Autor Tema: Пчелињак у зимском периоду  (Pročitano 987 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Пчелињак у зимском периоду
« poslato: Novembar 30, 2023, 12:37:16 »
У зимском периоду поред обиласка пчелињака увек има по нешто да поправимо на пчелињаку.
По некад наиђемо на по неко  изненађење као ја пре неку вече.
Враћајући се из Новог Сада кући свратим да обиђем пчелињак око 8 сати навече и нађем једну кошницу преврнуту.
Ништа страшно, оставим је тако и следећег дана ујутро све вратим на своје место.
Вероватно је срндаћ ударио у постоље и скинуо постоље са све цигле на једном крају и спала је једна кошница. Подигнем постоље на своје место а затим подњачу па наставке на њих.
Кошница је била са 4 наставка а пчеле су биле у горња два наставка..
Полетело је десетак пчела али није било боцки које сам очекивао да ме мало вакцинишу у овом периоду. 😃.
Кошнуца је вероватно била преврнута тј оборена неколико дана.
Биће то све добро.
Још један пчелињак нисам обишао сад већ око две недеље због лошег земљаног пута и киша у претходном периоду .
То ћу надам се у скоријем периоду да обавим.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пчелињак у зимском периоду
« Odgovor #1 poslato: Decembar 08, 2023, 15:42:34 »
И мени тек малопре (пошто иначе нема много мештана у околини пчелињака) јављају да нема крова на једној кошници, а последњи пут је јако дувало тачно пре седам дана... Срећа па је збег (са пуном поклопном даском) остао на месту, као и пластична хранилица у њему. Велике камене коцке на сваком крову теже по око 5кг, и ветар је успео да то скине, као и са пластичне хранилице поклопац где се сипа сируп - али је лагана хранилица (коју су пчеле саме причврстиле прополисом за поклопну) остала непомерена.  ;D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак у зимском периоду
« Odgovor #2 poslato: Decembar 20, 2023, 17:10:07 »
Јуче сам обишао пчелињаке и видим средином дана да пчеле полако излазе на сунчаном дану на +8 до +9 степени.
Данас је цео дан магловито и око подне смо имали нула степени, тако да је изостао обилазак пчелињака.
Поздрав драгим пријатељима.

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пчелињак у зимском периоду
« Odgovor #3 poslato: Decembar 22, 2023, 09:22:41 »

Ја сам јуче гледао кошнице и пчеле излазе из кошница које су осунчане мада не из свих у том реду.
Виђам пчеле на делу мостића одакле скупљају воду.
Нисам видео да доносе полен јер нема маслачка а леска још није опустила прашнике. Али лете у разним правцима...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак у зимском периоду
« Odgovor #4 poslato: Decembar 22, 2023, 23:43:45 »
Код мене је маслачак почео полако да отвара на осунчаним теренима али су темперетуре испод 10 степени и пчеле не иду на њега.
Јуче сам обишао један пчелињак , заправо два и тек само из неких кошница пчеле су излазиле у мањем броју.
Мислим да је добро што нема уноса полена у овом периоду , сада нам легло и није потребно.
Најбоље би било да га нема до средине фебруара.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пчелињак у зимском периоду
« Odgovor #5 poslato: Mart 20, 2024, 13:02:24 »
И мени тек малопре (пошто иначе нема много мештана у околини пчелињака) јављају да нема крова на једној кошници, а последњи пут је јако дувало тачно пре седам дана... Срећа па је збег (са пуном поклопном даском) остао на месту, као и пластична хранилица у њему. Велике камене коцке на сваком крову теже по око 5кг, и ветар је успео да то скине, као и са пластичне хранилице поклопац где се сипа сируп - али је лагана хранилица (коју су пчеле саме причврстиле прополисом за поклопну) остала непомерена.  ;D
Два дана после сипања првог сирупа (300мл), само ова кошница није однела... Биће прва за преглед кад стигнем...