Autor Tema: Istina ili urbana legenda  (Pročitano 11344 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 13, 2016, 11:50:15 »
Pročitao sam da neko daje mleko u pripremnom periodu za zimu i ja o tom mislim sledeće:
Ako pčelama u okviru pripreme pčela za zimu dajemo zamenu za cvetni prah onda je najbolje dati pekarski kvasac. Davanjem mleka i drugih zamena pojačavamo količinu legla a gubimo na kvalitetu odnosno masnom tkivu. Cela suština zimovanja pčela je smanjenje legla od strane pčela u period kad se pripremaju za zimu ( slično smanjenju posle suncokreta ) da bi leglo bilo dobro hranjeno, kako bi pčele bile sa četiri puta više masnog tkiva, da bi dočekalo da i iz tog masnog tkiva odnegovalo prvu generaciju pčela. Od svih zamena za cvetni prah samo kvasac povećava masno tkivo dok ostali povećavaju leglo što je suprotno prirodnom određenju zimovanja pčela. Pekarski kvasac utiče na povećanje masnog tkiva u organizmu pčele što je za zimske pčele jako važno. Pekarski kvasac se meša sa mlevenim šećerom bez vode u odnosu (1) jedan prema (9) devet tj. Jedna funta kvasca ( 0,5kg ) sitno izmrvljena meša se sa 4,5 kg samlevenog šećera i takva masa se stavlja u zbeg tako da pčele mogu da je nose. Ili može u plastičnu hranilicu ali izvaditi pregradu. Ako u ovom periodu ima dobrog unosa cvetnog praha onda je ovo nepotrebno.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 13, 2016, 13:52:36 »
"To bi trebao da nam bude cilj - da u naše srpsko, ili čak i šire, balkansko pčelarstvo, uvedemo Perića, Šošića, Neškovića, Rakovca, Brndušića, čika Božu, Voju i druge, a drage nam Australijance, Amerikance i Ruse ostavimo njihovim pčelarima i njihovim pčelicama".

Ненаде,
Хвала теби на лепом мишљењу али онај тип Нешковић, никако не стоји у строју осталих уважених и набројаних колега. Тај тип је тек почео да пчелари, и њему ту једноставно није место. Веруј ми на реч, знам човека  ;) 
Поздрав  :)




                             Нанаде мене си ипак мало више преценио. Без лажне скромности али бити у друштву са Војом , Шошићем ... би што се мене тиче било претенциозно. Сасвим је довољно што смо на истом форуму где без задршке можемо изнети своја мишљења чак и када су погрешна. Нешковић је то први лепо рекао па му се и ја придружујем . Ево добили смо ових дана право појачање са Миљком Шљивићем , има се на овом форуму од кога учити и научити. Поздрав.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 13, 2016, 14:55:43 »
Gorane, a važi i za Dragana - ja sam vidovit...
Skoro ko Zorka.  :D


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #33 poslato: Novembar 09, 2016, 12:23:27 »
Istina, ili urbana legenda:
Mravlja kiselina je efikasna u borbi protiv varoe
Na mnogo mesta ćemo naći preporuku za tretiranje PZ MK u poznom letnjem periodu.
Naravno, uz upozorenje da vodimo računa o primeni, obzirom na mogućnost oštećenja,
pa čak i smrtnog ishoda kod pčela i matice.

Opet, na drugoj strani, imamo mišljenja da MK u gelu apsolutno ne deluje i ne obara varou.
Gospodja Branimira Marić je odbranila svoj diplomski rad na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2006. godine sa sažetkom:

Liječenje varooze složen je i odgovoran posao svakog pčelara, kako zbog očuvanja pčelinjih zajednica tako i kakvoće pčelinjih proizvoda. Mravlja kiselina ima dugu tradiciju u borbi protiv varooze. Dosadašnja primjena mravlje kiseline je opasna za rukovanje, a postupak liječenja je složen i vremenski zahtjevan. Stoga je cilj istraživanja bio ustanoviti djelotvornost 85 %tne i 62 %tne mravlje kiseline u gel formulaciji, kao dugotrajnog tretmana u suzbijanju varoe u našem klimatu. Pokus je proveden sa 16 pčelinjih zajednica podijeljenih u četiri skupine, koje su se razlikovale obzirom na koncentraciju i na položaj pripravka. Pripravak je postavljan ispod i iznad plodišta. Utvrđena je invadiranost pčela i legla prije i nakon provedenog tretmana. Tjedni pad grinja na podložak praćen je tijekom 42 dana. Dinamika pada grinja bila je karakteristična za prirodni razvoj varoe, a usporedbom invadiranosti pčela i legla prije i nakon tretmana, utvrđeno je da preparat nije djelovao na varou.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #34 poslato: Novembar 10, 2016, 00:35:00 »
Naravno, kako to u ovim krajevima biva, nije baš sve tako jednostavno i nije gorepomenuti diplomski rad dao konačan odgovor po pitanju mravlje kiseline. Naime, g, D. Bubalo, koji je bio mentor gdji. Marić, učestvovao je u jednom naučnom istraživanju 2001. godine ( dakle ranije ), čiji sažetak glasi ovako:

MUŽA1, M., D. KEKEZ2, M. DRAŽIĆ3, D. BUBALO4, N. KEZIĆ4*
SAŽETAK
Varroa destructor je pčelinji nametnik odgovoran za smanjenu proizvodnju meda i legla i veću smrtnost pčela
tokom zime. Zbog sve veće rezistentnosti nametnika na akaricide i njihovih rezidua u pčelinjim proizvodima
sve se više upotrebljavaju alternativne metode i sredstva u liječenju varoe. Jedna od tih metoda je i tretiranje
mravljom kiselinom.
Mravlja kiselina djeluje na nametnika u poklopljenom leglu i ne ostavlja rezidue u pčelinjim proizvodima.
Koncentrirana mravlja kiselina (60-85%) je vrlo efikasna, ali pri povišenim temperaturama zraka negativno
utječe na pčele. U poslijednje se vrijeme u liječenju varooze, osim koncentrirane, preporuča i upotreba
razrijeđene, 15%-tne, mravlje kiseline.
Razrijeđena mravlja kiselina smanjuje reakciju pčela na liječenje, a povećanje vanjske temperature i različiti
načini primjene pozitivno utječu na njenu djelotvornost (65 – 95%)

Ajde sad ti budi pametan...


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #35 poslato: Novembar 28, 2016, 10:12:29 »
Juče sam otišao do Novog Miloševa i poslušao predavanje mladog doktoranta Slobodana Dolaševića "Let u XXII vek pčelarenja-moja iskustva sa Novog Zelanda", gde je bilo meni nekih interesantnih momenata. Meni interesantnih, jer evidentno je da sam malo "iščašen" po nekim shvatanjima posla, života i slično, a u svojoj glavi, juče nadjoh opravdanja za neke svoje stavove i ideje...  :D

Na samom predavanju, nametnulo se nekoliko pitanja, o kojima možemo razgovarati u ovoj temi.

Istina, ili urbana legenda:
Pčelarstvo je viskorizična a niskoprofitabilna delatnost

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #36 poslato: Novembar 28, 2016, 10:59:56 »
Neso,postujem tvoj stav i narocito pcelarsko opredeljenje,samo visok rizik i mali profit,ne idu zajedno.... E sada,mi biramo prag rizika u svemu....Tvrdim da nekome 30 zajednica,donosi vise,nego nekome 60,samo treba znanja i ljubavi prema ovome. Sto se mene tice,jos sam u fazi zaljubljivanja...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #37 poslato: Novembar 28, 2016, 12:33:41 »
Kakav nabac na volej! Bravo Zoki - odličan šlagvort:
Citat
Sto se mene tice,jos sam u fazi zaljubljivanja...

Istina, ili urbana legenda:
Pčele držimo zato što ih volimo
To je bio odgovor na Slobodanovo pitanje...
Da li je baš to tako? Njegovo sledeće pitanje je bilo: Zašto onda ne držimo mrave, koji imaju daleko veći
stepen socijalizacije nego pčele, koji su i sakupljači i farmeri i stočari...

Ovo "istinito, ili legendarno" pitanje je usko povezano sa prethodnim.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #38 poslato: Novembar 28, 2016, 12:58:41 »
Ko je pa Slobodan i njegovi mravi ?  Sve cime se covek bavi,treba i da voli, inace dzabe kreci ?! Kasnije dodje znanje pa i ta ekonomska racunica ili profitabilnost onoga cime se bavimo.. Ako nema prvog, nece sigurno biti ni drugog, znanja, a samim tim ni ovog zadnjeg zbog cega se  ljudi bave pcelarstvom....A mozda ce Slobodanovi mravi i skupljati nektar u XXII veku...

Evo opet centarsut, samo ovaj nije za volej, visoka je lopta, za glavu..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #39 poslato: Novembar 28, 2016, 16:58:25 »
 :) :) :D
Slobodan je magistar poljoprivrede, vezano za pčelarstvo, a trenutno doktorant kod prof. Dr Miće Mladenovića.
Naravno, njegovo je pitanje bilo takvo da nas slikovito podseti na našu lažnu ljubav prema pčelama, a stvarnu ljubav prema dobiti.
Jer, dodao bih, ako nekoga voliš, ne prazniš mu špajz, ne gušiš ga raznoraznim dimovima bojnih otrova, niti ga zalivaš
kojekakvim kiselinama. Niti mu majku gnječiš izmedju palca i kažiprsta...  ;D

Svakako se slažem da je uvek lakše i uspešnije, ako voliš posao koji radiš, ali nije nužno.

A, jel dobro bilo? Ako nije glavom, ono bar rukom, kao Maradona...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #40 poslato: Novembar 28, 2016, 18:20:45 »
Taman tako Neso,nije nuzno....Ovo me podseca na novopecene malinare ovuda po Vojvodini,dzipovi i naocare za sunce,po 10 jutara maline a pojedini ne znaju, ni koju sortu imaju...Ipak je lepse prilaziti kosnici i jedva cekati da pogledas unutra...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Istina ili urbana legenda
« Odgovor #41 poslato: Novembar 28, 2016, 21:26:30 »
Da se razumemo - ja volim pčele. :-* Mislim, slatke su mi ( iako još nisam probao med ovih mojih ) i uživam da ih posmatram, dok iz mene napetost i nervoza čile...
Ali, bilo bi glupo reći - onaj što gaji koze, mora da voli koze ( puj, puj, daleko bilo ), ili onaj ko proizvodi šrafove, mora da voli šrafove.
Naravno, govorimo o profesionalnom pristupu pčelarstvu. Ljubav je jedno, afiniteti drugo, a profesija može biti čak i treće.

Iz ljubavi se drži jedna košnica ( ajd nek bude tri ), pčelama se ne oduzima med, mazimo ih, pazimo i zovemo Djole...
Čim smo uzeli prvu kintu za teglu meda, mi smo prodali ( i izdali ) svoju ljubav... ;D :P