Autor Tema: Mlada matica  (Pročitano 4310 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Milosavljevic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Mlada matica
« poslato: Jul 03, 2019, 21:39:42 »
Sta mislite, da li bi joj dali sansu? Matica je prisilna, pcele su odradile sve bez mog mesanja.... Drustvo je bilo dostra dugo bez matice, oslabilo je dosta... Samo sam ubacio ram sa jajima, (ne larvama) i nisam dirao nista..... Matica je oplodjena (video sam juce oplodni znak) ali jos nije zalegla...
https://www.youtube.com/watch?v=_hwQb1MvriQ

U ovoj kosnici imam dosta braon pcela sa prstenom na stomacicima, a i matica je takva, pa me cisto zanima o kakvom se to varijetetu radi? Ocigledno da su maticu pravili od iste "sorte" larve...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Mlada matica
« Odgovor #1 poslato: Jul 03, 2019, 22:00:12 »
Оно што сам прво приметио је да много држи крила раширена... да ли је то добро или није написаће оскусне колеге.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Mlada matica
« Odgovor #2 poslato: Jul 04, 2019, 06:47:52 »
Kolega, dobio si prisilnu maticu, maticu iz nuzde. Po pravilu , takve matice pcele uglavnom zamene, dodje do tihe smene. Kasno si je dobio, za takav nacin dobijanja matica, nisi ni odradio rusenje zatvorenih maticnjaka , sestog dana a zatim desetog dana opet redukcija i odabir dva najbolja maticnjaka. E sada da ne mudrujem a sve moje matice su dobijene na takav nacin ali mnogo ranije. Ja formiram akumulatore pre bagrema i na taj nacin dobijam upravo takve matice ali tada dobijeni maticnjaci uopste ne lice na prisilne, vise na rojeve. Matice dobijene u Maju su krupne i njih pcele kasnije ne menjaju. Ove godine , dve takve crvene su ubedljivo najbolje na pcelinjaku i nisu se rojile.

Iz iskustva, gotovo nikada, tako dobijena matica u ovo vreme , ne stigne da razvije dogodine drustvo za bagrem a kasnije je pcele zamene, lose prezimljavaju itd. Ali , nuzda je nuzda, nisi hteo da ostanes bez drustva.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Mlada matica
« Odgovor #3 poslato: Jul 04, 2019, 08:36:37 »



           Код производње ројева и младих матица се држим оне старе народне " Рој у мају злату у јуну сребро а у јулу блато ". Из ових разлога никада и не покушавам да у јулу добијем младе матице. У принципу их производим до 10 -ог евентуално 15 јуна. Све после тога иде у ладно Дунаво.
           Е сад , ако колега Иван баш хоће да сачува ову јулску може и то. Нека јој да шансу . Ипак ја бих сачекао њено легло па када га затвори додао бих јој још један рам најстаријег излазећег легла из друге кошнице и тако појачао тај рој. Прихрана са онолико сирупа колико могу да однесу обавезно сваки други дан. Сируп 1 : 1 . Ако треба након извесног времена појачавање са још једним рамом легла.
          Може се и од таквог , по мени већ касног роја , направити друштво за презимљавање. Међутим то захтева пуно рада и питање је да ли се исплати. Колега Иване посвети му пуну пажњу и надам се да ће све изаћи на добро. Поздрав.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Mlada matica
« Odgovor #4 poslato: Jul 04, 2019, 10:10:03 »
Ovo oko rušenja šestog dana, da li pčele povuču opet neki matičnjak na jajima koja su se nalazila u leglu u trenutku obezmatičenja? Da li je neko od kolega ovo propratio

Van mreže Ivan Milosavljevic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Mlada matica
« Odgovor #5 poslato: Jul 04, 2019, 10:50:22 »
Hvala na odgovoru. Kupio sam nekoliko matica da zamenim stare, otvorio sam ovo drustvo, o kome je rec, da bih srusio maticnjake, kad ono matica izasla.. Bilo mi zao da je ubijem naravno, pa cu joj ipak dati sansu... Kad smo ovde, da nastavim pricu... Kupljenu maticu namenjenu tom drustvu dodao sam nukleusu u kome je bila matica iz 2016g. Staru maticu sam sklonio oko 13h, a novu u kavezu dodao oko 19:30. Pcele su ubile maticu, pronasao sam je mrtvu u kavezu, i odmah krenule u izgradnju maricnjaka.. Zasto su to uradile, mozda jer pcele jos nisu bile sigurne u odsustvo stare matice i posle isteka 6 sati? Ostalih 8 matica koje sam kupio dodao sam u drustva koja su bila obezmaticena  nedelju dana. Pazljivo sam porusio sve maticnjake i sve matice su prihvacene bez problema... Jedino su ubile ovu za koju sam bio gorovo siguran da ce da je prime... :) Mislim da cu sledeci put posle uklanjanja stare matice ipak cekati vise od 6 sati i dodati tek sledeceg dana...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Mlada matica
« Odgovor #6 poslato: Jul 04, 2019, 15:02:48 »
Ne povlace vise majkane, zato sto si sestog dana porusio sve zatvorene maticnjake povucene nad starijim larvama i ostavio otvorene , koji su sigurno povuceni sa najmladjeg legla, jer da nisu i oni bi bili zatvoreni i pcele nemaju potrebe da opet povlace nove maticnjake, imaju dovoljno otvorenih i njih neguju. Ali i njihova redukcija je neophodna i ja je radim desetog dana, ne cekam dvanaesti, znaju nekada matice da izadju upravo dvanaestog.

Druga stvar je kada hoces da porusis sve maticnjake koji su tako povuceni, recimo hoces da ubacis novu maticu i ne trebaju ti. Onda sacekas deseti dan i porusis sve maticnjake. Ako nemaju maticnjaka a imaju tada vec starog legla hoce i sestog dana da povuku, redje ali hoce.

Ivane, ako sacekas da pcele prenoce bez matice, jos veci je rizik da ce ubiti maticu, sigurno ce preko noci krenuti za izvlacenjem zvoncica.