Autor Tema: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji  (Pročitano 28863 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« poslato: Januar 06, 2011, 16:35:51 »
U januarskom broju Beogradskog pčelara, izdanju dp Beograd na stranicama br. 8 i 9 objavljen je tekst Degi
Janoša iz Pančeva pod naslovom: Moje iskustvo sa košnicom Rodna Voja.
Obe strane sam fotografisao i kao slike ih prilažem.
Mislim da je tekst vredan svake pažnje.
Posle ovakvog neutralnog, a veoma pozitivnog iskustva i ja se pitam kolki broj komada košnica da naručim! ;)

I još jedna napomena: Septembra meseca 2010 godine u odlasku na odmor u Grčku, svratio sam kod pčelarskog kolege Dragi Pavlova iz Demir kapije u Makedoniji. Imao je LR-ovke, ali i par komada RV.
Pitao sam ga za iskustva, a on mi je odgovorio: ma ćuti Žiko, jedino sam iz RV  vrcao ove godine!
« Poslednja izmena: Januar 06, 2011, 16:48:58 od strane Zika Stojanovic »

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #1 poslato: Januar 06, 2011, 20:16:29 »
Na stranici 8 između ostalog je navedeno da je matica bila ograničena rešetkom u najvišem nastavku i da su pčele lagerovale med u donjim nastavcima - medište ispod plodišta.
Voleo bih da Voja nešto napiše o ovoj kombinaciji. Da li je primenjivo i kod EV košnica. Jedna od prednosti plodišta iznad medišta je to što izletnice ne moraju da se provlaše kroz matičnu rešetku idući od leta do medišta. Da li ima još prednosti. Kakvi su nedostaci

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #2 poslato: Januar 06, 2011, 21:30:31 »
 
Na stranici 8 između ostalog je navedeno da je matica bila ograničena rešetkom u najvišem nastavku i da su pčele lagerovale med u donjim nastavcima - medište ispod plodišta.
Voleo bih da Voja nešto napiše o ovoj kombinaciji. Da li je primenjivo i kod EV košnica. Jedna od prednosti plodišta iznad medišta je to što izletnice ne moraju da se provlaše kroz matičnu rešetku idući od leta do medišta. Da li ima još prednosti. Kakvi su nedostaci

  Elvis tamo pise da na suncokretovoj pasi matica nije bila ogranicena  resetkom: "Zeleo sam da vidim kako pcelinje drustvo ponasa bez Hanemanove resetke". Citaj jos jednom ;)

I još jedna napomena: Septembra meseca 2010 godine u odlasku na odmor u Grčku, svratio sam kod pčelarskog kolege Dragi Pavlova iz Demir kapije u Makedoniji. Imao je LR-ovke, ali i par komada RV.
Pitao sam ga za iskustva, a on mi je odgovorio: ma ćuti Žiko, jedino sam iz RV  vrcao ove godine!

  I meni je Dragi rekao tako, da najvise meda izvadio iz RV kosnice.

  Pozdrav.
« Poslednja izmena: Januar 09, 2011, 20:36:13 od strane Global Moderator 2 »
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #3 poslato: Januar 06, 2011, 21:44:16 »
Najpre hvala Žiki za otvaranje ove teme i postavljanja teksta kolege Janoša Degija objavljenog u Beogradskom Pčelaru (časopis Društva pčelara Beograd) a zatim i za prenošenje iskustava kolege Dragog Pavlova iz Makedonije.

Mogu samo da kažem da sam presrećan kada čitam zadovoljstvo iskusnih pčelara u radu sa Rodnom Vojom.
Veoma je važno da je kolega Janoš upoređivao Rodnu Voju pored LR košnica u istim uslovima pčelarenja pa tek onda nakon dve pčelarske sezone izneo u javnost svoja iskustva i uočene razlike.

Kolega Janoš pčelari sa oko 200 košnica i to je čovek sa velikim iskustvom i dugim pčelarskim stažom.

Zadnji put kada smo se sreli u Pančevu rekao mi je da će u kompletu preći na Rodnu Voju a da LR košnice ima u planu da proda i da čak ne želi u budućnosti da ostavi ni jednu na svom pčelinjaku, dok je prošle zime nakon jedne sezone poređenja rekao da će ostaviti 10 LR košnica a sve ostale postepeno prodati a pčele prebacitivati u RV.

Njegove reči su, da su mu prinosi meda sa RV košnicama u poređenju sa LR košnicama u odnosu na utrošeni rad za TRI puta veći i žao mu je što se pre nismo upoznali.
Njegovo korektno iznošenje iskustava ali i prenošenje informacija o iskustvima drugih pčelara širom Balkana spasiće mnoge početnike, da ne krenu pogrešnim putem u svet pčelarstva.



 
Na stranici 8 između ostalog je navedeno da je matica bila ograničena rešetkom u najvišem nastavku i da su pčele lagerovale med u donjim nastavcima - medište ispod plodišta.
Voleo bih da Voja nešto napiše o ovoj kombinaciji. Da li je primenjivo i kod EV košnica. Jedna od prednosti plodišta iznad medišta je to što izletnice ne moraju da se provlaše kroz matičnu rešetku idući od leta do medišta. Da li ima još prednosti. Kakvi su nedostaci

Kolega Elvise, pčele najradije med lageruju iznad pčelinjeg legla a ako nemaju tu mogućnost tada med lageruju i ispod pčelinjeg legla ako ima mesta.
U prinosu meda i stepenu iskorišćenja paše najveću ulogu ima struktura pčelinje zajednice i raspoloživi prostor a u nekoj manjoj meri i položaj medišta. Važno je znati da pčele nerado idu preko saća napunjenog medom.
Što se tiče EV košnice i iskorišćenja paše u smislu ograničavanja matice i položaja matične rešetke, mislim da bi bilo najbolje pred bagremovu pašu maticu ograničiti u jedan EV nastavak ali onaj drugi. Naravno tada bi i ispod tog nastavka bila postavljena druga matična rešetka a pčele bi imale dva leta, jedno na podnjači i drugo na ramu matične rešetke iznad plodišta.

Iznad plodišta treba imati dovoljan broj nastavaka a u skladu sa pašnim prilikama i snagom pčelinje zajednice. U svaki nastavak pčele lageruju od 10-12 kilograma meda i ako je zajednica razvijena do maksimuma tada treba da ima 5 medišnih nastavaka.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #4 poslato: Januar 08, 2011, 17:03:16 »
2010. uzimio sa 3 Rodne i dve Eko Voje. Ono što mogu da kažem, to je da, prilikom današnjeg obilaska pčelinjaka, na poletaljkama ovih košnica nema ni jedne mrtve pčele, za razliku od drugih košnica.

Pčelarima i sa DB, LR i Farar košnicama.
« Poslednja izmena: Januar 08, 2011, 17:26:18 od strane Vojko Aleksic »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #5 poslato: Januar 13, 2011, 00:12:01 »
"Ratovao" sam s Vojom na "SPOS-u" i nismo se u pogledu dosta toga složili, no forumi i jesu za to namijenjeni. Upravo zbog toga, kad sam saznao da je Vojo osnovao forum, odmah sam mu od srca čestitao jer to treba svako svakome da uradi ako cijeni trud, muku, ulog i sve ono što prati svaki posao u koji se čovjek zdušno i u potpunosti ulaže. Zbog čestitke sam se samo bio i učlanio. No, "svrbi" pčelara uvijek nešto. I mene svrbi istina i proširenje vidika. I dalje imam svoje mišljenje (mišljenja su promjenljive kategorije), ali bih bio nečovjek ako ne bih rekao sljedeće. Sada već prošle godine, naselio sam nekoliko različitih košnica, pored standardnih DB 12 i LR. Pošteno govoreći, zbog Vojine reklame i halabuke koja je stvorena oko njegovih patenata, nisam vjerovao da su te košnice nešto novo i bolje. No, pošto ih nisam imao, nije bilo pošteno da ih komentarišem. I, odmah sam ih naselio. Prije tri dana vršio sam provjeru jer je bilo toplo. Iznenadio sam se! Od svih, ne samo od onih novonaseljenih, nego od svih - RV su zaista bile najbolje. No, to još ne znači da su svi odgovori tu. Sezona će pokazati, ali i na osnovu toga, ja se smijem upustiti u proširenje, samo što sada moram pridodati i ostalo Vojino (samo da mi ne pošalje inspekciju). Čudan je pčelarski svijet! Kažem ovu istinu na jednom forumu i samo što nije krenulo drvlje i kamenje. A ja rekao istinu pa i to da sam "ratovao" s Vojom i da nemam ni obraza ni srca ne reći istinu. No, mnogi ne vole istinu, pa pod krinkom kulturne rasprave radi novih saznanja, svode raspravu na tip: rasprava u kojoj sam ja unaprijed upravu i zaključak pripada meni. To nije dobro i dobra neće donijeti. Izvinite na dužem piskaranju.
Pozdrav, svako dobro.  

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #6 poslato: Januar 13, 2011, 00:49:45 »
Komentar na Odgovor #4:

Izvinjavam se forumskoj javnosti, fotografija je demantovala ono što sam ja izjavio. Na poletaljkama ima po neka mrtva pčela, na RV 3 jedna, na RV 1 dve. Ja nisam baš detaljno zagledao košnice u trenutku fotografisanja, a fotografisao ih je moj drugar, ali prilikom predhodnih obilazaka, nije bilo ni jedne mrtve pčele na polataljkama RV i EV.

Tek toliko, da se zna.  ;)  :D

Ako koza laže, rog ne laže.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #7 poslato: Januar 13, 2011, 08:41:24 »
Kolega Vojko
Normalna je situacija da se u periodu zimovanja pčela na podnjači ili na poletaljci može naći i po koja uginula pčela. Pčele imaju svoj životni vek, a u ovoj situaciji najverovatnije će uginuti deo pčela starijih, odnosno izleženih tokom jula meseca. Zimske pčele izašle iz legla avgusta i septembra će svakako ostati da i u prolećnom razvoju doprinesu burnijem razvoju pčelinjeg
drustva. Svakako da su pčele pred uzimljavanje morale da bude oslobodjene najvećeg broja
varoa i da imaju potrebne količine hrane za prolećni razvoj.

Pozdrav

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #8 poslato: Januar 14, 2011, 22:51:43 »
Razlika u broju mrtvih pčela na poletaljci kod RV - EV i ostalih košnica, u istom vremenskom periodu, je evidentna.

Ako koza laže, rog ne laže.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #9 poslato: Januar 23, 2011, 21:57:11 »
Vidim da nam je na forumu i gospodin Janoš Degi, autor onog članka u "Beogradskom pčelaru" što je Žika prezentovao u prvom postu na ovoj temi, te koristim priliku da ga pozdravim, i da ga zamolim iz prve ruke da nam piše o svojim iskustvima, kakav je tok zimovanja trenutno?

Van mreže Zoran Sević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #10 poslato: Januar 23, 2011, 22:04:03 »
Ne mogu da kažem ništa o košnici Rodnoj Voji, jer nemam iskustva u radu sa njom. Samo znam da su sve košnice dobre kada su pune pčela i meda. Voja je moj prijatelj i komšija na paši lipe na Fruškoj gori gde dolazi sa dosta velikim brojem košnica!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #11 poslato: Januar 24, 2011, 02:07:18 »
Ne mogu da kažem ništa o košnici Rodnoj Voji, jer nemam iskustva u radu sa njom. Samo znam da su sve košnice dobre kada su pune pčela i meda. Voja je moj prijatelj i komšija na paši lipe na Fruškoj gori gde dolazi sa dosta velikim brojem košnica!

Zoko druže, čini mi se da treba da menjamo lokaciju na Fruškoj gori.

Mislim da bi bilo korisno da probaš i koju RV košnicu. Verujem da bi ti se svidele.


 
Vidim da nam je na forumu i gospodin Janoš Degi, autor onog članka u "Beogradskom pčelaru" što je Žika prezentovao u prvom postu na ovoj temi, te koristim priliku da ga pozdravim, i da ga zamolim iz prve ruke da nam piše o svojim iskustvima, kakav je tok zimovanja trenutno?

Dragane, i mene bi obradovalo Janoševo pisanje.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojsa Grbic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #12 poslato: Januar 24, 2011, 14:24:22 »
Vidim da nam je na forumu i gospodin Janoš Degi, autor onog članka u "Beogradskom pčelaru" što je Žika prezentovao u prvom postu na ovoj temi, te koristim priliku da ga pozdravim, i da ga zamolim iz prve ruke da nam piše o svojim iskustvima, kakav je tok zimovanja trenutno?

Mislim da bi bilo interesantno da nam opiše kako je prošao na pašama prošle godine sa 20 RV košnica, jer je u članku to opisao za 2009. godinu, a za 2010. je napisao samo da je duplirao društva

Van mreže Nedo Bubotic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #13 poslato: Januar 30, 2011, 12:19:56 »
jako zanimljiv tekst

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #14 poslato: Januar 31, 2011, 22:53:33 »
 Moram da pitam kolegu Vojka u vezi fotografija. Ako se ne varam, jesu li ono rupe za ventilaciju i izlazak pčela tokom paše i leti? Kolikih su dimenzija?
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.