Autor Tema: Žuta trava (Smyrnium perfoliatum)  (Pročitano 8086 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Žuta trava (Smyrnium perfoliatum)
« poslato: Mart 05, 2012, 20:34:14 »
  ŽUTA TRAVA, kravarina, truben

 Dugogodišnja zeljasta biljka, visine 50-150 cm. Stabljika uspravna, žućkasta prugasto rebrasta, gola, u gornjem delu razgranata. Gornji listovi celi, srcastom osnovom obuhvataju stabljiku, jajasti ili okruglasti, po obodu nepravilno nazubljeni. Donji listovi sa drškama, pri dnu sa rukavcem, 2-3 puta perasto deljeni; svaki režanj iz po 3 jajasta zupčasta isečka. Listovi žuti u malim štitićima, koji grade složenu štitastu cvast.
 Cveta od maja do juna. Pčele je masovno posećuju, sakupljajući sa njenih cvetova dosta nektara, dok je kao polenarica za pčele beznačajna.
 Raste u svetlim šumama i šikarama i po ivicama šuma. Takođe, sreće se i u voćnjacima, baštama, parkovima, uz puteve. Rasprostranjena je od nizija pa do oko 1400 m nv. Masovnije je zastupljena u toplijim predelima, u oblasti Sredozemlja. Razmnožava se semenom.

Veroljub Umeljić  Atlas medonosnog bilja II

Ove fotografije sam napravio na Dovarju (Užice) gde ove biljke ima u izobilju. Kad cveta puna je pčela. Pored toga što je medonosna, moje je mišljenje da ova biljka daje i puno polena, a to se može videti iz priloženih fotografija. U Užicu cveta kad i Divlji kesten, koga takođe ima mnogo na Dovarju. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Žuta trava (Smyrnium perfoliatum)
« Odgovor #1 poslato: Maj 05, 2012, 21:27:01 »
Žuta trava je u punom cvetu, a pčele sakupljaju nektar i polen. Evo nekoliko novih slika. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Žuta trava (Smyrnium perfoliatum)
« Odgovor #2 poslato: Maj 06, 2012, 22:40:42 »
Prelepo slike Sveto. Kod vas je baš rasprostranjena.
Čini mi se da žute trave nema ovde kod mene u Banatu ili nikad nisam naišao na nju.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Žuta trava (Smyrnium perfoliatum)
« Odgovor #3 poslato: Januar 21, 2013, 19:47:41 »
Kolega Vojo, i ova raste samo na nekim delovima grada Užica. Ove slike sam napravio na Dovarju, gde je, verovatno zasejana i lepo izgleda kad procveta. Nekako se ne setim da u jesen uzmem nekoliko osušenih biljaka na kojima ima semena. Ako ne zaboravim, ove godine ću probati da je prenesem u Makovište. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Žuta trava (Smyrnium perfoliatum)
« Odgovor #4 poslato: Maj 12, 2014, 14:53:39 »
Žuta trava je i ove godine atraktivna za pčele. Napravio sam jedan video pa pogledajte. Pozdrav.