Autor Tema: Uspesnost lecenja krecnog legla  (Pročitano 40095 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Uspesnost lecenja krecnog legla
« poslato: Mart 09, 2011, 20:57:57 »
Gospodin Valon nam je objasnio pojavu krecnog legla vrlo precizno.
Ima li pcelara koji bi iz svog iskustva posavetovali kako izleciti takvo drustvo?
Ja sam licno koristio luk u lecenju (kao dodatak prihranom ili direktno trljanjem po satonosama), ali rezultati nisu kao sto bi trebali biti sve dok se ne zamene SO a ponekada i sama matica.
Mogu li se cuti drugi komentari na ovu temu?

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #1 poslato: Mart 09, 2011, 21:58:41 »
      Predraže, Problem krečnog legla zadnjih godina ni izbliza nije kao što je bio pre dvadesetak godina.
Ja ga praktično sada nemam.
      Iz iskustva mogu reći da je najbolje rezultate davao metod zamene matice, maticom koja potiče iz društva koje nema krečnog legla (ima dobre higijenske osobine), naravno uz sve druge preventivne mere ( držanje samo jakih društava sa dovoljnom rezervom hrane, održavanje povoljne mikroklime u košnici, dobra higijena košnica i pribora i sl.).
      Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #2 poslato: Mart 09, 2011, 22:03:08 »
Preprskati saće više puta Nozevojom, dodatno utopliti zajednicu i izbaciti ramove u kojim se pronađe krečno leglo.
Naravno zajednicu obezbediti sa dovoljnom količinom hrane i nekoliko puta jače prihraniti sa lekovitim sirupom.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branislav Grabovac

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: 43° 46′ 16" СГШ 20° 46′ 56" ИГД
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #3 poslato: Septembar 18, 2011, 10:25:55 »
 Premestiti obolela drustva na novu lokaciju koja je osuncana ili,ako postoji mogucnost,premestiti ih na lokaciju sa vecom nadmorskom visinom posto su kotline ili doline u kojima se zadrzava vlaga RAJ za krecno leglo...

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 13, 2011, 10:45:59 »
Kod nas pcelari dosta hvale kombinaciju rastvora 5 litra sirupa sa dodatkom, 5 grama konzervansa za zimnicu.Ne znam detalje na koji nacin se daje,ali ima logike,jer se i u ljudskoj upotrebi da bi sprecena pojava gljivica budji i trulezi da se u sokove,dzemove,tursiju i td dodaje konzervans.Navodno krecno leglo brzo nestane,s tim sto treba dobro ocistiti podnjacu u vise navrata dok god se ne izbace sve zarazene lutke.Ako je moguce,treba definitivno promeniti zarazeno sace,a i promena matice,kao i provera ventilacije i adekvatna ventilacija pomaze.Gljivicama pogoduje veca vlaznost u kosnici,sto se verovatno desava kod slabijih drustava u prolece ili jesen ili pred kraj zime.
Takodje organsko sredstvo BEE HIVE CLEAN BEE VITAL podstice pcele na vecu higijenu kosnice.

Van mreže milosmiladinovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Vrmdža ispod Rtnja, 10 km od Sokobanje
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #5 poslato: April 15, 2018, 09:24:47 »
Na jučerašnjem pregledu sam u dve košnice uočio krečno leglo? Čuo sam da jod po satonošama treba posipati ili dati u sirupu. Da li postoji neki lek? Čuo sam za vezimicinat. Gde se može nabaviti? Proizvodio ga je veterinarski zavod zemun.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #6 poslato: April 15, 2018, 12:30:59 »
Колега немој одмах да набављаш хемикалије и некакве „лекове“. Не постоји лек против кречног легла.

Када се појављује болест, прво треба открити узрок, па отклонити узрок и тиме се лечи болест. Узрок појаве кречног легла је недостатак пчела у кошници да повољно одржава стање у кошници. Може се десити природно (спонтано) или деловањем пчелара. Природно стварање услова за појаву кречног легла (као и других обољња насталих дејством микроорганизама) су неповољности у окружењу. То је слаба паша када пуно пчела напуста кошницу и ветровито време.

Пчелар доприноси појави болести друштава тако што „јури“ багрем (нпр.) тиме што „развија“ друштва нарушавањем целине друштва (сечење легла, замена места наставцима и сличним радњама) при чему и сама друштва природно теже да се прошире и одгајају легла у крајњим границама могућности. Када се наруши целина гнезада (природни облик и распоред), неминовно долази до болести.

Не предлажем никакве поступке „лечења“ трпањем разних глупости у кошницу већ се сузи простор и среди гнездо да се добије „вишак“ пчела у односу на простор. При томе се ипак пази да друштво не уђе у ројеви нагон.

Што се тиче наслова теме, успешност лечења је једнака нули, а отклањање узрока и поступак у том циљу је успешан да се заустави кречно легло. Чак нема потребе ни да се мења саће или слично.

Иначе, мени су и даље многе кошнице на само једном наставку (око 40% друштава) и не бринем се много да ће се нешто десити. У сваком случају знам да ће друштва бити здрава. Није реч о слабим друштвима.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #7 poslato: April 15, 2018, 19:23:38 »
Милоше пријатељу, имаш одговоре па изабери шта ти одговара. Давно сам, још пре 7 година написао одговор број 2. у коме саветујем употребу Нозевоја.

Нозевој има јако антибактерјско АНТИГЉИВИЧНО ( а кречно легло је гљивично оболење) и антивирусно дејство. 

Он поре тога има и мноштво минерала, витамина и ензима преко потребних пчелама. Он јача имуни систем комплетне заједнице и њиме се са само дав три прскања излечи кречно легло.

Заједницу треба додатно мало утоплити, мало сузити лето, по потреби ако су наставци мокри заменити наставке као и влажну подњачу сувом подњачом. У збегу треба заменити папире сувим папирима и после ових поменутих радњи за кратко време све се доведе на своје место.
Кречно легло може бити изазвано услед наглог ширења легла у неосунчаним кошницама и на влажним местима. Уколико се на пчелињаку негде задржава вода и постоје непропусни глинени слојеви у земљи у толико је већа могућност покретања кречног легла.

Не треба користити повидон јод или нозецид јер се њиховом употребом уништавају корисне бактерије у цревима пчела и додатно слаби имуни систем пчела или боље речено целе пчелиње заједнице.

Замена матице ништа не решава осим што долази до прекида легла па се заједница у неком краћем периоду не оптерећује са отхрањивањем легла што повољно делује на преко потребу измену структуре пчелиње заједнице.

Уђи у тему Нозевој, тамо имаш детаљно описан начин производње и употребе лека.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nihad Kulaš

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kosova (Maglaj, Bosna i Hercegovina)
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #8 poslato: Decembar 24, 2018, 09:17:28 »
Kolega Vojo,
Kada sugerišete da se počne sa prskanjem nozevojom ako je krečno leglo detektovano krajem Decembra. Ja sam na jednoj dvomatičnoj zajednici, i to u pomoćnoj - gornjoj, uočio par krečnih lutaka na podu odnosno Snelgrovoj dasci.
Ono što me iznenađuje jeste da sam kod jesenje prihrane društvima davao nozevoj u sirupu.
U Augustu sam izvršio zamjenu matice u toj pomoćnoj zajednici (redovna zamjena do tada nije uočeno prisustvo krečnog legla).
Kada sam juče (23.12.2018) otvorio tu zajednicu da provjerim zalihe hrane i stanje zajednice, na moje veliko iznenađenje sam našao zatvoreno leglo, te sam bez daljeg gledanja zatvorio košnicu kako nebih prehladio leglo i izazvao veću štetu.
Ali moram osmisliti plan djelovanja da pokušam suzbiti krečno leglo čim se stvore uslovi za to.
Šta mi sugerišete.
Pitam jer do sada nisam imao slučajeve krečnog legla na pčelinjaku, i nisam bio u situaciji da se nosim sa tim.
Veliki pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #9 poslato: Decembar 30, 2018, 01:16:53 »
Kolega Vojo,
Kada sugerišete da se počne sa prskanjem nozevojom ako je krečno leglo detektovano krajem Decembra. Ja sam na jednoj dvomatičnoj zajednici, i to u pomoćnoj - gornjoj, uočio par krečnih lutaka na podu odnosno Snelgrovoj dasci.
Ono što me iznenađuje jeste da sam kod jesenje prihrane društvima davao nozevoj u sirupu.
U Augustu sam izvršio zamjenu matice u toj pomoćnoj zajednici (redovna zamjena do tada nije uočeno prisustvo krečnog legla).
Kada sam juče (23.12.2018) otvorio tu zajednicu da provjerim zalihe hrane i stanje zajednice, na moje veliko iznenađenje sam našao zatvoreno leglo, te sam bez daljeg gledanja zatvorio košnicu kako nebih prehladio leglo i izazvao veću štetu.
Ali moram osmisliti plan djelovanja da pokušam suzbiti krečno leglo čim se stvore uslovi za to.
Šta mi sugerišete.
Pitam jer do sada nisam imao slučajeve krečnog legla na pčelinjaku, i nisam bio u situaciji da se nosim sa tim.
Veliki pozdrav.
Колега Нихаде ни ја нисам имао искуства са кречним леглом у овом периоду и просто не знам шта да вам препоручим осим да препрскате пчеле Нозевојом када су дневне температуре изнад десетак степени.
Легло може да буде покренуто услед касне замене матице затим услед повећане топлоте и влаге у кошници.
Свако покретање легла у овом периоду доноси више штете него користи па је тако и у овом случају.
Расхладите кошници и појачајте горњу вентилацију како би се смањила влага у кошници.

Поздрав ....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Uspesnost lecenja krecnog legla
« Odgovor #10 poslato: Januar 02, 2019, 16:49:11 »
Pravog zvaničneg ljeka za taj problem nema.

Treba izbaciti vse ramove i pretopit sve ramove.
Ako ima mladog legla.?
1) Ovaj način je najbolji i rešava taj problem.
Uhvatiš maticu i staviš je iznad matične rešetke,
Izpod matične rešetke ostaviš sve ramove  s krečnim leglom.
Iz nad matične rešetke staviš  nove zdrave ramove.
Kad nestane krečnog legla, treba pretopiti ramove izpod matične rešetka.

2) Promena matice  pomaže zato što pčele, kad se promeni matica  puno bolje očiste ramove.
3) Jabučni ocat pomaže, jer kreča ne voli kiselo.

4) U končnici nesme da zamače. Previše vlage in preslaba zajednica da izbaci vlagu je obično razlog da za tu bolest.

5) Spore  ostaju žive 4 godine zato pazi kamo bacaš krečno leglo.