Autor Tema: Da li pčele obnavljaju staro saće?  (Pročitano 4665 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Da li pčele obnavljaju staro saće?
« poslato: April 23, 2011, 15:15:08 »
Već godinama u košnicama nalazim ramove sa starim saćem koje su pčele počele da grizu. Ove godine sam to i slikao. Mene zanima ima li još ko ovakva iskustva i da li pčele obnavljaju saće u ramu koji izgrizu? Ja ovakvo saće vadim iz košnica, isecam ga i topim u topioniku. Možda sam trebao da ostavim neki ram da vidim šta bi pčele uradile s njim u nekoj velikoj paši. Evo i slika saća. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Da li pčele obnavljaju staro saće?
« Odgovor #1 poslato: April 24, 2011, 00:12:39 »
Sveto,
Pčele nisu progrizle saće tamo gde je najtamnije to jest najcrnje a to je u sredini ramova gde je izašlo najviše legla
Pčele su progrizle saće koje je na kraju rama a ono je najverovatnije bilo zagađeno kontaktom neke rovčice ili miša.
Rovčice i miševi nagrizaju staro tamno saće kao i novo saće najčešće na krajevima kao što se i vidi na slici.
I kod mene je u košnicama do sada bilo takvih slučajeva mada veoma retko jer im suzim leto na 7 ili nešto manje od 7 milimetara.
da pčelama ne odgovara tamno saće one bi ga progrizle tamo gde je najtamnije to jest u sredini ramova, što sigurno nikada nećemo naći u košnicama.

Juče ili  je to bilo preključe, slikao sam novo tamno saće koje su pčele izgradile to jest započele da izgrađuju na stranici nastavka jer je u tom nastavku bilo 9 ramova. I ako su ramovi bili postavljeni na sredinu i sa obe strane iza ramova je bilo jednako slobodnog prostora tamo bliže leglu na desnoj strani pčele su izgrađivale zaperke na 4 mesta i dva zaperka već počele sastavljati.
Saće sam posekao i evo mi ga na stolu jer sam ga upravo pokazivao kolegama pčelarima.
Pčele grade tamno saće u koje ugrađuju propolis da bi ga ojačale i dodatno dezinfekovale.
Naravno samo tamo gde u košnicama imaju propolisa u izobilju to jest u dosta ramova.

Na žalost slikao sam mobilnim telefonom i slike pogubio ali pošto je novo tamno saće još tu zamolićemo Gocu da napravi koji snimak i postavi ovde na Forum.

Pozdrav svima.......
« Poslednja izmena: April 24, 2011, 00:18:14 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Da li pčele obnavljaju staro saće?
« Odgovor #2 poslato: April 24, 2011, 00:30:40 »
Kolega Vojo, miševi ili rovčice definitivno nisu izgrizli ovo saće. Kod mene su na letvicama postavljeni češljevi i miševi, a ni rovčice ne mogu da prođu kroz njih. Da je rovčica u pitanju ona ne bi dirala saće nego bi pojela sve pčele jer je mnogo proždrljiva (ubedljivo prva na rang listi proždrljivosti. Miš je veći od rovčice i moralo bi da ostane komadića voska na podnjači. Moje je mišljenje da je ovo ipak delo pčela, ali nije mi poznato šta rade sa tim voskom. Možda ga koriste za gradnju saća na drugom mestu ili za zatvaranje legla još u avgustu ili septembru, a tada nemam običaj da zavirujem u donji nastavak (u pitanju je LR košnica). Ovo sam otkrio nedavno kad sam pregledao i donji nastavak. To što si ti video, taj zaperak na stranici košnice, možda su uradile koristeći staro saće. Ne znam da li je ovo neko proučavao, možda grešim. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Da li pčele obnavljaju staro saće?
« Odgovor #3 poslato: April 24, 2011, 00:56:52 »
Evo da ovaj post prebacimo ovde:

Evo pronađosmo slike za koje sam mislio da sam ih pogubio.
Ovde se vidi kako pčele grade novo tamno saće sa propolisom na samom zidu košnice. Saće sam isekao i slikao.

Evo slika:

Pozdrav svima....   



Uzastopna Poruka: April 25, 2011, 12:11:26
Sveto, ja ne znam niti sa sigurnošću mogu tvrditi koji je uzrok izgrizanja saća u tvom slučaju ali sigurno mogu da tvrdim da pčele nikada ne izgrizaju saće ako ono nije nečim zagađeno.

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: April 25, 2011, 12:11:26 od strane admin »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Da li pčele obnavljaju staro saće?
« Odgovor #4 poslato: April 24, 2011, 11:10:03 »
Slike koje si slikao su možda odgovor. One grizu staro saće da bi gradile to saće kao zaperke koje je, ustvar,i novo. I ovo gore na satonošama je novo, iako je tamno i izgleda staro. To se dešava u svakoj košnici. Na novom ramu, tek izgrađenom, koji matica zaleže u potpunosti pčele poklope to prvo leglo novim voskom koji se po boji ne razlikuje od novog saća, a kad je leglo u starom, tamnom saću onda su poklopčići legla tamni kao i sać u kom je leglo. To je isto i sa ramovima u kojima je med.  Nikad novo saće neće poklopiti sa tamnim poklopčićima, niti će staro saće poklopiti svetlim. Ovo su moja zapažanja, a verujem da je u svakoj košnici tako. Pozdrav.