Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341406 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #75 poslato: Januar 03, 2013, 00:04:28 »
Kolega Šole,
 Kod menena ovom kućnom pčelinjaku u Novom Miloševu  pčele nisu iz košnica izlazile od kraja novembra.
Koliko vidim to je veoma velika razlika u odnosu na tvoj pčelinjak.
 
Juče sam merio mesečnu potrošnju kod nekoliko prošlogodišnjih rojeva koji su sada prosečna društva na 2 RV nastavka (slike košnica gore u odgovoru br.68) . U samo jednoj košnici u kojoj je solidna zajednica (u oktobru je imala 8-9 ulica pčela) imam malo veću potrošnju od 825 grama hrane.
Dve zajednice su potrošile po oko 400 grama (jedna 400 +druga 415 grama) jedna je potrošila 565 grama i jedna slabija zajednica (malo kasnije formiran roj) 290 grama hrane.
Njih 5 izmerenih zajednica za 30 dana potrošile su ukupno 2.495 grama ili u proseku oko 500 grama po košnici.

Iz ovakvih rezultata potrošnje hrane može se pretpostaviti da u zajednicama nema legla.
Možda je matica poslednjih dana krenula u ovoj prvoj zajednici koja je potrošila 825 grama. Ako se setim proveriću sutra .

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #76 poslato: Januar 04, 2013, 16:04:20 »
Slažem se da je kod tebe daleko nepovoljnije po pitanju pročisnog leta pčela. I kod nas je razdoblje imeđu dve mogućnosti za pročisnim letom bile oko 30 dana. Ali smo imali mogućnost izletanja pčela oko 25. decembra.


Vojo, ja sam već pisao o mogućim greškama pri merenju. Tako da praćenje potrošnje ne može biti sasvim siguran znak im li legla ili ne. Legla može biti vrlo malo i potrošnja tada nije prevelika i još ako je leglo tek sada započeto, merenje potrošnje neće mnogo pokazati. Relativno visoke temperature tome doprinose, ali i uslovi sa manje vetra.


Razlika u nekim uslovima se može videti na fotografijama voća, ovog leta. Kod drugih je bilo problema i izmrzavanja. Ja sam imao sreće, jer sam na brdu i brdo je pošteđeno izmrzavanja. Tako da mi je vrlo jasno o čemu pišeš. Po meni je nepovoljnije za pčele  u Vojvodini nego na nekim planinama. Sećam se doba, kada sam iz Sente otišao u prekomandu u Sarajevo. U Senti je tada danima bila golomrazica i -15. U Sarajevu je bilo skoro metar snega, ali je temperatura bila vrlo prijatna u odnosu na vojvođanskih vrlo neugodnih -15. tamo je bilo tek nešto malo ispod nule.

Nažalost, ljudi ne shvataju da radimo u različitim uslovima, sa različitim nevoljama ili prednostima. I nažalost znaju da se nečasno ponašaju. Dobar deo kolega u mojoj sredini pusta priče pune sumnje, kako samo mi trenutno imamo bagremovog meda, a oni ne. Inače, nabavljaju neki bagremov med, proziran kao voda (i sa osobinama prave izvorske vode – bez mirisa i ukusa). Fotografije pokazuju ono što sam i pisao ranije: grane su se savijale i pucale od roda. Kod mene je bilo bolje nego kod mnogih drugih. Takođe nije bilo doseljavanja puno pčelinjaka, jer su ljudi dobro procenili da se ne isplati. U slučaju prenaseljenosti svi bi daleko lošije prošli.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #77 poslato: Januar 04, 2013, 19:22:26 »
Hvala Šole na ovim slikama...
E ovo su baš lepi primeri koje pokazuju veoma veliku razliku klimatskih uslova.
Kod mene ove godine nigde nije bilo ni jedne jabuke, nigda, kruške, šljive, džanarike. Sve je izmrzlo.
Samo 20 kilometara južnije u Novom Bečeju gde sam krajem leta odvezao pola pčelinjaka imao sam priliku da vidim šljive, jabuke, kruške okićene plodovima.
Na planinama tokom zime bude toplih perioda kada sunce obasja košnice i podigne temperaturu na dovoljan nivo za izlet pčela.
U ravnici je dosta dana skoro do podne maglovito vreme ili je vetar toliko jak da pčele ne mogu da izlaze na pročisni izlet.
Za ovu zimu do sada imamo oko 40 dana neizlaska pčela na pročisni let ali obzorom da svaka zajednica tokom jeseni dobija gusti lekoviti sirup to jest hranu prilagođenu za zimsku potrošnju u ovim klimatskim uslovima sa veoma malo neshvarljivih materija, to možemo sasvim da budemo bezbedni za celu zimu. Pčele su nam izlazile krajem novembra i one slobodno mogu bez pročisnog izleta da izdrže do početka marta.

Danas smo, nakon dužeg perioda od oktobra meseca prvi put bili kod brata Rade na pčelinjaku, gde smo otvorili petnaestak zajednica da vidimo kakvo je stanje. Otvarali smo uglavnom slabije zajednice, prošlogodišnje rojeve među kojim je i nekoliko slabijih (5-6) nukleuza (na 3-4 rama pčela) koje nismo jesenas hteli da spajamo(nosili su krajem septembra po litar lekovitog sirupa za 24 sata, što je bio dovoljan pokazatelj da se radi o zdravim zajednicama koje samostalno mogu da zimuju), ali smo ipak otvorili i nekoliko jačih zajednica. 
Za sada je stanje više nego dobro ako se tako može reći. Crevom smo oslušnuli i ostale zajednice i možemo za sada da se nadamo da će ove zime sve biti dobro.
Sve zajednice od oko 85-86 ili tako nešto, sve su žive i hvala Bogu zdrave.
Nigde ni jedne flekice na ramovima.
U košnicama nema vlage i pčelice samo bezbrižno zujkaju.
 Duvao je baš jak vetar na temperaturi oko 7-8 stepeni i nigde nismo videli da pčele izleću napolje.
Juče sam pogledao na mom pčelinjaku zajednicu koja mi je trošila 825 grama meda mesečno i odmah utvrdili uzrok velike potrošnje. Nije u pitanju leglo nego nedostatak matice. na par ćelija primetili smo trutovsko leglo i produbljene ćelije koje su pčele od radiličkih pretvorile u trutovske.
Zajednicu smo odmah spojili sa nekom drugom.
A i ovde na pčelinjaku za sada je sve u najboljem redu. Još par košnica smo otvorili sa namerom da ispitamo prisustvo legla i sa zadovoljstvom saopštavamo da legla nema. 
Samo neka ovako ostane i mi ćemo biti prezadovoljni ovom zimom.

Puno pozdrava  iz Novog Miloševa svim kolegama i prijateljima kao i posetiocima ovog foruma....
« Poslednja izmena: Januar 04, 2013, 19:38:36 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže pero perić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Đakovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #78 poslato: Januar 05, 2013, 08:55:06 »
Vojo,možeš li ukratko opisati postupak spajanja zajednica koji si neki dan proveo na svome pčelinjaku. Moje pčele zimuju u gornjem od dva LR nastavka a zbog više razloga sumnjam da je jedna zajednica ostala bez matice a što ovih dana otvaranjem košnice kanim i provjeriti(izvješče slijedi).Ako se moje crne slutnje pokažu istinitim dali gornji(drugi)nastavak bezmatka kao treči stavljam na neku drugu košnicu ili ga stavljam kao drugi nastavak(između več postoječih nastavaka na nekoj drugoj košnici) i koristim li novinski papir sa prorezima između nastavaka?...spajam li je sa jačom ili slabijom zajednicom...i ima li još nešta važno na što se mora obratiti pažnja?
Pitanje se možda moglo postaviti i u temi "Pomoč početnicima" ali može i ovdje proči...
Hvala unaprijed!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #79 poslato: Januar 05, 2013, 21:24:11 »
 
Vojo,možeš li ukratko opisati postupak spajanja zajednica koji si neki dan proveo na svome pčelinjaku. Moje pčele zimuju u gornjem od dva LR nastavka a zbog više razloga sumnjam da je jedna zajednica ostala bez matice a što ovih dana otvaranjem košnice kanim i provjeriti(izvješče slijedi).Ako se moje crne slutnje pokažu istinitim dali gornji(drugi)nastavak bezmatka kao treči stavljam na neku drugu košnicu ili ga stavljam kao drugi nastavak(između več postoječih nastavaka na nekoj drugoj košnici) i koristim li novinski papir sa prorezima između nastavaka?...spajam li je sa jačom ili slabijom zajednicom...i ima li još nešta važno na što se mora obratiti pažnja?
Pitanje se možda moglo postaviti i u temi "Pomoč početnicima" ali može i ovdje proči...
Hvala unaprijed!

Kolega Pero,
Postoji više načina spajanja zajednica i u različitim uslovima primenjuju se različite tehnike rada.
Kolega Šole je prikazao njegov način rada kada tokom zime spaja nukleuze i koliko se sećam ubacuje sadržaj nukleuza u sredinu klubeta zajednice kojoj se dodaje.
Ja to nisam nikada radio a verovatno da je to odličan način kada nam ga je kolega Šole ovde predstavio.
Evo obrazloženje zašto sam i kako sam ja ovog puta uradio spajanje zajednica.
Obzirom da su pčele u nekom poluraspuštenom klubetu i da ne znam kakva će biti temperatura narednih dana umesto spajanja  papirom kao što to najčešće radim tokom sezone kada pčele nisu u klubetu, ovog puta sam samo premestio nastavak sa zajednicom koja ima maticu na zajednicu koja je zazimljena u 2 nastavka i ostala bez matice.
Pčele iz bezmatka to jest zajednice zazimljene na dva nastavka polako će se spojiti sa zajednicom koja je iznad njih.
Možda bi bolje bilo da sam ih malo preprskao Nozevojom, jer bi se verujem u tom slučaju ranije spojile.
Nadam se da će tokom narednih nekoliko dana ovakvog vremena sa temperaturama do 7-8 stepeni kada je u košnicama još za 3-4 stepena toplije zajednice u potpunosti spojiti, ako se do danas već nisu spojile.. Verujem da matice koje ne zaležu  ne šire svoje feromone kao tokom radnih aktivnosti i da neće doći do borbe između pčela i da će spajanje proći sasvim normalno.
Bitno je da pčele u poslednjih 35-40 dana nisu izletale napolje i da su sve već zaboravile na mesto
 svoje košnice i da će se premeštena zajednica osećati kao da je na svom mestu. Takođe je bitno da je premeštena zajednica svojom ukupnom snagom jača od zajednice koja je ostala bez matice.
Videćemo u narednim danima kakvi će biti rezultati ovog za sada samo pokušaja spajanja.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže pero perić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Đakovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #80 poslato: Januar 05, 2013, 21:56:00 »
Hvala Vojo,morat ću otvoriti onu svoju košnicu pa da vidim situaciju,pozdrav!

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #81 poslato: Januar 07, 2013, 17:25:08 »
Данас је било сунчано, око 0ºЦ, снег ноћас пао пар цм па се отопио; пчеле око подне долазиле до лета па се брзо враћале назад, избациле напоље мало воштине и пар мртвих. Кад стигнем склоним их да не долазе сенице мада сам ставио гумену змију и то их тера. Сеницама сам окачио сланину на другом крају баште. Влада мир.

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #82 poslato: Januar 07, 2013, 19:58:27 »
Danas je i u mom kraju bilo hladno mada je sune ,,svetlelo" kapuckarila je streja ali se sneg još zadržao na tlu .Pčelište je mirno i tiho   bio sam do košnica ali sve je mirno . Normalno meni je bilo hladno u jakni nisam ni očekivao da na varljivom suncu izleti koja pčelica . Pozdra Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #83 poslato: Januar 09, 2013, 12:26:17 »
Hristos se rodi!


Danas u Beocinu +2
sinoc padao sneg,vrlo kratko.


Pre neki dan tokom pregleda primetio sam
da su u  jednoj kosnici skoro smazale pogacu(slabije drustvo)
Da li je to znak da je ostala skroz bez meda...
ne znam da li da je otvaram na ovoj temperaturi?

LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #84 poslato: Januar 09, 2013, 12:49:25 »
Dejane , nisu ostale bez hrane , još je rano da bi pojele svu hranu koju su imale lagerovane na saću , najveći problem će biti - što se hrane tiče - krajem februara početak marta , kada bude bilo legla u društvu a pčele koriste hranu i za sebe i za grejanje društva . Inače pogaču koju su je smestili ,, na sigurno " ona je prerađena i ubačena tamo gde je njima najzgodnije za konzumiranje po potrebi . Konstatacija je ta  da su ti pčele zdrave , jedino je potrebno da pripremiš još jednu pogaču za kraj februara ( zlu ne trebalo ) preventive radi . Pozdrav Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #85 poslato: Januar 09, 2013, 13:05:33 »
Hvala na brzom odgovoru :) ja se vec malo zabrinuo.
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #86 poslato: Januar 10, 2013, 09:41:50 »
Dragi prijatelji i danas smo sa mrazom vreme je tiho tmurno i nadam se da će današnji dan tako i proći bez veće promene . Pozdrav Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #87 poslato: Januar 10, 2013, 12:32:58 »
Zavidim vam na izveštajima. Meni je pčelinjak mnogo daleeeeekoooo, pa nemam često priliku da izveštavam. Zadnji put sam bio na pčelinjaku 27. 12. prošle godine, ne mogu da verujem da nisam napravio nijednu sliku pčelinjaka. Može zato jedna starija. Pozdrav.

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #88 poslato: Januar 10, 2013, 14:49:20 »
Dragi moji prijatelji eto i danas je mir na mom pčelištu , mada je vreme toplije i streja kaplje raskaljalo i se pčelice miruju , nadam se daće sutra ili u narednom danu biti malo toplije da nam pčelice izađu i raduju se lepom sunčanom vremenu . Pozdrav Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #89 poslato: Januar 12, 2013, 16:18:20 »
Pre neki dan o zajednicama koje sam spojio u postu broj 78 napisao sam sledeće:

Nadam se da će tokom narednih nekoliko dana ovakvog vremena sa temperaturama do 7-8 stepeni kada je u košnicama još za 3-4 stepena toplije zajednice u potpunosti spojiti, ako se do danas već nisu spojile.. Verujem da matice koje ne zaležu  ne šire svoje feromone kao tokom radnih aktivnosti i da neće doći do borbe između pčela i da će spajanje proći sasvim normalno.

Danas sam otvorio košnicu sa namerom da vidim da li je spajanje uspelo.
Podigao sam dodani nastavak sa pčelama i maticom i ispod sam mogao da vidim samo nekoliko mrtvih pčela na satonošama ukrštenih ramova. najverovatnije da su to pčele koje su zalegale lažno leglo u prethodnom periodu.
Sve ostale pčele prešle su u taj gornji dodani nastavak gde je klube sa maticom.

Pratićemo tokom proleća da li će sve biti u redu čemu se nadamo...

Inače danas je sunce malo obasjalo košnice na temperaturi od 1 stepen u najtoplijem delu dana.

Izvršili smo i kontrolu na podnjačama u prvom redu košnica. zapravo kod tretiranih zajednica oksalnom kiselinom. Rezulatat je isti. Novih opalih varoa nema. našli smo samo onu jednu varou koju je ubila oksalna kiselina a koju nismo očistili. U ostalim podnjačami kao ni pre nismo našli nijednu varou.
Pčele na ovom pčelinjaku od oko 25 novembra nisu vršile pročisni izlet  što je nešto oko 48 do 50 dana.
Ako tokom februara naiđe neki topal dan povoljan za pročisni izlet biće dobro.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.