Autor Tema: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?  (Pročitano 19188 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #60 poslato: Januar 23, 2018, 22:35:05 »
Кесе са кристалисаним медом не заварујем, не преклапам и не лепим траком. Према нагибу кошнице окрећем кесу и нема цурења (наравно, не пуним кесу "до врха").

Не мора бити сав мед кристалисан о ово доба. Остло ми је пар полурамова прошле или препрошле године који су били потпуно поклопљени. Мед је био црвенкаст и складишти се у хладној просторији. Остао је већином у течном стању. На сликама ЛР рамова се може видети мед у девичанском саћу. При дну рама се види да има течног меда. Рамови су вађени за врцање после доласка са сунцокрета и тада није храњено.

Али, углавном мед јесте кристалисан, јер селим на сунцокрет.

Што се тиче ставова које износи колега Дамир, то су потпуно нетачни ставови. Проистичу из заблуде да је мед од сунцокрета штетан јер чврсто кристалише. Од када пчеларим, зазимљавам на меду од сунцокрета. Уз то, до 2000. Године нисам прихрањивао за зиму сирупом. Чак ми је увек била сумњива прича да пчеле страдају од бршљановог меда. Док Мала Моштаница није била пренасељена пчелама, имало је понеких година и превише тог меда и нисам никада видео неки проблем.

Имам позитивна искуства у сваком случају. Основни услов је да се остави довољно добро распоређеног меда – при томе се подразумева и распоред у плодишту, а нарочито ако је ДБ кошница у питању (или ЛР ако се спрема зазиљавање у једном наставку).

Понати пчелар Јеверица Љубиша (видели сте га на оном предавању скупа са Томићем – одвојена предавања) је стално селио са нама на сунцокрет (ја сам га учио пчеларењу). Када се „одвојио“ од наше екипе (порасло дете, осамосталило се :) ), почео је да галами како никада више на сунцокрет итд. и сл. Сматрао је да сунцокрет десеткује пчеле. На те тврдње сам му увек постављао само једно питње: салиш ли на липу, па потом на сунцокрет. Касније (након више година) је схватио о чему је реч, мада сам му ја увек говорио да је липа крива за слабљење друштава.


ПС

Када сам већ споменуо Љубишу...негде пред крај снимка предавања Горана Томића имате провокативно-стручна питања Томићу од стране Јеверице. Питања се односе на недостатак Фарар кошнице и односе се између осталог на потражњу ројева. Занимљива би била и „историја схватања“ тог „недостатка“ Фарар кошнице. Јеверица је у другој половини деведесетих прешао на Фарар систем пчеларења, по наговору мог стрица (по његовом наговору и епохалној конструкцији су правили неке микрооплодњаке. Када сам рекао људима да то не раде, мој стриц је „скакао до плафона“ својом уобичајеном тврдњом: Е, ти и твоји фазони...после су те оплодњаке и рамове користили за потпалу :) - димилице  :) ). Јеверица је и свог колегу „подучио“ томе да се пребаци на Фарар. Поента приче је да сам читаву деценију убеђивао Jеверицу да је то лош потез управо због продаје ројева на ЛР рамовима који се више траже. Када сам погледао снимак Томићевог предавања, видео сам да мој деценијски труд није био узалудан :) – сада човек оштро критикује једног Томића.

Што се тиче колеге којег је Љубиша „подучио“ да пређе на Фарар, човек је, док смо попили кафу саслушао моје разлоге да врати ЛР у „оптицај“ и то одмах урадио - по хитном поступку :). Сада успешно прода већи број ројева.

Да прича има сретан завршетак, образложићу у чему је фора. Неки људи чују од других потпуно непоуздане тврдње и држе се тога, док протоком времена не схвате заблуду. Неком треба 15 минута, а некоме 15 година. Исто је и са причом како је кристалисан мед штетан и лош за зимовање.

ПС 2

Одох да ложим котао :), па ћу образложити зашто колега Дамир није у праву и зашто сам мислио нпр. на ДБ кошницу (ако се не угушим од дима :) ). Биће у причи и Еди и надам се да се неће љутити што наводим његов пример.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #61 poslato: Januar 24, 2018, 00:12:47 »
Е, народе, од ове приче нема ништа - мрзи ме да размишљам  :)

Кратка анализа неких ставова са којима се не слажем ће бити сутра (или неки дан касније). Знам шта треба да пишем, али ми отказала функција за краснопис :) :) :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #62 poslato: Januar 24, 2018, 00:46:16 »
Ипак, што се теме тиче (мада није у духу како је започета првом поруком), навео бих два мишљења угледних и успешних колега пчелара.

У вези страха да се пчеле не одвоје од хране, колега Мома Миловановић као аргумент наводи да је прогноза до половине таква да ће пчеле мођи да комуницирају по целој кошници (не знам шта је то комуницирање по кошници – примедба - ја), тако да ће им бити доступан најудаљенији лагерован мед. Поруку нисам цитирао.

Ово бих прокометарисао као јамб у најави. Не ради се неки посао са претпоставкама као основом (нешто обрнуто вероватно може и то би могло да се назове планирање које између осталог узима искуство у обзир). Не треба заборавити бомбастичне прогнозе о леденим добима, па зима буде блага или обрнуто.

Уводни део друге поруке је следећи: „По мом мишљењу не пчелари се зими.“ То је део поруке Милана Матића, чувеног пчелара.

У том смислу, а имајући у виду углед ових колега, пчеларска јавност би требала да се изјасни за забрану рада са оксалном киселином (обично се користи у приближно зимским условима) или забрану додавања погача.

Можда би требало и навести да се не пчелари у мају месецу (односи се на 2014 и сличне године), када се деси да падне снег или се десе поплаве.


Ни по једном питању не треба бити искључив. Не би требало да се неко изјашњава о нечему што не познаје или не прати како треба. Мој став је да се неким друштвима десе непредвиђени проблеми и да се то може врло лако и поуздано решити. Увек се пчелари.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #63 poslato: Januar 24, 2018, 07:22:10 »

Одох да ложим котао :) Биће у причи и Еди и надам се да се неће љутити што наводим његов пример.

Ne.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #64 poslato: Januar 24, 2018, 18:18:11 »
Danas bio lijep sunčan dan, bez vjetra. Iskoristio priliku i pregledao mlada društva na zemlji. Od 30-ak 1 je bilo sa malo trutovskog legla i bez matice, očito je stradala preko zime. 1 je bilo sa maticom ali bez legla, malo ću je pustiti još možda pronese. 3 sa jako malo hrane kojima sam dao vrećice sa kristaliziranom repicom, ostala društva su manje više OK. sva društva imaju 1-2 okvira sa leglom velićine jaja do jabuke, pčele dosta mirne (osim jedne, uvijek mora biti bar jedna). Sad pratim kad pojedu med dobiju još po jednu porciju a onda svima šećerno peludna pogača.


Da, i još jedna moja greška kod uzimljavanja RV: donji nastavak sam stavio na hladno a gornji na toplo, sad vidim da sam trebao obrnuto pa sam i okrenuo. Pčele su se nabile na prva da okvira do južne strane i teže bi prelazile prema nazad...




P.S. kada sam svom kolegi koji mi je bio mentor u početku rekao šta sam napravio- "i ti si znači dizao okvire sa leglom !?!!" :)
Ne, trebao sam čekati da krepaju... :(

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #65 poslato: Januar 24, 2018, 21:57:02 »


И мени није јасно зашто је кристалисан мед лош за зимско храњење.

Тачно тако Анто. Сматрам да углавном разматрамо мало проблематичнија друштва

Evo što sam mislio pod tim da je prihrana kristaliziranim medom loša. Dao sam bolje opcije.Sa pčelama uvjek treba misliti par mjeseci do godinu dana unapred.E sad, ako razgovaramo što učiniti kod propuštenih poteza onda se mogu složiti da kao krajnja mjera se doda i kristalizirani med.Jako i dobro društvo če taj med rastvoriti i deponirati u sače, gdje če se vrlo brzo opet kristalizirati,i u jakim zimama pčele če taj med teže koristiti, a slaba če večinom propasti.Prednost dodavanja okvira sa medom preko okvira je u tome da pčele taj med neče koristiti, osim u krajnjoj nuždi. A tad če ih to spasiti.Ako ga ne isko riste, na prolječe ga maknete kako ste ga i stavili.Ali bilo je slučajeva da su pojele i med sa gornje strane okvira,pa sam morao staviti drugi.Ako nekom kilavcu dodate 2-3 kg kristal. meda,što če on sa tim.Imat če tešku borbu da to rastvori,a ako zazimi če i propasti.Na niskoj teperaturi nema nikakve socijalne raspodjele meda.Ulica koja ima meda če praživjeti, a ona koja nema meda če propasti. Bilo je slučajeva da na izlasku iz jakih zima 5 ulica pčela propadne, a 5 gdje je bilo još malo meda preživi.Pravim i dobrim društvima ne smeta ništa, sve če u zimi rastvoriti. Pogaču, med od bršljana,suncokreta,repice itd.U prvim lijepim danima sve če to pobacati van iz košnice.Vjerojatno ste imali priliku vidjeti da leta pobjele od krist. meda a i podnjača.Med na okviru ostaje duže tekuč, nekad i djelomično kristaliz. Bude gore i peluda.Ako se misli unaprijed,treba ostaviti nešto okvira sa bagremom ili mješanim bagremom za takvu potrebu.Bilo je slučajeva da slaba društva i prežive zimu ali na prolječe propadnu jer se nađu na kristal. medu. Potrebno je ukloniti okvire sa takvim medom, samo se ni u kojem slučaju nesmije dirati okvir na koji si je ta šaka jada pripremila mrvicu friškog unosa ili rastvorenog meda.Prihranit se može, deci ili dva sa sirupom na okviru,ako je zima na odlasku.Tliko zasad u obranu mog načina rada da je okvir sa medom bolji od prihrane medom, pogače itd.                                                                                                                                                       
                                                                        Pozdrav svim pčelarima


Анто, било би добро да опишеш укратко у каквом си стању нашао та друштва којима си подизао легло. Иначе, писао сам (вероватно) да је најлакше усмерити пчеле у други наставак ако има легла.

Што се тиче неких ствари које је колега Дамир (Брзовић) написао, то је углавном више погрешних закључака. Много (али баш много) пчелињих друштава зимује на кристалисаном меду. Ако су друштва сасвим добро зазимљена, нема никаквих проблема. Чак је кристалисани сунцокретов мед повољнији јер мање утиче на појаву легла (мед се спорије троши – и ово сам раније навео у некој од тема). Касније, када већ отопли, такође утиче на повољнији развој друштава (мед који није кристалисан се брже отклапа и троши и тиме повећавају празне површине саћа, што ће пчеле нагонски искористити да се развијају и преко мере). Ако говоримо о искуству, претерано бурни развој може и неповољно утицати на друштво ако захлади. Ово се може десити и половином априла, а последњих пар година смо доживели јака захлађења у априли и мају – претерани развој и потрошња која то прати су довеле друштва на руб опстанка. 1987-ме године сам започео вођење евиденцијевременских прилика и подсетио бих пчеларе који су тада пчеларили, да је прва половина марта била са температурама преко 20 ⁰С, а друом половином марта је био дужи хладни талас са температурама испод -20 ⁰С (графикон месеца мрта 1987-ме је био приближног облика синусоиде - прва половина прилично топла, а друга опако хладна).

Пчеле током зиме прерађују кристалисан мед без икаквих проблема. Током зиме потроше 2-3 кг кристалисаног меда које наводи колега Дамир  било да је реч о јаким или слабим заједницама. Једини проблем може бити приступ храни. Ако би то била „тешка борба“ приликом прераде, многа друштва би пропала. При преради меда пчелама не треба социјална размена. Клубе је подељене на улице (опште позната чињеница) и то је довољна социјална размена која је потребна током зиме, а то је очување топлоте у оној мери која је потребна током зимовања. Социјална размена би била нужна када пчеле морају напусатати клубе да пренесу нешто хране. Ово могу радити углавном када су „изашле на сатоноше“ – односно када је храна изнад и око клубета потрошена тј. када је клубе одвојено од хране. Социјална размена је потребна за подизање температуре да пчеле ово могу обавити. Слаба друштва су углвном немоћна да подигну температуру до потребне мере и појединачне пчеле које крену да пренесу нешто хране страдају.

Када се изнад клубета постави кеса са кристалисаним медом, између осталог се задржи и нешто топлоте и пчелама је храна доступнија. Кристале неће расипати* јер се током зиме мед нагонски спорије троши. У кеси се кондензује нешто воде и то олакшава зимовање и решава потребе за водом, нарочито ако има легла. Мед је доступан већини улица, јер се кеса са медом поставља преко клубета попреко. Зато бушим много више рупица врхом ножа, јер треба бити доступан свим улицама, а не знам које ће рупице бити недоступне јер легну на сатоношу. Ако је мед такве природе да је стање кристала такво да може цурити, онда се рупице пажљивије избуше и у мањем броју. Може се чак одмерити бушењем на наставку са рамовима, чиме се одреди њихов распоред.

Што се тиче поређења друштава са 5 улица од којих једно преживи, а друго не, ту се ради о класичном одвајању клубета од хране. До овога долази када се појави легло и то не треба нешто посебно образлагати. Овде не можемо одређивати које је „право и добро“ друштво, већ о условима до којих је дошло и који су утицали на пропаст друштва.

Погачу од кристалисаног меда (односно кристале) неће избацивати ван ни када мало више отопли. Ово се лако провери – додајте медну погачу (правилно) у априлу и видећете да пчеле прераде сав мед и ускладиште у саће. О избацивању кристала сам писао и како и зашто се то дешава. Свако може видети на подњачи током зиме само ситне воштане отпатке од воска – труње, које се распоређује на увлаци подњаче и да су ту количине кристала занемарљиве. Тек када отопли, може доћи до избацивања кристала и то углавном из рамова где је мед делимично кристалисан (као онај девичански рам на слици коју сам поставио и где се виде мешани кристали и течан мед). Како пчеле рам са чврсто кристалисаним медом не отклапају превише, овде до изражаја долази урођена штедљивост пчела и оне једноставно не дирају тај мед. Колико пута сте видели да тај мед остане и до наредног зазимљавања, а некада се затекне у кошници и наредног пролећа...

Мед у саћу не остаје дуже у течном стању (ово пре свега зависи од врсте меда – и делимично кристалисање зависи од врсте меда). Што се тиче перге у рамовима (пелуда), то и није нека нарочита предност током зиме. Прошла зима је то показала и проблем је када га има пуно. То пчеле показују, када складиште мед изнад, у други наставак (где природно теже да дођу током зиме) и у том меду нема перге. Пчеле наравно не могу узети у обзир да је саће прекинуто конструкцијом рамова (али се према томе односе као према реалном стању) и пергу складиште у простор где је легло.

На пролеће никада нисам видео (а моје искуство није занемарљиво) да је друштво страдало јер се нашло на  кристалисаном меду. Пре могу закључити да пчелар и не зна када му је друштво страдало јер се држи погрешног става – зазимим у септембру и до марта не дирам.

Препоруку колеге Дамира да се уклањају сви рамови са кристалисаним медом не треба озбиљно разматрати. Како онда да зазиме пчелари који имају сунцокретов мед као зимницу? Па сунцокрет почне да кристалише док су још топли дани. На празном саћу? Разлози страдања су сасвим друге природе и томе доприносе временски услови који могу врло битно утицати на слабљење друштава, рецимо у октобру.

Што се тиче сирупа, не разматрамо будуће време него је реч о тренутним условима са претпоставком могућих јачих и дуготрајнијих захлађења, тако да то отпада као могућност.

Рам са медом може бити решење. Али шта ако се деси па и то није могуће. Сетимо се шта је било 2014. Чак је и „регионални стручњак“ (који је „ауторизовао“ овај поступак ка свој – мада није јасно зашто се помагало при овом послу зове Батин прстен :) ) делимично одступио од правила рам на сатонеше. Меда није било у тој мери да ово омогући, па се приступило „енргетском стресу“ из џака :).



*Навео сам већ да сам хранио одређен број друштава кристалисаним медом тако ште се мед пажљиво распореди по сатоношама. И када се овако додаје кристалисан мед се не расипа у виду кристала на подњачу. Слабо друштво за мање од 24 часа преради овако додати кристалисани мед и распореди око клубета. У овом случају се праве медни венци прерађеног меда изнад легла. То радим много година и увек су резултати одлични. Не радим што сам ненормалан, него што пчеле започну легло (прошле зиме су нека од тих друштванаца имала на 3 рама легла који су потпуно без хране), а нисам постигао да решим проблем на време (разлози здравствене природе, јер меда у рамовима оставим много више него што треба). Количина кристалисаног меда која је дневно додавана је до 0,2 кг. Више није могло, јер су улице мале – тамо где је слабо са храном, а улице дуже, ставим више меда и подвалачим да се то ради на понеком друштву које је угрожено. Ако би се показало да мора на целом пчелињаку (што се у изузетним условима може десити – навео сам март 1987. а и зима 1995/96 је била врло неугодна, дуготрајна и ветровита), знам шта ми је чинити и на целом пчелињаку ако треба. Никада се не зна шта нас може снаћи.

И сада имам 5 помоћних друштава којима се додаје по мало кристалисаног меда. Једноставно пустим да пчеле потпуно потроше поклопљен мед у средишњем делу. Да неби било нечег непредвиђеног, повремено се додаје по мало кристалисанг меда. Када се потроши сав мед у средишњим рамовима, заменим оне које је могуће заменити (ако немају легла) пуним рамчићима. Разлог је да не поверујеш :) – лакше складиштим празне рамчиће јер не морам да их уносим негде, већ оставим напољу у наставцима (због могуће грабежи и недостатка простора - просторија)...
« Poslednja izmena: Januar 24, 2018, 22:19:03 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #66 poslato: Januar 24, 2018, 22:23:06 »

Анто, било би добро да опишеш укратко у каквом си стању нашао та друштва којима си подизао легло. Иначе, писао сам (вероватно) да је најлакше усмерити пчеле у други наставак ако има легла.
Šošiću nisam ja podizao leglo nigdje. Pčele mi zimuju na nastavku iznad polunastavka. Kolega mi se čudio zašto sam dizao (vadio) okvire sa leglom iz košnice (na pregled). Inače društva mi djeluju uredno, malo je bilo zatoplilo pa su se razmilile po svim okvirima...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #67 poslato: Januar 24, 2018, 22:34:35 »
OK (ово сам написао латиноцом, али се не може видети :) )

Погрешно сам протумачио реч дизао. Обично кажемо вадио рамове и ту је настала забуна.

Мени ипак остаје нејасно зашто је преглед током зиме табу. Увек се нешто меже научити, закључити и ако треба масовно користити (нпр, цео пчелиљак сам тумбао у ненормалним условима, зиме 1995/96 и имао '96-ту као изузетно добру годину).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #68 poslato: Januar 24, 2018, 23:48:55 »
Добро је да ми ради скенирање хард-диска у глави :)...нашао сам грешку у једној ранијој поруци.


И мени није јасно зашто је кристалисан мед лош за зимско храњење. Шећерни сируп се додаје до легла када пчеле могу редовно излетати (то сам писао много раније, а колико се сећам колега Бабић је допринео побољшању и прихватио сам то решење као боље).

Прво што сам погрешио име колеге на којег сам мислио – реч је о колеги Мирко Брадићу, а ја сам написао Бабић. Друго, предлог није потекао од колеге Мирка, већ је Зоки Младеновић предложио побољшање прихране.

Није много битно, али...чињенице су чињенице :)






OK (ово сам написао латиницом, али се не може видети :) )

И надам се да се Томислав неће нешто увредити због ове мале шале
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #69 poslato: Januar 25, 2018, 10:00:35 »
Citat
samo da podsetim Bokija da je pazario i med od suncokreta ako se ne varam... :)

Aaaaaa pa taj je odavno, tj. prvi dezintegrisan i razložen na osnovne gradivne elemente kroz oralnu aplikaciju. ;)

Stvar je ukusa ali meni se naročito dopao a tada sam inače po prvi put probao suncokretov med.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #70 poslato: Januar 25, 2018, 11:18:44 »
Sigurno da je ovaj vid prihrane bolji od pogaca, samo odakle toliko meda u ovakvim god...Pa masa ljudi je pocela prihranu u Julu, bar takvi izvestaji su stizali..

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #71 poslato: Januar 25, 2018, 14:10:51 »
Време се мало поправило, преко дана је пријатно и сунчано, мада су ноћи доста хладне са јутарњим мразом. Пошто преко недеље радим, припремио сам десетак најлон кеса са кристалисаним сунцокретовим медом. Ако време буде и даље овако планирам да у суботу брзински прегледам пчелиње заједнице и онима са слабијом количином хране додам кесе са медом. Поздрав.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #72 poslato: Januar 25, 2018, 15:03:49 »
Kolega Šošiću, radi se o društvima koja baš nisu uredno zazimljena, koja imaju varoe eventualno i nozemoze, i ko zna što.Ostajem pri mišljenju da je okvir preko okvira najbolja opcija. Zato jer ne potiče leglo, a uslučaju da nekoj ulici nedostaje meda med je iznad.Neče uzeti med iz okvira ako nemaju potrebu i ne djeluje poticajno na leglo.Inače bi se postavilo pitanje zašto bih bilo što radio kod pčela.ako sam uredno zazimio.Pčelari greše iz neznanja ali i propustom pa se onda izvlači što se može.                                                                                                                                                                     Pročitao sam nešto da pčele oslabe na lipi.To je zato jer pčele na lipi obilno unose u košnicu rijetki nektar pa blokiraju maticu.Ako crna i bjela lipa mede 3 tjedna, neka društva ostanu bez legla.No sve se to brzo sredi vrcanjem.Ne utječe na zimovanje i zimsku snagu zajednice.A u ostalom se ne slažemo, jer sam ja imao problema sa krista. medom. Ne kod svih društava ali negdje ih je bilo.   E sad zašto nekim društvima smeta a drugim ne, neznam.Znam dok sam izvršio prihranu sa šečernom otopinom(uz dodatak 10 cm kubnih otopljenog timola u alkoholu na 40 kg šečera)tih problema nisam imao.                                                                                                                                                                  Pozdrav kolegama pčelarima                                                 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #73 poslato: Januar 25, 2018, 23:29:05 »
Занимљиво је да колеге које сматрају да пчелињак не треба бити под потпуном контролом, узимају у обзир углавном јака друтва у неким идеалним условима. Углавном се сматра да је реч о јаким друштвима и не узима у обзир да је време било врло неугодно. Такође (што није баш колегијално), чини се да сматрају да су пчелари који нађу понеку кошницу са проблемима – нерадници. Каже се то је требало средити током лета...опет, знимљиво је да пчелари нађу кошницу за коју знају да је имала пуно хране и да те хране више нема у довоњној количини. Говоримо о пчелама које углавном имају неких проблема због услова који су се десили крајем лета (или чак крајем јесени).



Зоки пре ове године је била претходна...а даље би се поставило питање: ако је храњено од јула, чему погаче било које врсте. Ту треба додати да се некако за сликање појави и мед у бурићим и мед у рамовима. Сачува се нешто меда који ће углавном кристалисати. Иначе, цена меда је ниска и толику количину пчелар може да обезбеди. Касније, када крене унос неке количине нектара и полена, може да се "залепи" и шећерно тесто, није проблем.

То би Зоране био одговор на твоје питање. Није потребна огромна количина меда. Потребно је помоћи друштвима која су запала у проблеме. Ако је све у реду, не видим шта ту треба да се ради и чему погача.

Ако се зазими и има пчеле, а недостаје хране, не устручавам се да спојим друштво ако проценим да не испуњава све услове (чак и почетком зиме). Али, ако оставим да зазими – изимиће сигурно, без обзира што има проблема са храном. То би била поента. Друго, увек наводим да је потребно знати све технике јер се десе неугодне године (а из историје паметни уче). Нађите на интернету каква је била зима 1995/1996. Све док је топло, нема фрке...

Против рама који се поставља на сатоноше немам ништа. Баш супротно од тога, то ми је врло позната техника (ово сам ја писао, а трудим се да непишем оно што сам радио више година и оно што познајем, а не видео или чуо и приказао да правим „енциклопедију“ и вашар):

Pomoc pcelarima pocetnicima
« Одговор #1 послато: 05-11-2008, 13:10:45 »


"...Umesto pogače bolje je koristiti kristalisani med  ili ove ramove ako imaju meda ali za to treba pripremiti dodatni ram* koji se postavlja na nastavak ispod poklopne daske (paziti da u slučaju dužeg zadržavanja ovog rama u funkciji pogače ne dođe do popunjavanja prerađenom hranom i polenom pojavom prvog unosa polena ako je ram predviđen za pretapanje."

* Мисли се на Батин прстен, али је остало овако написано и помало нејасно
.

Проблем са рамом који се поставља на сатоноше је што га не треба стављати одмах по зазимљавању и током првог дела зимовања. Али, народ пчеларски је прихватио причу човека који је изгледа само то научио уз амитраз и то пепоручује као технику увек (баш као и димљење смитразом током целе године, а сада се сетио да прича други причу јер је то ин...претопстављате о којем лику је реч :) ). Рам би требало да се поставља тек након нове године. Ако се легло и појави у јануару, није му први пут :). Иначе рам са медом није тешко обезбедити: извади се један (или два) крајња рама и ето рама са медом.

Тако да се поставља питање: шта ће им рам са медом горе, ако има меда и неће узимати тај мед.

О „уредном“ зазимљавању ћу писати у наредним данима – односно о разлозима који доводе до проблема код појединих (или више) друштава. Мислим да већ погађате:  ради се условима :) који су били неповољни, али не што нема паше, него напротив – зато што је има када јој није време и што је унос занемарљив, време топло, а пчела је пчела.

Слабљење на липи не настаје од силног уноса – пчеле најбоље функционишу када има шта да се унесе у великим количинама. Слабљење на липи има други разлог и не може се средити врцањем, јер једва да има за пчеле. И тачно је да не утиче на зимовање, али утиче на уношење сунцокретовог меда нпр. јер се обично после липе оде на сунцокрет, односно на последњу пашу којом се допуњава зимница или се остварује економска добит за пчелара – вресак или медљика.

Ја и даље тврдим да кристалисани мед не може ништа лоше учинити пчелама него доприноси решењу проблема. Кажем, да смо хранили друштва по највећој хладноћи више дана. При томе се релативно споро ради јер се мед у кристалу пажљиво наноси на сатоноше (иначе би део падао на подњачу), па је кошница дуже време отворена по јако хладном времену, има 4 мале улице пчела и на 3 рама легла а количина хране на три рама у клубету је =0. Уживање је када таква друштва презиме добро и добро се развијају.


ПС

Уз сво поштовање, али када ми пчелар каже да у сируп додаје неке хемикалије или минерале, то доживљавам као пораз тог пчелара. Имам ту срећу па сам лењ и нпр. Форсапин капи сам стављао само једну сезону када сам почињао да пчеларим (а то су стручњаци прпоручивали навелико). Као и код америчке куге, размишљао сам чему то служи, а уз то још и не ради. Кугу наводим јер сам читајући, многе радове и упозајнући особине куге закључио да то није толико опака болест. Ако се погледају особине куге (мислим на издржљивост спора и природу болести), делује да се не може пчеларити, а у стварности може. Решење које сам нашао је да се држе добра друштва (животно способне пчеле које су добро храњене од исто тако добро храњених пчела) и проблем куге је решен. Али ни то није довољно. Треба држати пчелињак под сталним надзором, јер опет поједина јака друштва могу ући у проблеме и оболети. Имао сам и по том питању среће, јер сам био на пчелињаку од око 120 кошница и по нашој процени (не персирам себи, било нас је више :) ), око 10 % друштава је имало АТЛ. Једноставно, пчелар је мало више „заобилазио“ пчелињак и то се дешава (да се појави куга).

Из сличних разлога и предлажем да се пчеле погледају када наиђу први мразеви (после тога има и топлијих дана и могу се средити друштва са проблемом), да се погледају друштва (не прегледају него погледају) једноставном радњом – одизањем поклопне даске. Такође и један такав поглед око нове године. Преглед друштава се ради ако се закључи да је проблем већи и ако пчелара занима шта се ту дешава (може бити постојање легла, али трутовског нпр.). Тако, да ако је неко помислио да се „пчелари зими“ одговор је да се пчелари у смислу потпуне контроле над пчелињаком. Тада нема губитака. Сматрам да је ово озбиљан посао и да га исто тако треба озбиљно радити. И ако је хоби, не треба патити пчеле него преузети одговорност за та жива бића.

Свакако, свестан сам да је људима напорно да читају ове моје предуге текстове...мислим не мора се, али може бити корисно :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #74 poslato: Januar 26, 2018, 11:59:01 »
Kolega Šošiću, Unosi na lipi ovise o pašnim prilikama u određenom kraju.Lipa,na mjestu kud ja idem na lipu medila je dobro zadnjih 40 godina.2 do 3 godine od toga unosi su bili loši.Matica se blokira jer preko dana pčele unose rijetki nektar i raspoređuju ga po cijeloj košnici. Preko noći pčele nektar prebacuju iz plodišta u medište.Preko dana se priča ponavlja.Unosi znaju biti do 5 kg dnevno više dana.U međuvremenu matica zanese koliko stigne.Ako koji dan padne kiša matici se oslobodi više prostora pa ima i vise legla.Ne ulazim u to ako je negdje drukčije.Poslje lipe stigne se uloviti još jedna paša,ovisi kud se seli.Sa zadovoljstvom čitam Vaše tekstove i zahaljujem na trudu,i ako se u dosta toga razilazimo.                                                    Sa poštovanjem Brzi