Autor Tema: Materijal za dimljenje  (Pročitano 14754 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #15 poslato: Avgust 17, 2017, 13:02:09 »
Ja, sta god je u dimilici, karton, suvarci, itd. obavezno stavim i dve tri kuglice voska, od zaperaka ili med. poklopaca, velicine lesnika... Cini mi se da deluju smirujuce na pcele..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #16 poslato: Avgust 17, 2017, 16:41:30 »
Citat
Ja, sta god je u dimilici, karton, suvarci, itd. obavezno stavim i dve tri kuglice voska, od zaperaka ili med. poklopaca, velicine lesnika... Cini mi se da deluju smirujuce na pcele..

Zoki negdje sam čitao da dodavanje voska u dimilicu može praviti probleme jer miris privlači tuđice pa može doći do grabeži. Ne znači da je tako samo prenosim pročitano.
I ja sam razmišljao da kada procjedim nozevoj ostatak osušim pa pomješam sa malo vrućeg voska i oblikujem u nekakve parčiće koji bi se koristili za dimljenje.

Elem, ja sam danas Dulinim stopama išao da naberem malo "maci" kako smo ih mi kao djeca zvali.
 
Inače malo sam konsultovao internet pa da budemo precizni treba reći da se kod nas ta biljka najčešće naziva rogoz ili ševar. Latinski naziv "Typha Latifolia". Ima ih kako izvor kaže 30 vrsta u porodici.

Prilikom branja našao sam i jednu koja je bila suha taman za probu.
Prijatno sam se iznenadio kada sam je zapalio i ubacio u dimilicu. Tinja fino i ravnomjerno sa jednog kraja prema drugom kao cigareta. Nema plamena niti varnica kada se duva mjehom a dim je blag i ne štipa za oči. Nisam danas radio oko pčela pa sam ugasio ovaj suhi komad da ga sačuvam i probam kada budem u pčelinjaku. Zanima me kako će pčele da reaguju.

Prilikom paljenja rogoza lakše je ako se odreže malo parče sa vrha mada ja koristim plamenik kao sa prve slike za paljenje dimilice pa to ide sa pola muke bilo da je u pitanju trud, rogoz ili nešto treće.

Truda (poslednja slika) imam pun džak sticajem okolnosti ali neće vječno da traje pa ću vjerovatno napraviti određene zalihe rogoza. Šta mi se još sviđa kod rogoza je da kada sagori ostane samo hladan pepeo bez žeravice koja se pojavljuje kod truda i zna da ispadne van dimilice što može biti opasno.
Nedavno sam umalo zapalio auto kada mi je kroz otvor za uduvavanje vazduha iz dimilice ispala žeravica i pala na tepih u prtljažniku. Moja krivica naravno jer nisam dobro israznio dimilicu ali valja skrenuti pažnju.

Još jedna prednost rogoza je da ga je lako ugasiti sa malo vode i može da se ostavi za sledeći put kada se ponovo zapali.

Pozdrav svima...



Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #17 poslato: Avgust 17, 2017, 17:22:27 »
Mi to ovde u Backoj zovemo palacka i kao klinci smo je palili uvece , zbog komaraca, pazi samo kada se dobro osusi i prodje neko vreme, oce da se rascveta i onda se ono belo rasprsi svuda...Kada je palis, samo cupni sa vrha mali deo i upali se fino, malo duvas i to je to... Nego majkane, lepo ti izledaju oni nukleusi..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #18 poslato: Avgust 17, 2017, 19:32:24 »
Eto Anto, vidiš i Bojan i Zoran koriste proceduru kao kod tompusa- odseku / odlome vrh.

Bojane, ne mora se ona staviti u dimilicu. Neko je zapali na dužoj stabljiki i kad otvori košnicu, dune da malo dima udje, a celu macu spusti sa strane na satonoše, kako bi lagano dimila.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #19 poslato: Avgust 17, 2017, 20:36:14 »
@ Zoran

Citat
kao klinci smo je palili uvece , zbog komaraca

Jel ima neka vajda od toga, tjera li komarce? Kod mene se od komaraca uveče nemože biti vani.

Citat
pazi samo kada se dobro osusi i prodje neko vreme, oce da se rascveta i onda se ono belo rasprsi svuda

Da to sam vidio ali mislim da caka jeste u tome da se ubere prije nego sazri pa se tako nedozreo osuši. Onda nebi trebalo da se osipa ni kada se osuši. Vidjećemo već...

Citat
Nego majkane, lepo ti izledaju oni nukleusi..

Hvala majkane, da znaš da se i meni sviđaju. :)
Razmišljam da do proljeća sebi spremim desetak komada i još ponešto ali da ne kvarimo ovu temu tamo ćemo o tome...

@ Nenad

Citat
Bojane, ne mora se ona staviti u dimilicu. Neko je zapali na dužoj stabljiki i kad otvori košnicu, dune da malo dima udje, a celu macu spusti sa strane na satonoše, kako bi lagano dimila.

Nešo nije loša fora.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #20 poslato: Avgust 17, 2017, 21:58:28 »
Citat
Da to sam vidio ali mislim da caka jeste u tome da se ubere prije nego sazri pa se tako nedozreo osuši. Onda nebi trebalo da se osipa ni kada se osuši. Vidjećemo već...
Bingo!

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #21 poslato: Avgust 17, 2017, 22:57:13 »
Za Rogoz je kasno jer se bere u vreme zetve ,juni pocetak jula kad se i susi ,kasnije ubran se lako rasceta i  i razleti.Ja sam ga koristio ove godine i imam zalihu za sledecu ,malo se teze pali ali kad se zapali lepo dimi.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #22 poslato: Avgust 17, 2017, 23:27:18 »
Siniša mislim da sam ako se dobro sjećam čitao Vojino pisanje da ga on bere kada se bere kukuruz. Kod mene kukuruz neće uskoro. Biće da to zavisi od područja jer kod mene je rogoz još prilično zelen i jako je težak kada se ubere iako je žetva pšenice davno završena. Nije dobro ni kada se rogoz ubere prerano jer tada vlakna nisu formirana pa se teško pali i slabo gori.
Čini mi se da je kod mene sada pravo vrijeme za Branje tako da ću ja da uberem još neka se nađe.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #23 poslato: Avgust 18, 2017, 15:13:24 »
Kod nas ga zovu Rogoz a najviše Šaš. Brao sam ga kad je bio pred cvjetanje, neznam zašto i kad ga upalim znao se gasiti  - možda je problem što sam nepušač ;) Za sada neću više ništa skupljati jer imam Truda od pretprošle godine, od prošle još nisam ni načeo sad sam nabavio ovu Lavandu a proljetos sam za probu na sajmu u Vinkovcima kupio 10 pakovanja materijala za dimljenje - neki otpresak piljevine i lavande kao 5 Banjalučkih ćevapa ali malo dužih ;) jedan "ćevap" gori skoro 2 sata ravnomjerno inače cijena nije bila prevelika oko 10 Kn za paketić (cca 1,3 €)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #24 poslato: Avgust 18, 2017, 16:07:01 »
Ja danas probao onaj jedan komad što sam imao prilikom pregleda. Šta reći, radi dobro. Pčele su mirne. Ne štipa za oči. Gori ravnomjerno ali ne traje naročito dugo što i nije neki problem. Ovaj omanji komad koji sam imao je gorio nekih dvadesetak minuta a ja sam ga već palio pa nije bio čitav. Ja zadovoljan. Besplatno je a ima ga kod mene preko ljeta.

Citat
proljetos sam za probu na sajmu u Vinkovcima kupio 10 pakovanja materijala za dimljenje - neki otpresak piljevine i lavande kao 5 Banjalučkih ćevapa ali malo dužih ;) jedan "ćevap"

Ja sam isto po radnjama nailazio na nekakve "umjetne" materijale za dimilicu ali sam nekako mišljenja da tu mora da su dodavali nekakvo vezivo da se ne raspadne pa me to odbijalo.

Što se tiče ćevapa može biti da je kao Leskovački ako je duži od Banjalučkog. ;)

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #25 poslato: Avgust 18, 2017, 16:23:47 »
Ja koristim ambalažu od jaja, a pre par godina mi je jedan kolega  poklonio "brikete" od magareće balege...niti jedno niti drugo se nije loše pokazalo.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #26 poslato: Avgust 18, 2017, 17:23:30 »


Ja sam isto po radnjama nailazio na nekakve "umjetne" materijale za dimilicu ali sam nekako mišljenja da tu mora da su dodavali nekakvo vezivo da se ne raspadne pa me to odbijalo.

Što se tiče ćevapa može biti da je kao Leskovački ako je duži od Banjalučkog. ;)
Pa i nije baš kompaktan, malo nepažljivije odvajanje ćevapa i počne se raspadati

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #27 poslato: Avgust 18, 2017, 18:43:21 »
Citat
mi je jedan kolega  poklonio "brikete" od magareće balege.
Dobra fora, Sale...
Na proleće prodajem pčele i kupujem magarce. Hraniću ih samo aromatičnim biljem, pčelarima na zadovoljstvo, a meni na rados'.  :D
Mislim, prinosi su veći i sigurniji nego od pčela.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #28 poslato: Avgust 18, 2017, 19:08:33 »
Citat
Na proleće prodajem pčele i kupujem magarce. Hraniću ih samo aromatičnim biljem, pčelarima na zadovoljstvo, a meni na rados'.  :D
Mislim, prinosi su veći i sigurniji nego od pčela.

 ;D dobar štos.
Pa pravo govoreći kako stvari stoje od pčelarstva najveću vajdu imaju oni što prodaju opremu pčelarima a i šećerane će da vide korist.  :D

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Materijal za dimljenje
« Odgovor #29 poslato: Avgust 18, 2017, 22:08:37 »
Citat
mi je jedan kolega  poklonio "brikete" od magareće balege.
Dobra fora, Sale...
Na proleće prodajem pčele i kupujem magarce. Hraniću ih samo aromatičnim biljem, pčelarima na zadovoljstvo, a meni na rados'.  :D
Mislim, prinosi su veći i sigurniji nego od pčela.
Kad mi je poklanjao te "brikete" ja sam bio malo i dosadan sa pitanjem kako ih praviš šta stavljaš a on je "uvijao" sa odgovorom i na kraju mi rekao da ima "MAŠINU"! A ja tada u totalnu ofanzivu sa dosađivanjem da mi pokaže "mašinu" i on mi pokaže...onda mi je bilo kao "jasnije"...policajac.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi