Autor Tema: Полошка  (Pročitano 89489 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Полошка
« Odgovor #45 poslato: April 10, 2015, 22:23:19 »
Imam neki utisak, kolega da se medni venci mogu popuniti i za samo jedan dan. Ko se malo razume u pčelarstvo zna da pčele potroše svu hranu na srednjim ramovima. Ne liči mi na krajnji bočni ram sa leglom.

 Pčelarstvo je "čudo".
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #46 poslato: April 10, 2015, 22:23:37 »
Odlična matica kolega Neškoviću. Prošlogodišnja mlada al iz prisilnog matičnaka. Mislim da joj ništa ne fali što nije selekcionisana.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Полошка
« Odgovor #47 poslato: April 10, 2015, 23:08:07 »
Odlična matica kolega Neškoviću. Prošlogodišnja mlada al iz prisilnog matičnaka. Mislim da joj ništa ne fali što nije selekcionisana.

Пријатељу, мислим да то њу слабо занима и да може и без те "титуле", а што се тиче тебе, па није ми познато да ли те "титуле", занимају  8)  али што се тиче те матице, мирно спавај нано  ;)
Поздрав  :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #48 poslato: Maj 19, 2015, 10:34:46 »
 
 
                     РВ полошка " Нојева барка " коначно насељена у недељу 17.маја са прошлогодишњом матицом 4.рама легла и 3.рама хране. Наредног викенда преглед и фотографије.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #49 poslato: Jun 15, 2015, 11:23:07 »
 
 
                  Након непуних месец дана од насељавања полошка узнапредовала до 15 - 16 улица пчела. Време је за другу матицу те сам одрадио следеће. Постојећу матицу ограничио на једном крају полошке матичном решетком. Поставио мртву преграду на средину. На другом крају оставио четири рама затвореног легла, један рам младог једнодневног легла и убацио из друге кошнице рам са два лепа ројева матичњака. Сада им је на вољу , надам се да прихвате додате матичњаке или да повуку своје са рама са једнодневним леглом. До краја месеца је нећу отварати.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #50 poslato: Septembar 16, 2015, 22:46:08 »
Pološka je tako jednostavna košnica a ima nebrojeno kombinacija. Probao sam rensona ove godine na alpskim i prezadovoljan sam. Imam ideju da uradim pološku sa kojom bi pčelario po rensonovom metodu.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #51 poslato: Septembar 22, 2015, 07:15:58 »
Pozdrav...Kada ste pisali o poloski ,kazete 11+5 a ona je za 16 ramova,za cega je to jedno mesto? Pocetnik sam tek treba da pravim 3 svoje kosnice,citajuci vidim da se pominju pregradne daske i maticne resetke.Zena kod koje sam ucio pcelari vec 30 g. i ne koristi ih uopste a citajuci vidim da su neophodne....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #52 poslato: Septembar 22, 2015, 11:22:45 »
 
 
                  Зоране укуцај www.pcela.rs/pcelarenje poloskom.htm и ту ћеш пронаћи све лепо објашњено у вези рада са овом кошницом.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #53 poslato: Septembar 22, 2015, 15:02:07 »
Hvala Gorane.....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #54 poslato: Septembar 26, 2015, 06:51:05 »
Pozdrav,procitao sam sve,nesto i vise puta, i posto sam radio ove god. na njima sada mi je jasnije vezano za pregradu i maticnu resetku..
Bio sam kod stolara,sina zene koja mi je mentor,i on ima 40 kom poloski,e sada ono sto me zanima....Ja sam kupio fosne debljine 50 mm za moje kosnice zato sto oni imaju sve njihove kosnice napravljene sa tom debljinom pa me zanima Vase misljenje.... Kazu da nikada nisu imali izmrzavanje a leti  bolje hladjenje...

Van mreže Dejan Andrić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Lokacija pčelinjaka: nemam za sada
Odg: Полошка
« Odgovor #55 poslato: Septembar 26, 2015, 19:17:26 »
Kao što kažeš, već si  kupio. Ako nemaš nameru da ih seliš, ništa nisi pogrešio. Pčele bi pregurale zimu i sa manje od 20 mm bez problema ako ima dovoljno hrane, a u 50 mm će misliti da su u banji 8) Poz

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #56 poslato: Septembar 29, 2015, 14:34:27 »

                    Почетком ове године сам направио полошку са РВ рамовима. Полошка има и наставак такође са РВ рамовима. Све сам ово представио на овој теми у одговору бр.33. Овом приликом изнећу досадашња искуства у раду са овом полошком.
                    Населио сам је половином маја са 4.рама претежно отвореног легла, 3.рама хране и прошлогодишњом матицом. У том тренутку багремова паша је била у пуном јеку. За око месец дана , дакле око половине јуна , узнапредовала је до 15 - 16 рама пчела што је половина основног тела полошке ( направљена је за 28.РВ рама у основи и исто толико у наставку ). Обзиром да је замишљена као кошница за двоматично пчеларење био је то тренутак за другу матицу иако  је у том тренутку у мом  окружењу паша више него оскудна. Другу матицу нисам додавао већ сам у самој полошци произвео нову , младу. То сам учинио на следећи начин:
                    По средини полошке сам поставио мртву преграду. Матицу ограничио на једном крају полошке . У други део тако преграђене полошке сам пребацио 4.рама затвореног легла и један са младим једнодневним леглом. Уз то сам додао и рам са два матичњака из друге кошнице.
                    Следећи преглед је био за три недеље око 10.јула.Млада матица таман пронела.Идеја је била да тако као двоматично друштво остане и да се таква зазими. Међутим , у првој половини августа појавила се потреба да једном пријатељу који је пожелео да се опроба са РВ кошницом ( до сада имао само ДБ ) поклоним рој. Обзиром да смо већ били загазили у месец август формирао сам му друштво од пчела из полошке са прошлогодишњом матицом на једном РВ наставку.
                     Почетком септембра , сада поново једноматично , друштво припремљено за зазимљавање. То је урађено тако што је сада основном телу додат и наставак. По средини полошке у основном телу и наставку постављена је пуна-мртва преграда. Пчеле се зазимљују у једној четвртини полошке на 14.рамова ( седам рамова у основном телу полошке и седам рамова изнад њих у додатом наставку). Са друге стране рамова постављена преграда са матичном решетком а у празном делу полошке постављене флаше са сирупом за прихрану. Дао сам 9.литара сирупа из три пута.
                     У октобру када време буде дозволило погледаћу стање још једном.
                     Надам се да сам све радње које сам урадио јасно описао. Ово посебно стога што ме неколико колега са форума контактира око искуства са РВ полошком јер колико је нама ( мени и колегама )  познато ова је за сада прва и једина полошка са РВ рамовима.
                       
                   

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #57 poslato: Septembar 29, 2015, 20:59:27 »
Tehnika rada je ista kao i sa standardnim poloskama,jedino to sa nastavkom je malo nejasno za sada ali savladacemo nekako...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #58 poslato: Septembar 30, 2015, 11:25:15 »

            Ево појашњења Зоране.
            Полошка из одговора 33. ове теме и одговора 49. је једна те иста. У одговору 33.су слике када смо је правили Војкан и ја у Београду. Тада смо је офарбали у зелено јер је то била једина боја коју је Војкан имао у радионици. Касније када сам је однео на пчелињак смо је поново префарбали делимично у жуто тако да је сада жуто - зелена. То се види на одговору 49. Отвори тему " Пресдставите ваш пчелињак" па у оквиру ње "Пчелињак Раковац" страну 12. Тамо су слике са коначног сређивања полошке.
             Иначе тачно је да је рад са њом као са стандардним полошкама. Наставак смо направили јер је РВ рам доста плитак и остављање само на једном телу са две матице  би било неадекватно , премало.Други разлог за наставак је лакше и боље зимовање пчела.
             Обрати пажњу на слике 019. и посебно на 023. из одговора 33. ове теме. Ту се лепо види основно тело полошке са три предвиђене преграде тако да се њима може поделити на 4.дела са по 7.рамова. Остале слике су са наставком.
             Ове године је нисам испробао онако како сам желео али не мари. Чекам следећу сезону. Поздрав.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Полошка
« Odgovor #59 poslato: Septembar 30, 2015, 12:09:32 »
Zanimljiva mi je ova tema.
Ove godine sam uselio dva prirodna roja u RV košnicu. Dobro su napredovali a ja bih dogodina da povećam broj RV.
Ova (RV) pološka mi se čini kao dobar način za umnožavanje. Sa pološkom nisam nikad radio, ali mi je zanimljiva.
Pratiću vaše radove.Pozdrav.