Autor Tema: Пчелињак - воћњак породице Маодуш  (Pročitano 92553 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #255 poslato: Decembar 06, 2014, 16:57:41 »
Заборавих да напишем да сам на подњачи нашао две три лутке које су вероватно извучене из тих матичњака на кјима је било варое, е сад да ли се она ту нашла након што су лутке избачене из ћелија или је била на њима не знам.

Опадање варое у три кошнице које пратим (након нових 48 сати) је следеће:
  • кошница бр. 2 (РВ): 15 вароа (укупно 728)
  • Кошница бр. 3 (РВ): 35 вароа (укупно 746)
  • Кошница бр. 4 (ДБ12): 80 варао (укупно 522)

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #256 poslato: Decembar 12, 2014, 22:07:45 »
У четвртак поново бројао вароу на подњачама, пет дана након последњег бројања (06.12.2014.) или дванаест дана након третмана оксалном киселином (29.11.2014.):
  • Кошница бр.2 (РВ): 32 (760 укупно)
  • Кошница бр.3 (РВ): 48 (794 укупно)
  • Кошница бр. 4 (ДБ12): 62 (584 укупно)
Чак сам нашао и једну белу вароу на подњачи.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #257 poslato: Decembar 13, 2014, 12:12:09 »
 
 
             Poprilicno varoe Nikola.Nadam se da si im konacno dosao glave te da ce zimovanje sada biti sigurnije. Ja po podne idem do mog pcelinjaka. Tretman sam odradio prosle nedelje a sutra da vidim prve rezultatate.Uporedicu stanje sa tvojim pa se cujemo. Pozdrav Rakovac.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #258 poslato: Decembar 28, 2014, 23:06:59 »
Поздрав Горане. Ко ће га знати, видиш да је време ненормално па да је легла било доста дуго. Видећемо какво ће бити стање  у неком наредном периоду, сад када је захладило како треба.
У четвртак обишао кошнице да видим какво је стање, па искористио прилику да погледам и подњаче.
Стање са опалом вароом је следеће:

1. Кошница бр. 2 (РВ): 68 (укупно 828)
2. Кошница бр. 3 (РВ): 32 (укупно 826)
3. Кошница бр. 4: (ДБ): 47 (укупно 631)

Сва друштва су жива и лепо и тихо зујкају. Оно друштво што је баш страдало је и даље живо. Лето им је сужено на 1 центиметар, па како им буде, мада мислим да њима нема спаса.
Подњаче сам очистио па ћу видети како даље тече опадање варое.

Свако добро.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #259 poslato: Decembar 29, 2014, 08:06:57 »
Iako izgleda puno varoe po broju, verujem da si još uvek u bezbednoj zoni (do 5% invadiranosti društva) i da neće biti problema sa zimovanjem klaso...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #260 poslato: Decembar 29, 2014, 18:36:11 »
Slažem se Borise sa tvojim mišljenjem. Kod Nikole je sve pod kontrolom. Nije to ništa strašno. Pričao mi je jedan deda Milutin da su na jednom manastirskom pčelinjaku imali neku zajednicu sa koje su tokom jeseni skinuli 11-12.000 varoe i da je zajednica preživela zimu.
Po nekom mom mišljenju ako je ukupan broj oborene varoe u trajanju od oko 20 dana tokom jeseni manji od 3.000 to za normalnu zajednicu uopšte nije problem.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #261 poslato: Januar 03, 2015, 18:47:45 »
Момци хвала за информације и речи охрабрења.
Данас сам донео кући ону једну РВ кошницу у којој је друштво страдало. Последњи пут сам их обишао пред крај децембра и ових ниских температура пред нову годину. Данас када је мало отоплило, отворио кошницу и видео да су пчеле угинуле. Кошницу сам спаковао и донео кући да не дође до грабежи на пчелињаку ако отопли ових дана.
Сутра ћу да видим чега све има у кошници и  да потражим матицу ако је има, мада мислим да је она страдала одавно. Рамове са медом ћу да спакујем у замрзивач за пролећни развој.
Имам два друштва (једно у РВ и једно у ДБ) код којих је клубе толико ниско да се пчеле виде кроз лето. Код та два друштва су поједине пчеле иако је напољу било 3 до 5 степени излетале напоље.
Вероватно их је Сунце огрејало па су се окуражиле да изађу.
Заборавих да пребројим опалу вароу на увлакама подњача, да видим да ли и даље делује оксална.
Поздрав

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #262 poslato: Januar 04, 2015, 21:59:05 »
Никола,
Надам се да више нећеш имати никаквих проблема на свом пчелињаку.
Поздрав колега и свако добро  :)

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #263 poslato: Januar 13, 2015, 22:49:55 »
Поздрав колеге.
Дуго нисам окачио неку слику пчелињака, па рекох да поставим пар зимских...


Прва фотографија је направљена 03.01.2015. Након фотографисања сам и однео ту једну кошницу (другу с десне стране).
Прегледом сам узтврдио да све кошнице имају довољно хране за мање ледено доба. Хвала Богу. У појединим кошницама је било мање пчела на сатоношама али то је вероватно због тога што се клубе мало распустило. Пчеле мало љуте (нисам користио димилицу) па сам зарадио један убод у шаку за опомену.

Друге две фотографије су направљене 11.01.2015. где сам хтео да евидентирам унос полена на тај дан... Све кошнице су доносиле полен, са маслачка вероватно...


Поздрав свима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #264 poslato: Januar 14, 2015, 11:31:55 »
 
 
                   Odlicno Nikola.Najzad se sve kod tebe stabilizovalo.Najzad je dobro.Slike su Ti kao i uvek za izlozbu. Ovi nazovi lepi dani me bas nesto i ne raduju ,bojim se pokretanja legla u vecem broju pa onda ponovnog zahladjenja.Narednog vikenda idem da obidjem moj pcelinjak pa ce mo uporediti stanje.Nekako sam tvoj pcelinjak izabrao za uporedjenje sa onim sto i sam radim. Nadam se da nemas nista protiv.Krenuli smo sa ovim poslom u isto vreme slicno razmisljamo i radimo,pravimo iste greske pa mi je najlogicnije da se tu uporedim.Polovinom naredne nedelje saljem slike i izvestaj. Pozdrav Rakovac.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #265 poslato: Januar 14, 2015, 23:47:18 »
Горане, хвала на лепим речима.
Наравно да немам ништа против, само изволи... Волим да знам како то изгледа код других због тога сам се и учланио на форум. Нема напретка ако будем мислио да не грешим нигде и ако не унапређујем своје знање.
Чекам да чујем какво је стање код тебе на пчелињаку...
Поздрав.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #266 poslato: Mart 25, 2015, 08:27:48 »
Јуче послеподне сам прегледао 4 друштва.
Прво запажање је да су од прошлог брзог погледа потрошиле доста хране. Имају довољно и меда и перге али се потрошња хране значајно увећала.
Код РВ кошница легла има од 4 (најслабије друштво на пчелињаку) до 6 рамова и то скоро па комплет залежених, док код ДБ кошнице има 3 рама легла површине веће од раширене шаке и то за неколико центиметара (сви рамови су обострано залежени, а ДБ плодиште сужено на 5 рамова+4 рама меда иза преградне даске). Код ове јаче кошнице (са 6 рамова легла - кошница бр. 5) сам приметио и једну трутовску ћелију (што ми се чини као случајност или последица деформисане ћелије). Иначе у тој кошници је друштво прошле године извршило тиху смену (старе матице крањске расе) и од тад то друштво има пчеле са два жуто обојена прстена на задку. То друштво ми делује и најбројније за сада (од свих РВ) и оно је потрошило највише хране (у односу на прегледане кошнице).
Једна заједница у РВ кошници (бр. 8.) је зимовала већином у првом наставку. Код ње сам приметио да пчеле ослобађају простор матици у централном делу рамова горњег наставка. Код ње је скоро сво легло у доњем наставку, док у горњем има свеже положених јаја само на једном раму и то величине длана. Код осталих РВ кошница које сам прегледао пчеле се налазе у горњем наставку као и легло.
Рамове са медом из оне једне заједнице што је страдала ћу да распоредим по осталим кошницама при следећем топлом таласу.
Џанарика је у пуном цвату, али је због ветра пчеле слабо користе. Кајсије малчице касне за џанариком иако су поједина стабла процветаа пре џанарике. Дрен још увек цвета иако је процветао око 25.02., али је такође слабије искоришћен. Оно што ми је необично је да нема оног карактеристичног мириса нектара када процветају џанарика и кајсија. Мислим да је овај хладан ветар главни чинилац који доприноси оваквом стању.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #267 poslato: Mart 25, 2015, 11:05:55 »
 
 
                                           Поздрав Никола,
 
                     Дуго се ниси јављао па сам се баш питао шта је са тобом. Вероватно послови шта ћеш. Драго ми је да је код тебе све у реду. Видим да су са леглом баш добро кренуле. Мени се чини да ова година обећава. Задње две-три када смо и Ти и ја кренули са пчелама су биле никакве па је ред а и време да једна погоди и замеди. Јави се ако можеш мало чешће са фотографијама које су Ти увек за изложбу.
                      Још један поздрав и медно Ти било - Раковац.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #268 poslato: Mart 26, 2015, 07:50:27 »
Поздрав колега Раковац. :)
Дуго није било шта да се пријави, а и обавезе ме притегле... Ево неколико фотографија које сам направио телефоном 21.03. а које нисам стигао да окачим раније.

У плану ми је да направим бољи распоред кошница на постољу па да их буде по три. Колега Радоје Киперовић је био у праву што се тиче размака између кошница када ми је још пре пар година сугерисао да их размакнем мало, па ћу га послушати и разместити.

И мени се чини да би могла да буде добра година. Киша и снег су се испадали јесенас и зимус. Сад још овај ветар да се испуца и надам се да нам следује нормалније време.

Хвала колега Раковац, нека буде медно и теби.


Свако добро

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #269 poslato: Mart 29, 2015, 18:34:11 »
Данас сам искористио лепо време да мало будем вредан.
Прво сам изјутра док је још било хладније, фарбао дрвенарију, а када сам то завршио отишао сам да обиђем пчеле.
Извршио сам преглед преостале три кошнице (РВ), и погледао сам стање у свим осталим.
Преостале три кошнице које сам прегледао имају стање слично претходно прегледаним РВ кошницама. У две је матица залегла 6 целих рамова, а у последњој је залежено 4 рама у горњем наставку. У два друштва сам приметио да на два - три рама имају трутовско легло изнад радиличког.

Пошто сам имао један пун наставак рамова са медом од друштва које је страдало зимус, те рамове сам извадио из замрзивача још у четвртак и данас сам их поделио друштвима. У принципу само једном најслабијем друштву су били релативно потребни пошто је у том друштву око 5 рамова легла у горњем наставку, док су по један крајњи рам са сваке стране били празни.
Једном друштву сам исто извадио по један рам са сваке стране из горњег наставка који су имали меда само у средини рама и заменио са рамовима са више меда.
Остатак рамова и рамове које сам извадио из ових друштава сам додао најјачем РВ друштву (РВ5) као средњи наставак. Ово је можда преурањено проширивање, али ми се то чинило као најбоље решење у односу на враћање рамова у замрзивач или да их држим у магацину. Код тог друшта су пчеле у првом наставку запоселе све рамове (нису густо запоседнути) сем крајњих, па сам овај наставак са нешто празног саћа и неколико рамова са медом додао као средњи, да ипак не буде далеко од легла, а ни превише близу лету. Рамове у том наставку сам распоредио тако да су централни рамови имали мање меда, а крајњи више. Све рамове сам пре додавања добро испрскао Нозевојем и код свих друштава сам прскао пчеле по сатоношама са Нозевојем.

Код ДБ кошнице сам бацио поглед и приметио да су почеле са нелегалном градњом. Почеле су да спајају саћем сатоноше плодишних рамова и хранилицу са сатоношама, па сам им то легализовао и додао сатну основу као крајњи рам до преградне даске. Иначе од прошлог прегледа (у последњих 5 дана) је матица залегла скоро цео крајњи рам до преградне даске, па су вероватно због тога и почеле са градњом саћа међу рамовима (или је то ипак због медења џанарике).

Дувао је хладњикав ветрић, али су пчеле биле толико мирне да нисам могао да верујем. Димилицу скоро да нисам ни користио. Изгледа да џанарика меди, пошто их нисам видео на кајсијама. Опседају и маслачак и мртву коприву свуда по воћњаку као луде, све сам газио као по јајима док сам ходао. Брескве само што нису процветале, а јабука би могла за неких петнаестак дана да процвета.

Ех сад, какав би ово извештај био без по неке фотографије, па ево можете видети и неколико данашњих слика.

Свако добро.