Autor Tema: Липа 2018  (Pročitano 19516 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #30 poslato: Jun 16, 2018, 13:38:49 »
Odluka je doneta. Nocas selimo u Banat :) Hvala na brizi i savetima. Prikolica jeste aluminijumska, ali je sa sistemom za kipovanje i teska je preko tone. Ovo na prikolici nece imati 3 tone. Ako izbacimo cigle :) selimo bez krovova i nosimo veliku ceradu za ZMAJevku... javljam rezultate ako bog da sutra popodne. Evo jos jedna recenica i lepa vest, a to je da prvi suncokreti otvaraju glave na pojedinim parcelama. PozZ.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #31 poslato: Jun 18, 2018, 13:11:29 »
Sasli u Banat. Juce vrcali. Pakao. Pcele u zivotu agresivnije nisam doziveo. Pred sami kraj kulminacija u ratu sa njima I odustajanje od vrcanja do daljnjeg. Nosimo na lokaciju sa suncokretom, koji pocinje da cveta, pa kontam, ako se bar malo zabune unosom dopustice nam da im oduzmemo to meda sto je ostalo u pet najjacih kosnica. Moji preliminarni rezultati su oko 20 kg po kosnici uz opasku da sam ih pre F Gore drzao na gradskoj lipii u Zrenjaninu gde sam u kosnicama koje nisam pocastio F Gorom imao oko 5 kg po kosnici... Pcele na lipi I u pregledu su bile nemoguce, da li je do nje ili do vremeniskih (ne)prilika ili do svega po malo ne znam. Bodu kroz kozne rukavice bez problema, kroz keper debeli naravno jos ako se malo okvasi od znoja ihajjj, kroz sesir, ma nema prepreke ...

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #32 poslato: Jun 18, 2018, 14:36:06 »
Info za one koji su ostali na lipi u subotu unos bio oko 2,5 kg, mislim u petak oko 1 kg, a juce plus 250 gr I bila oluja na Andrevlju.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Липа 2018
« Odgovor #33 poslato: Jun 19, 2018, 23:26:16 »
Sasli u Banat. Juce vrcali. Pakao. Pcele u zivotu agresivnije nisam doziveo. Pred sami kraj kulminacija u ratu sa njima I odustajanje od vrcanja do daljnjeg. Nosimo na lokaciju sa suncokretom, koji pocinje da cveta, pa kontam, ako se bar malo zabune unosom dopustice nam da im oduzmemo to meda sto je ostalo u pet najjacih kosnica. Moji preliminarni rezultati su oko 20 kg po kosnici uz opasku da sam ih pre F Gore drzao na gradskoj lipii u Zrenjaninu gde sam u kosnicama koje nisam pocastio F Gorom imao oko 5 kg po kosnici... Pcele na lipi I u pregledu su bile nemoguce, da li je do nje ili do vremeniskih (ne)prilika ili do svega po malo ne znam. Bodu kroz kozne rukavice bez problema, kroz keper debeli naravno jos ako se malo okvasi od znoja ihajjj, kroz sesir, ma nema prepreke ...


Не веријем да ће ти бити од помоћи, јер си вероватно скинуо мед (мада може бити од користи за убудуће).

Док нисам имао бежалице, користио сам обичну поклопну даску на којој су отвори 25 мм бочно. Користи се као бежалица, али се мед четка. Улога преграде је да се пчеле мало збуне и осете да су одвојене од друштва.

Могао си да користиш најлон на којем избушиш отворе (најбрже и најјефтиније решење). Одмах се четкају рамови, али су пчеле збуњене и знатно мирније.


ПС

Пчеле су љуте помало и због липе и мало више јер су сељене и то је нормално.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #34 poslato: Jun 20, 2018, 10:48:07 »
Hvala Sole na savetima. Samo da znas da tvoje postove I komentare uvek citam sa posebnom paznjom a na temi za Maticnu mlec si me odusevio. Da ne pominjem cime sve, ali toliko je toga tako kvalitetno napisano I potkrepljeno fantasticnim fotkama da sam dobio neverovatnu zelju da se time bavim ( uspeo sam da pobedim sebe :) ni mrdnuo nisam. cesto u meni pobedi onaj koji zna sta nece I zasto nemoze od onog drugog koji trazi resenja da bi nesto omogucio I zapoceo :(  ). Juce ih izmestili na lokaciju za suncokret u lepom suncanom danu sve odradili kako bog zapoveda. Bude frke, no nismo mi od tih da nismo spremni da uletimo sa cetkom u junsku kosnicu. Cenim da im je taj suncokret u pokusaju znacajno skrenuo paznju, vreme je bilo takvo da ih stimulisao da unose polen I nekog nektara I znacajno je manje pcela bilo u kosnicama I nisu besnele I ujedale. Tamo je osnovna greska bila sto smo ih doneli u urbano podrucje, cenim totalno bespasno, onda nasa zelja da sve zavrsimo za vikend a vrcanje u nedelju po sparnom oblacnom danu, sa cestim padavinama, pa to sto kazes sa selidbom od prethodne noci, bez bezalica, najlona, I sl. rekvizita, pa mozda I lipa u kosnici, ... previse faktora koji su nam napravili pravi pakao od zivota ... No bilo pa proslo. Prosek na lipi mi je 18 kg po kosnici I to je cenim jako lepo I bez obzira jeli ili nije ja sam prezadovoljan.
Suncokret vas zove po celom Banatu. Svakim danom se sve vise otvara na parcelama ranije zasejanim, a svakim danom sve jhe vise kasnije sejanih parcela koje pocinju sa cvetom. POz I medno iz Zrenjanina.   

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Липа 2018
« Odgovor #35 poslato: Jun 20, 2018, 13:38:17 »
  Моје честитке Александре на лепом приносу липовог меда.
Имам мањи број кошница, а и нисам ове године имао у плану селидбу на липову пашу (видим да је то била грешка, јер ко зна када ће опет тако добро замедити). У мом крају сунцокрет се такође полако отвара, те се надам добром уносу.
Поздрав.
П.С. Којим кошницама беше пчелариш ?

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #36 poslato: Jun 20, 2018, 13:46:26 »
Hvala Nebojsa. Pazi nismo ni mi neki mega pcelari. Udruzeni smo nosili 24 kosnice, nesto je ostalo I kod kuce, a sad kako rece I meni zao bilo sto ih sve nespakovah. Bar da se najedu grdne. Sad kad sam ih premestao na suncokret sramota mene od mene bilo koliko su lake. Nisam nikom dao da odmeni mene I sina da ne oseti moju bruku. Cak sam posle prvog pregleda, uvidevsi da je unos stvarno ozbiljan poceo da razmisljam da se po povratku sa F Gore, u vecernjim satima ponovo natovarim I odnesem I ostatak. No opet pobedio onaj losiji deo mene I ... ostale na zelenoj livadi bez idje ista :)

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Липа 2018
« Odgovor #37 poslato: Jun 20, 2018, 20:09:49 »
    Бићемо у контакту преко форума и тел. за липу следеће године.

     Причам жени за липов мед, а она каже да јој одмах купим једну теглу (неће да чека следећу годину). Само треба наћи пчелара који има прави липов мед, као наш Александар  :).
« Poslednja izmena: Jun 20, 2018, 20:33:40 od strane Nebojša Pešić »

Van mreže knez zlatko

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #38 poslato: Jun 21, 2018, 09:12:26 »
Pozdrav ! Nocas sam i ja sisao sa Fruske, Prezadovoljan sam unosom lipe, bogami ja.. odose dok smo ih komsija i ja utovarali, mislim na jaka drustva. Ja sam za razliku od tebe teco nosio i slaba drustva koja su napunile njihov polunastavak, imace da grickaju preko zime hahaha. Poucen tvojom tucnjavom pri vrcanju, sa Fruske sam ih oma bucno u suncokret, i sad idem da stavim bezalice, pa cu sutra da skidam medisne nastavke, donosim kuci, i vadim lipu. Dok vrcam lipu sutra, imaju one svoje polunastavke da lageruju suncokret koji tek pocinje da se otvara. Ako ne zahladi sutra kako su najavili, trebao bi do Subote da se otvori skroz (nadam se), jer glavice nocas ko da su brujale pred pucanje. Kad sam nocas sa farovima usao u atar, ko da sam usao medju zidove lavirinta, suncokreti, i kukuruzi veliki ko kuce, sve preko dva metra, sumicu u koju sam ih smestio sam primetio tek na pet metara od nje, ne vidi se od useva.
Idem do njih, jos malo da naprasim auto, sav je ko da sam sisao sa Kilimandzara a ne sa Fruske. Od Sremskog blata, i Banatske prasine, sa klasovima zita iz vrata, i haube, lici na pokretnu kravlju balegu...... ne znam da li ce me i primiti u perionicu hahahaha

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #39 poslato: Jun 21, 2018, 10:01:22 »
Meni je lipov med favorit. Imali smo jednu godinu faceliju I to je med za svaki respect. Rubin crvene boje, a ukus I miris neponovljiv. Teco, drago mi je da se bar preko foruma kontaktiramo. Poz I javljaj rezultate :)

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #40 poslato: Jun 21, 2018, 10:05:13 »
Nebojsa uzmi odmah dve tegle :) nisam siguran, ako se zeni svidi pa okasnis sa potraznjom hoce li ga biti :) plane to 180 kg kako na vatri :)

Van mreže knez zlatko

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #41 poslato: Jun 21, 2018, 13:05:34 »
Sad sam dosao iz atara, postavio bezalice, ramovi sa lipom zatvoreni preko 70 %. Lepo sam obukao pcelarski kombinezon, i ko pravi seljak otiso u sandale......clankovi su mi ko da sam tri dana isao po žeži ???
Nisam tri godine isao na lipu, al' mislim da sam je ove godine ubo. Teco, ove godine ima da zatrpamo Zrenjanin sa lipom  ;D. Nasao sam jednu pcelarku koja oce da djoramo lipu, i bagrem, ona nije isla na lipu, a ja nisam na bagrem.... svidja mi se ponuda  :-\
Inace suncokret se tek po neki otvorio, ali su pcele sve zute od polena, valjda one iz visine bolje vide nego ja sa zemlje, zapravo ja zbog visokog suncokreta ne vidim dalje od drugog reda.
Sve u svemu lipa prva liga.........Teco nadjemo se u temi "suncokret", ovde smo zavrsili, cirkus je stigo u nas atar hahahaha

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #42 poslato: Jun 22, 2018, 10:46:39 »
Teco sve smo se dogovorili. Lipu za bagrem menjaj 1:1, moja preporuka :) Kako ti se pokazali PVC SO?

Van mreže knez zlatko

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #43 poslato: Jun 22, 2018, 14:23:10 »
Delimicno, mesestimicno..... one tvoje su lepo izgradile, dok neke ko case od jogurta... brljave