moglo u dobu kada nije bilo legla. Sada već ne.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #27 poslato: Februar 28, 2012, 11:08:30 »
Tako je kolega Dragane

Taman posla, nema nikakvog mesta nerazumevanju.

Želeo sam samo da prikažem da i jedno takvo društvance sa malo boljom
jesenjom pripremom može biti rezervno društvo za izlazak iz zime, a u hodu
se mogu preduzimati i dodatne mere poput ove sa pogačom i kristalisanim medom.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #28 poslato: Februar 28, 2012, 12:45:07 »
Savo, to bi trebalo da je jedan od nukleusa sa ovih slika.

Ne znam u kojoj od tema bih o ovome pisao, ali je zanimljivo jer se mogu  potvrditi neke činjenice koje se tiču zimovanja pčela.

Zanima me zbog kvaliteta zimovanja.

Neko od kolega je pisao da su njegovom prijatelju, pčelaru, bolje zimovali prošlogodišnji paketni rojevi od osnovnih društava (inače oni su hranjeni šećernim sirupom). Nisam siguran jesam li to pročitao na ovom forumu.

 Pored dobre pripreme, takođe bi bilo dobro da kažeš jesi li tvoje nukleuse prihranjivao jesenas. Tvoji oplodnjaci još imaju visoko postavljeno leto i može se reći da su dobro provetreni.

Izdvojio sam fragmente koji su relativno slabo vidljivi, ali se mogu dobro videti tragovi pražnjenja pčela po letvicama ramova (čim ima na letvicama ima i na saću, ali se to naravno još slabije vidi). Ponosni vlasnik kaže nema fleka, “…malo, malo, malo…” i da su "odlično" zimovale.
Mislim da je razlog prolivu loša provetrenost košnice i da nisu baš odlično zimovale (preživele jesu, ali nije to baš toliko odlično, čim ima proliva po unutrašnjosti košnice). Inače ne koristi šećer i pčele zimuju samo na medu.

Molio bih neki komentar. Možda ja loše prepoznajem tragove pražnjenja pčela po ramovima. Ako grešim zanimalo bi me mišljenje ostalih kolega.

PS slike su slabije vidljive jer su sa video snimka.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #29 poslato: Februar 28, 2012, 15:39:08 »
Pored dobre pripreme, takođe bi bilo dobro da kažeš jesi li tvoje nukleuse prihranjivao jesenas. Tvoji oplodnjaci još imaju visoko postavljeno leto i može se reći da su dobro provetreni.

Kolega Dragane

Evo ponovljene slike. Označen je nukleus koga sam predhodno slikao. Pored njega su druga dva
nuklelusa. Prvi je Brndnin petoramni sa jednim nastavkom a na slici levo od njega je takodje
Rodna voja nukleus petoramni kome sam danas uklonio ispražnjen Eko voja nukleus / nastavak  /. Ispod njega se nalazila pogača sa najlonom, tako da mi je sam nastavak iz koga su tokom zime preneli u plodište hranu - trenutno nepotreban.
Nukleuse sam umereno prihranio, ali nisu najbolje bili snabdeveni hranom, te je pogača morala
čisto da se radi svakog slučaja postavi. Toga ću se i nadalje držati. Takve nukleuse ću pred kraj
decembra proveriti u kakvom su stanju i sledi dodavanje pogače. Drugoj grupi nukleusa obezbediću
po jedan nastavak Eko voja nuklelusa pun hranom i tako ostaviti radi daljeg praćenja i uporedjivanja u ponašanju pčela.
Evo i slike.
Pozdrav iz Aleksinca