Autor Tema: STRŠLJENI  (Pročitano 55888 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #60 poslato: Septembar 06, 2015, 13:34:36 »
Mislim da stršljen manje štete čini kad su okrugla leta. Kada je sleteo na letu za manje od sekunde pčele su ga zarobile i na kraju ubile.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #61 poslato: Septembar 06, 2015, 20:16:19 »
Pazite kolege sta pisete jer to moze biti upotrebljeno protiv vas. Strsljen je zasticena vrsta u Srbiji.Zakon o zastiti prirode.Kazne su od 500000 do 2000000 dinara. Ja sam neki dan uspeo da unistim dva legla ali na pcelinjaku u R. Srpskoj. Sva sreca tamo nije zasticen.Na pcelinjaku u Srbiji imam velikih problema sa ovom stetocinom. Ne znam sta da cinim svakih pet minuta jedan leti oko kosnica.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže Goran ilic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornje Suhotno 220m
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #62 poslato: Septembar 06, 2015, 20:32:04 »
BAS DA VIDIM TOG KO CE NAPLATITI KAZNU.....
A zasto ovo pisem,sinoc oko 20 i 30 mog pobratima dok je sedeo na terasi ubode u rame strsljen (nije pcelar ali je alergican na pcelinji ubod) odmah je uzeo tabletu AERIUS ali posle 3-4 minuta osetio je gusenje i malaksalost znajuci simptome odmah utrcava u auto na mesto suvozaca supruga i cerka sedaju u auto i krecu ka hitnoj....na samo 500 m od kuce gusenje se pojacava i pada u komu...cerkica placuci me poziva tel.da zovem hitnu (posto je ona u panici pozvala policiju),ja zovem ali doktor kaze da nemaju sanitet otisao za Nis,dovezite pacijenta...u medjuvremenu su se pripremili za dolazak pacijenta u besvesnom stanju.....stizem ispred hitne pobratim dobio Adrenalin i jos neke injekcije i pocinje polako da se vraca u normalu, inace krvni pritisak je 60/40....Posle nekoliko infuzija pobratim se po drugi put vraca u zivot (prvi put prosle godine posle uboda pcele).Sada je sve u redu.
E bas bih voleo da vidim tog KO CE NAPLATITI KAZNU ZA UBIJANJE STRSLJENA, sta da je kojim slucajem zakasnio do doktora samo pet minuta, umro bi....

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #63 poslato: Septembar 06, 2015, 20:43:28 »
Mislim da stršljen manje štete čini kad su okrugla leta. Kada je sleteo na letu za manje od sekunde pčele su ga zarobile i na kraju ubile.

Као прво, нисам приметио да стршљенови праве ни приближно исту штету као нпр. осе. Такође, нису ни приближно опасни по пчеле као осе. Лето са овим нема никакве везе. Врло се ретко дешава да стршљен улази у кошницу, а осе то раде редовно.


Pazite kolege sta pisete jer to moze biti upotrebljeno protiv vas. Strsljen je zasticena vrsta u Srbiji.Zakon o zastiti prirode.Kazne su od 500000 do 2000000 dinara. Ja sam neki dan uspeo da unistim dva legla ali na pcelinjaku u R. Srpskoj. Sva sreca tamo nije zasticen.Na pcelinjaku u Srbiji imam velikih problema sa ovom stetocinom. Ne znam sta da cinim svakih pet minuta jedan leti oko kosnica.


Друго, у којем документу пише да је стршљен заштићена врста. Постоји Првилник о проглашењу и заштити строго заштићених дивљих врста  биљака,  животиња и гљива. И нема стршљена на том списку.


Очигледно је да постоји „блиски сусрет“ са опасним животињама или инсектима. То не значи да треба вршити њихово искорењивање, без обзира где се налазе (оне или њихова гнезда).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #64 poslato: Septembar 06, 2015, 21:51:17 »
Kolega Sosicu ovo sam procitao u dnevnoj stampi i oni se upravo pozivaju na pravilnik o proglasenju i zastiti strogo zasticenih vrsta biljaka, zivotinja i gljiva clan 48 stav 1 zakon o zastiti prirode.Bitan je (kako kazu) za odrzavanje ekoloske ravnoteze.
 Nalazi se na crvenoj listi.


Ne znam koliko je to tacno nisam dalje istrazivao.I ja imam veliki problem sa njim ove godine.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #65 poslato: Septembar 06, 2015, 22:07:06 »
Тако је, то је по члану 48, члан 1 у којем пише да се доносе посебни прописи односно правилници. Правилник је објављен у Службеном гласнику („Службени гланик РС, бр. 5/2010 и 47/2011). Нема ту стршљена, осим ако немају неки латински назив који ће јавност мало теже пронаћи.

На црвеној листи се налазе у неким земљама, што не значи да су и код нас на црвеној листи.

Мислим да сам негде писао да не треба таманити стршљенове „до коначног решења питања стршљенова“. Свакако да они имају своју улогу у природи. Опет понављам (и подвлачим) да не наносе штету ни приближно као осе.


Суштина је да се не треба ослањати на сензационализам у штампи, већ преносити оно што је поуздано. Много невоља јe било и у историји када се нетачностима „пробуде народне масе“ (и направе њесра на своју штету, углавном).



ПС

Каи и код осталог, треба познавати онолико колико нам је потребно, да немамо неугодности са њима. Познато је да је стршљен ловац и да остаје и у сумрак далеко од гнезда. Привлачи га светло и треба увек бити опрезан када сијају светиљке испред куће (увек може бити ту и нпр. пасти ошамућен у обућу). Може вођен светлом и да улети у просторију (слична је заблуда као и код неких птица које "доносе смрт" а у ствари их привлачи светло - и онда тамне те корисне птице које иначе држе популацију глодара на подношљивом нивоу). Такође, када је прохладно, задржава се на вешу и може тако бити унет и у кућу. Итд ...

Иначе, када рукм замахујете на стршљена (и осу) они беже. Насупрот томе је пчела која ће сигурно напасти.

Иначе стршљен може постати и угрожена врста. Осетљив је на разне отрове. Када су биле полаве у Обреновцу и вршена дезинфекција, стршљенови су улетали у аутобус кроз отворен прозор, тражећи спас.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #66 poslato: Septembar 07, 2015, 00:39:49 »
Петнаестак пчела растргнутих надвоје - натроје (тело прекинуто напола, глава растављена од тела и сл.) сам нашао испод крова кошнице, а на мрежи поклопца збега. Напомињем да сам растргнуте пчеле нашао само у тој једној кошници. Примећујем присуство оса, које долећу појединачно на појилицу, улазе у кошницу на лето и одмах излазе, слећу на саће са медом приликом прегледа иако су рамови пуни пчела...
Да ли је могуће да су осе растргле ових петнаестак пчела или стршљен?
Нисам досад имао прилике да ово видим, па ме занима узрок ради евентуалне превентиве.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #67 poslato: Septembar 07, 2015, 01:31:57 »
Ако су неким случајем стављени на црвену листу угрожених врста Србије, мислим да је до тога могло доћи само због буквалног и дословног преписивања правилника ЕУ. Познати смо по томе што у тим тимовима имамо буквалисте који преписују од ријечи до ријечи без да затраже податке са локала.

Европски или домаћи стршљен lat. Vespa crabo jeсте угрожена врста у ЕУ али на Балкану није.

Да ли ће представљати проблем за пчеле зависи само од локалних прилика и његове насељености. Имам ситуацију да обичних малих оса на пчелињаку немам скоро уопше али стршљени долазе у ројевима и лове пчеле пред улазом у кошнице. Флаше са пивом буду их пуне за неколико дана. Моје виђење је да има истине у овоме што пише Мирослав за округла лета. Пошто имам и једна и друга показало се да на горња округла лета и не покушава напасти а ако покуша врло брзо бива одбијен. На доњим класичним летима на подњачама прави покољ.
Опет с не слажем да нису агресивни према људима, чак и безразложно ће напасти а најчешће око воћа које зри. Другара су напали током бербе крушака, једва је стигао до хитне због алергијске реакције.
Прије десетак дана добио сам два њихова убода у предјелу лопатичне кости и зглоба шаке. Напали су ме у шуми, у близини дрвета храста које је оборено и гдје су сисали сокове. Најзанимљивије од свега да у близини нема њиховог гнијезда! Пошто отров стршљена има велику количину ацетилхолина он изазива јак бол и печење који зна потрајати и 24 сата. Иако убризга велику количину отрова приликом убода, његов отров је по токсикологији ипак значајно блажи од отрова пчеле. Ако особа није алергична, потребно је чак 300 његових убода да усмрти особу просјечне тежине. Отров пчеле је токсиколошки јачи а по неким параметрима има подударности и са отровом кобре  :) .

Одрасли стршљенови хране се соковима дрвећа и воћа, искључиви су биљоједи. Ови који лове пчеле су радилице које хране легло. Храну за младе припрема тако што изгриза нпр. медну вољку и грудне мишиће пчеле од чега припрема кашу којом храни подмладак. Тамани и друге инсекте а њих тамане слијепи мишеви када се окупљају ноћу око свјетиљки.

-------------------------------------------------------------------------------------
Миливоје, ако су те пчеле о којима пишеш остале заглављене на збијегу хранилице и нису успјеле изаћи, могуће да су их тако угинуле растргали мрави. То сам видио доста пута.
« Poslednja izmena: Septembar 07, 2015, 08:53:06 od strane Moderator 3 »

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #68 poslato: Septembar 07, 2015, 21:49:00 »
Хвала Радоје, последње што бих помислио би било ово твоје размишљање. Тачно је, има мрава, не превише, и ово се само једном досад догодило. Дакле, нема фрке, уколико се не искобељају они силни стршљени који пливају у пиву код колега на форуму.  ;D

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #69 poslato: Septembar 07, 2015, 23:07:28 »
Да свакакода зависи од бројности. Може се сматрати да сам неопрезно написао да осе праве највећи проблем јер их углавном има више (неопрезност је та што нисам навео да то зависи од подручја – код мене се осе „изненада“ појавиле у огромном броју).

Такође, што се тиче лета, износим моје запажање јер и код мене има прилично стршљенова али сам ретко којег виде да покушава ући у кошницу. Лове испред (нарочито када крене игра младих пчела), лове око опалих воћки на којима су пчеле, лове код појилице. И наравно буде понеки и на воћкама (буде их више на воћкама, али томе не придајем значај).

На воћу их има и дешавало ми се да уберем јабуку и из ње излети стршљен. Направи удубљење у воћки које не видим. Сматрам да сам имао срећу што ме нису напали, јер их нисам притиснуо руком. На напад утиче стисак и они се свакако брани.

Иначе, обарам их на пчелињаку и шаком (не могу се тако нанети никакве повреде стршљену) и ако се упетља у траву могу да га докрајчим. Када их ударам шаком, ни један до сада није покушао да ме нападне, него журно одлети.

Сасвим је друго питање у шуми. Овде се поставља питање колику територију сматра својом и где је гнездо. Гнездо не мора да се види- може бити у шупљини стабла и то је проблем. Када смо код мене секли неке брестове (који се углавном суше), ту су нас нападали, али не у некој већој мери. Само су били мало више навалентни. На крају смо у једном бресту у близини видели да улазе у једну шупљину. Били су агресивнији, јер смо покушавали ми њих да отерамо. Решење је било да их не дирамо и могли смо да наставимо посао уз повећани опрез. Може се претпоставити да је у шуми више усредсређен на то да је нападнут. Друга је ствар на пчелиљаку, где је нагонски више посвећен лову и после мог напада на њега, не узвраћа него наставља да лови. Превише је ловине око њега (пчела) и он иде за својим „послом“ а нагон  и потреба гнезда са храном су јаки.

Када сам већ навео брест који смо секли, стршљенови су у кори тог дрвета тражили ларве инсеката. Мислим да су то инсекти који утичу и на сушење бреста. Могло би се рећи да смо ми „напали“ срешљенове и њихов извор хране па се могла очекивати њихова појачана узнемиреност и понеки насртај на нас и уз то гнездо је било ту негде, само што није лако уочљиво.

Углавном, може се закључити да нисмо јасно одредили који део природе припада њима а који нама (ми мислимо да је све наше, а они „мисле“ да је њихово – и бране). Једина разлика је што су они у шуми стално, а човек повремено.



ПС

Што се тиче мрава, нисам ни то приметио као узрок комадања пчела. Мрав има могућност да се завуче под скоро сваки кров, али пчеле које ту видим остају целе иако мрава има свуда. Изузетак је када пчеле покушавају да их уклоне и могу их комадати, али би се то десило углавном када се тело угинулих пчела сасуши. Ако пчеле процене да им не сметају, остају ту на мрежи. Али оса такође мође ући под кров (има витко тело и може се провући). Мрави би „одсецали“ ситније комаде и све изнели. Оса вероватно то исто покушава, али она такође граби већи део и можда не може са тиме да се провуче кроз процеп којим је дошла, тако да делови тела пчела остају на мрежи збега (оса комада пчелу слично стршљену). Ако би се мрави тако хране, то би довело и до угрожавања пчелињег друштва и покушаја да се домогну пчела и из кошнице а то нисам приметио. Тако да сумњам да то мрави чине и никада нисам видео да мрави покушавају да односе те пчеле које несретно заврше на мрежи збега.
« Poslednja izmena: Septembar 07, 2015, 23:39:07 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #70 poslato: Septembar 08, 2015, 09:41:38 »
 
 
                  Испред саме колибе сам имао стару шљиву - џанарику. Стабло мјој је било шупље и у њему су се редовно настањивали стршљенови. Неколико година сам на разне начине покушавао да их уклоним али узалуд. На крају су напали и уболи једну моју рођаку која је била у посети и након тога није било друге него сеци дрво. Није се од њих више могло опстати. Сада је остао само пањ висине око једног метра који намеравам да претворим у чесму или малу фонтану видећемо.
                   Иначе стршљена код мене ове године није било у великом броју. Појавили су се задњих 15 -20 дана. Пчеле најчешће нападају на појилици или се ту најпре да видети. Осе су постале права напаст. Синоћ док сам давао сируп биле су толико досадне и многобројне да просто више нисам знао како од њих да се одбраним. Улазе у хранилице и за то је по мени најбољи лек танак стиропор у крову који добро належе и затвори сваки евентуални улаз.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #71 poslato: Septembar 05, 2016, 10:03:54 »





                    Ових дана су стршљени постали доста активни. Најчешће се скупљају око појилица и ту лове пчеле . Постају права напаст као што су били и прошле године. Мени лично се догодило нешто необочни са чим се баш и не поносим. Наиме , на стотинак метара од пчелињака , близу колибе још од прошле године ми стоје стари наставци , подњаче и још што шта што чела да буде поправљено ако може или да се баци. Ове године није било времена па сам тај део дворишта баш запустио. У суботу сам приметио да у један од наслаганих наставака свремена на време уђе по који стршљен. Јуче пред повратак за Београд у сами сумрак било их је више. Поставио сам до самог наставка на лето флашу са мало пива и био непријатно изненађен. Из наставка су попут вулкана похрлили стршљенови који су очигледо у напуштеном наставку направили гнездо. Навалили су на флашу и разлетели се испред наставка као када је у питању игра младих пчела.
                    Ето испричах вам своју пчеларску срамоту. Уместо пчела ја одхраних друштво њихових љутих непријатеља. Синоћ сам морао назад и нисам се са њима обрачунао али следеће недеље ...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #72 poslato: Avgust 07, 2017, 08:38:51 »
 


                   Ја са стршљенима очиглеедно немам среће. Код мене у окружењу их има баш много и права су напаст. Ове године су ми се населили у димњак колибе. Значи опет борба са њима а како ћу одавде да иох истерам ни сам не знам. Не чека ми се јесен јер их већ сада има много. Око појилице се врте и нападају пчеле а почели су да их лове и на лету. Синоћ кад сам се паковао да кренем кући један ми паде на леђа и убоде. Још пецка и сада док ово пишем.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #73 poslato: Avgust 07, 2017, 09:55:56 »
Citat
Ове године су ми се населили у димњак колибе. Значи опет борба са њима а како ћу одавде да иох истерам ни сам не знам
deda spalio Djenku...

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #74 poslato: Jul 04, 2018, 15:32:57 »
Nije stršljen, kao što je tema, ali da ne otvaram novu...

imao sam jedan roj, mali, tri rama legla i ram meda i polena..
ostavio sam leto otvoreno i danas zatekao sve pčele u košnici isjecene na pola i par osa unutra...
Šta da radim sa zaostalim poklopljenim leglom?
Vjerovantno je par dana, ovih kišnih, bilo bez brige pčela...