Autor Tema: Masovno uginuće pčela  (Pročitano 12114 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Uroš_Petrović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Masovno uginuće pčela
« poslato: Mart 02, 2014, 17:19:29 »
Danas sam otvorio jednu košnicu da proverim da li su pčele pojele pogače koje sam im postavio i na moje veliko zaprepašćenje pogača koja već duže stoji je jedva načeta. Jedva tek koja živa pčela a podnjača sva ravnomerno prekrivena uginulim. Ovo mi se desilo u 3 društva. Pčele sam uredno tretirao protiv varoe i imale su dovoljno hrane i bila su jaka društva. Uginule ću poslati na analizu. Ja sam početnik, ima li neki iskusan pčelar ideju o čemu se radi?

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #1 poslato: Mart 02, 2014, 17:57:19 »
Поштовани колега Уроше,
Жао ми је што су Ти страдала та три друштва. Док се не јави неко од искуснијих колега, напиши на ком меду си зазимио своје пчеле, којим препаратима си третирао пчеле против варое, када си пре данашњег прегледа отварао кошнице и какво је онда стање било. Да ли је било у твом крају више дана са јако ниским температурама, да ли је било и колико легла у кошницама и где се то легло налазило. Било би корисно да напишеш и којим кошницама пчелариш. Кажеш да су кошнице имале довољно хране, зашто си онда додавао погаче?
Ако напишеш ових пар информација, колегама ће бити лакше да Ти дају ваљан одговор. Добро је да пошаљеш пчеле на анализу. У сваком случају, главу горе. Ако си нешто погрешио, запамти па немој више. Ако ниси, па Уроше опет главу горе! Дешава се то у овом нашем послу. Свако добро Ти желим.
Поздрав из Мале Моштанице

Van mreže bulatovic pedja

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Berane
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #2 poslato: Mart 02, 2014, 18:16:49 »
Ipak moras poslati pcele na analizu pa cemo vidjeti sta je uzrok i zbog cega su ta 3 dristva stradala. kao sto ko;ega rece glavu gore desava se to. Pozdrav iz Berana.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #3 poslato: Mart 02, 2014, 18:23:30 »
Пошто је сада крајње време када људи раде зимско прскање, а џанарика и кајсија у пуном цвату, могуће је да је неко прскао и процветале воћке па да су пчеле страдале.

Van mreže Uroš_Petrović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #4 poslato: Mart 02, 2014, 18:29:44 »
Pčele su zazimile na bagremovom medu u najvećoj meri. Zbog čudnih vremenskih prilika (visokih temperatura) tokom ove zime čuo sam savet da bi trebalo možda dodati pogače jer su pčele pod nekakvim stresom zbog svega toga i troše veće količine hrane . Pogače sam stavio pre mesec dana kada nisam detaljno proveravao stanje jer sam nastojao da ih što manje uznemiravam. Samo sam odozgo pogledao, video da ima dosta pčela i to me navelo da su društva jaka i da ne moram posebno pregledati. U tom kraju niko voće nije prskao tako da ne sumnjam na to. Pčelarstvom se iz hobija bavim i nažalost sa 4 društva spao sam na jedno pa gledam i to da spasavam.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #5 poslato: Mart 02, 2014, 19:41:27 »
Proveri sace ako ima zatvorenog legla vidi da li su neki poklopci izbuseni?
Onda ce sve biti jasnije .

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #6 poslato: Mart 02, 2014, 20:38:40 »

   Da li si prilikom dodavanja pogaca proverio ,vizuelno ,brojnost pcela u kosnici? Mozda si zakasnio sa dodavanjem pogace, pa je dobar deo pcela stradao pre dodavanja pogace.

Van mreže Uroš_Petrović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #7 poslato: Mart 02, 2014, 20:40:39 »
Proveri sace ako ima zatvorenog legla vidi da li su neki poklopci izbuseni?
Onda ce sve biti jasnije .
Tek ću prekosutra moći da odem u selo gde mi se pčele nalaze pa ću pogledati to i javiti Vam. Jedino što se sećam je da se u saću pojavila neka suva bela materija koju sam prvi put video. Videću i da što pre udaljim te košnice od društva koje je opstalo.

Van mreže Uroš_Petrović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #8 poslato: Mart 02, 2014, 20:45:37 »

   Da li si prilikom dodavanja pogaca proverio ,vizuelno ,brojnost pcela u kosnici? Mozda si zakasnio sa dodavanjem pogace, pa je dobar deo pcela stradao pre dodavanja pogace.

Kada sam dodavao pogaču bio je veliki broj pčela prisutan. Mislim da nedostatak hrane nije razlog jer i sada stoji veliki broj ramova sa medom. Brine me i sa tim ramovima šta da radim jer bojim se da ako budem dodavao drugom društvu da ga ne zarazim nečim.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #9 poslato: Mart 02, 2014, 21:14:48 »
proveri leglo  imam iskustva kod nekih pcelara se javljali slicni simtomi ali izgleda da je kuga bila uzrok.

Van mreže Šuljagić Goran

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banatski Karlovac 99m
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #10 poslato: Mart 02, 2014, 22:44:08 »

   Da li si prilikom dodavanja pogaca proverio ,vizuelno ,brojnost pcela u kosnici? Mozda si zakasnio sa dodavanjem pogace, pa je dobar deo pcela stradao pre dodavanja pogace.

Ako si mislio kolega da su uginule od gladi, mišljenja sam da ne bi onda bile na podnjači već u ćelijama saća
Pozdrav

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #11 poslato: Mart 02, 2014, 23:07:45 »

   Da li si prilikom dodavanja pogaca proverio ,vizuelno ,brojnost pcela u kosnici? Mozda si zakasnio sa dodavanjem pogace, pa je dobar deo pcela stradao pre dodavanja pogace.

Ako si mislio kolega da su uginule od gladi, mišljenja sam da ne bi onda bile na podnjači već u ćelijama saća
Pozdrav
  Nisu sve pcele koje formiraju klube zavucene u sace.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #12 poslato: Mart 02, 2014, 23:27:21 »
Danas sam otvorio jednu košnicu da proverim da li su pčele pojele pogače koje sam im postavio i na moje veliko zaprepašćenje pogača koja već duže stoji je jedva načeta. Jedva tek koja živa pčela a podnjača sva ravnomerno prekrivena uginulim. Ovo mi se desilo u 3 društva. Pčele sam uredno tretirao protiv varoe i imale su dovoljno hrane i bila su jaka društva. Uginule ću poslati na analizu. Ja sam početnik, ima li neki iskusan pčelar ideju o čemu se radi?


Pre svega bi trebali znati o kojem tipu košnica se radi. Takođe, nemamo podatak kojim sredstvom su tretirana društva.

Ako si već gledao pre mesec dana, trebalo je da vidiš i kakvo je stanje tih društava. Tada bi video koliko su stvarno snažna društva.

Moguće je i trovanje, ali se to vidi ispred leta, a ne samo na podnjači košnice (ispred leta ima više otrovanih pčela).

Mođe biti od važnosti i na koju stranu su okrenuta leta.

Ako možeš, postavi na forum i fotografije uginulih pčela. Moguće je da si pogrešio u proceni snage društva. I fotografije ispred leta (kakvo je stanje ispred leta).

Stradale pčele na podnjači su uglavnom zbog uznemirenosti društva. Uznemirenost može biti zbog varoe, žeđi (što je ove godine vrlo moguće), uznemiravanje od strane životinja i sl.


PS

Stres o kojem je reč je verovatno „energetski stres“. To je zanimljiva teorija. O tome možemo drugom prilikom. Nemoj obraćati pažnju na takve stvari. Prihranjivanje šećerom može biti problematično ako se radi pogrešno. A može doneti nevolje društvima ako se ne primeni i to na vreme. Ali ti nisi koristio šećer (ili jesi).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Uroš_Petrović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #13 poslato: Mart 03, 2014, 00:10:48 »
Danas sam otvorio jednu košnicu da proverim da li su pčele pojele pogače koje sam im postavio i na moje veliko zaprepašćenje pogača koja već duže stoji je jedva načeta. Jedva tek koja živa pčela a podnjača sva ravnomerno prekrivena uginulim. Ovo mi se desilo u 3 društva. Pčele sam uredno tretirao protiv varoe i imale su dovoljno hrane i bila su jaka društva. Uginule ću poslati na analizu. Ja sam početnik, ima li neki iskusan pčelar ideju o čemu se radi?


Pre svega bi trebali znati o kojem tipu košnica se radi. Takođe, nemamo podatak kojim sredstvom su tretirana društva.

Ako si već gledao pre mesec dana, trebalo je da vidiš i kakvo je stanje tih društava. Tada bi video koliko su stvarno snažna društva.

Moguće je i trovanje, ali se to vidi ispred leta, a ne samo na podnjači košnice (ispred leta ima više otrovanih pčela).

Mođe biti od važnosti i na koju stranu su okrenuta leta.

Ako možeš, postavi na forum i fotografije uginulih pčela. Moguće je da si pogrešio u proceni snage društva. I fotografije ispred leta (kakvo je stanje ispred leta).

Stradale pčele na podnjači su uglavnom zbog uznemirenosti društva. Uznemirenost može biti zbog varoe, žeđi (što je ove godine vrlo moguće), uznemiravanje od strane životinja i sl.


PS

Stres o kojem je reč je verovatno „energetski stres“. To je zanimljiva teorija. O tome možemo drugom prilikom. Nemoj obraćati pažnju na takve stvari. Prihranjivanje šećerom može biti problematično ako se radi pogrešno. A može doneti nevolje društvima ako se ne primeni i to na vreme. Ali ti nisi koristio šećer (ili jesi).

Radi se o DB košnicama. Protiv varoe sam koristio neko sredstvo koje se nakapa na listiće pa se dime pčele, tačan naziv ne znam. Inače to tretiranje sam vršio u toku jeseni. Po letu nema mrtvih pčela osim nekoliko koje kako vidim ona nekolicina preživelih izvlači. Leta su prema jugu okrenuta. Fotografije ću narednih dana objaviti.  Pčele su najviše na medu zazimile, vrlo malo sam prihranjivao sve kada su se poslednje paše prošle godine završile u nadi da malo podstaknem maticu da leže mlade koje su trebale da dočekaju proleće. Veću prihranu šećerom sam imao samo kod jedne koja je bila slabija i nije prikupila dovoljno hrane.
          Prilično me uznemirilo to što sam čuo da može da se radi o američkoj kugi legla jer sa tim bih se teško izborio pogotovu zato što sam neiskusan pčelar. Ali kako sam shvatio to je bolest legla a ne i odraslih jedinki, a meni su stradale gotovo sve odrasle pčele. Narednih dana ću otići ponovo da napravim fotografije i sklonim košnice. Uzorak ću poslati na analizu ali pitanje je i koliko treba vremena dok stignu rezultati.

Van mreže Radisa Zdravkovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 216
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Naupare Podnožje planine Jastrebac
Odg: Masovno uginuće pčela
« Odgovor #14 poslato: Februar 16, 2015, 19:44:02 »
Večeras u 20 h u dnevniku možete pogledati prilog o misterioznom
nestanku pčela na našim prostorima