Autor Tema: Plodište RV košnice  (Pročitano 84322 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #30 poslato: Januar 16, 2011, 23:49:38 »
Esad Jusić
Kad postaviš H.R., da li pčele iznad povlače matičnjake, a mislim da jesu?
A dvije H.R.?! Da to nije previše prepreka i muka za pčele? Jesi li probao?



Kad postavis H.R. ispod nje se nalazi matica sa otvorenim leglom a iznad M.R. se postavlja zatvoreno leglo pa nema mogucnosti za povlacenje maticnjaka, jedino ako zelis maticnjake postavis ram sa jajima pa cekas maticnjake u trecem ili cetvrtom nastavku u zavisnosti od kolicine pcela.  8)

Dve H.R. ne predstavljaju prepreku pcelama ako na svakom nastavku postoji okruglo leto. Nisam probao ovo su samo razmisljanja za ovu godinu.  8)


Hvala,
Ali nisi mi ništa rekao o prevješavanju tokom sezone. Shvatam da neće biti povlačenja matičnjaka ako prevjesimo samo z.l., ali hajde ga nađi bez jajeta.
Pozdrav.

Uzastopna Poruka: Januar 17, 2011, 14:58:03
  Dali je moguce na terenima sa VEOMA slabom dugotrajnom  pasom(gde su rekordni prinosi 5kg), a dobrim uslovima za prolecni razvoj , pcelariti  samo kombinacijom 2RV + maticna resetka, normalan prolecni razvoj u dva RV tela a posle postavljanjem MR podeliti kosnicu na  plodiste i mediste, ili bi mozda neka kombinacija RV i EV bila efikasnija.
Kolega,
Baš me zanima tvoja lokacija i n.v. zato što je kod mene slično. Ja sam primijenio Đerzonov i Hunjadijev metod i nije ispalo loše, ali godine su sve gore pa sva mjerila padaju u vodu. Ove godine ću i na RV probati isto pa da vidimo.
Pozdrav.
« Poslednja izmena: Januar 17, 2011, 14:58:03 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže goran pesevski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #31 poslato: Januar 17, 2011, 00:22:00 »
  Dali je moguce na terenima sa VEOMA slabom dugotrajnom  pasom(gde su rekordni prinosi 5kg), a dobrim uslovima za prolecni razvoj , pcelariti  samo kombinacijom 2RV + maticna resetka, normalan prolecni razvoj u dva RV tela a posle postavljanjem MR podeliti kosnicu na  plodiste i mediste, ili bi mozda neka kombinacija RV i EV bila efikasnija.
Kolega,
Baš me zanima tvoja lokacija i n.v. zato što je kod mene slično. Ja sam primijenio Đerzonov i Hunjadijev metod i nije ispalo loše, ali godine su sve gore pa sva mjerila padaju u vodu. Ove godine ću i na RV probati isto pa da vidimo.
Pozdrav.
Nadmorska visina ce biti 850 m. istocno od Skoplja, ne bih ti sada tacno znao reci koordinate. Nego kad si pomenuo Djerzonov i Hunjadiev metod, ako je moguce nesto vise...

Uzastopna Poruka: Januar 17, 2011, 14:59:25
Postovani,
mislim da bi trebalo pojasniti pojam:H.R.,odnosno,da se misli na:Matičnu, Hanemanovu ili Hofmanovu rešetku.Hvala!
I Hanemanova resetka je "maticna" resetka ali izragjena od drveta a nosi ime po svome konstruktoru. A pod Hofmanovu resetku najverovatnije mislite na prosirenje bocne letvice rama koje daje pravilan razmak izmegju ramova i nosi naziv Hofmanov Razmak a ne resetka.
« Poslednja izmena: Januar 17, 2011, 14:59:25 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #32 poslato: Januar 17, 2011, 22:04:57 »
Gorane,
Ukratko rečeno, Đerzonovo "Dijamantno" ili "Zlatno pravilo" znači oduzimanje matica prije glavne paše na 7 ili više dana. Šta se dešava? Dešava se prekid legla, pčele ne hrane larve, nego med deponuju u košnicu. Naravno, oduzimanje matica možeš vršiti na više načina (Đerzon ih je ubijao). Vladimir Hunjadi iz N. Sada ima Metod "Akumulatora". On ne oduzima matice, nego "gladna usta" (otvoreno leglo). Vjerujem da dalje znaš i sam. Uostalom, stručnjaci imaju dijametralno suprotna mišljenja: jedni tipuju na razvijanje super zajednica (samo jaka donose med), a drugi obratno (što manje o. legla u datom momentu; Đerzon). Ako nisam zaboravio, prvima pripada Živanović, kojeg zovu srpskim Đerzonom, a drugima svećenik Đerzon.
Ja sam na 600 m n.v.
Pozdrav.

Van mreže goran pesevski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #33 poslato: Januar 17, 2011, 22:21:06 »
U tekstovima koje sam citao bilo je pominjano samo  "dijamantsko" pravilo a ne i djerzonovo, pa odatle i ova mala zabuna, ali neki autori (I. Antonioli) napominju da posle oduzimanja matice neka drustva jednostavno izgube interes oko sakupljanja nektara. Pozdrav!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #34 poslato: Januar 17, 2011, 22:39:30 »
U tekstovima koje sam citao bilo je pominjano samo  "dijamantsko" pravilo a ne i djerzonovo, pa odatle i ova mala zabuna, ali neki autori (I. Antonioli) napominju da posle oduzimanja matice neka drustva jednostavno izgube interes oko sakupljanja nektara. Pozdrav!

Ništa ti ne savjetujem. Ja sam samo rekao šta ja uradim, a i ove sezone ću. Jeste, društva malo zastanu, ali mi je kudikamo gore kad namnožim "mesa". Tad se samo mogu hvaliti da imam jaka društva, ali ne i meda. A kad smo već kod meda, dobro bi bilo koju progovoriti i o ostalim pčelinjim proizvodima, posebno o mliječi. Tu lično pravim veliku grešku, ali ću je probati ove godine ispraviti. Inače, ja sam pobornik učenja na vlastitim greškama i pokušajima. Jer, dok ne probaš, sve su samo tuđe priče.
Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #35 poslato: Januar 17, 2011, 22:46:37 »
Gorane,
to je opšte poznata činjenica.
U nekim od brojeva Pčelar objavljeni su i dijagrami aktivnosti pčela od momenta oduzimanja matice do pronošenja nove matice. Činjenica je da odmah po nestajanju matice, aktivnosti pčela gotovo staju.
Sporo, postepeno se povećavaju kako se pojavljuju otvoreni matičnjaci. Kada matičnjak bude zatvoren,
aktivnosti su sasvim pristojne, čini mi se negde oko 50%. I tako dalje sve do pune aktivnosti kada
nova matica počne da nosi jaja.
Dakle, ta tvrdnja koju navodiš je tačna, ali sa ograničenim vremenom trajanja(do 10dana). Zato to treba eventualno uraditi pre glavne paše (bagrem), tako da početak paše dočekamo bar sa zatvorenim matičnjakom.

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #36 poslato: Januar 17, 2011, 23:03:46 »
Esade, kad ukloniš maticu, je li prepuštaš društvu da samo sebi odgaji novu maticu ili im dodaješ matičnjak ili matice.
Čitao sam, nisam probao da je Hunjadijeva metoda dobra za jaku kratku pašu ali za slabe duge paše nije dobra jer se uklanjanjem kompletnog mladog legla i mladih pčela, oslabi društvo na duže staze

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #37 poslato: Januar 17, 2011, 23:44:07 »
Esade, kad ukloniš maticu, je li prepuštaš društvu da samo sebi odgaji novu maticu ili im dodaješ matičnjak ili matice.
Čitao sam, nisam probao da je Hunjadijeva metoda dobra za jaku kratku pašu ali za slabe duge paše nije dobra jer se uklanjanjem kompletnog mladog legla i mladih pčela, oslabi društvo na duže staze
Opštepoznata je činjenica da je šifra uspjeha u omjeru otvorenog i zatvorenog legla. Što manje gladnih usta u košnici, to više meda u lageru. Pošto uredno u dnevnicima vodim sve do u detalje, sve ću ti detaljno reći kad dođem do toga jer upravo svodim anlitički pogled unazad, a napravio sam pravo šarenilo od metoda radi uporedbe. Za sada samo ovo. Nikada ne dodajem ni maticu niti matičnjak. Tačno uradim ovako. Procijenim kad je najpogodnije i tad oduzimam maticu s okvirom legla i okvirom miješane hrane (najčešće uzmem i 2 ili tri rama legla) i formiram nukleus koji zatvorim 3 dana jer ga ne nosim na drugu lokaciju. Četvrti dan uveče otvorim nukleus (za svo to vrijeme imaju vodu, pogaču, sirupa i ventilaciju). U staro društvo dodam onoliko ramova koliko sam oduzeo (saće ili s. osnove) stim što leglo ne razdvajam, nego je kompaktno. Hajdemo sad računati. Ako pčele povuku matičnjake i na najmlađoj larvici,  poslije 4 dana već ćeš u starki imati z. matičnjake. Tad činiš što hoćeš, ali ostavljaš samo 2 najbolja matičnjaka (ostale možeš porušiti, uzeti mliječ, iskoristiti za formiranje novih nukleusa ili društava, možeš izbaciti larve pa presaditi druge itd.). Poslije 25 dana od oduzimanja matica, ja otvaram košnice i bilježim mlade matice, naravno i sve ostalo ti samo upada u oči. Ostalo saberi sam. Kod Hunjadija spominješ slabljenje društva. A rojevni nagon? A gdje ti je i za što ti je formiran "akumulator"?!Đerzon ili Hunjadi? Na mom terenu, uvijek bih izabrao Đerzona. Tebi niti ikome drugome ništa ne sugerišem, samo pričam šta sam radio, šta radim, šta ću uraditi, i šta bih uradio. A da li griješim? Jesam, i to puno, brate.
Pozdrav, svako dobro.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #38 poslato: Januar 18, 2011, 00:05:14 »
KOLIČINA PČELA
______________ =    MED

KOLIČINA LEGLA


Ovo je neka moja formula.

Mislim da je Đerzonovo  "dijamantsko pravilo" za to vreme i sa tim košnicama bio dobar način da se dođe do meda ali da prinos meda u prisustvu ograničene matice na maloj površini plodišnog saća daje mnogo bolje rezultate i da je neuporedivo bolje rešenje.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #39 poslato: Januar 18, 2011, 00:11:14 »

KOLIČINA PČELA
______________ =    MED

KOLIČINA LEGLA
Ovo se, domaćine, može na više načina tumačiti.
Pozdrav.
« Poslednja izmena: Januar 18, 2011, 00:30:38 od strane admin »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #40 poslato: Januar 18, 2011, 00:14:29 »
Esade, oprosti,  malo sam dopunio svoj odgovor, ne videvši da si ti već poslao svoj post. Pa ako želiš možeš i ti izmeniti ili dopuniti svoj post.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #41 poslato: Januar 18, 2011, 00:34:24 »
Esade, oprosti,  malo sam dopunio svoj odgovor, ne videvši da si ti već poslao svoj post. Pa ako želiš možeš i ti izmeniti ili dopuniti svoj post.

Pozdrav svima....
Sve je uredu,
Znaš i sam da bih volio bez "Đerzona", ali... Vidiš kakve su godine, a kod mene je tiha paša i 15 kg meda po društvu, to je skoro fantaziji ravno. Ja sam i pitao tebe i, mislim, Nikolu, da li je moguće da sa RV ne bude rojenja, a da je matica ograničena na P1, i da li u sezoni, radi toga, treba još 1-2 puta iz plodišta prevjesiti koji ram legla protiv rojenja, a radi prostora matici? Nisam dobio odgovor, a znaš da sam naselio RV prošle godine. Upravo u radionici siječem daske za još RV, eh, hajde me ti sada razočaraj pa da prekinem.
Pozdrav, svako dobro.

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #42 poslato: Januar 18, 2011, 10:52:48 »
Esade, kažu ako se matica ograniči na 30000 ćelija radiličkog legla, onda nema rojenja. Ove godine ću da probam.

Esade, kada počinješ sa "Đerzonoma", kada uklanjaš matice. Kod mene je paša nekako razvučena. Počne početkom maja i traje do početka jula. Medi po malo, tiho, a dugo. Ako obezmatičim krajem aprila, biće solidno stanje sa unosom u maju ali šta će biti u junu. Bojim se da će tada društvo biti slabo za pašu, jer je tada vać odavno bez matice i legla

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #43 poslato: Januar 18, 2011, 17:08:28 »
Esade, kažu ako se matica ograniči na 30000 ćelija radiličkog legla, onda nema rojenja. Ove godine ću da probam.

Esade, kada počinješ sa "Đerzonoma", kada uklanjaš matice. Kod mene je paša nekako razvučena. Počne početkom maja i traje do početka jula. Medi po malo, tiho, a dugo. Ako obezmatičim krajem aprila, biće solidno stanje sa unosom u maju ali šta će biti u junu. Bojim se da će tada društvo biti slabo za pašu, jer je tada vać odavno bez matice i legla
Nisam siguran da neće biti rojenja. Koga su zmije ujedale, taj se i guštera boji!
Hajde malo računaj. Ako oduzmeš maticu npr. 30.04., onda će ti mlada pronijeti oko 20.05., a prve mlade pčele izlaziće 10. 06. U čemu je problem? Samo što mislim da je obezmatičavanje u aprili rano. Ja to činim oko 10.05. (tiha paša, svega pomalo, ničeg dovoljno, najviše kiše).
Pozdrav.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #44 poslato: Januar 18, 2011, 18:05:10 »
Citat
znači oduzimanje matica prije glavne paše na 7 ili više dana. Šta se dešava? Dešava se prekid legla, pčele ne hrane larve, nego med deponuju u košnicu.

Vratismo se mi u XIX vek. Oko ovoga su se vodile teške polemike pre oko 100 godina. Jovan živanović je u toj polemici pobedio tadašnji krem srpskog pčelarstva. Živanovićeve stavove je vreme i nauka i praksa potvrdila pa je zasluženo nazvan ocem racionalnog pčelarstva kod Južnih Slovena.

U racionalnom pčelarstvu se u određenim uslovima primenjuje ograničavanje matice. Uklanjanje matice ne spada u principe racionalnog pčelarstva. Uostalom neka Vam Voja kaže svoj stav.

Pozdrav svima.
« Poslednja izmena: Januar 18, 2011, 20:23:35 od strane admin »