Autor Tema: Modifikacija Alpske kosnice  (Pročitano 8948 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vidakovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: centar grada
Modifikacija Alpske kosnice
« poslato: Decembar 04, 2016, 15:22:38 »
Pozdrav svima..!

Juce je zapoceta izgradnja Alpske kosnice osmoramne,standardnim unutraznjim merama 300 x 300 sa izmenom na visinu nastavka od 150mm..
Za materijal je uzeta suva gradja od jabuke..  :) to mi je ostalo jos od pre 8 godina kad je izvadjena iz baste..
Nadam se da ce se izvuci za 2 nastavka za plodiste a ostatak od camovine..
Podnjaca ce biti redovna sa letom i antivaroznom zicom i ostala prateca oprema kao zbeg i krov..
Satonose ce biti dimenzije 320 x 35 x 10 standardne..i zica prohromska 3mm umesto donjih i bocnih letvica..

Dali poseduje nako od vas alpsku kosnicu u pcelinjaku..?

Van mreže Dragan Petrovic 34

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Modifikacija Alpske kosnice
« Odgovor #1 poslato: Februar 10, 2017, 21:42:21 »
Pravio sam nesto slicno tvojoj samo je meni nastavak 160mm a ram je 150mm.
Isto osmoramna kvadratna.
Ova sto je ostala citava,sada je zahvatila dva nastavka.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Modifikacija Alpske kosnice
« Odgovor #2 poslato: Februar 11, 2017, 12:57:49 »
Ja planiram da pravim nešto slično sa unutrašnjim merama od 300x300mm. Visina nastavaka će biti od 150 i 180 jer takve dve daske imam. Čak sad mislim i da napravim falc (ako se to tako kaže) od 10x10mm pa neka stoji tako. U prvo vreme će u takvim koš nicama pčele da žive po principima japanskih košnica odnosno da prave sam prirodno saće. Kasnije mogu da ubacim ramove....
Za sada je sve u fazi ideja... na korak do realizacije....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Modifikacija Alpske kosnice
« Odgovor #3 poslato: Februar 11, 2017, 13:17:58 »
Citat
Visina nastavaka će biti od 150 i 180 jer takve dve daske imam.
Živeo Langstrot!!!  :) :D ;D :P

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Modifikacija Alpske kosnice
« Odgovor #4 poslato: Februar 11, 2017, 13:38:53 »
Rodna i Eko Voja sa svim svojim kombinacijama i odlicnim rasenjima, daju skoro sve sto pokusavamo sa raznim modifikacijama od prinosa do sortnog meda... Treba se samo usavrsavati i uciti od iskusnijih.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Modifikacija Alpske kosnice
« Odgovor #5 poslato: Februar 11, 2017, 14:22:44 »
Imam alpske košnice već nekoliko godina... Odlična košnica u svakom pogledu ali.... Sve sam morao sam praviti. Da se nekih mučio rešio sam da ih ne širim više... Tu su rv koje se sve više šire i na svakom ćošku mogu kupiti sve šta mi treba. Rezultati su ist.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Modifikacija Alpske kosnice
« Odgovor #6 poslato: Februar 11, 2017, 15:51:20 »
Citat
Visina nastavaka će biti od 150 i 180 jer takve dve daske imam.
Živeo Langstrot!!!  :) :D ;D :P

Tek sam sad video da je ta dimenzija. Izvorno u Japanu su standardne mere visina 15cm, širina-dužina 21x21cm a debljina daske 4cm.
Kod kolege Slobodana Jevtića (youtube film) spoljne dimenzije su visina 20cm širina-dužina 38x38cm debljina daske 4cm, a unutrašnje dimenzije su 30x30cm.
Hteo sam prvo te japanske dimenzije ali rekoh japanci su mali i verovatno im male pčele. Pa sam izračunao da prema mojim daskama mogu da napravim i 30x30 unutrašnje a to se poklapa sa dimenzijama kolege Jevtića. (A i veće dimenzije - više meda - šta ću kad sam početnik - gladne mi oči... a i gde će da smeste sav taj banatski med  ;) )
Za visinu sam samo odredio da su mi 15 i 18 jer su mi takve daske, s tim što je debljina daske oko 5cm.
Prvo nisam hteo da razmišljam o ramovima ali sam se kasnije polakomio...  :-\ .... nisam ni siguran da mogu te useke da napravim jer imam samo ubodnu testeru i kružnu testeru - ručni cirkular. Da li će s tim moći da se uradi - videćemo.
I, da, otvor za ulaz će biti okrugao i biće gore....

Generalno posle ovoliko pročitanih tekstova i komentara i pogledanih filmova, a bez ikakvih iskustava sa pčelama, kad budem kupio košnicu biće to Eko Voja košnica.
Нека нам живот буде сладак као мед!