Autor Tema: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada  (Pročitano 234202 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #330 poslato: April 10, 2018, 00:14:41 »
И ја сам мислио да сам нашао правог мајстора (добио је и пехар од СПОС-а :) ) и чак га препоручивао другима, "на невиђено"...и онда изгледа добио "аустријски бор" који је крш од даске.

Иначе мајстор ми је "мајсторски" урадио и жицу на збеговима. Мимо сваког договора. Рекао сам му да ако може нађе жицу са окцима од 2,5 мм (она што се некада користила), а да ако не нађе стави "ариљску" која би легла као табла и не би било проблема.

Он ми уградио неку која је опако лоша и оставио на крајевима безброј жица да бодем руке наредних година (док не "нађем" времена да то залијем лепком за дрво и скратим те бодље).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Predrag Panić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #331 poslato: April 10, 2018, 07:55:37 »
Zdravo svima.

Da li je potrebno stimulativno prihranjivati i u ovom slučaju kada ima velikog unosa polena (i takođe nešto nektara)?

Cveta trenutno šljiva, trešnja, trn i mrtva kopriva...

Pozdrav.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #332 poslato: April 10, 2018, 08:40:58 »
Ja prihranjujem vec deset dana, svako drugo vece po 2-3 dl. sirupa i upravo razmisljam da prekinem, juce sam gledao veliku tablu uljane repice, blizu stacionara, ona ce za jedno desetak dana krenuti..Polena ima dovoljno a primetio sam i svez unos, voce polako krece.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #333 poslato: April 10, 2018, 12:23:18 »
Šole jel taj majstor sa juga

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #334 poslato: April 10, 2018, 12:32:13 »
Zdravo svima.

Da li je potrebno stimulativno prihranjivati i u ovom slučaju kada ima velikog unosa polena (i takođe nešto nektara)?

Cveta trenutno šljiva, trešnja, trn i mrtva kopriva...

Pozdrav.

Не може се добити тачан одговор на ово питање. Битно је шта имаш у кошници. Ако има поклопљене хране од зимнице која је остала (два бочна рама са прилично меда) и по мало венчића на осталима (при чему је средина обично скоро без хране), не мораш да прихрањујеш ако уносе мало нектара.

За ово „стимулативно“ ћу опет поновити: нема стимулативног прихрањивања. Прихрањујеш ако се храна свела на минимум. Полена има. И прихрањујеш да створе нешто залиха (понављам ако су слабе са храном јер може бити променљивиг времена.). Ако је такво стање (са мало хране у кошници, при чему није потпуно без хране), можеш сваки други-трећи дан по 0,5 и то само ако је унос слаб.

Зашто ово понављам више пута: Код неких колега је било уноса и по више 0,5 кг, а код мене нешто мало. Када то прераде, није ни тррећина дневне потрошња.

Не сме се ни претерати, јер их можеш затрпати храном (јер се већ „затрпавају“ поленом) и да их тераш у ројеви нагон пре времена.

Закључак би био да храниш ако треба. „Стимулације“ има из природе. Другачије би било лети, када се понегде смањи унос. И онда се не храни „стимулативно“, већ потребном количином да више уносе полен.

Šole jel taj majstor sa juga

Зависи како се "узме"...сада није на југу :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Predrag Panić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #335 poslato: April 10, 2018, 14:48:39 »
Zdravo svima.

Da li je potrebno stimulativno prihranjivati i u ovom slučaju kada ima velikog unosa polena (i takođe nešto nektara)?

Cveta trenutno šljiva, trešnja, trn i mrtva kopriva...

Pozdrav.

Не може се добити тачан одговор на ово питање. Битно је шта имаш у кошници. Ако има поклопљене хране од зимнице која је остала (два бочна рама са прилично меда) и по мало венчића на осталима (при чему је средина обично скоро без хране), не мораш да прихрањујеш ако уносе мало нектара.

За ово „стимулативно“ ћу опет поновити: нема стимулативног прихрањивања. Прихрањујеш ако се храна свела на минимум. Полена има. И прихрањујеш да створе нешто залиха (понављам ако су слабе са храном јер може бити променљивиг времена.). Ако је такво стање (са мало хране у кошници, при чему није потпуно без хране), можеш сваки други-трећи дан по 0,5 и то само ако је унос слаб.

Зашто ово понављам више пута: Код неких колега је било уноса и по више 0,5 кг, а код мене нешто мало. Када то прераде, није ни тррећина дневне потрошња.

Не сме се ни претерати, јер их можеш затрпати храном (јер се већ „затрпавају“ поленом) и да их тераш у ројеви нагон пре времена.

Закључак би био да храниш ако треба. „Стимулације“ има из природе. Другачије би било лети, када се понегде смањи унос. И онда се не храни „стимулативно“, већ потребном количином да више уносе полен.




Hvala na odgovoru.

Imale su poklopljenog prošlogodišnjeg meda, u proseku po dva rama (manje ili više). Te ramove sam spustio u donji nastavak (pčelarim sa 5 LR društava) pre 4 dana, i malo ih izgrebao.
Ne znam da li zaključujem ispravno, ali to bi trebalo da je to dovoljno hrane sa ovogodišnjim unosom...
I dalje, ako mogu da dam sebi slobodu početničkog zaključivanja (a moram ;)), onda ću ih prihranjivati sa otprilike 250ml i to pre nekih kišnih dana, ne više od 2 puta nedeljno.

Pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #336 poslato: Maj 19, 2018, 15:14:01 »
Planiram da primenim Belčićevu tehniku na suncokretovoj paši. Obzirom na nestabilne vremenske uslove, kratke i neizvesne paše ova metoda će verovatno u tim uslovima doneti nešto veći prinos. Kod mene su u bagremovoj paši u klasičnom rasporedu nadtavaka, uglavnom med lagerovale u prbom med. nastavku, a kada sam ga digao gore ošet su mefd spuštale dole bliže plodištu i pri tom pojele znatnu količinu. Sledi lagana paša na lipiu selu i priprema za suncoktet.

Не радим Белчићев метод, па не бих у тој теми да пишем о овој „ситници“ која понекада зна да направи невоље.

„Сечење наставком“ се не примењује увек. Пчеле теже томе да им мед буде у простору који могу да запоседају и то је увек ближе гнезду. Само када је паша изузетно обилна може се сећи наставком (најбоље плитким телима). То је тешко предвидети и углавном не сечемо наставком. Постоје изузеци и то је било ове године. Једноставно се није могло постићи да се стави више наставака (полумедишта) и нека друштва су имала само једно полумедиште док је багрем медио.

Ово се може допустити ако се процени да неће бити ројевог нагона.

С обзиром да је то мали простор, могло се сечи наставком. На више кошница је то рађено са ЛР наставком. Сећи простор медишта и плодишта ЛР наставком када је кошница у распреду ЛР плодиште и ПМ (полумедиште) као медиште није проблем...под условм да настави обилно медење. Ако је слабије, опет неће бити повољног исхода јер ће пчеле много меда сабити у плодиште и погоршати стање у друштву. Иначе, ЛР наставци су са девичанским саћем. Ако је тамније саће, може бити повољније.

Углавном при додавању наставака (полумедишта), примењујем технику „савлађивања“ простора додавањем полунаставка изнад медишта и подизањем једног рама меда у празан наставак. Ово се врло брзо уради. У случају слабљења паше или друштава, остаје повољнији распоред за врцање (неће мед бити свуда „развучен“ и рамови недовољно попуњени медом). При наглом слабљењу друштава (као што се десило прошле године на сунцокрету), пчеле се сабијају према плодишту и ту преносе превише меда ако је медишни наставак подигнут изнад празног наставка. При томе, плодиште има врло мало легла, а мед изнад може бити распоређен и у понеком раму у наставку којим се сече простор, а у медишту су рамови мање попуњени.

На споменутој паши сунцокрета, дошло је до слабљења дела друштава и могле су се видети последице лошег поступања са саћем у плодишном делу. Син је покушао да то мало измени и подигао је рамове са медом до зида набаченог наставка (иако сам му рекао да 1-2 рама са медом подиже у средину набаченог наставка). Наглим слабљењем друштава, пчеле тај простор запусте и запоставе, тако да „трпи“ плодиште и обнова друштва. Пчеле слабије ослобађају простор у медишту за легло. Ако су подигнути рамови у средини, појачано је преношење и ослобађање плодишта од меда који омета легло.

Када обилно меди, такође не видим потребу за подбацивањем наставка под медиште (сечењем простора). Тада пчеле уносе само онолико колико могу да прераде (зависно од снаге друштва) и ако треба, граде и много заперака у збегу. Иначе, треба водити рачуна о овоме, јер пчеле више нектара уносе у простор ближе гнезду јер треба да га прераде. Свакако да је овде битна снага друштва и количина уноса, али то је скоро исто и код јаких друштава, само што јака друштва могу унети више нектара у медишни простор јер и ту има обиље пчала које то могу прерадити. Углавном се у медишта складишти делимично прерађен и прерађен мед.

Ово наведено је углавном посматрано у раду са решетком, али се и без решетке дешава слично (велики број друштава ми је на сунцокрету био без решетке и слично се дешавало са и без решетке код друштава која су изненадно губила пчеле).

Мислим да не треба радити сувишан посао и то треба препустити пчелама. Нарочито у каснијим пашама које могу бити слабије од очекиваног и када је опасност од ројевог нагона незнатна.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #337 poslato: Maj 22, 2018, 21:36:09 »
    Šole, ovo si odlično opisao. Baš tako se dešavalo u zajednnicama prošle godine na suncokretovoj paši i ove godine na bagremovoj, jer su bile kratke i nepovoljne sa visokim temperaturama.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #338 poslato: Jul 23, 2018, 15:13:12 »
С обзиром да се врца сунцокретов мед и враћају се наставци на чишћење, подсетио бих на могућност грабежи при враћању наставака на кошнице. Ово је опште познато, али бих упозорио да постоје разлике од подручја до подручја где су услови касније паше различити и да се пчеле неће увек исто понашати (мада је овај посао увек неугодан пред јесен).

Прочитао сам савет да се наставци могу враћати на кошнице пред сумрак, али и ујутро (колега каже око 5 ујутро). Ујутро никако не враћати медљаве наставке на кошнице!

Ако сте некада посматрали како се пчеле понашају у условима слабе паше када се ставе медљави наставци, можете приметити појачану узнемиреност на пчалињаку. Излет пчела је такав као да је багрем најјаче замедио. То није једина невоља. Пчеле у кошницама где је додат медљав наставак су прилично узнемирене и одају врло јак звук. То привлачи пчеле које круже около и може доћи до грабежи. Не чисте се рамови тренутно, па да се пчелињак брзо смири. То ипак потраје неко време и ствара могућност да дође до уласка тућица у кошнице. Нарочито је опасно када рано старије пчеле напустају кошнице и кошнице су слабије брањене. Слично се дешава и када се сипа сируп и може се приметити излет пчела у потрази за храном, јер пчеле не знају да им је сируп насут, већ сматрају да се појавио извор хране ван кошнице.

Чак и додавње наставака не чишћење преко поклопних дасака са малим отвором (или најлона са малим отвором) може бити неугодно. Пчеле сматрају да је то храна „са стране“ и имају нагон да је траже у природи (често то могу бити друге кошнице). До сада ми се најбезбеднијим показао начин додавања наставак на чишћење тако да пчеле то могу сматрати својим простором, а то је додавање са што мањом препреком која ће одвојити додати наставак од друштва. Поставим матичну решетку и наставак се ставља преко решетке. Може се ставити најлон преко плодишта (који може се користити и у другим околностима), који омогућава пчелама масовнији пролаз јер је тако сечен да од свих зидова има пролаз око 1-2 цм.

Ако се наставља храњење друштава, могуће је да одређена количина хране буде смештена у те рамове које пчеле чисте. Мени је тај проблем мање изражен јер имам полумедишта која могу безбедније подбацити да пчеле пренесу ту храну у саће. Ако су наставци дубљи (нпр. ЛР наставци), мање је безбедно подбацити те наставке да се храна пребаци у плодиште и решење би било да се храњење настави ако се користе милерове хранилице. Рамови са храном се могу одвојити празним наставком даље од плодишта још једним наставком. Што се касније ово уради, теже је да пренесу ту храну у плодиште.

Подсећам да зазимљавам у само једном ЛР наставку (последњих 5 година).

И поновио бих упозорење (јер је свет упутио пчелар који има више стотина кошница): не враћајте настаке ујутро на чишћење, већ предвече. Пчеле ће се свакако узнемирити, али иде ноћ и све ће доћи на своје.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #339 poslato: Jul 24, 2018, 16:35:33 »
Стигло и појашњење колеге који се мало затрчао да упути почетнике како треба враћати наставке на чишћење после врцања (истог дана када сам написао критику таквог савета – после те називају „контролором“ или другим именимаса намером увреде и омаловажавања када имаш добру намеру).

Појашњење је стигло у облику: „da pojasnim malo“ :) :) (мада лично мислим да је требало одмах мало више појаснити).

Па да и ја појасним мало :)...систем "како ја радим" (често лош), који се немарно пренесе у јавност у немери савета почетницима је само прикупљање јефтиних поена (као и оно са матицама које су „лек“ за кречно легло – исти мајстор је то написао и ко прати пчеларске форуме, наћи ће ко је то).

А појаснио бих тако да кажем да и ја имам пуно наставака који се враћају на чишћење :) :) :) и да исто отворим кошницу без неких препрека према плодишту (и када их има, а имају прорез, ту ће бити пчела). Збег са пчелама не окрећем наопако, јер пчеле рефлексно иду ка горе (ако се окрене збег, много их буде по бочним странама збега или на горњој страни мреже). Ако се мора (а мора се :) ), поставим га у истом положају на окренут кров.

Ако је могуће, збег се омах стави преко наставка и тако „ђутуре“ се набаци на кошницу.

ПС

„Поента“ није у положају збега (и другим ситницама, као што је враћање наставака ујутро :) :) ), већ у том да имам пуно наставака који су са рамовима са врцања :) :).

Искусни „мајстори“ :) са пуно кошница, поштедите почетнике мегломаније која вас велича :) и покушајте да упутите почетнике како треба радити, што безбедније. Немојте имати накнадну памет и „pojašnjavati“ :) неповољан начин рада.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #340 poslato: Jul 29, 2018, 21:13:07 »
Ево слика бежалице од лексана (ношта посебно осим што је лагана). Мада има фалинку јер је коришћена жица која се ипак осипа. Ово су бежалице мог брата од стрица Банета, а ја ћу своје радити вероватно са алуминијумском мрежом (вучена алуминијумска мрежа).


Прилично су ефикасне, али понекада остане и више пчела. Мој Вуле је "мајстор" за скидање меда (мислим морам да му кажем мајстор, јер се мора запети око скидања наставака :) :) и узео је чак и стричеву малу дизалицу која је смањила "мајсторство" на пристојну меру). Данас је нашао две кошнице где је остало пуно пчела знад бежалице. Једна се удвојила а другој се млада пчела "погубила" (срећа да је тако јер то говори колико има младе пчеле и то је добро - није пробем да скине те пчеле четком).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #341 poslato: Januar 26, 2019, 20:11:01 »
Снег је падао ових дана и прилично затрпао кошнице. Обично се снег не чисти са кровова кошница јер је у одређеним условма изолатор. По многим пчеларима, то је правило које се не сме прекршити – јер је снег изолатор. Томе су допринели и преводи из руске литературе и тако се добио „аксиом“ који то није увек...Па се снег топи, капље према лету и на крају се сручи на лето као лавина.

Ово се дешава приликом промене времена и то при наиласку отопљења после обилних снежних падавина. Знам да водите рачуна о овом, али ипак да подсетим. Најављује се отопљење и ако то буде јаче отопљење, снег ће свакако клизнути и пасти испред кошница и с обзиром да већ има прилично снега, додатно ће затрпати лето.

Најбоље је (ако је пчелар у могућности) да уклони снег са кровова и идеалан моменат је када већ отопли  почне до окапљава са крова (у супротном је често „залепљен“ за кров па је посао знатно тежи). Најбоље је снег руком или неком прилгођеном даском збацити иза кошница. Код мене је снег већ навејао иза кошница и мало је теже прићи, али ће бити урађено (када кажем мојој Биљи да је посао важан, она то и уради :) ).

Сматрам да овај посао не треба пропустити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #342 poslato: Januar 28, 2019, 14:34:25 »
U svakom slučaju treba s vremena na vrijeme obići pčelinjak. Što se tiče snjega prelazim na uvučena kosa leta tako da sa snjegom nema problema.
Jedno društvo na kontejneru mi je ostalo (vjerovatno zbog grabeži u kasnu jesen) bez meda pa sam stavio plodište(LR) na podnicu a iznad polunastavak pun meda. Mislim da ne bi  trebalo biti problema jer je pčela već na satonošama da pređe u PN. Iako mi je ovo društvo sumnjivo, mislim da je ostalo bez matice ali vidjećemo kada zatopli...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #343 poslato: Januar 28, 2019, 19:44:19 »
То што је друштво на сатоношама доњег наставка и не прелази у горњи, није знак даће прећи горе*.  Већ постоји могућност да има легла у ЛР рамовима.

Ако нема матицу то треба решити што пре. Већ може постојати нагон за одгојем легла и безматак сада може направити проблеме (појачана узнемиреност и пролив).



*  Биљана је пре два дана скидала снег са кровова и проверила једно критично друштво, којем је сипала мед на сатоноше са намером да премести клубе у други наставак. Ради се о једној седмици која је имала и пуно хране у првом наставку.  Пчеле су се „тврдоглаво“ враћале у први наставак иако је при контроли изгледало да су већином прешле у други наставак. Касни унос са звездана и бршљана су  довели до тога да направи поклопљене венце и ту зазими и крене салеглом.

Данас је Биља и упркос појачном ветру подигла  легло којег је било на 2 рама.

ПС

Анто, не ради се само о томе да ће се накупити снег на лету. Ако постоји могућност да део пчела крене на прочисни лет, слива се вода по њима. При претходно отопљењу, првог дана је још био висок снег и било је друштава чије су пчеле излетале.

Свакако да се снег не мора чистити са кровова ако је то непотребно. Међутим, има момената када то треба урадити: нпр. ако је кренуо да се топи и одмах потом креће још обилних падавина снега. Тада се снег отопи, крене лагано да клизи напред и потом заледи. Додатна количина снега која напада може повући кров и открити кошницу или чак и преврнути неке кошнице. Сетимо се 2012-те и то се дешавало. Што значи да се све ради по потреби, процени – и могућностима (можда неко не може прићи пчелињаку).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #344 poslato: Januar 28, 2019, 23:01:29 »
Na satonošama su još od oksalne početkom 12. mjeseca. Odonda sam im dao 2 okvira sa medom preko satonoša i to su sve smlatile. Bile su čak i sa gornjih strana dodanog okvira sa medom tako da nisam morao okretati okvir. Ima relativno dosta pčele tako da mislim da će moći dokučiti u dodani pilunastavak