Autor Tema: Sunčani topionik za topljenje voska  (Pročitano 33835 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Sunčani topionik za topljenje voska
« poslato: April 23, 2011, 15:28:37 »
U mom sunčanom topioniku sam ispočetka topio samo zaperke (za to je bio i namenjen), a kasnije sam stavljao svaki ram koji je trebalo pretopiti. Veoma je efikasan, a koristi besplatnu energiju, ispopljeni vosak je poprilično čist, ostaje mi jedino da ga ponovo pretopim ako hoću da ga lepo ukalupim. Ovaj moj topionik je pravljen za dva LR rama, može stati i jedan veliki DB ram i jedan Farar ram. U toku dana, kad je lepo vreme može da se pretopi i više od 20 ramova, u zavisnosti koliko imate slobodnog vremena. Na slikama se vidi kako on izgleda. Ako nekoga nešto posebno zanima mogu slikati i više detalja, pa čak i izmeriti potrebne dimenzije. Nadam se da još članova ovog foruma ima sunčane topionike, pa bih molio da postave slike i da pišu svoja iskustva. Pozdrav.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #1 poslato: April 23, 2011, 23:19:08 »
Na predzadnjoj slici kao da je miš prosetao , pravio sam i ja topionik od sanduka za municiju ali se rasuse , stakla puknu , mravi i ose pa i pcele  ulaze  i citav cirkus naprave ...

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #2 poslato: April 24, 2011, 00:02:33 »
Nije miš u pitanju, nije mogao ući jer imam češljeve na letvicama. To su pčele počele da grizu. Nisam našao otpatke voska na podnjači pa pretpostavljam da su taj vosak koristile za nešto, a možda nisam u pravu. Ako se topionik napravi od dobro osušene daske onda ne može da se rasuši. Staklo može da pukne samo ako se nešto teško baci na njega ili ako pokušaš da hodaš po njemu. Mrave nisam video na topioniku jer dok je u upotrebi u njemu je veoma visoka temperatura. Ni ose ni pčele ne vile baš da ulaze u topionik zbog visoke temperature, pa nisam od njih doživeo nikakav cirkus, za sada. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #3 poslato: April 24, 2011, 00:30:09 »
Nije miš u pitanju, nije mogao ući jer imam češljeve na letvicama. To su pčele počele da grizu. Nisam našao otpatke voska na podnjači pa pretpostavljam da su taj vosak koristile za nešto, a možda nisam u pravu. Ako se topionik napravi od dobro osušene daske onda ne može da se rasuši. Staklo može da pukne samo ako se nešto teško baci na njega ili ako pokušaš da hodaš po njemu. Mrave nisam video na topioniku jer dok je u upotrebi u njemu je veoma visoka temperatura. Ni ose ni pčele ne vile baš da ulaze u topionik zbog visoke temperature, pa nisam od njih doživeo nikakav cirkus, za sada. Pozdrav.
Sveto, vosak koji pčele progrizu iz rama one ga izbace napolje i nigde ga više ne koriste.
To je sigurno zagađen vosak i one ga ne obnavljaju to jest na njemu ne dograđuju novi nego ga izgrizaju komplet onoliko koliko ga je miš zagadio ili rovčica zagadila.

To sam imao prilike da gledam. U takve ramove gde je saće samo delimićno zagađeno i ćelije samo skraćene na toliku meru koliko su bile zagađene pčele ne donose novu hranu i ne produbljuju iste. Kad dođe vreme da zajednica svojom masom zahvata i te ramove, one to saće komplet progrizu i na njegovo mesto izgrade novo.
Ako je to saće oštećeno pri dnu središnjih ramova one će ga progisti ali ako je u pitanju krajnji ram tada se vrlo teško odlučuju na progrizanje a u tave ramove kao što rekoh ne deponuju nikakvu hranu.

Takve ramove je najbolje pretopiti.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #4 poslato: April 24, 2011, 00:40:11 »
I ovde ću da kažem da nisu u pitanju miševi ili rovčice. Nema govora da je saće nečim zagađeno, osim ako ga same pčele nisu zagadile, a to je najmanja verovatnoća. Ja svake godine izmenim 3 do 5 ramova, a staro saće pretopim. Na ovaj način zaposlim pčele da izgrađuju novo saće, da ne bi bile dokone, a znamo šta se događa kad pčele nemaju gde da potroše vosak. Ovi ramovi su bili u sredini, a pošto su stari 4 godine ja sam ih ionako planirao pretopiti. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #5 poslato: April 24, 2011, 00:49:06 »
Evo pronađosmo slike za koje sam mislio da sam ih pogubio.
Ovde se vidi kako pčele grade novo tamno saće sa propolisom na samom zidu košnice. Saće sam isekao i slikao.

Evo slika:

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Vasić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #6 poslato: April 24, 2011, 21:03:02 »
Sveto koliki je razmak od mreže do tepsije.Jeli efikasniji topionik od drveta ili da se izradi od lima? Ja već izvesno vreme planiram da napravim ali nikad dovoljno vremena. Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #7 poslato: April 24, 2011, 21:05:38 »
Ne znam koliki je razmak. Izmeriću kada sledeći put budem u selu. Možda je od lima bolji, samo da nije težak i obavezno ga ofarbaj crnom mat bojom. Pozdrav.

Van mreže Predrag Panić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #8 poslato: Maj 02, 2018, 22:48:16 »
Pozdrav.

Vidim da se u ovoj temi nije posalo godinama, ali ću da pokušam da dobijem odgovor.

A pitanje je da li je moguće umesto drveta koristiti ivericu za izradu topionika? Da li je to neko pokušao?

Van mreže jadrankostanisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: /
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #9 poslato: Maj 27, 2018, 00:24:05 »
Drugari ,kolege napravio sam suncani topionik ostalo je jos da ga zastaklim pa sam u dilemi sta staviti gore,dali staviti staklo ili duplo  vakum staklo a mozda pleksiglas,molio bih iskusnije imaoce ovih topionika za savjet i razmjenu iskustava.Lijep pozdrav .

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #10 poslato: Maj 28, 2018, 08:06:25 »
Neiskusan i neimalac istog, ali pleksi ce vremenom da se zamuti, izgrebe i sl.
Vakuum staklo ima smisla ako je i ostatak kucista termoizolovan ili bar nije dobar provodnik toplote.

Van mreže jadrankostanisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: /
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #11 poslato: Jun 01, 2018, 05:15:03 »
Topionik ustakljen  obicnim jednostrukim 4-mm debelim staklom uz konsultaciju sa ljudima koji rade sa staklom,a interesovo sam se i za pleksiglas na duze staze nije na suncu brzo izgubi prozirnost i duplo je skuplji od stakla,jedina prednost mu je sto se teze  razbije rilikom manipulacije i transporta,pozdrav svima.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #12 poslato: Jun 01, 2018, 09:44:06 »
Drugari ,kolege napravio sam suncani topionik ostalo je jos da ga zastaklim pa sam u dilemi sta staviti gore,dali staviti staklo ili duplo  vakum staklo a mozda pleksiglas,molio bih iskusnije imaoce ovih topionika za savjet i razmjenu iskustava.Lijep pozdrav .

...evo da  napisem kolegi o staklu i pleksiglasu. Kako se profesionalno bavim alu i pvc stolarijom tako se susrecem sa raznim kvalitetom stakla i polikarbonata. Duplo staklo ili termopan 4/12/4 , 4/16/4 itd. ima za cilj da spreci prolaz energije koliko je to moguce spolja>unutra u letnjem periodu i unutra>spolja u zimskom. Kako se za topionik trazi energija onda o duplom staklu nemoj da razmisljas. Sto se tice loma stakla ako bi stavo debljinu d=6 mm zavrsio bi posao. Pleksiglas bi trebao da bude boljeg kvaliteta tj. UV rezistentan pa da vremenom ne popuca i ne postane mutan, ynaci skuplji, a da ce se izgrebati to sigurno.
Pozdrav.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #13 poslato: Jun 01, 2018, 22:29:09 »
Čekajte momci nešto meni tu ne štima.
Nisam neki expert za termodinamiku ali koliko znam postoje tri načina za transfer termalne energije a to su condukcija, konvekcija i radijacija.
Kod sunčanog topionika energija dominantno dobija od sunca putem radijacije a konvekcija i kondukcija nepovoljno djeluju jer su dominantan način rasipanja energije.
Po meni duplo tzv. izo staklo djeluje povoljno jer dobro propušta sunčeve zrake sa jedne strane a sa druge strane značajno smanjuje konvekcione i kondukcione gubitke. Naravno i tijelo topionika treba napraviti od izolacionog materijala kako bi topionik radio što efikasnije.

Opet ću reći nisam ekspert ali mislim da se moderna izo stakla rade tako da smanjuju i radijacijsku provodljivost pa možda sa te strane mogu umanjiti efikasnost topionika ali opet smatram kada se sve uzme u obzir da imaju prednost u odnosu na jednostruko staklo zbog ukupnog učinka..

Pozdrav svima...

Van mreže Branko. Marčeta

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovac
Odg: Sunčani topionik za topljenje voska
« Odgovor #14 poslato: Jun 01, 2018, 22:55:32 »
Kolega Bojane nebi se složio sa tobom mada pola tvoga posta nisam ni razumeo...(ovo sam napisao u šaljivom tonu) mislim da je taj vakum između dva stakla ustvari zamišljen kao termo prekid, znači propušta svetlost ali ne i temperaturu ustvari dosta manje propušta temperaturu u odnosu na jednostruko staklo. I ja ovih dana razmišljam o topioniku...