Autor Tema: Rodna voja - nukleus  (Pročitano 106230 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
2 košnica stirodur
« Odgovor #195 poslato: Decembar 09, 2013, 23:38:14 »
Slika br.2

Van mreže Mladen Gajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
  • sutra moze biti kasno . zato uradi danas.
  • Lokacija pčelinjaka: Italia PD
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #196 poslato: Mart 08, 2015, 21:03:09 »
Dobro vece svim pcelarima Interesuje me dali mogu od rv nastavka iskoristiti kao nukleus znam da moze al kako dali je potrebna pregradna daska ako naprimer ima 5 rama u nastavak 6 da bude kao ( kako se ovde u it kaze diafragma) ili moze biti i bez pregradne daske , i jos nesto dali ramovi su okrenuti prema izlazu (poljetaljki ) ili popreko ? Molim obavestenje . Hbala unapred.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #197 poslato: Mart 09, 2015, 00:14:28 »
Dobra noć i tebi dragi naš Mladene!
Može se RV nastavak koristiti kao nukleuz. Ne treba nam nikakva pregradna daska. Ramovi u nukleuzu su okrenuti prema letu. Mogu biti tokom zimovanja okrenuti i popreko ali ipak bih preporučio da budu kao i kod LR, DB i drugih dugoramnih košnica okrenuti prema letu. Veliki pozdrav za Italiju.
 PS: Ne znam zašto ali italijane sam uvek mnogo više voleo od svih drugih neslavenskih naroda pa i od nekih slavenskih naroda.   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Indjic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Krnule kod Vladimiraca
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #198 poslato: Decembar 18, 2016, 21:37:31 »
Nešto nam je ova tema u zastoju.
Ajde da je opet aktiviramo. Dosla zima treba sredjivati utiske i iskustva od predhodnih sezona i rada sa nuklusma.
Postovani gos. Savo koju sada tehniku pcelarenja primenjujete i sa kojim tipom kosnice?
Ja pcelarim sa DB12 i DB10 imam iste probleme kao sto ste Vi naveli, pa ako ste nasli pravo resenje da me posavetijete da ne lutam ovog proleca.
Zahvalan
Svim kolegama i Vama srecno i uspesno zimovanje.
Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #199 poslato: Mart 15, 2021, 09:49:50 »
Ko izradjuje RV nukleuse na 5-6 rama ?
Mislim se da pravim od stirodura ali  se plasim vetra,suvise je to lagano ako nisi u dobroj zavetrini pa bi kupio drvene ako neko radi,a nije zauzet do 20 juna kao neki .

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #200 poslato: Mart 15, 2021, 11:06:15 »
Meni radio moj drug Milenko (ne znate ga) petoramne oplpdnjake, po uzoru na BN. Naravno, mera je prilagođena za RV.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #201 poslato: Mart 15, 2021, 13:16:38 »

То је Душане код Вас Иновативна Бомба... написао бих...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #202 poslato: Mart 15, 2021, 13:19:14 »
Dusane jel to poluram RV ili normalan ,sta ce mu te usice ,zasto nije normalan ram?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #203 poslato: Mart 15, 2021, 13:22:04 »
Синиша док Вам Душан не одговари... мисли да је то РВ полурам. Направљен је тако да када се два склопе може да стане у РВ наставак. Барем се тако мени чини. Душан ће потврдити ако је тачно.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #204 poslato: Mart 15, 2021, 17:06:22 »
Правио сам неке пре преклопне рамове за РВ кратке оплодњаке где се рам дужине 392 мм као и за РВ наставак, који је на средини  повезан комадом лима саставља и преклапа на пола.
И сада су ми лимови негде у некој кутији у остави и неколико таквих рамова сам направио али не и оплодњак за њих.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #205 poslato: Mart 15, 2021, 17:19:22 »
Jeste...!
Takva dva "ramića" sastavim i ubacim u RV plodište. Kad ga matica zalegne, kad leglo bude poklopljeno (pred izleganje), na njima obično budu i lepe medne kape. Izvadim takav RV ram i zajedno sa pčelama ubacim u onaj petoramni nuleus + jedna SO - i eto meni oplodnjaka (kome sutradan dodam naručeni zreo matičnjak).
U tom petoramnom, matica se oplodi, pronese; kasnije dodajem još SO, proširujem do pet ramova...i tu matica pokaže dali vredi ili ne vredi.
Za moje potrebe, uvek imam na pčelinjaku 10-20 takvih petoramnih...
Najlakši način zamene matice: preko društva kome menjam maticu postavim šperploču sa izrezanim otvorom za nuleus i hop...(može i bez novina i bez rakije - ako ima nešto unosa...)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #206 poslato: Novembar 13, 2021, 09:19:20 »
За следећу сезону 2022-у припремљено 35 РВ нуклеуза са сатним основама.
Доста за почетак.
То су све нуклеузи са оригиналним РВ рамовима.
Неки су са десет рамова од којих је 6 рамова са основама а неки су два пута по пет рамова у РВ наставку преграђеном на пола са засебном хранилицом и нормалним РВ поклопцом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #207 poslato: Decembar 14, 2023, 16:18:56 »
Da li znate nekog  proizvodjaca koji pravi RV/3 oplodnjake .Telo normalno RV podeljeno na tri dela .Dolaze u obzir ozbiljni ljudi koji izdaju racune .Znam da je lako napraviti  ,sam sam prepravljao pre nekoliko godina ali  se vremenom  to pogubilo po pcelinjaku u medista pa da ne bi sad cistio sve ponovo ,a ovako mi fale nastavci  reko da neko zaradikoji dinar,mene mrzi ,a i opario sam se ,dade presednik za sve po malo.


Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #208 poslato: Decembar 14, 2023, 16:40:53 »
А зашто га не би сам направио само убацивањем две преграде од стиродура?

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #209 poslato: Decembar 14, 2023, 19:50:57 »
Stirodur progrizu narocito ako nemas falcove ,a moras i hranilice da pravis,pipav posao .Lakse je platiti ,treba jos neko da zivi ne samo ja .