Autor Tema: Brndin nukleus  (Pročitano 68305 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #30 poslato: Avgust 12, 2011, 07:13:05 »
 Bozo!

Slike govore vise od reci.

Van mreže Ivan Crnjak

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #31 poslato: Avgust 16, 2011, 13:14:24 »
Božo, što napisa Pavel potpisujem i
skidam šešir, svaka čast.
Pozdrav iz KT.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #32 poslato: Septembar 18, 2011, 22:56:52 »
Božo,
Imam i ja slične slike, i nisam ih mislio postavljati, samo što je kod mene bilo više pčele i manje meda. Možda bih ih trebao postaviti radi "1 000 reči" i "potpisujem" ako se to unekoliko bude odnosile na mene, a nadam se da nije. Inače, već su zazimljene (na dva nastavka bez centralnog središnjeg okvira, a ramovi su nešto drukčiji i služe protiv smrtnog prostora-naprekinuto saće; visina DB, 5 ramova). Inače, i ne posjećujem pčelarske forume, ali sam dobio s ovog Foruma 3 p.p. pa sam se tako i našao ovdje, a kad sam već bio tu, malo sam prošarao i, eto, nisam odolio, pa nešto i rekao.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #33 poslato: Septembar 18, 2011, 23:17:44 »
A, valja li ovo? Ne pripada temi pa ću ostale slike ubaciti u novu temu: "Vitvitskijeva piramidalna košnica". Ovi moji pčelari oko mene zezaju me i nazivaju je džamijom.
Pozdrav, svako dobro!



Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #34 poslato: Septembar 24, 2011, 00:36:52 »
Eh, u čast Brndi,
Evo nekoliko sličica njegovog nukleusa, ja ga skraćeno zovem "IBN" (Ivan Brndušić Nukleus). Ako bih išao obratno, onda bi Brnda otišao u sportiste NBI (Nukleus B. Ivana).
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2011, 00:43:45 od strane Esad Jusić »

Van mreže Momcilo Cosovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pale, Republika Srpska 900 mnv
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #35 poslato: Septembar 25, 2011, 20:57:53 »
Pozdrav sima,i pitanje Esada
Da li imas neka iskustva sa prezimljavanjem i kolicinom hrane u dubokim IBM. Pitam jer pcelarim na nadmorskoj visini od preko 900 m tako da neka pravila ne vaze.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #36 poslato: Septembar 25, 2011, 22:25:01 »
Pozdrav sima,i pitanje Esada
Da li imas neka iskustva sa prezimljavanjem i kolicinom hrane u dubokim IBM. Pitam jer pcelarim na nadmorskoj visini od preko 900 m tako da neka pravila ne vaze.

Za standardne ramove nema problema, a ovi kod mene su 1/2 DB rama, dakle ukupno 2,5 standardnih DB ramova u IBN-u. No, i s njima nema problema, naravno ako su vijenci preko 1/2 rama ili tu negdje. Ove godine IBN sam zazimio na dva plodišta, a to je 620 mm i to je visoko. No, zato su saćem i hranom povezani P1 i P2 (to se vidi na slici jer su preko donje letvice izgradile saće, a satonoše su debljine 10 mm, kod mene hrastove, a mogu i jelove) i mislim da će biti sve uredu. Tvoja nadmorska visina ne bi trebala biti naročit problem jer Kupres je meni prvi komšija, ljudi tamo zimuju bez problema, Livno i Duvno (Tomislavgrad) isto tako, a sve su to ili slične ili i više n.v. od tvoje, a ni moja nije mala i još je svojevrstan planinski sklop s puno magle i vlage. Samo kvalitetna hrana u dovoljnoj količini i prst u uho. Bar ja tako mislim. Heh, a izuzeci uvijek postoje, i ne bi ni bilo dobro da ne postoje. Jer, uzak je prostor, mikroklimu može održavati i šačica ZDRAVIH pčela i potrošnja hrane ne može biti velika. Prošle godine izimile su tako da je u proljeće kod prvog pregleda bilo sigurno još 1/3 vijenaca, a pogaču ni ove godine neću dati (i s. osnove, i pogače..., sve je to unekoliko sumnjivo jer, kad su pare u pitanju, ljudi svašta hoće!).
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Septembar 25, 2011, 22:32:47 od strane Esad Jusić »

Van mreže Momcilo Cosovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pale, Republika Srpska 900 mnv
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #37 poslato: Septembar 27, 2011, 18:40:22 »
Hvala na iscrpnom odgovoru. Planiram napraviti par IB nukleusa pa imam dosta pitanja u vezi sa njima.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #38 poslato: Septembar 27, 2011, 20:19:19 »
Hvala na iscrpnom odgovoru. Planiram napraviti par IB nukleusa pa imam dosta pitanja u vezi sa njima.

Neka imaš i IBN, kako kažeš: par komada, ali ja bih, pored njih, više volio napraviti Brndinu devetoramnu košnicu pa postaviš jedne kraj drugih: IBN, IBK, RV, EV, REV, Alpsku, Warreovu i još šta želiš pa u svoj toj zbrki pratiš šta se i kako dešava, a onda, na osnovu rezultata, samostalno odlučiš šta i kako dalje. Ja ionako u budućnosti ostajem na "čačkanju" (pravi med je već misaona imenica za mene), a ti ako želiš i dobiti nešto od društava, odluči se za jednu, maksimalno dvije vrste košnica i naprijed, sve ostalo ti je teret. A za provjere ne pravi puno raznih košnica: po dvije, manji ulog, manje štete. Ograđujem se od svih savjeta, na tebi je odluka. Ne mogu te ja nagovoriti da  zimus skočiš u rijeku pa ni na vrstu košnice.
Pozdrav, svako dobro i sretno!

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #39 poslato: Januar 02, 2013, 23:19:13 »
Ова је тема мало пала у заборав ево једна слика мојих нуклеуса ове године.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #40 poslato: Januar 04, 2013, 00:14:00 »
Колико сте их зазимили колега Дражене? Срећно зимовање..

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #41 poslato: Januar 04, 2013, 19:05:22 »
Војо имам 22 ком ИБН, али на пролеће иду у ЛР или у РВ јер нећу више да се заносим тајним технологијама.
Није да ми не иде рад са нјима напротив ,али да не знам радити са наставлјачама не знам како би прошао. Није то алат баш за почетника као што сам ја  ;) . Одлични су за оплоднју матица.
  Данас сам био у Ср. Карловцима пчеле су излетале наполје ,за сада су све живе.



Поздрав..


Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #42 poslato: Januar 04, 2013, 23:58:33 »
Dražene ostavi dva tri i pokušaj na med da vidimo šta može.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #43 poslato: Januar 05, 2013, 19:34:54 »
Може се добити доста меда у то нема сумнје можда и некад научим како ;) .
Не сумнјам да ће неко већ наслагати димнјак али то ме више искрено не занима .
Ова два са  4 наставка сам спојио у августу.
Узео две матице и сваку са 3 полурама отвореног легла ставио у  по један наставак ,прихранјивао сам их једно време,после сам заменио крајнје рамове са рамовима са квалитетним медом ,нико ме неможе убедити да шака пчела може прерадити сав тај шећер , да презими и у пролеће да се лепо развија.
А остатак легла пребацио сам у два лр наставка  додао још 3 рама празна ,после поништио матичнјаке а оставио сам само два .Док је матица пронела све је било пуно са медом.
Направлјен је прекид легла а вароа је за то време изашла и закачила се за пчелу и шта смо са овим урадили по питанју варое НИШТА али ШТА ПОСЛЕ урадити , можда сазнамо технику некад па је применимо .


Поздрав..

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Brndin nukleus
« Odgovor #44 poslato: Januar 06, 2013, 08:36:22 »
Dali se ovi Brndini nukleusi prave sa 5 ovih dubokih ramova ili sa 5 ramova iz nastavka?